Рішення
від 24.04.2024 по справі 945/1280/23
МИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Справа № 945/1280/23

Провадження № 2/945/302/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

24 квітня 2024 року

Миколаївський районнийсуд Миколаївськоїобласті вскладі головуючогосудді ШароновоїН.О.,за участюсекретаря судовогозасідання КарабутВ.В.,розглянув увідкритому судовомузасіданні вм.Миколаєві цивільнусправу запозовом Акціонерноготовариства Миколаївобленергодо ОСОБА_1 про стягненнявартості необлікованої електричної енергії, -

встановив:

15 червня 2023 року Акціонерне товариство Миколаївобленерго (далі - позивач) звернулося до Миколаївського районного суду Миколаївської області з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач у позовній заяві посилається на те, що відповідач є споживачем електричної енергії, розподіл якої здійснює позивач, та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .

19 листопада 2021 року представниками позивача, при проведенні технічної перевірки електроустановок відповідача було виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: порушення п.п. 6 п. 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії Самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів та електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушення схеми обліку, що можливо виявити під час контрольного огляду засобу обліку. За вказаним порушенням 19 листопада 2021 року було складено Акт про порушення № К 6861, який підписано представниками оператора системи, у складі трьох осіб і споживачем.

На дату складання Акту про порушення № К 6861, електроустановка є відключеною від електропостачання на підставі Акту про порушення Правил користування електричною енергією для населення № S 5149 від 21 грудня 2017 року (самовільне підключення з порушенням схеми обліку). Під час складання Акту про порушення № К 6861 схема обліку електричної енергії не відновлена, здійснений демонтаж самовільного підключення.

20 грудня 2021 року Акт про порушення № К 6861 від 19 листопада 2021 року був розглянутий комісією з розгляду актів, яка була проведена без присутності відповідача. Комісією прийнято рішення, яке оформлено протоколом від 20 грудня 2021 року за № 572, в якому зазначена інформація про причетність споживача (відповідача у справі) до порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії,в результатіякого відповідачембуло реальноспожито,але невраховано приладомобліку тане сплачено,обсяг електричноїенергії усумі 53901грн.39коп.Розрахунок проведенийза 184дні (запів року),з 19травня 2021року по19листопада 2021року,відповідно доположень п.п.6п.8.4.2гл.8.4р.VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії.

22 грудня 2021 року відповідачу супровідним листом від 22 грудня 2021 року направлено: протокол засідання комісії від 20 грудня 2021 року № 572; розрахунок по Акту; рахунок на сплату вартості обсягу необлікованої електричної енергії.

У позовній заяві позивач зазначає, що станом на 09 червня 2023 року відповідач в добровільному порядку, не сплатив позивачу вартість обсягу необлікованої електричної енергії у сумі 53901 грн. 39 коп., у зв`язку з чим, позивач просив суд стягнути вказану суму з відповідача, а також просив покласти на відповідача судові витрати, які складаються з судового збору в сумі 2684 грн. 00 коп.

У судове засідання позивач не з`явився, при цьому 08 квітня 2024 року представник позивача подав на адресу суду клопотання, в якому повідомив, що позивач позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить розглянути справу без участі його представника, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідач ОСОБА_1 , належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, у судове засідання не з`явився без повідомлення причин; відзив не подав.

Відповідно до положень ст. 280 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суд постановив ухвалу про розгляд справи в заочному порядку, на підставі наявних у справі доказів.

Суд дослідив матеріали справи і встановив таке:

Відповідач ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем електричної енергії, розподіл якої здійснює позивач. За вказаною адресою на ім`я відповідача відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 (а. с. 12, 21).

19 листопада 2021 року представниками позивача, при проведенні технічної перевірки електроустановок відповідача було виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14 березня 2018 року (далі - ПРРЕЕ), а саме: порушення п.п. 6 п. 8.4.2 ПРРЕЕ Самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів та електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушення схеми обліку, що можливо виявити під час контрольного огляду засобу обліку. За вказаним порушенням 20 грудня 2021 року було складено Акт про порушення № К 6861, який підписано представниками оператора системи, у складі трьох осіб і споживачем (а. с. 8 - 9).

20грудня 2021 року Акт про порушення № К 6861 від 19 листопада 2021 року був розглянутий комісією з розгляду актів, яка була проведена без присутності відповідача. Комісією було прийнято рішення, яке оформлене протоколом № 572 від 20 грудня 2021 року, в якому зазначена інформація про причетність споживача (відповідача у справі) до порушення ПРРЕЕ, в результаті якого відповідачем було реально спожито, але не враховано приладом обліку та не сплачено відповідачем, обсяг електричної енергії у сумі 53901 грн. 39 коп. Розрахунок проведений за період з 19 травня 2021 року по 19 листопада 2021 року, згідно з п.п. 5 п. 8.4.8, п. 8.4.11 ПРРЕЕ. 22 грудня 2021 року копію складеного під час засідання комісії протоколу № 572 від 20 грудня 2021 року, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії та рахунок на сплату, надіслано споживачу засобом поштового зв`язку (а. с. 22 - 24, і на звороті).

Згідно з положеннями частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Відповідно до п.п. 4 п. 5.1.1. ПРРЕЕ оператор системи має право на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.

Згідно зп.8.2.5.ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушеннязгідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото - та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.

Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.

Відповідно до п.п. 6 п. 8.4.2 гл. 8.4 р. VIII ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення такого порушенння - самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

Згідно з п.п. 2 п. 8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил).

У разі виявлення у споживача порушення, зазначеного в підпункті 6 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Відповідно до п. 8.4.13 гл. 8.4 р. VIII ПРРЕЕ у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), визначається за формулою 8 цієї глави.

При цьому час використання самовільного підключення протягом доби (t вик.с.п.) приймається рівним 8 год.

Згідно з п. 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.

Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.

Згідно з п. 4) ч. 2 ст. 77 Закону України Про ринок електричної енергії (далі - Закон) правопорушенням на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Як вже зазначалось вище, протокол засідання комісії, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з рахунком на сплату, позивачем направлені відповідачу рекомендованим листом 22 грудня 2021 року.

При цьому, до теперішнього часу відповідач ОСОБА_1 в добровільному порядку не сплатив вартість необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення ПРРЕЕ.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 2684 грн. 00 коп. (2481 грн. 00 коп. + 203 грн. 00 коп.), сплачений позивачем за платіжними дорученнями: № 60 від 22 лютого 2022 року; № 57 від 01 травня 2023 року.

Керуючись ст. ст. 12, 13, ч. 1 ст. 81, ч. 1 ст. 141, ст. ст. 258, 259, 264 - 266, 280 - 282 Цивільного процесуального кодексу України, -

вирішив:

Позов Акціонерного товариства Миколаївобленерго до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Молдови (зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ; паспорт НОМЕР_3 ) на користь Акціонерного товариства Миколаївобленерго (р/рахунок IВAN НОМЕР_4 в АТ Приватбанк, код ЄДРПОУ 25713037; отримувач філія АТ Миколаївобленерго Миколаївського району) вартість необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення споживачем Правил роздрібногоринку електричноїенергії у сумі 53901 грн. 39 коп. та судовий збір у розмірі у розмірі 2684 грн. 00 коп. (2481 грн. 00 коп. + 203 грн. 00 коп.), сплачений позивачем за платіжними дорученнями: № 60 від 22 лютого 2022 року; № 57 від 01 травня 2023 року.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 273 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з положеннями ст. 284 ЦПК України заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Відповідно до ст. 289 ЦПК України заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Згідно з положеннями ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції - Миколаївського апеляційного суду.

Суддя Н. О. Шаронова

СудМиколаївський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення24.04.2024
Оприлюднено04.07.2024
Номер документу120141534
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —945/1280/23

Рішення від 24.04.2024

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Шаронова Н. О.

Ухвала від 12.07.2023

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Шаронова Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні