Рішення
від 03.07.2024 по справі 905/680/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

03.07.2024 Справа №905/680/24

Господарський суд Донецької області у складі судді Лейби М.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін матеріали справи за

позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м.Дніпро

до відповідача: Комунального закладу "Маріупольська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №66 Маріупольської міської ради Донецької області", м.Маріуполь, Донецька область

за участю третьої особм, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальний заклад департаменту освіти міської ради "Централізована бухгалтерія департаменту освіти", м.Маріуполь, Донецька область

про стягнення 38706,53грн.

Суть справи:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача Комунального закладу "Маріупольська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №66 Маріупольської міської ради Донецької області", про стягнення суми боргу за спожиту електроенергію у розмірі 28336,48грн. за період січень 2022 року, 3% річних у розмірі 1806,71грн., інфляційних витрат у розмірі 8563,34грн., всього - 38706,53грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу №930 від 06.01.2021 на умовах комерційної пропозиції "Тендерна - РКМ", щодо оплати рахунку, отриманого від постачальника, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість за спожиту у січні 2022 року електричну енергію, що стало підставою для нарахування інфляційних втрат та процентів річних.

Ухвалою від 06.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Визначено сторонам строк для надання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та доказів в обґрунтування своєї позиції. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальний заклад департаменту освіти міської ради "Централізована бухгалтерія департаменту освіти".

Суд зазначає про неможливість надсилання на адресу відповідача та третьої особи копії ухвали від 06.05.2024 в паперовому вигляді рекомендованим листом із повідомленням про вручення у зв`язку з тим, що тимчасово відсутній обмін з відділеннями поштового зв`язку в м.Маріуполі, Донецької області в умовах воєнного стану, а також через електронні кабінети в системі "Електронний суд" у зв`язку з їх відсутностю. У зв`язку з цим копія ухвали про відкриття провадження у справі від 06.05.2024 була направлена на електронну адресу відповідача marshool66@ukr.net., та третьої особи mariupol.kzcbdo@ukr.net., зазначені у позовній заяві. Зміну місцезнаходження/місця реєстрації відповідача та третьої особи не встановлено.

Електронний примірник ухвали від 06.05.2024 доставлено на електронну скриньку відповідача 06.05.2024, про що в автоматизованій системі бази даних «Діловодство господарського суду» сформовано відповідну довідку «про доставку електронного листа».

Копія ухвали також розміщена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, що у силу статей 2, 4 Закону України «Про доступ до судових рішень» свідчить про наявність додаткової можливості сторін справи ознайомитись із судовими рішеннями. Крім того, на офіційному веб-сайті Господарського суду Донецької області веб-порталу «Судова влада України» у розділі "Новини" «Інше» розміщено відповідне повідомлення про наявність судового провадження у цій справі.

Отже відповідача було належним чином повідомлено про відкриття провадження у справі, шляхом направлення копії ухвали від 06.05.2024 засобами електронного зв`язку.

Відповідач заперечень проти розгляду справи у спрощеному позовному провадженні не висловив, відзив до суду не направив.

Відповідно до частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно із частиною 9 статті 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з положеннями статті 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частині 2 статті 252 ГПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Частиною 3 статті 252 ГПК України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України та наявність в матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд

встановив:

Відповідно до преамбули Закону Ураїни «Про ринок електричної енергії» цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Згідно із частиною 1 статті 56 Закону Ураїни «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.06.2018 №429 ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до п.1.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» (далі - Правила РРЕЕ) постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання та зміст якого визначається постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил), та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому споживачу, малому непобутовому споживачу або іншому споживачу, який відповідно до законодавства має право на отримання універсальних послуг, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору за умови наявності у споживача чинного договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Згідно з п.3.1.7 Правил РРЕЕ договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.

06.01.2021 між ТОВ «Донецькі енергетичні послуги», як постачальником, та Комунальним закладом "Маріупольська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №66 Маріупольської міської ради Донецької області", як споживачем, укладено договір про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу №930 (далі - договір) на умовах комерційної пропозиції «Тендерна - РКМ» постачальника електричної енергії Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги".

Публічний договір про постачання електричної енергії споживачу та комерційні пропозиції до нього розміщені на офіційному сайті Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" https://www.dn.yasno.com.ua/.

До матеріалів справи позивачем надано цей договір та комерційну пропозицію «Тендерна - РКМ» постачальника Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", яка є додатком №2 до договору №930.

За цим договором постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (пункт 1.1 договору).

Строк (термін) поставки товару: до 31.12.2021. Місце поставки (передачі) товару: м.Маріуполь, пр-и Металургів, 75 (пункти 2.1., 2.2. договору).

Відповідно до пункту 4.1. договору спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції постачальника. Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за ціною, що на дату укладання цього договору становить 3,3805грн./кВт *год.

Загальна вартість договору становить 161924,65грн., в тому числі 20% ПДВ: 26987,44грн. за рахунок місцевого бюджету - 114519,95грн., за рахунок відшкодування орендарів - 47404,70грн.

Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з комерційною пропозицією.

Розрахунковим періодом за цим договором є 1 календарний місяць (пункт 4.3. договору).

Розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. При цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему та в інший, не заборонений чинним законодавством, спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни (пункт 4.4. договору).

Пунктом 4.5. договору визначено, що оплата рахунків постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 10 (десяти) робочих днів з моменту отримання споживачем рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії, або в строк, визначений у комерційній пропозиції, прийнятій споживачем.

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством (пункт 8.1. договору).

Цей договір набирає чинності з дня його підписання сторонами та діє до 31 грудня 2021р., якщо інше не встановлено комерційною пропозицією, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобовязань за договором (пункт 12.1. договору).

Невід`ємною частиною цього договору є всі Додатки (Додаток 1 - Заява-приєднання, додаток 2 - Комерційна пропозиція).

Пунктом 3.1. Комерційної пропозиції передбачено, що розрахунки за електричну енергію здійснюються виключно в грошовій формі відповідно до умов договору, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, вказаний у рахунку на оплату (акті прийняття-передавання товарної продукції) та на сайті постачсальника.

Згідно з пунктом 4.1. Комерційної пропозиції оплата обсягів споживання електричної енергії здійснюється на умовах (у строки) передбачені п.4.2. цієї Комерційної пропозиції, з урахуванням порядку визначення ціни передбаченого в розділі 1 цієї Комерційної пропозиції.

Пунктом 4.2. Комерційної пропозиції визначений порядок здійснення платежів: оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк не більше 10 робочих днів після закінчення розрахункового періоду.

Споживач має надати звіти про покази засобу обліку за розрахунковий період через сервіс «Особистий кабінет» або за формою, яка оприлюднена на офіційному веб-сайті постачальника, або формою, узгодженою з оператором системи, у останній день розрахункового періоду.

У разі, якщо фактичні показм засобів обліку неможливо зафіксувати в останній день розрахункового періоду (вихідний, святковий тощо), та у інших випадках, покази засобів обліку на останній день розрахункового періоду визначаються у відповідності до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, зокрема, за середньодобовим споживанням (пункт 4.3. договору).

За умовами пункту 4.4. Комерційної пропозиції прогнозований обсяг споживання визначається постачальником на підставі прогнозованих даних наданих адміністратором комерційного обліку (Оператором системи), за тендерною документацією або за середньодобовим обсягом споживання минулого розрахункового періоду.

Відповідно до пункту 5.1. Комерційної пропозиції споживач самостійно формує розрахункові документи (рахунок, акт-приймання передавання) в сервісі «Особовий кабінет» не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду. В інших випадках, виставлення рахунків за спожиту електроенергію здійснюються не пізніше 20-го числа місяця наступного за розрахунковим, за умови отримання даних про обсяги споживання від споживача/оператора системи/адміністратора комерційного обліку. Виставлення рахунку здійснюється шляхом його формування в програмному комплексі постачальника з можливістю перегляду в серсіві «Особистий кабінет». Розрахункові документи можуть бути роздруковані постачальником та отримані споживачем у відповідному енергоофісі постачальника. У разі не отримання споживачем рахунку, споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, у встановлені цією комерційною пропозицією строки, за платіжним документом, самостійно оформленим споживачем.

У випадку не отримання споживачем акта приймання-передавання або не повернення постачальнику отриманого та підписаноо з боку споживача акта прийняття-передавання протягом десяти днів з дня його формування, він вважається підписаним та узгодженим сторонами, якщо цей же строк споживачем не буде надано обґрунтованих заперечень (пункт 5.2. Комерційної пропозиції).

Договір набирає чинності з дати його підписання та укладається на строк до 31.12.2021, якщо інший термін не визначений умовами закупівлі. Договір в частині виконання зобовязань споживача щодо оплати діє до повного виконання споживачем таких зобовязань (пункт 10.1. Комерційної пропозиції).

Згідно з пунктом 10.2. Комерційної пропозиції відповідно до частини 6 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» дія договору може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Доказів подання заяв про припинення дії договору сторонами не надано, а отже він є діючим і враховується судом під час розгляду справи.

На виконання вказаних умов договору позивачем здійснювалось постачання електричної енергії у січні 2022 року на загальну суму 28336,48грн., на підтвердження чого до позовної заяви додані акт про прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за січень 2022 року та сформований рахунок за спожиту електричну енергію №930 за січень 2022 року на суму 28336,48грн.

Акт та рахунок за січень 2022 року підписані та скріплені печаткою з боку підприємства позивача.

Як зазначає позивач, на підтвердження направлення споживачу документів щодо кількості спожитої електроенергії, позивачем надано роздруківку з електронної пошти позивача, згідно з якою документи за договором №930 (акт та рахунок за січень 2022 року) було направлено 04.04.2024 на офіційну електронну адресу відповідача marshool66@ukr.net., вказану у заяві-приєднанні.

На запит позивача, оператор системи розподілу АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» надав інформацію про обсяги спожитої відповідачем у січні 2022 року електричної енергії, які і були відображені постачальником в акті прийому-передачі електричної енергії за січень 2022 року.

Згідно з доданою до листа (№6716279/-вих від 26.10.2023) інформацією «Обсяги спожитої електроенергії» фактичний обсяг споживання споживачем КП "Маріупольська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №66 Маріупольської міської ради Донецької області" (код ЄДРПОУ 23031301) електричної енергії за січень 2022 року становить 5200 кВт*год.

Відповідач у порушення умов договору та Комерційної пропозиції до нього своїх зобов`язань по своєчасній оплаті фактично отриманої електричної енергії не виконав.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду про стягнення з КП "Маріупольська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №66 Маріупольської міської ради Донецької області" заборгованості за спожиту електроенергію за період січень 2022 року в сумі 28336,48грн. Крім того позивачем заявлені до стягнення 3% річних в сумі 1806,71грн., інфляційні втрати у розмірі 8563,34грн.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам суду виходить з такого:

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 173 ГК України передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає міжсуб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, всилу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно зі статтею 11 Цк України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.

Згідно з частиною 1 статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Відповідно до частини 1 статті 639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За своєю правовою природою укладений між сторонами у справі договір від 06.01.2021 є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.

Відповідно до частин 1, 2 статті 717 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Згідно з частиною 1, 3 статті 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії». Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим нормативно-правовим актом.

Статтею 655 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до частини 1 статті 222 ГК України учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законі інтереси інших суб`єктів, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду.

Згідно із статями 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до положень статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до пункту 38 частини 1 статті Закону України «Про ринок електричної енергії» комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку.

Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

На виконання умов договору позивачем поставлено електричну енергію та сформовано рахунок за спожиту електроенергію у січні 2022 року на загальну суму 28336,48грн.

Приписами частини 1 статті 530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Розрахунковим періодом за цим договором є 1 календарний місяць (пункт 4.3. договору).

Пунктом 4.5. договору визначено, що оплата рахунків постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 10 (десяти) робочих днів з моменту отримання споживачем рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії, або в строк, визначений у комерційній пропозиції, прийнятій споживачем.

Пунктом 4.2. Комерційної пропозиції визначений порядок здійснення платежів: оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк не більше 10 робочих днів після закінчення розрахункового періоду.

Поряд із цим, пунктом 5.1 Комерційної пропозиції визначено, що у разі не отримання споживачем рахунку, споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, у встановлені цією комерційною пропозицією строки, за платіжним документом, самостійно оформленим споживачем.

Виходячи із наведеного оплата спожитої електричної енергії не ставиться в залежність від отримання відповідачем рахунку чи акта від постачальника, оскільки умовами комерційної пропозиції передбачено, що така оплата може здійснюватись на підставі платіжного документу, самостійно оформленого споживачем.

При цьому, як визначено пунктом 5.2. Комерційної пропозиції у випадку не отримання споживачем акта приймання-передавання або не повернення постачальнику отриманого та підписаноо з боку споживача акта прийняття-передавання протягом десяти днів з дня його формування, він вважається підписаним та узгодженим сторонами, якщо цей же строк споживачем не буде надано обґрунтованих заперечень.

Щодо обсягів спожитої електричної енергії за визначений позивачем період суд зазначає, що до матеріалів справи додана копія листа АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" №6716279/-вих від 26.10.2023 згідно з яким фактичний обсяг споживання споживачем КП "Маріупольська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №66 Маріупольської міської ради Донецької області" (код ЄДРПОУ 23031301) електричної енергії наведений в додатку до листа. Згідно з доданою до листа інформацією фактичний обсяг споживання споживачем електричної енергії за січень 2022 року становить 5200 кВт*год. Лист підписано кваліфікованим та удосконаленим електронним підписом керівника Департаменту з клієнтських операцій Шашацькою К.Г. Підпис перевірено протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису від 04.04.2024.

Відповідачем не надано доказів оскарження вказаних у рахунках постачальника обсягів спожитої електроенергії чи доказів звернення щодо отримання роз`яснень стосовно виставлених рахунків та обсягів споживання електроенергії, зазначених у рахунках у зв`язку з наявністю сумнівів щодо правильності показників обсягів споживання електроенергії.

Суд зазначає, що процедура оскарження даних ОСР та ППКО щодо обсягів споживання електричної енергії передбачена кодексом комерційного обліку електричної енергії, однак відповідач не надав до суду доказів оскарження зазначених відомостей.

Враховуючи, що у відповідності до умов договору споживач самостійно формує розрахункові документи (рахунок, акт приймання-передавання), а також приймаючи до уваги те, що матеріали даної справи не містять обґрунтованих заперечень та належних і допустимих доказів, які б спростовували факт споживання електроенергії за спірний період в обсягах, які визначені позивачем, строк оплати за вказаним рахунком на теперішній час є таким, що настав.

Таким чином, станом на дату подання позову заборгованість відповідача зі сплати основного боргу становить 28336,48грн.

Суд зазначає, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів на спростування наведених вище висновків, щодо наявності заборгованості в сумі 28336,48грн., як і не надано належних доказів на підтвердження відсутності прострочення сплати боргу у вказаному розмірі перед позивачем. Таким чином, враховуючи, що факт порушення відповідачем своїх договірних зобов`язань в частині своєчасної та повної оплати наданих послуг за січень 2022 року підтверджений матеріалами справи і не спростований відповідачем, позовні вимоги в цій частині є правомірними та підлягають задовленню у повному обсязі.

Як зазначалося вище, окрім суми основного боргу, позивачем пред`явлено до стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 1806,71грн., інфляційні втрати у розмірі 8563,34грн.

За приписами статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже, порушення боржником прийнятих на себе зобов`язань тягне за собою відповідні правові наслідки, які полягають у можливості застосування кредитором до боржника встановленої законом або договором відповідальності.

Згідно з доданим до позовної заяви розрахунком ціни позову, позивачем нараховано та заявлено до стягнення 3% річних в сумі 1806,71грн. за прострочення оплати, виставленого рахунку на оплату спожитої електричної енергії у січні 2022 року.

Розрахунок 3% річних проведено на суму 28336,48грн. за період з 19.02.2022 по 04.04.2024.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних, судом встановлено, що позивачем правильно визначений період нарахувань та наданий розрахунок є арифметично правильним.

Таким чином позовні вимог в цій частині підлягають задоволенню повністю в заявленій позивачем сумі 1806,71грн.

Згідно з доданим до позовної заяви розрахунком ціни позову, позивачем нараховано та заявлено до стягнення інфляційни втрати в сумі 8563,34грн. за прострочення оплати рахунку за спожиту електричну енергії у січні 2022 року на суму 28336,48грн. за період 01.03.2022 - 29.02.2024.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат за період нарахування березень 2022 рік - лютий 2024 рік, судом встановлено, що позивачем правильно визначений період таких нарахувань. При цьому за розрахунком суду розмір інфляційних нарахувань становить 8549,22грн.

Таким чином позовні вимог в цій частині підлягають задоволенню частково в сумі 8549,22грн.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім наявним в матеріалах справи доказам, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову частково.

Розподіл судових витрат:

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторін пропорційно задоволених вимог.

Керуючись статтями 12, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 165, 236-238, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» до відповідача Комунального закладу "Маріупольська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №66 Маріупольської міської ради Донецької області", про стягнення суми боргу за спожиту електроенергію у розмірі 28336,48грн. за період січень 2022 року, 3% річних у розмірі 1806,71грн., інфляційних витрат у розмірі 8563,34грн., задовольнити частково.

Стягнути з Комунального закладу "Маріупольська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №66 Маріупольської міської ради Донецької області" (87539, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Металургів, будинок 75; код ЄДРПОУ 23031301) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (49001, місто Дніпро, вулиця Січових стрільців, будинок 4 д; код ЄДРПОУ 42086719) заборгованість за спожиту електроенергію за період січень 2023 року у розмірі 28336,48грн., 3% річних у розмірі 1806,71грн., інфляційні втрати у розмірі 8549,22грн. та витрати по оплаті судового збору в сумі 2421,51грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно із статтею 241 Господарського процессуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.

Рішення складено та підписано 03.07.2024.

Суддя М.О. Лейба

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення03.07.2024
Оприлюднено05.07.2024
Номер документу120147703
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —905/680/24

Рішення від 03.07.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лейба Максим Олександрович

Ухвала від 06.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лейба Максим Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні