Справа № 461/5495/24
Провадження №2/461/2537/24
У х в а л а
про залишення позову без руху
"28" червня 2024 р. суддя Галицького районного суду міста Львова Зубачик Н.Б., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ), за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Органу опіки та піклування Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (адреса: 79000, м.Львів, вул. Ференца Ліста, 1, електронна пошта: gal.adm@lvivcity.gov.ua) про позбавлення батьківський прав та стягнення аліментів
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , в якому просить позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно нього та стягнути ОСОБА_2 аліменти на моє утримання у розмірі однієї чверті заробітку (доходу), але не менше розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, з дня звернення до суду до досягнення ним повноліття.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.06.2024 позовну заяву передано для розгляду головуючому судді Зубачик Н.Б.
Частиною 1 ст.8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»визначено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Разом з тим, право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975. Відтак, в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Порядок звернення до суду за судовим захистом врегульованийЦПК України. Подання позовної заяви має відбуватись з дотриманням певних умов, які в цьому кодексі встановлені.
Згідно з ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ч.1ст.165 СК Україниправо на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Дослідивши зміст поданої позовної заяви та доданих до неї документів, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає ряду вимог статей 175, 177 ЦПК України та має недоліки, що перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження у справі.
Так, положеннями п.10 ч.3 ст.175 ЦПК України визначено, що позовна заява повинна містити підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав. Однак, всупереч вимогам ЦПК України, позовна заява ОСОБА_1 не містить такого підтвердження.
Згідно ч.4 ст.177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною другою статті 133 ЦПК України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до пп. 2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання фізичною особою позовної заяви немайнового характеру стягується судовий збір у розмірі 0,4% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2024 рік", прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2024 року з 01 січня встановлений у розмірі 3028 грн.
Таким чином, судовий збір за подання до суду фізичною особою позовної заяви немайнового характеру становить 1211,20 грн.
Однак, позивачем було зазначено, що він звільнений від сплати судового збору відповідно до п.14 ч.2ст.3 Закону України Про судовий збір».
Проте, посилання позивача на п.14 ч.2ст.3 ЗУ «Про судовий збір», згідно якого судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб, як на підставу звільнення його від сплати судового збору, суддя вважає безпідставним, оскільки позов про позбавлення батьківських прав відповідача по справі, не вирішує питання прав та обов`язків дитини, а стосується лише прав та обов`язків відповідача, як матері дитини, щодо якої вона може бути позбавлена батьківських прав у разі ухвалення рішення про задоволення позову. Правові наслідки позбавлення батьківських прав визначені у статті 166Сімейного кодексу України.
Вищезазначене повністю узгоджується із висновком Верховного Суду, викладеним в ухвалі від 27.07.2021 у справі № 461/5125/20 (провадження № 61-11799св21).
Суд зазначає, що Закон УкраїниПро судовийзбір» не містить будь-яких пільг щодо оплати судових витрат неповнолітніми особами, судовий збір при поданні позовної заяви в суд неповнолітніми стягується в загальному порядку відповідно до Закону, однак в даному випадку можуть застосовуватися загальні положення цивільного процесуального законодавства, якими передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може відстрочити або розстрочити сплату судових витрат, зменшити їх розмір чи звільнити від їх оплати (ст. 136 ЦПК України).
Однак, до позовної заяви не надано клопотання, заяви про звільнення (відстрочення, зменшення) від сплати судового збору.
З урахуванням зазначеного, суд роз`яснює позивачу (неповнолітній особі) право на звернення до суду з відповідною заявою в порядкуст. 136 ЦПК України.
У відповідності до ч.1 ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи те, що заява не відповідає вимогам ст.ст.175, 177 ЦПК України, суд вважає за необхідне залишити заяву без руху та надати позивачу достатній строк для усунення недоліків
З огляду на викладене, відповідно до ч.1ст.185 ЦПК України, позовна заява підлягає залишенню без руху, позивачу необхідно в п`ятиденний строк з дня отримання копії ухвали усунути зазначені в ній недоліки, а саме: документ, що підтверджує сплату судового збору в розмірі, визначеномуЗаконом України«Про судовийзбір» або клопотання про звільнення (відстрочення, зменшення) від сплати судового збору; надати підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача з тим самимпредметом та з тих самих підстав.
Окрім того, суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу, що в разі, якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунуті, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.
Керуючись Законом України «Про судовий збір», ст.ст.136, 175, 177, 185, 258-261, 353 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Органу опіки та піклування Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про позбавлення батьківський прав та стягнення аліментів залишити без руху.
Надати позивачу строк 5 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків, а саме:
надати підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача з тим самимпредметом та з тих самих підстав;
долучити документ, що підтверджує сплату судового збору в розмірі, визначеномуЗаконом України«Про судовийзбір» або клопотання про звільнення (відстрочення, зменшення) від сплати судового збору.
Роз`яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог, зазначених в ухвалі, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Учасник справи може отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://gl.lv.court.gov.ua/.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Зубачик Н.Б.
Суд | Галицький районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 28.06.2024 |
Оприлюднено | 04.07.2024 |
Номер документу | 120144851 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Галицький районний суд м.Львова
Зубачик Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні