ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" червня 2024 р.Cправа № 902/466/24
Господарський суд Вінницької області у складі судді Маслія І.В. при секретарі судового засідання Глобі А.С.
за участю представників
позивача Пономаренко Д.Ю., довіреність №178/43/21/01-2024 від 12.01.2024,
відповідача не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали справи
за позовом: Управління поліції охорони у Вінницькій області (пров. Залізничний, 4, м. Вінниця, 21034)
до: Відкритого акціонерного товариства "Гніванський кар`єр" (вул. Соборна, 85, м. Гнівань, Вінницька обл., 23310)
про стягнення 642 952,50 грн.
В С Т А Н О В И В :
Управління поліції охорони у Вінницькій області звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства "Гніванський кар`єр" про стягнення 742 952,50 грн заборгованості.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань за Договором про фізичну охорону Об`єкта №132123 від 15.05.2023 року, в частині повної оплати за надані послуги.
Ухвалою суду від 26.04.2024 відкрито провадження у справі №902/466/24 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 20.05.2024.
Разом з тим, судове засідання у справі №902/466/24 призначене на 20.05.2024 о 10:00 год. не відбулось у зв`язку з оголошенням повітряної тривоги на території Вінницької області, що підтверджується службовою запискою №130/2024 від 20.05.2024 секретаря судового засідання.
Враховуючи те що судове засідання не відбулось, з незалежних від суду та сторін обставин суд ухвалою від 21.05.2024 призначив підготовче засідання на 10.06.2024.
22.05.2024 до суду від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, в якій позивач просить стягнути з відповідача 642 952,50 грн заборгованості за надані послуги, оскільки після відкриття провадження у справі відповідачем здійснено оплату на суму 100 000,00 грн.
На визначену судом дату в судове засідання 10.06.2024 з`явився представник позивача, який підтримав заяву про зменшення позовних вимог.
Суд розглянувши заяву про зменшення позовних вимог приймає її до розгляду, оскільки вона подана в межах строків визначених ст. 46 ГПК України.
З огляду на викладене предметом розгляду у даній справі є вимога про стягнення з відповідача 642 952,50 грн заборгованості за надані послуги по Договору про фізичну охорону Об`єкта №132123 від 15.05.2023 року.
В судовому засіданні суд повідомив представника позивача, що ухвала про відкриття провадження у справі від 26.04.2024 направлена на адресу відповідача отримана останнім 03.05.2024, однак на день розгляду справи від відповідача відзиву на позовну заяву, пояснень чи будь яких заперечень до суду не надходило.
Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що всі докази подані до суду.
Ухвалою суду від 10.06.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу №902/466/24 для судового розгляду по суті на 26.06.2024.
26.06.2024 до суду від представника відповідача надійшла заява про перенесення розгляду справи на іншу дату, в зв`язку з необхідністю ознайомлення з матеріалами справи оскільки договір про надання правничої допомоги укладено лише 26.06.2024 та зайнятістю представника в іншому судовому процесі.
На визначену судом дату в судове засідання 26.06.2024 з`явився представник позивача, відповідач правом участі свого представника в судовому засіданні не скористався, про розгляд справи повідомлений належним чином, що стверджується наявними в справі доказами.
В судовому засіданні суд повідомив представника позивача про надходження заяви представника відповідача щодо перенесення розгляду справи на іншу дату.
Представник позивача проти задоволення даного клопотання заперечив зазначивши, що це є лише затягування судового процесу, оскільки підчас судового розгляду відповідач жодних заперечень щодо предмету спору не надав, крім того здійснив часткову оплату заборгованості в наслідок чого позивачем було зменшено позовні вимоги.
Суд розглянувши матеріали справи та заяву представника відповідача про відкладення розгляду справи зазначає наступне.
Обґрунтовуючи подану заяву представник відповідача зазначає, що 26.06.2024 з відповідачем по даній справі було укладено договір про надання правничої допомоги. З метою недопущення порушення прав відповідача на правову допомогу, для можливості ознайомлення з матеріалами справи а також в зв`язку з залученням до участі в іншому процесі де дата була погоджена заздалегідь представник просить перенести засідання на іншу дату.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав: 1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про направлення йому ухвали з повідомленням про дату, час і місце судового засідання; 2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними; 3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи; 4) необхідність витребування нових доказів, у випадку коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження.
Господарський суд звертає увагу, що явка представників сторін у судове засідання не визнавалась обов`язковою, а положеннями ч. 2 ст. 202 ГПК України не передбачено такої підстави для відкладення розгляду справи як ознайомлення з матеріалами справи.
Крім того суд зазначає, що укладення з адвокатом договору про надання правничої допомоги, не є обставиною з якою закон пов`язує можливість відкладення розгляду справи.
Господарський суд бере до уваги, що п. 2 ч. 2 ст. 202 ГПК України передбачено можливість відкладення розгляду справи у разі першої неявки в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними.
Водночас, суд зазначає, що відповідач, який повідомлений про розгляд справи ухвалою від 26.04.2024 (ухвала отримана 03.05.2024) не скористався правом на подання будь яких пояснень чи заперечень на позовну заяву та не з`явився в судове засідання 10.06.2024 за наслідками якого було закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Відтак господарський суд відмовляє у задоволенні заяви представника відповідача про відкладення розгляду справи.
Враховуючи положення ст.ст. 13, 74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав.
Крім того, розглядаючи дану справу, суд з урахуванням ч. 2 ст. 11 ГПК України та ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" приймає до уваги припис ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою закріплене право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.
З огляду на викладене суд вважає, що неявка представника відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, а також просив повернути судовий збір в частині зменшення позовних вимог.
Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті.
Після виходу суду з нарадчої кімнати, у судовому засіданні 26.06.2024 судом долучено вступну та резолютивну частину рішення до матеріалів справи без її проголошення в зв`язку з неявкою представників.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.
15.05.2023 між Управлінням поліції охорони у Вінницькій області (позивач, в договорі Охорона) та Відкритим акціонерним товариством "Гніванський кар`єр" (відповідач, в договорі Замовник) укладено Договір про фізичну охорону Об`єкта №132123 (далі - Договір), відповідно до п 1.1. якого Замовник передає належне йому майно (склади зберігання вибухових речовин), яке зберігається у відокремлених приміщеннях (будівлях), земельних ділянках, що перераховані у Дислокації (додаток 1 до Договору) об`єкта, що охороняється (далі - Об`єкт) під фізичну охорону, а Охорона зобов`язується здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення схоронності цілісності майна Замовника на Об`єкті з метою відвернення безпосередніх посягань на нього, припинення несанкціонованого Замовником доступу сторонніх осіб до майна на Об`єкті, збереження його фізичного стану і забезпечення здійснення Замовником всіх належних йому повноважень щодо майна. Замовник зобов`язується виконувати передбачені Договором правила майнової безпеки і щомісячно сплачувати Охороні встановлену плату.
Обов`язковою умовою на час укладення та дії Договору є наявність у Замовника повноважень на його володіння (користування) Об`єктом (у формі права власності, права користування, права на повне господарське відання, оперативне управління, оренду, доручення тощо), відомості про що надаються Охороні в завіреній Замовником письмовій формі. Система охорони Об`єкта та розташування постів визначається Охороною і узгоджується із Замовником за підсумками обстеження Об`єкта, про що Сторонами складається акт обстеження Об`єкта, який є невід`ємною частиною Договору. До акта обстеження Об`єкта Сторонами включаються вимоги щодо забезпечення охорони та схоронності майна відповідно до нормативних актів МВС та Національної поліції, що визначають тактику дій наряду Охорони, спеціальні вимоги до технічного укріплення місць зберігання окремих видів майна, грошових коштів тощо, визначені уповноваженими центральним органами виконавчої влади та державними органами управління із спеціальним статусом, вимоги будівельних норм і правил щодо окремих будівель та приміщень із зберіганням майна, що передаються під охорону, а також правила з техніки безпеки та охорони праці постових Охорони. Перевірка повноти і якості робіт з приведення стану технічного укріплення Об`єкта Замовником до встановлених Договором вимог правил майнової безпеки, усунення виявлених недоліків здійснюється Охороною. Про виконання Замовником вимог, включених до акта обстеження Об`єкта, уповноваженими представниками Сторін складається відповідний акт (п. 1.2 та п. 1.3. Договору).
Вид фізичної охорони Об`єкта (поліцейська, цивільна) обирається Замовником за погодженням з Охороною, виходячи із принципу економічності та надійності охоронних послуг і функцій охорони, які покладаються Замовником на Охорону. Охорона Об`єкта здійснюється у дні та години, вказані у Дислокації. У випадку встановлення Замовником на Об`єкті пропускного та внутрішньо об`єктового режимів вони погоджуються з Охороною. Сторони спільно розробляють інструкцію про порядок здійснення контролю за дотриманням на Об`єкті пропускного та внутрішньооб`єктового режимів постовими Охорони (п. 1.4. та п. 1.5. Договору).
Розділом 2 Договору сторони визначили умови здавання Об`єкта під охорону та зняття з-під охорони.
Ціна послуг охорони за цим Договором є договірною і зазначається Сторонами у Розрахунку та Протоколі узгодження договірної ціни (додатки 2, 3 до Договору). Ціна охоронних послуг за Договором на кожний окремий місяць розраховується Сторонами на підставі Дислокації та Розрахунку (додатки 1, 2 до Договору) відповідно до кількості годин надання цих послуг у кожному окремому місяці та їх вартості (п. 3.1. та п. 3.2. Договору).
У разі зміни норм витрат Охорони, у тому числі при проведенні державою підвищення розміру мінімальної заробітної плати (грошового утримання), що викликають зміну суми витрат на утримання Охорони, інфляції, зміни цін на товари та послуги, що безпосередньо пов`язані з виконанням охоронних функцій, сума Договору змінюється на підставі підписаних Сторонами додатків 2, 3 до Договору. Зміна ціни на послуги Охорони набуває чинності з дня підписання нових додатків 2, 3 до Договору. Відмова Замовника від підписання нових додатків 2, 3 до Договору протягом 20 днів з дати їх надання Охороною є достатньою підставою для розірвання цього договору в односторонньому порядку за ініціативою Охорони (п. 3.3. та п. 3.4. Договору).
Оплата за послуги Охорони здійснюється Замовником на умовах попередньої оплати шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок Охорони у розмірі, визначеному згідно з пунктом 3.2 Договору. Перший платіж за Договором у сумі вартості послуг Охорони за перший місяць охорони Об`єкта, здійснюється Замовником упродовж 2-х банківських днів після підписання сторонами Договору. Усі наступні платежі за Договором здійснюються Замовником не пізніше 25 числа кожного місяця за цей місяць за реквізитами, вказаними у рахунку на оплату за поточний місяць. Датою оплати вважається дата зарахування коштів Замовника на банківський рахунок Охорони (п. 3.5. та п. 3.6. Договору).
Погашення заборгованості за послуги Охорони здійснюється Замовником у наступному порядку: - в першу чергу - сума боргу з оплати послуг Охорони; - в другу чергу - штрафи та пеня за несвоєчасну оплату послуг Охорони. Залучення додаткових сил і засобів Охорони для надання Замовником охоронних послуг у позадоговірний час оплачується Замовником за окремим розрахунком (п. 3.7. та п. 3.8. Договору).
Обов`язки Охорони: Виставити пост (пости) охорони у кількості та в час, визначені у Дислокації, починаючи із часу виставлення охорони Об`єкта згідно з актом (додаток 4 до Договору). Забезпечити у межах наданих повноважень охорону Об`єкта із зберіганням на ньому товарно-матеріальних, а також валютних цінностей Замовника в межах ліміту їх зберігання, визначеного у встановленому законодавством порядку, від розкрадання, пошкодження чи знищення, шляхом: - контролю за цілісністю Об`єкта та схоронністю майна, що на ньому зберігається; - здійснення контролю за запровадженими Замовником на Об`єкті пропускним і внутрішньооб`єктовим режимами (у випадку їх установлення Замовником і узгодження з Охороною); - контролю за ввезенням і вивезенням (унесенням і винесенням) товарно-матеріальних цінностей на територію та з території Об`єкта за матеріальними перепустками за формою, встановленою Замовником; - здійснення заходів оперативного реагування на безпосередні правопорушення проти майна Замовника на Об`єкті, порушення режиму роботи Об`єкта. Після закінчення робочого дня пересвідчитись у тому, що всі відвідувачі, пропущені через контрольно-пропускний пункт за разовими перепустками, залишили територію Об`єкта. Забезпечувати дотримання встановлених правил пожежної безпеки на постах силами постових Охорони під час несення ними служби, а у випадку виявлення на Об`єкті пожежі або спрацювання охоронно-пожежної сигналізації - негайно повідомити про це пожежну частину, вжити можливих заходів по її ліквідації із дотриманням правил безпеки життя для Охорони. Приймати під охорону опечатані (опломбовані) приміщення, вказані у Дислокації. При виявленні персоналом Охорони ознак проникнення сторонніх осіб на Об`єкт: - вжити заходів з їх затримання; - сповістити про цю подію Замовника та чергову частину органу внутрішніх справ; - забезпечити недоторканність місця вчинення протиправних дій проти майна Замовника на Об`єкті до прибуття співробітників територіального органу поліції (п. 4.1 Договору).
Обов`язки Замовника: Прийняти послуги Охорони щодо охорони Об`єкта в установлений Сторонами час дії Договору та своєчасно вносити плату за послуги Охорони у визначеному Договором обсязі і строки та за реквізитами, вказаними в отриманих рахунках на оплату за відповідний місяць. У разі невідповідності реквізитів поточного розрахункового рахунку, зазначеного у отриманому замовником рахунку на оплату, та розрахункового рахунку, зазначеного у договорі в розділі «Юридичні реквізити сторін» на день складання договору, вірними вважаються банківські реквізити, зазначені у рахунку на оплату за відповідний місяць. Знайомити постових Охорони з існуючими на Об`єкті правилами з охорони праці, які стосуються здійснення Охороною своїх функцій. Створювати умови для виконання Охороною своїх функцій, у тому числі надавати за рахунок Замовника можливість користування постовими Охорони службовими приміщеннями, обладнанням, інвентарем, засобами зв`язку, комунальними послугами (водопостачання, освітлення, опалення, прибирання та ремонт приміщень тощо) на Об`єкті для належного виконання покладених на них охоронних функцій. Забезпечувати постових Охорони місцями обігріву та захисту від непогоди (з оснащенням місць обігріву опалювальними приладами тільки промислового виробництва). Забезпечити наявність на контрольно-пропускному пункті Об`єкта внутрішнього та міського телефонного зв`язку. На інших постах охорони в неробочий час один із телефонів міської мережі встановлювати у місці, доступному працівникам Охорони. При застосуванні в охороні Об`єкта службових собак Охорони обладнати і утримувати в належному стані приміщення для них. Забезпечити вільний доступ уповноважених на те працівників Охорони до встановлених на Об`єкті технічних засобів охоронного призначення. У разі виявлення ознак крадіжки, знищення чи пошкодження майна на Об`єкті організувати роботу комісії у складі з уповноважених представників Замовника та Охорони для проведення з дозволу старшого слідчо-оперативної групи органу внутрішніх справ обстеження Об`єкта та інвентаризації майна. Своєчасно залучати вповноважених представників Охорони до роботи комісії зі зняття залишків і визначення суми збитку, заподіяного майну Замовника внаслідок неналежного виконання Охороною зобов`язань за Договором. Негайно (протягом 3-х годин з моменту виявлення) письмово повідомляти Охорону про всі недоліки та порушення служби на Об`єкті постовими Охорони для прийняття необхідних заходів. Своєчасно надсилати до Виконавця свого уповноваженого представника для отримання рахунків на оплату, актів виконаних робіт та інших необхідних йому фінансових документів. Будь-яке недотримання Замовником своїх зобов`язань за цим Договором щодо передачі Об`єктів під охорону не є підставою для зміни ним розміру та строків оплати за цим Договором. Підписаний сторонами Акт про надання Послуг є підтвердженням надання Послуг Охорони Замовникові. Акти надаються Охороною до 5 числа місяця, наступного за звітним, Акт про надання Послуг складається і підписується сторонами протягом 3-х робочих днів з дня його отримання. У разі відмови Замовника, підписувати Акт надання послуг він уважається підписаним з моменту вручення його поштою Замовнику за адресою, вказаною в Договорі. У випадку наявності у Замовника заперечень щодо обсягу послуг, наданих Охороною у звітному місяці, Замовник зобов`язаний протягом трьох днів у письмовій формі надати Охороні свої обґрунтовані заперечення. Забезпечити конфіденційність інформації, отриманої при укладенні а виконанні цього договору, нерозголошення персоналом Замовника стороннім особам відомостей щодо маршруту пересування Цінностей, кількісного складу, озброєння, оснащення наряду Охорони, системи зв`язку і контролю за здійсненням цих заходів, що стали йому відомі у зв`язку з виконанням цього договору (п. 4.2. Договору).
Розділами 5,6,7 та 8 Договору визначено права сторін їх відповідальність та звільнення від відповідальності.
Цей договір набуває чинності з моменту підписання Сторонами Акта про встановлення охорони на Об`єкті (додаток 4) для здійснення на ньому заходів, охорони і діє до 31.12.2023. Якщо за два місяці до закінчення строку дії Договору жодна із сторін не повідомить іншу сторону про припинення дії Договору, дія Договору вважається продовженою на той самий строк, на тих самих умовах (п. 11.1. Договору).
Як вбачається з матеріалів справи Протоколом узгодження договірної ціни за здійснення заходів охорони від 15.05.2024 узгоджено, що позивач та відповідач дійшли домовленості щодо ціни послуг в розмірі 150,00 грн. (у т.ч. ПДВ 20 %) за одну годину охорони одним працівником воєнізованої охорони.
Сторонами підписані без жодних зауважень та скріплені печатками Додатки до Договору: №1 Дислокація об`єкта; №2 Розрахунок вартості охорони об`єкта; №3 Протокол узгодження договірної ціни за здійснення заходів охорони; №4 Акт про виставлення охорони на об`єкті.
На підтвердження надання послуг з охорони відповідно до умов Договору між позивачем та відповідачем підписані та скріплені печатками: Акт №11-0005724 прийому-здачі виконаних робіт/послуг за листопад 2023 на суму 147 900,00 грн., Акт №11-0006307 прийому-здачі виконаних робіт/послуг за грудень 2023 на суму 152 830,00 грн., Акт №11-0000051 прийому-здачі виконаних робіт/послуг за січень 2024 на суму 152 830,00 грн., Акт №11-0000665 прийому-здачі виконаних робіт/послуг за лютий 2024 на суму 142 970,00 грн., Акт №11-0001765 прийому-здачі виконаних робіт/послуг за березень 2024 на суму 152 830,00 грн., Акт №11-0002404 прийому-здачі виконаних робіт/послуг за квітень 2024 на суму 86 202,50 грн.
18 квітня 2024 на підставі наказу №1481 позивачем припинено надання послуг з фізичної охорони на ВАТ «Гніванський кар`єр».
Також в матеріалах справи наявний підписаний та скріплений печатками обох сторін, без будь-яких зауважень та заперечень Акт звірки взаємних розрахунків по Договору № 132123 від 15.05.2023 за період з 01.05.2023 по 30.04.2024, зі змісту якого вбачається, що позивачем за період дії договору надано послуг на загальну суму 1 650 752,50 грн., а відповідачем здійснено оплату наданих послуг на загальну суму 907 800,00 грн. і станом на день складання акту за відповідачем рахується заборгованість в розмірі 742 952,50 грн.
Не повна оплата відповідачем наданих послуг стала підставою звернення позивача до суду з позовною заявою про стягнення 642 952,50 грн заборгованості за надані послуги по Договору про фізичну охорону Об`єкта №132123 від 15.05.2023 року, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог.
Як зазначалось вище відповідач не скористався правом на подання до суду будь яких пояснень чи заперечень щодо заявлених позовних вимог.
З врахуванням встановлених обставин суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За положеннями ст. 901, ст. 902, ст. 903 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання. Виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Судом встановлено, що між сторонами укладено Договір про фізичну охорону Об`єкта №132123 від 15.05.2023.
Перелік послуг їх вартість визначені Договором та Додатками до договору, які є невід`ємною частиною даного Договору.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач надавав відповідачу охоронні послуги за час дії Договору з травня 2023 по квітень 2023 року, що підтверджується обопільно підписаними Актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) та актом звірки взаємних розрахунків обопільно підписаних та скріплених печатками сторін без будь яких зауважень та заперечень.
З огляду на викладене, наявними у справі доказами підтверджується надання позивачем за час дії договору послуг на загальну суму 1 650 752,50 грн та оплату відповідачем лише 1 007 800,00 грн., з урахуванням часткової оплати проведеної після відкриття провадження у справі.
Поряд з тим, матеріали справи не містять доказів проведення відповідачем остаточного розрахунку за надані послуги на суму 642 952,50 грн.
Також матеріалами справи підтверджується визнання відповідачем заборгованості перед позивачем в сумі 742 952,50 грн (Акт звірки), у зв`язку із чим суд вважає позовну вимогу про стягнення 642 952,50 грн заборгованості правомірною та обґрунтованою.
З огляду на викладене позовні вимоги є підставні, ґрунтуються на наявних в матеріалах справи доказах, нормах законодавства та підлягають до задоволення.
Згідно із ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України).
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.3 ст.74 Господарського процесуального кодексу України).
За приписами ст.76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із положеннями ст.ст.78, 79 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідач не спростував доводів позовної заяви, а суд не виявив на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, відтак вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір при поданні позовної заяви до суду - в розмірі 11 144,29 грн, згідно платіжної інструкції №2358 від 18.04.2024.
Як зазначалось вище позивач, в строки передбачені ч. 2 ст. 46 ГПК України, подав до суду заяву про зменшення розміру позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст.7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
В заяві про зменшення позовних вимог позивачем заявлено клопотання про повернення судового збору, в зв`язку із зменшенням позовних вимог.
Оскільки з заявлених позовних вимог про стягнення з відповідача 642 952,50 грн заборгованості з урахуванням п. 2 ч. 2 та ч.3 ст. 4 Закону України Про судовий збір, позивач мав сплатити 7 715,43 грн (642 952,50 *1,5%*0,8 коефіцієнт при поданні позовної заяви в електронній формі) поверненню з Державного бюджету підлягає судовий збір в розмірі 3 428,86 грн на підставі ухвали суду.
З огляду на викладене розподілу між сторонами підлягає судовий збір в розмірі 7 715,43 грн.
В зв`язку з задоволенням позовних вимог витрати по сплаті судового збору, у відповідності до ст. 129 ГПК України, покладаються судом на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 126, 129, 231-233, 238, 240-242, 326 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Гніванський кар`єр" (вул. Соборна, 85, м. Гнівань, Вінницька обл., 23310, код ЄДРПОУ 00292385) на користь Управління поліції охорони у Вінницькій області (пров. Залізничний, 4, м. Вінниця, 21034, код ЄДРПОУ 40109131) 642 952,50 грн. заборгованості за Договором про фізичну охорону Об`єкта №132123 від 15.05.2023 та 7 715,43 грн - витрат зі сплати судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Повернути Управлінню поліції охорони у Вінницькій області зайво сплачений судовий збір за відповідною ухвалою.
5. Примірник повного судового рішення направити сторонам в зареєстровані електронні кабінети в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд".
Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст.256 ГПК України).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано (ч.1 ст.241 ГПК України).
Апеляційна скарга подається у порядку, визначеному ст. 256, 257 ГПК України.
Повне рішення складено 03 липня 2024 р.
Суддя Ігор МАСЛІЙ
віддрук. прим.:
1 - до справи
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2024 |
Оприлюднено | 05.07.2024 |
Номер документу | 120147476 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Маслій І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні