Рішення
від 27.06.2024 по справі 936/643/24
ВОЛОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №936/643/24

Провадження №2-о/936/119/2024

27.06.2024 селище Воловець

Воловецький районний суд Закарпатської області в складі судді Софілканич О.А., з участю присяжних Дужар Н.М., Коваль Н.І., секретаря судового засідання Дзямко А.А., заявника ОСОБА_1 , заінтересованої особи ОСОБА_2 , представника служби в справах дітей Мукачівської РДА -Мукачівської районної військової адміністрації Шуста М.Д., розглянувши у закритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в селищі Воловець цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки та піклування Мукачівської районної державної адміністрації- районної військової адміністрації про усиновлення,

В С Т А Н О В И В:

13.06.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про усиновлення.

Заяву мотивовано тим, що з 20.08.2019 року між ним та заінтересованою особою ОСОБА_2 укладено шлюб. Від попереднього шлюбу у неї є малолітня дитина -донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батько якої ОСОБА_4 надав нотаріально посвідчену заяву про відмову від своїх батьківських прав щодо доньки та згоду на її усиновлення. Посилаючись на те, що з 2019 року по даний час малолітня ОСОБА_3 проживає в сім`ї заявника разом з двома спільними дітьми сторін від шлюбу, вважає його батьком, з метою подальшого забезпечення найвищих інтересів дитини, створення стабільних і гармонійних умов її життя в повноцінній сім`ї, ОСОБА_1 бажає усиновити малолітню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та внести відповідні зміни у актовий запис про її народження.

Ухвалою Воловецького районного суду Закарпатської області від 14.06.2024 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі, призначено закрите судове засідання.

Заявник у судовому засіданні заяву підтримав з підстав, наведених у такій. Ствердив, що бажає усиновити малолітню ОСОБА_5 , яка проживає в його сім`ї та яку він фактично вважає своєю донькою.Заінтересована особа ОСОБА_2 проти усиновлення доньки її чоловіком ОСОБА_1 не заперечила. Ствердила, що кілька років вони проживають однією сім`єю, в них склалися довірливі відносини, як в батька та доньки, і у сторін є двоє народилася спільних дітей. Тож усиновлення наразі відповідає інтересам її доньки, забезпечить їй право на повноцінну сім`ю.

Представник служби у справах дітей Мукачівської районної державної адміністрації Шуста М.Д. проти задоволення заяви не заперечила, вважає, що усиновлення повністю відповідає інтересам малолітньої дитини.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Згідно з ст.310 Цивільного процесуального кодексу України заява про усиновлення дитини або повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання.

Відповідно до ст.207 Сімейного кодексу України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

Статтею 208 СК України передбачено, що усиновленою може бути дитина (стаття 6 цього Кодексу).

У відповідності до ч.ч.1, 2 статті 211 СК України, передбачено, що усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років.

Положеннями статті 213 СК України, передбачено, що за наявності кількох осіб, які виявили бажання усиновити одну і ту ж дитину, переважне право на її усиновлення має громадянин України: 1) в сім`ї якого виховується дитина; 2) який є чоловіком матері, дружиною батька дитини, яка усиновлюється; 3) який усиновлює кількох дітей, які є братами, сестрами; 4) який є родичем дитини. Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, переважне право на усиновлення дитини має подружжя.

Згідно з ст. 217 СК України, усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Угода про надання усиновлювачем плати за згоду на усиновлення дитини батькам, опікунам чи іншим особам, з якими вона проживає, є нікчемною. Згода батьків на усиновлення може бути дана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Якщо мати чи батько дитини є неповнолітніми, крім їхньої згоди на усиновлення потрібна згода їхніх батьків. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Відповідно до ч.1 ст.219 СК України, усиновлення дитини без згоди батьків провадиться, якщо вони невідомі; визнані безвісно відсутніми; визнані недієздатними; позбавлені батьківських прав щодо дитини, яка усиновлюється; протягом двох місяців після народження дитини не забрали її на виховання до себе в сім`ю та запис про них у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до статті 135 цього Кодексу.

Нормами ч.2 ст. 219 СК України, передбачено, що усиновлення дитини може бути проведено без згоди повнолітніх батьків, якщо судом буде встановлено, що вони, не проживаючи з дитиною понад шість місяців без поважних причин, не проявляють щодо неї батьківської турботи та піклування, не виховують та не утримують її.

Статтею 220 СК України, передбачено, що на усиновлення дитини одним із подружжя потрібна письмова згода другого з подружжя, засвідчена нотаріально. Усиновлення дитини може бути проведене без згоди другого з подружжя, якщо він визнаний безвісно відсутнім, недієздатним, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення.

Відповідно до п. 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» вбачається, що вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч. 1 - 3 ст. 218 СК України щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.

Так, судом встановлено, що 20.08.2019 року між заявником ОСОБА_1 та заінтересованою особою ОСОБА_2 (ОСОБА_2 після одруження) зареєстровано шлюб у виконкомі Гукливської сільської ради Воловецького району, Закарпатської області, актовий запис №7, що підтверджено свідоцтвом серії НОМЕР_1 виданого 20.08.2019 (а.с.11).

Малолітня донька заінтересованої особи від попереднього шлюбу - ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , мама- ОСОБА_2 , батько- ОСОБА_4 (а.с.14).

Згідно із заявою від 20.05.2024, посвідченою приватним нотаріусом Ужгородського міського нотаріального округу Дудись В.Н., ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відмовляється від своїх батьківських прав щодо доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та надає згоду на її усиновлення чоловіком своєї колишньої дружини- ОСОБА_1 . Також погоджується на зміну її прізвища та по батькові (а.с.18).

На підтвердження відповідності вимогам про усиновлення, заявником надано висновок КНП "Воловецька центральна лікарня Воловецької селищної ради" №329 від 21.05.2024 про стан здоров`я, згідно якого ОСОБА_1 є здоровим (а.с.12), витяг про відсутність судимостей (а.с.13), довідку про наявність нерухомого майна та витяг про реєстрацію місця проживання, які підтверджують, що сім`я ОСОБА_2 проживає у житловому будинку АДРЕСА_1 частина якого на праві приватної власності належить матері заінтересованої особи- ОСОБА_7 , (а.с.19-23, а.с.36), акт обстеження житлово- побутових умов від 29.05.2024 року, згідно якого умови проживання сім`ї заявника та заінтересованої особи за адресою: АДРЕСА_2 відповідають санітарно-гігієнічним вимогам, є необхідна побутова техніка та меблі, опалення, водопостачання, ремонт, для виховання та розвитку дитини створено належні умови, відносини в сім`ї дружні (а.с.26-27).

Дружина заявника та мати малолітньої ОСОБА_3 - ОСОБА_2 21.05.2024 надала нотаріально посвідчену згоду на усиновлення доньки її чоловіком ОСОБА_1 (а.с.16). Свою згоду вона підтвердила під час судового розгляду справи.

Малолітня ОСОБА_3 29.05.2024 також надала письмову згоду на своє усиновлення ОСОБА_1 (а.с.15). Крім цього, в судовому засіданні пояснила, що вважає його своїм батьком, і бажає бути його донькою.

05.06.2024 року органом опіки та піклування Мукачівської районної державної адміністрації- районної військової адміністрації надано висновок №02-26/767 про доцільність усиновлення ОСОБА_3 громадянином України ОСОБА_1 та відповідність такого інтересам дитини (а.с.6-7).

Положеннями статті 229 СК України, передбачено, що, особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача, у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.

Відповідно до вимог ст. 231 СК України, якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення.На підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється (стаття 233 СК України).

Отже, оскільки встановлено, що усиновлення малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не суперечить її інтересам, заявник фізично та психологічно здоровий, здатний створити для дитини належний матеріально - побутовий рівень проживання, бажає усиновити дитину, яка вже проживає в його сім`ї та вважає його батьком, спроможний забезпечити їй належне виховання, навчання та утримання, стабільні та гармонійні умови життя, позитивний висновок органу опіки та піклування, добровільну та безумовну згоду біологічного батька ОСОБА_4 та матері дитини, а також самої дитини, суд приходить висновку, що заявник ОСОБА_1 відповідає вимогам до осіб, які можуть бути усиновлювачами, відтак заява про усиновлення підлягає до задоволення.

Суд також вважає за необхідне, у відповідності до ст. ст. 229, 231 СК України, задоволити вимогу заявника про зміну прізвища та по батькові дитини та запису його батьком дитини, про що слід внести відповідні зміни в актовий запис про народження дитини.

Згідно з ч.7 ст. 314 ЦПК України, усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду. Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення.

Керуючись ст.ст. 263-265, 268, 310-314 Цивільного процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки та піклування Мукачівської районної державної адміністрації- районної військової адміністрації про усиновлення- задоволити.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , усиновлювачем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Внести зміни до актового запису №20 від 15.04.2014 року про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: вказати батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України; змінити прізвище усиновленої дитини з " ОСОБА_3 " на " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", по батькові з " ОСОБА_3 " на " ІНФОРМАЦІЯ_2 ".

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з часу його проголошення до Закарпатського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін:

заявник: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ;

заінтересовані особи:

ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ;

орган опіки та піклування Мукачівської районної державної адміністрації- Мукачівської районної військової адміністрації, місцезнаходження: Закарпатська область, Мукачівський район, м.Мукачево, вул.Штефана Августина, 21, код ЄДРПОУ 04053789.

Повний текст рішення буде складено 03.07.2024.

Суддя Софілканич О.А.

Присяжні: Дужар Н.М.

Коваль Н.І.

СудВоловецький районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення27.06.2024
Оприлюднено04.07.2024
Номер документу120144187
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —936/643/24

Рішення від 27.06.2024

Цивільне

Воловецький районний суд Закарпатської області

Софілканич О. А.

Ухвала від 14.06.2024

Цивільне

Воловецький районний суд Закарпатської області

Софілканич О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні