Рішення
від 02.07.2024 по справі 645/1971/24
ФРУНЗЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 645/1971/24

Провадження № 2/645/1309/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2024 року м. Харків

Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Сілантьєвої Е.Є.

за участю секретаря судового засідання Ятлової Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові за правилами спрощеного позовного провадження в порядку заочного розгляду цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МСБ ФІНАНС» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

в с т а н о в и в:

ТОВ «МСБ ФІНАНС», від імені та в інтересах якого, на підставі довіреності, діє представник - Мордак І.С., звернулось до суду з позовною заявою, в якій просять стягнути з ОСОБА_1 на їх користь суму боргу за договором про надання фінансового кредиту № 1391-К від 26.01.2018 року в розмірі 10550,00 грн, суму судового збору у розмірі 3028,00 грн просять покласти на відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 26 січня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «МСБ ФІНАНС» та ОСОБА_1 було укладено договір про надання фінансового кредиту №1391-К, відповідно до якого кредитор надає позичальнику у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання, фінансовий кредит у сумі 2000,00 грн зі сплатою 540 відсотків річних на умовах, визначених кредитним договором та додатком № 1 до кредитного договору. Відповідно до умов договору, позичальник повертає кредит за встановленим графіком. Кредитор взяті на себе зобов`язання виконав та надав кредитні кошти, проте, відповідачка порушила взяте на себе зобов`язання зі своєчасного повернення отриманого кредиту, не повернула кредит і не сплатила в повному обсязі відсотки за користування кредитом, у зв`язку з чим у відповідачки перед кредитором виникла заборгованість, у сумі 10550,00 грн, з яких: загальна сума заборгованості за кредитом - 2 000,00 грн; загальна сума заборгованості за відсотками - 8550,00 грн. Таким чином, оскільки відповідачка ухиляється від виконання зобов`язання позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 19.04.2024року провадження по справі відкрито та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

У судове засідання представник позивача не з`явився. Представник позивача ОСОБА_2 , який діє на підставі довіреності, у межах позовної заяви просить суд проводити розгляд справи без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечував проти ухвалення у справі заочного рішення.

Відповідно до ч. 3 ст.211ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання повторно не з`явилась, про день та час слухання справи була повідомлена своєчасно і належним чином в порядку ст. 128 ЦПК України. Причини неявки суду не відомі, будь-яких заяв та клопотань від відповідачки не надходило.

У встановлений ч. 7 ст.178ЦПК України строк відповідачка не подала до суду відзив на позовну заяву, у зв`язку із чим суд вирішує справу за наявними матеріалами, що передбачено ч. 8 ст. 178 ЦПК України.

Враховуючи повторну неявку належним чином повідомленого відповідачки у судове засідання, яка не повідомила про причини неявки та не подала відзив, відповідно до статті 280 ЦПК України, суд, за згодою позивача, вважає за можливе проводити заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.

У зв`язку з тим, що розгляд справи відбувався за відсутності сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази приходить до наступного висновку.

Встановлено, що 26.01.2018 року між ТОВ «МСБ ФІНАНС» та ОСОБА_1 було укладено договір про надання фінансового кредиту №1391-К.

Відповідно до п. 1.1 -1.3. розділу 1 договору кредитор надає позичальнику у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання фінансовий кредит у сумі 2000,00 (дві тисячі) гривень, зі сплатою 540 (п`ятсот сорок) відсотків річних на умовах, визначених цим договором та додатком 1 (є невід`ємною частиною договору фінансового кредиту). Кредит надається позичальнику на споживчі цілі та без забезпечення (бланковий).

Також, відповідно до графіку повернення кредиту, який міститься у договорі та підписаний відповідачкою, окрім визначеної договором суми кредиту та річної ставки містить відомості про сукупну вартість кредиту 390,00 та сукупну вартість кредиту, % від суми кредиту-19.50 %. Датою планової сплати процентів за користування кредитом та повернення кредиту до 24.02.2018 року; загалом до сплати - 2870,00 грн.

Пунктом 5.3. договору визначено, що підписуючи даний договір, відповідачка, зокрема, засвідчила, що: ознайомлена, повністю розуміє та погоджується з усіма умовами та змістом договору та додатків до нього і зобов`язується неухильно їх дотримуватись; інформація надана кредитодавцем забезпечує правильне розуміння позичальником суті фінансової послуги за цим договором без нав`язування її придбання.

Кредитор взяті на себе зобов`язання виконав, 26.01.2018 року надав позичальнику кредит в сумі 2000,00 грн, що підтверджується видатковим касовим ордером від 26.01.2018 року

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори.

Відповідно дост.509ЦКУкраїни зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановленихстаттею 11 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст.626ЦК України підписанням договору сторонами досягнуто домовленість щодо встановлення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст.629ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Оскільки сторони уклали договір, вони набули взаємних прав та обов`язків.

Статтею 634 ЦК Українипередбачена можливість укладення договору приєднання, тобто договору, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Згідно з ст.638ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.207ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони, або надсилалися ними до інформаційно-телекомунікаційної системи, що використовується сторонами. У разі якщо зміст правочину зафіксований у кількох документах, зміст такого правочину також може бути зафіксовано шляхом посилання в одному з цих документів на інші документи, якщо інше не передбачено законом. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства.

Також, одночасно із вищезазначеним свідченням приєднання до угоди відповідачем, дія договору підтверджується фактом користування картковим рахунком та використання кредитних коштів, що повністю узгоджується з ч. 2. ст. 642 ЦК України, згідно якої особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції.

Згідно зі ст.526ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 1054ЦК України визначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

За ч.1 ст.1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісячно до дня повернення позики.

Відповідно до ч. 1 ст. 1049 ЦК Українипозичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, якщо при цьому були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Згідно з ч. 2 ст. 1050 ЦК Україниякщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно достатті 1048 цього Кодексу.

Таким чином, ТОВ «МСБ ФІНАНС» свої зобов`язання за кредитним договором № 1391-К від 26.01.2018 року перед відповідачкою виконав.

Згідно з п. 2.4. Кредитного договору, проценти за користування кредитом нараховуються щоденно та обчислюються від суми кредиту, яка фактично знаходилася у користуванні Позичальника за кожен календарний день користування кредитом за методом «факт/360» з моменту надання кредиту до повного повернення кредиту, при цьому день надання кредиту враховується, а день повернення кредиту не враховується.

Відповідно до п. 2.5. кредитного договору, у разі несплати кредиту/процентів і інших платежів у період, зазначений у цьому договорі, сума зобов`язань по поверненню кредиту та/або процентів з наступного за останнім днем вважається простроченою.

Таким чином, за умовами договору ОСОБА_1 зобов`язалась повернути кредитні кошти відповідно до умов договору та в процесі користування кредитним рахунком не надавала своєчасно Банку грошові кошти для погашення заборгованості.

Згідно з п. 3.3.7, 3.3.8 Кредитного договору, позичальник зобов`язаний сплачувати відсотки за користування кредитом в порядку, визначеному п.п. 2.4., 2.5. цього Договору та повернути в повному обсязі Кредит з нарахованими відсотками за фактичний час його використання та можливими штрафними санкціями, в порядку, визначеному цим Договором.

Згідно з п. 2.7. кредитного договору, у випадку прострочення сплати платежів за Графіком розрахунків, проценти за користування кредитом нараховуються до моменту повного повернення Кредиту, при цьому день повернення кредиту не враховується, але у будь-якому випадку не більше 90 календарних днів з моменту допущення прострочення сплати.

Відповідно до п. 2.8. кредитного договору, товариство має право зменшувати розмір нарахованих процентів за користування кредитом в односторонньому порядку. Таке право розповсюджується виключно на платежі за користування наданими Товариством коштами за договором фінансового кредиту та не розповсюджується на зменшення суми фактично отриманого Позичальником чином відповідно до умов договору та цього Кодексу; за кредитним договором позичальник зобов`язаний повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно з п. 3.3.4. кредитного договору, у разі несвоєчасного повернення позичальником обумовленої суми кредиту та нарахованих відсотків за його користування позивальник повинен сплатити кредитору неустойку (пені, штрафи) згідно умов договору.

Відповідачкою, було здійснено часткову оплату за проценти по кредиту, а саме: 30.01.2018 року на суму 120,00 грн., 03.07.2018 року на суму 500,00 грн., та загально складає 620,00 грн.

Відповідно до статті 599 ЦК України, зобов`язання припиняється, виконанням, проведеним належним чином.

Встановлено, що в період дії кредитного договору відповідач не дотримувався умов кредитного договору, порушила графік погашення заборгованості, кредит вчасно не сплачувала, внаслідок чого у ОСОБА_1 перед позивачем виникла заборгованість.

Згідно з ст. 617 ЦК України відсутність у боржника необхідних коштів не є підставою для звільнення, від відповідальності за порушення зобов`язання.

Встановлено, що на адресу відповідачки ТОВ «МСБ ФІНАНС» було направлено попередження щодо виконання договірних зобов`язань, у якому просили здійснити погашення заборгованості за кредитами.

Відповідно до розрахунку заборгованості на ім`я відповідачки за договором № 1391-К від 26.01.2018 року, ОСОБА_1 має перед ТОВ «МСБ ФІНАНС» заборгованість у сумі 10550,00 грн, з яких: з яких: 2 000,00 грн тіло кредиту; 8550,00 грн - заборгованості за відсотками.

Заперечень щодо правильності розрахунку заборгованості відповідачкою не заявлено.

У відповідності до положень ст.525ЦК України одностороння відмова від виконання зобов`язання є неприпустимою.

За частиною 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з ч. 1 ст.625ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Статтею 610ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

З огляду на те, що відповідач підписала договір про надання банківських послуг суд при заочному розгляді справи вважає доведеним, що відповідачка ОСОБА_1 взятих на себе кредитних зобов`язань в строки, передбачені кредитним договором, не виконала тому, позов підлягає задоволенню та з ОСОБА_1 на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за кредитним договором кредиту № 1391-К від 26.01.2018 року в розмірі 10550,00 грн.

Відповідно до платіжної інструкції № 7131452561 від 06.02.2024 року при пред`явленні позову до суду позивачем були понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Питання про стягнення судових витрат, суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 279, 280-283 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «МСБ ФІНАНС» про стягненнязаборгованості задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства зобмеженою відповідальністю«МСБ ФІНАНС» заборгованість за кредитним договором № 1391-К від 26.01.2018 року у розмірі 10550,00 (десять тисяч п`ятсот п`ятдесят) грн 00 коп., яка складається з: 2000,00грн загальна сума заборгованості8550,00 грн - загальна сума заборгованості за відсотками.

Стягнути з ОСОБА_1 на користьТовариства зобмеженою відповідальністю«МСБ ФІНАНС» судовий збіру сумі 3028,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили протягом тридцяти днів з дня його проголошення, якщо не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подання безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів апеляційної скарги.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «МСБ ФІНАНС», код ЄДРПОУ 37355066, місцезнаходження: м. Харків, вул. Раєвської, 17;

Представник позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Слов`яносерсбським РВ УМВС України в Луганській області 21.04.2001 р., АДРЕСА_1

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , паспорт серії НОМЕР_4 виданий Фрунзенським РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області 18.08.2011, адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Повний текст рішення складено 02.07.2024 року.

Головуючий суддя

СудФрунзенський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення02.07.2024
Оприлюднено04.07.2024
Номер документу120143546
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту

Судовий реєстр по справі —645/1971/24

Рішення від 02.07.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Сілантьєва Е. Є.

Ухвала від 19.04.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Сілантьєва Е. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні