Ухвала
від 02.07.2024 по справі 504/2609/24
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 504/2609/24

Номер провадження 2-о/504/232/24

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

02.07.2024с-ще Доброслав

Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Литвинюк А.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , заінтересована особа Доброславський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про оголошення особи померлою,

встановив:

19.06.2024 року ОСОБА_2 , яка діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: Доброславський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), звернулася до суду через систему «Електронний суд» з заявою про оголошення фізичної особи померлою, а саме: чоловіка ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлим із дня набрання рішенням суду законної сили.

Крім того, у вступній частині заяви прізвище, ім`я та по батькові заявника зазначено « ОСОБА_4 », а в долученому до заяви ордері адвоката зазначено про надання правової допомоги « ОСОБА_1 ».

В обґрунтування заяви ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою, представник посилається на те, що необхідність статусу відносно чоловіка ОСОБА_1 стосується спадкових справ, утримання спільного майна, вчинення юридично значущих дій відносно малолітніх дітей, а також для отримання соціальних виплат, визначених законодавством України.

Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Комінтернівського районного суду Одеської області Литвинюк А.В.

Зазначена заява про оголошення особи померлою підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

За правилами цивільного процесуального законодавства, заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам, викладеним у ст.175 ЦПК України, а також вимогам ст.177 цього Кодексу, з урахуванням особливостей, передбачених ст.318 ЦПК України.

Згідно роз`яснень, які містяться в п.5 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» N 5 від 31.03.1995 року для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов`язаний провести підготовчі дії, зокрема, з`ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.

Відповідно до ч.3 ст.42 та ч.4 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Заінтересованими особами є особи, які беруть участь у справі та які мають юридичну заінтересованість. Це коло визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права і обов`язки.

Залежно від мети встановлення фактів заінтересованими особами в цих справах можуть бути, наприклад, відділи соціального захисту населення - у справах про встановлення факту перебування на утриманні особи, яка померла, для призначення пенсії заявникові; інші спадкоємці - у справах про встановлення факту прийняття спадщини; органи внутрішніх справ - у справах про встановлення факту родинних відносин для вирішення питання про належність до громадянства України; органи страхування - у справах про встановлення факту належності страхового свідоцтва.

Разом з тим, права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв`язку із суб`єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб`єктивних прав.

Заявником не обґрунтовано, яким чином рішення по даній справі може вплинути на права та інтереси органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Таким чином, заявнику необхідно уточнити коло заінтересованих осіб, так як, призначення пенсії, стосується прав та обов`язків відповідного державного органу та може вплинути на права та обов`язки рідних фізичної особи, у разі оголошення його померлим.

Враховуючи викладене, заявнику необхідно надати суду заяву в новій редакції, у якій залучити всіх заінтересованих осіб по справі та вказати в заяві повне коло заінтересованих осіб, а також передбачені п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України відомості про них: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.

Вказані відомості необхідні для належного повідомлення заінтересованих осіб.

Крім того, порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України.

Підставою оголошення фізичної особи померлою є презумпція її смерті.

При цьому, за правовими наслідками оголошення фізичної особи померлою прирівнюється до правових наслідків, які настають у разі смерті фізичної особи, а саме: на майно такої особи відкривається спадщина. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини (ч.ч.1,2 ст.47 ЦК України).

Виходячи з цього, заінтересованими особами у даній справі мають бути усі спадкоємці особи, якщо вони є, чи відповідна територіальна громада.

У заяві не визначено всіх зацікавлених осіб, а саме: спадкоємців майна померлого (у випадку наявності), а також не зазначено відомості про те, що у особи наявне чи відсутнє відповідне майно, яке може бути успадковано.

Крім того, в порушення ч.1 ст.308 ЦПК України, у заяві не зазначено свідків, які можуть підтвердити обставини, зазначені в заяві та дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме.

У відповідності до ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч.2 ст.185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Відтак, заявниці у порядку усунення недоліків необхідно уточнити своє прізвище, ім`я та по батькові відповідно до паспортних даних та надати до суду: заяву у новій редакції у відповідній кількості заінтересованих осіб, в якій визначити всіх заінтересованих осіб (у разі наявності), зазначивши відомості про них, дотримавшись п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України, або ж вказати у тексті заяви відомості про їх відсутність, а також вказати відомості про наявність (відсутність) у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , права власності на майно, яке може бути успадковано; відомості чи зверталась заявниця до суду із аналогічною заявою; зазначити чи існує спір про право; зазначити свідків, які можуть підтвердити викладені в заяві обставини.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175,177,185,258-260,294,353,354 ЦПК України, суддя,

постановив:

Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , заінтересована особа Доброславський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про оголошення особи померлою, залишити без руху, надавши заявниці строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.

Роз`яснити заявниці, що в разі невиконання вимог ухвали, заява буде вважатися не поданою і повернута.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Литвинюк А. В.

СудКомінтернівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення02.07.2024
Оприлюднено04.07.2024
Номер документу120141707
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту смерті, з них:

Судовий реєстр по справі —504/2609/24

Ухвала від 29.11.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Литвинюк А. В.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Литвинюк А. В.

Ухвала від 17.07.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Литвинюк А. В.

Ухвала від 02.07.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Литвинюк А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні