Доманівський районний суд Миколаївської області
вул. Центральна, 35 м. смт. Доманівка Вознесенський район Миколаївська область Україна 56400
e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua
Справа № 475/756/23
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
25.06.2024смт. Доманівка
Доманівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючої судді: Кривенко О.В.,
при секретареві: Маташнюк О.В.,
представника позивача адвоката Новак-Павлової Л.В.,
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визначення йому додаткового строк для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 в один місяць.
Позовні вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла тітка позивача ОСОБА_3 .
Після її смерті відкрилась спадщина на все її майно, в складі якого знаходиться квартира за адресою АДРЕСА_1 .
07.09.2020 року ОСОБА_3 було складено заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Доманівського районного нотаріального округу Миколаївської області Лацановською С.М., яким все належне майно ОСОБА_3 вона заповіла позивачу ОСОБА_2 .
Позивач не проживав спільно зі спадкодавцем, не мав спільного побуту, не знав про заповіт на своє ім`я, дізнався про його наявність лише у липні 2023 року, вже після сплину передбаченого законом строку для прийняття спадщини.
25.07.2023 р. з метою отримання спадщини за заповітом, позивач ОСОБА_2 звернувся з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса.
Однак нотаріусом було відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Причини пропуску строку для прийняття спадщини позивач вважає поважними, оскільки на час відкриття спадщини не знав про наявність заповіту на його користь.
Спадкодавець ОСОБА_3 постійно проживала в смт Доманівка Вознесенського району Миколаївської області, а позивач мешкає в м. Южноукраїнськ Миколаївської області.
Позивач не є спадкоємцем першої черги за законом, про наявність заповіту на свою користь дізнався тільки в липні 2023 року.
Позивач бажає прийняти спадщину, проте пропустива строк для її прийняття у зв`язку з тим, що про наявність заповіту довідався після сплину строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
Вказану причину він просить визнати поважною та визначити йому додатковий строк у 1 місяць для подачі заяви про прийняття спадщини.
01.08.2023 року ухвалою Доманівського районного суду Миколаївської області відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено справу до розгляду в
підготовчому засіданні.
01.12.2023 року ухвалою Доманівського районного суду Миколаївської області закрито підготовче судове засідання та призначено справу до розгляду по суті.
Витребувано від Доманівської державної нотаріальної контори Миколаївської області. завірену належним чином копію спадкової справи №73/2023, заведеної після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судовому засіданні представник позивача - адвокат Новак-Павлова Л.В. позов підтримала повністю, покликаючись на обставини викладені в ньому та задовольнити позов надавши позивачу ОСОБА_2 додатковий строк у 1 місяць для подачі заяви про прийняття спадщини.
Представник відповідача Доманівської селищної ради Савін Д. в судовому засіданні не заперечував щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_2 .
Суд, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, вважає необхідним зазначити таке.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт Доманівка Вознесенського району Миколаївської області померла ОСОБА_3 .
За заповітом, посвідченим 07 вересня 2020 року приватним нотаріусом Доманівського районного нотаріального округу Миколаївської області Лацановською С.М., зареєстрованим в реєстрі за № 870, ОСОБА_3 , жителька АДРЕСА_1 , усе її майно, де б воно не було, та з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що мені наледитеме на день смерті і на що я за законом матиму право, заповіла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
До спадкового майна ОСОБА_3 входить квартира за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується копією технічного паспорту, що знаходиться у власності громадянина ОСОБА_3 .
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.3 ст.1223, ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України).
Часом відкриття спадщини є день смерті особи, визначено ч.2 ст.1220 ЦК України.
Згідно з ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті, - визначено ст.1233 ЦК України. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З дослідженої довідки виданої Центром надання адміністративних послуг Доманівської селищної ради №391 від 15 березня 2024 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно реєстру територіальних громад та картотеки зареєстрованих осіб Доманівської громади, була зареєстрована та проживала за адресою АДРЕСА_1 з 14.11.2003 р. до дня смерті, інші зареєстровані відсутні.
Із копії спадкової справи № 73/2023, наданої суду Доманівською державною нотаріальною конторою Миколаївської області, вбачається, що ОСОБА_4 , подав заяву про прийняття спадщии після смерті ОСОБА_3 за заповітом від 11.12.2014
року, зареєстрованому в реєстрі за № 1987 та посвідчене приватним нотаріусом Первомайського районного нотаріального округу Миколаївської області Ткаченко Н.В., на спадкове майно, яке складається із: земельної ділянки площею 6,1953 га, кадастровий номер 4825485700:01:000:0040 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за адресою Миколаївська область Первомайський район Романовобалківська сільська рада за межами населеного пункту.
В той же час із матеріалів справи вбачається, що 07.09.2020 року ОСОБА_3 було складено новий заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Доманівського районного нотаріального округу Миколаївської області Лацановською С.М., яким все належне майно ОСОБА_3 вона заповіла позивачу ОСОБА_2 .
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 показала, що є давньою подругою та сусідкою ОСОБА_3 , їй відомо що вже після смерті ОСОБА_3 в її квартирі в особистих паперах було знайдено заповіт на ім`я ОСОБА_2 , який про його існування не знав. Саме вона після того, як знайшла заповіт і повідомила ОСОБА_2 .
Підставою звернення позивача до суду стало те, що він, дізнавшись про заповіт, складений ОСОБА_3 на його користь, звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно спадкодавця.
Однак, державний нотаріус Доманівської державної нотаріальної контори Миколаївської області Грушанська І. постановою №96/02-31 від 25.07.2023 р. відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно, що належало ОСОБА_6 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв`язку з пропущенням строку на прийняття спадщини, оскільки він не проживав, не був зареєстрований разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та не подав нотаріусу заяву про прийняття спадщини у встановлений законом строк.
Згідно інформації наданої приватним нотаріусом Вознесенського районного нотаріального округу Миколаївської області Лаціновською С.М. від 03.10.2023 року, повідомляє про відсутність заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно відмітки у копії паспорта громадянина України - позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , серії НОМЕР_2 , виданого 25 травня 1998 року Южноукраїнським МВ УМВС України в Миколаївській області, позивач з 16.11.1993 зареєстрована у АДРЕСА_2 .
Отже, позивач не проживала разом із спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини, та у строк, визначений ч.1 ст.1270 ЦК України, не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, оскільки йому не було відомо про наявність заповіту в його користь.
Суд звертає увагу на те, що законодавцем не надається ніякого значення тривалості періоду, який пройшов з дня закінчення строку для прийняття спадщини, що не виключає можливості одержання своєї частки спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини, також і після спливу значного строку.
Відповідно до роз`яснень, зазначених у п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Законодавство не встановлює конкретний перелік поважних причин пропуску строку на подачу заяви про прийняття спадщини та такі причини оцінюються судом на власний розсуд, в кожному конкретному випадку та з урахуванням усіх обставин справи. Головною ознакою поважних причин є те, що вони унеможливлюють своєчасне звернення із заявою про прийняття спадщини.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
У постановах від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17 (провадження № 61-38298св18), від 28 березня 2022 року у справі № 750/2158/21 (провадження № 61-753св22) Верховний Суд зазначив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Спадкове законодавство засновується на принципі переваги формального волевиявлення спадкодавця (заповіту) над положеннями закону, спадкоємці за законом спадкують тільки у випадках відсутності заповіту, визнання його недійсним, нерозподілення заповідачем усієї спадщини або неприйняття (відмови від прийняття) спадщини спадкоємцями, призначеними у заповіті (частина друга статті 1223 ЦК України).
Такий висновок зробив Верховний Суд у справі № 671/308/20 від 29.06.2021.
Суд зауважує, що позивачка не є спадкоємцем першої черги за законом, не проживав постійно із спадкодавцем на час відкриття спадщини, про наявність заповіту дізнався тільки у даний час, а тому не мав підстав звертатися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 у шестимісячний строк.
Оскільки позивач не могла реалізувати свої спадкові права після смерті тітки ОСОБА_3 з об`єктивних причин, а саме, через необізнаність про наявність заповіту, складеного на його користь, тому суд вважає таку обставину поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини за заповітом та вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.
На підставі ст.ст. 1216, 1217, 1220, 1222-1223, 1233, 1241, 1268-1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 76, 81, 211, 223, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_2 до Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк в один місяць з часу набрання рішенням законної сили для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за заповітом, посвідченого приватним нотаріусом Доманівського районного нотаріального округу Миколаївської області Лацановською С.М., зареєстрованому в реєстрі за №870 після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення набирає законної сили через 30 днів, якщо не буде подана апеляційна скарга.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду або через Доманівський районний суд Миколаївської області.
Повний текст рішення складено 03.07.2024 року
Суддя : О. В. Кривенко
Суд | Доманівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2024 |
Оприлюднено | 04.07.2024 |
Номер документу | 120131185 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Доманівський районний суд Миколаївської області
Кривенко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні