Єдиний унікальний номер 719/477/24
Номер провадження 2-н/719/95/24
УХВАЛА
про відмову у видачі судового наказу
02 липня 2024 року м. Новодністровськ
Суддя Новодністровського міського суду Чернівецької області Цицак В.Л., розглянувши заяву державного комунального підприємства Управління «Тепловодоканал» про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, -
ВСТАНОВИВ:
24 червня 2024р. засобами електронного зв`язку (система «Електронний суд») в суд надійшла заява ДКП Управління «Тепловодоканал» про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг в порядку наказного провадження.
У поданій заяві визначено суму заборгованості ОСОБА_1 з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних; до стягнення заявлено борг за основним зобов`язанням 4879,60 грн., інфляційні втрати 200,34 грн., три відсотки річних 158,83 грн.
Згідно з карткою розрахунків вода+стоки (водопостачання і водовідведення) (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , за період з липня 2022р. по травень 2024р., заборгованість споживача почала утворювалися у серпні 2022 року (за послуги надані у липні 2022р.) та становила 18,00 грн., яка накопичувальним підсумком станом на травень 2024р. становить 4879,60 грн.
При цьому, із розрахунку інфляційних збитків та розрахунку відсотків за користування грошовими коштами вбачається, що такі нараховувалися за період з 21.08.2022р. по 05.06.2023р. на заборгованість в розмірі 996,60 грн. та за період з 06.06.2023р. по 05.05.2024р. на заборгованість в розмірі 4879,60 грн.
Тобто, вихідний розмір заборгованості, взятий для розрахунку інфляційних втрат та трьох відсотків річних за відповідні періоди, не відповідає розміру заборгованості споживача згідно з карткою розрахунків вода+стоки (водопостачання і водовідведення).
Окрім того, відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» від 05.03.2022р. (надалі - постанова КМУ № 206), в редакції станом на 21.08.2022р., встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.
Надалі, п.1 постанови КМУ № 206, із врахуванням змін, внесених постановою КМУ № 1405 від 29.12.2023р., які набрали чинності з 30.12.2023р., встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 р. № 285).
Враховуючи положення Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, приходжу до висновку про можливість стягнення інфляційних нарахувань і процентів річних на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги в м.Новодністровськ, Чернівецької області, починаючи з 30 грудня 2023р.
Більше того, нарахування інфляційних втрат та відсотків річних на заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг здійснюється за кожен місяць окремо на суму основного боргу, починаючи з дати, з якої такий борг виник, і до дати подачі заяви до суду.
Таким чином, розмір нарахованих стягувачем інфляційних втрат та трьох відсотків річних за період з 21.08.2022р. по 05.06.2023р. на суму боргу 996,60 грн. та за період з 06.06.2023р. по 05.05.2024р. на суму боргу 4879,60 грн. є спірним.
У п.п. 9, 10 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 14 від 23.12.2011р. «Про практику розгляду судами заяв у порядку наказного провадження» роз`яснено, що наявність спору про право, яке є підставою для відмови у прийнятті заяви про видачу судового наказу, вирішується суддею у кожному конкретному випадку, виходячи із характеру та обґрунтованості заявленої матеріально-правової вимоги і документів, доданих до заяви. Наявність спору можна встановити відсутністю документів, що підтверджують наявність суб`єктивного права у заявника, документів, що підтверджують порушення суб`єктивного права або документів, що підтверджують виникнення права вимоги. Крім того, мають ураховуватися обставини, якщо із доданих документів вбачається, що боржник заперечує, не визнає або оспорює свій обов`язок перед кредитором; із доданих документів вбачається пропуск позовної давності. Така вимога може бути вирішена лише у позовному провадженні. ЦПК не передбачає можливості часткового задоволення заяви про видачу судового наказу, оскільки він видається лише за умови безспірності вимог.
Відповідно до ч. 2 ст.167 ЦПК України за результатами розгляду заяви про видачу судового наказу суд видає судовий наказ або постановляє ухвалу про відмову у видачі судового наказу.
Згідно з п. 8 ч. 1, ч. 2 ст. 165 ЦПК України суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо із поданої заяви не вбачається виникнення або порушення права грошової вимоги, за якою заявником подано заяву про видачу судового наказу. Про відмову у видачі судового наказу суддя постановляє ухвалу не пізніше десяти днів з дня надходження до суду заяви про видачу судового наказу.
Таким чином, з огляду на спірний характер сум нарахованих інфляційних втрат та трьох відсотків річних в частині як періоду нарахування, так і суми основного боргу, від якої проводяться нарахування, приходжу до висновку про відсутність порушення права грошової вимоги за інфляційними втратами та трьома відсотками річних у заявленому розмірі, а відтак у видачі судового наказу за заявою ДКП Управління «Тепловодоканал» про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних в порядку наказного провадження слід відмовити на підставі п.8 ч. 1 ст. 165 ЦПК України.
У ч.2 ст. 164 ЦПК України встановлено, що у разі відмови у видачі судового наказу або в разі скасування судового наказу внесена сума судового збору стягувачу не повертається.
Керуючись ст.ст. 165-167, 258-261, 353-355, п. 15.5. Перехідних положень ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у видачі судового наказу за заявою державного комунального підприємства Управління «Тепловодоканал» про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних в порядку наказного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Чернівецького апеляційного суду безпосередньо або через Новодністровський міський суд Чернівецької області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Суддя:
Суд | Новодністровський міський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2024 |
Оприлюднено | 03.07.2024 |
Номер документу | 120107652 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи наказного провадження Справи щодо стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості |
Цивільне
Новодністровський міський суд Чернівецької області
Цицак В. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні