Справа № 481/851/24
Провадж.№ 2-о/481/67/2024
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
27.06.2024 року Новобузький районний суд Миколаївської області
в складі: головуючого судді Вжещ С.І.,
за участю секретаря судових засідань Юхименко Т.М.,
позивача ОСОБА_1 ,
його представника ОСОБА_2 ,
представника відповідача ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження з викликом сторін в м. Новий Буг цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсон Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Служба у справах дітей Новобузької міської ради про визнання батьківства,
В С Т А Н О В И В:
22.05.2024 року представник позивача ОСОБА_1 , адвокат Кіяновська А.В. звернулась до Новобузького районного суду Миколаївської області з позовом до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсон Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та Служби у справах дітей Новобузької міської ради, у якому просила визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон Херсонської області, батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Херсон, Херсонської області; зобов`язати Суворовський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсон Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни в актовий запис № 177 про народження ОСОБА_4 , складеного 18.04.2022 року Суворовським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсон Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), а саме, в графі «Батько» вказати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Херсон, Херсонської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ОСОБА_1 проживав з 2010 року з ОСОБА_5 без реєстрації шлюбу. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 народила сина ОСОБА_6 . В той час вони проживали в м. Херсон, який вже був окупований військом російської федерації. Через деякий час вони покинули місто і виїхали до м. Новий Буг Миколаївської області, як внутрішньо-переміщені особи. ІНФОРМАЦІЯ_4 після тривалої хвороби ОСОБА_5 померла. Після поховання дружини ОСОБА_1 з`ясував той факт, що в свідоцтві про народження їхньої дитини ОСОБА_6 , в графі «Батько» зроблений запис про батька зі слів матері відповідно до ч.1 ст.135 СК України. Наразі у ОСОБА_1 виникла необхідність визнати батьківство, оскільки після смерті дружини дитині надано статус дитини-сироти і поставлене питання про влаштування дитини в сімейні форми виховання.
За протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.05.2024 року матеріали справи передані до провадження судді Вжещ С.І.
Ухвалою судді від 23.05.2024 року відкрито провадження у справі та призначено в порядку загального позовного провадження до розгляду у підготовчому судовому засіданні на 11.06.2023 року о 10:15 год.
Ухвалою суду від 11.06.2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті, суддею одноособово на 27.06.2024 року о 10:00 год.
Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали і просили їх задовольнити, посилаючись на обставини зазначені у позові.
Представник відповідача 2 Служба у справах дітей Новобузької міської ради Захарчук В.О. в судовому засіданні позовні вимоги визнала та не заперечувала проти задоволення позову.
Представник відповідача 1 Суворовського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсон Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в судове засідання не з`явився, подав заяву про можливість проведення судового розгляду у відсутність представника відповідача, вказавши, що не заперечує проти позову .
Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши доводи позовної заяви та дослідивши додані до неї письмові документи в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого Суворовським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 18.04.2022 року, батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , записано: батько ОСОБА_7 , мати ОСОБА_5 (а.с.4).
Відомості про батька дитини записано відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (а.с.5).
Як вбачається з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Новобузьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 28.02.2024 року, ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Новий Буг Баштанського району Миколаївської області померла ОСОБА_5 (а.с.9).
Згідно рішення виконавчого комітету Новобузької міської ради Миколаївської області № 91 від 07.03.2024 року малолітньому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , надано статус дитини-сироти (а.с.10).
Згідно висновку молекулярно-генетичного експертного дослідження № 41926 від 25.03.2024 року проведеного медико-генетичним центром «Мама Папа» за замовленням ОСОБА_1 , ймовірність того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є біологічним батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в рамках проведеного дослідження, складає 99,999999% (а.с. 12-15).
Вказані позивачем у позові обставини відповідачем визнані й не заперечувалися.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 122 СК України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.
Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.
Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду.
Частиною 1 статті 126 СК України врегульовано, що походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до частини 1 статті 135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Згідно вимог ч. 2 ст. 128 СК України підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Як убачається із абз. 2 ч. 3 ст. 128 СК України позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 р. № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3 ст. 128 СК України приймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері (ч. 1 ст. 135 СК України).
Пунктом 9 вказаної постанови визначено, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них.
Відповідно до п. 5 зазначеної постанови спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану (далі - органи РАЦС) спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою: одним із батьків; особою котра вважає себе батьком; опікуном (піклувальником) дитини; іншою особою, на утриманні якої вона перебуває; самою дитиною, яка досягла повноліття.
Враховуючі викладене та аналізуючи досліджені по справі докази, суд приходить до висновку про те, що наявні підстави для задоволення позовних вимог і визнання батьківства ОСОБА_1 щодо його дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ст. 134 Сімейного кодексу України, на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Частинами 1, 3 ст.145 СК України передбачено, що прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Статтею 147 СК України встановлено, що по батькові дитини визначається за іменем батька. По батькові дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, за умови, що батьківство щодо дитини не визнано, визначається за іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком.
Європейський суд з прав людини зазначає, що по батькові як частина особистого імені традиційно походить від імені батька відповідної особи. Суд зауважує, що українська система зміни імен видається доволі гнучкою та особа може змінити своє ім`я, дотримуючись спеціальної процедури, яка передбачає тільки мінімальні обмеження, які застосовуються у дуже конкретних випадках, здебільшого пов`язаних з кримінальним судочинством. У той самий час, як видається, будь-яких ширших міркувань для накладення обмежень на зміну імені особи - таких як точний облік населення або зв`язок носіїв певного імені з сім`єю - державними органами не висувається. За такої ситуації майже повної свободи зміни імені або прізвища особи обмеження, накладені на зміну по батькові, не видаються належним чином та достатньою мірою мотивованими національним законодавством (Гарнага проти України, № 20390/07, § 40-41, ЄСПЛ, від 16 травня 2013 року).
Суд також взяв до уваги правову позицію Європейського суду з прав людини щодо визначення кращих інтересів дитини, а саме: підтримання зв`язків із сім`єю є в кращих інтересах дитини, крім випадків, коли сім`я виявляється явно неналежною або не функціонуючою; розвиток дитини в безпечному і надійному оточенні, яке дійсно функціонує, є в кращих інтересах дитини (М.С. проти України, № 2091/13, § 76, ЄСПЛ, від 11 липня 2017 року).
За таких обставин, враховуючи задоволення позовної вимоги про визнання ОСОБА_1 батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд вважає за необхідне задовольнити також позовні вимоги про зміну прізвища дитини.
На стягненні судових витрат позивач не наполягає. Користуючись принципом диспозитивності визначеним ч.1 ст.13 ЦПК України, суд не виходить за межі заявлених позовних вимог, а тому підстав для стягнення судових витрат із відповідача на користь позивача не вбачається.
Керуючись ст. 258-259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до відділудержавної реєстраціїактів цивільногостану умісті ХерсонПівденного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Одеса),Служба усправах дітейНовобузької міськоїради провизнання батьківства, задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон Херсонської області, батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Херсон, Херсонської області.
Зобов`язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсон Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису № 177 про народження дитини ОСОБА_4 , складеного 18.04.2022 року, а саме, прізвище дитини змінити з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 », ім`я, по батькові, дату та місце народження дитини залишити без змін, в графі «відомості про батька» вказати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Херсон, Херсонської області, громадянин України.
Рішення суду може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано .
У разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення, апеляційна скарга подається у той же строк з дня виготовлення повного тексту рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсон Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), адреса місцезнаходження: 73009, Херсонська область, м. Херсон, вул. Михайлівська, 28, код ЄДРПОУ 04060223.
Відповідач: Служба у справах дітей Новобузької міської ради, адреса місцезнаходження: 55601, Миколаївська область, Баштанський район, м. Новий Буг, площа Свободи, 42, код ЄДРПОУ 43940912.
Повний текст рішення виготовлений 03.07.2024 року.
Суддя С.І. Вжещ
Суд | Новобузький районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2024 |
Оприлюднено | 04.07.2024 |
Номер документу | 120141567 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Новобузький районний суд Миколаївської області
Вжещ С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні