Рішення
від 02.07.2024 по справі 940/612/24
ТЕТІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

02.07.2024 Провадження по справі № 2/940/348/24

Справа № 940/612/24

РІШЕННЯ

Іменем України

02 липня 2024 року Тетіївський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Мандзюка С.В.

за участю секретаря судового засідання Мудрик Н.А.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в приміщенні суду в м. Тетієві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог, державний нотаріус Тетіївської державної нотаріальної контори Давидова Світлана Миколаївна, про визначення додаткового строку на прийняття спадщини,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить визначити місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 за останнім місцем реєстрації померлої, а саме, АДРЕСА_1 , та визначити їй додатковий строк тривалістю два місяці для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , посилаючись на те, що пропустила його з поважних причин.

В обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померлаїї бабуся ОСОБА_3 ,після смертіякої залишилосьспадкове майно,а саме земельна ділянка (пай) площею 4,0900 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Стадницької сільської ради Білоцерківського району Київської області, кадастровий номер 3224686600:02:017:0003, та житловий будино, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Позивачка є спадкоємцем на вищезазначену земельну ділянку за заповітом, але коли вона усно звернулась до державного нотаріуса Тетіївської державної нотаріальної контори Давидової С.М. щодо видачі їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, то їй нотаріус роз`яснила про пропущення шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини, а тому позивачка вважається такою, що не прийняла її. Позивачка вважає, що вказаний строк нею пропущено з поважних причин, оскільки їй не було відомо про існування заповіту на її ім`я.

Ухвалою Тетіївського районного суду Київської області від 12.06.2024 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено до підготовчого засідання.

У підготовче засідання позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Столярчук В.М. не прибули, до суду представник позивачки надав заяву про слухання справи у відсутності позивачки та її представника, позовні вимоги в частині визначення додаткового строку для прийняття спадщини підтримують в повному обсязі, від решти позовних вимог відмовляються.

Відповідачка ОСОБА_2 у підготовчезасідання неприбула,до судунадала заяву, в якій просить справу слухати у її відсутності,позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог державний нотаріус Тетіївської державної нотаріальної контори Давидова С.М. у підготовче засідання не прибула, про дату, час і місце його проведення повідомлена належним чином.

Відповідно доч.2ст.247ЦПК Україниу разінеявки всудове засіданнявсіх осіб,які берутьучасть усправі,чи вразі якщовідповідно доположень ЦПКрозгляд справиздійснюється судомза відсутностіосіб,які берутьучасть усправі,фіксування судовогопроцесу задопомогою звукозаписувальноготехнічного засобуне здійснюється.

Відповідно до ч. 1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Суд, розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з такого.

У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а. с. 16).

Після їїсмерті залишилосьспадкове майно,а саме земельна ділянка (пай) площею 4,0900 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Стадницької сільської ради Білоцерківського району Київської області, кадастровий номер 3224686600:02:017:0003, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії КВ № 029246 виданим Тетіївською районною державною адміністрацією Київської області 23.04.2004 року (а. с. 20).

Згідно копії заповіту від 13.05.2005 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету Стадницької сільської ради Лободою Н.І. встановлено, що ОСОБА_3 заповіла належне їй право на земельну ділянку ОСОБА_4 (а. с. 17).

Згідно наданих позивачкою копії свідоцтва про народження та копій свідоцтв про шлюб та про розірвання шлюбу встановлено, що позивачка змінила дівоче прізвище « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 » (а с. 25-31).

09.05.2024 року на усне звернення позивачки до державного нотаріуса Тетіївської державної нотаріальної контори Давидової С.М. щодо видачі свідоцтва на спадщину за заповітом, їй було роз`яснено, що у зв`язку з пропущенням шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини, позивачка вважається спадкоємцем, що не прийняв спадщини (а. с. 21).

Вказаний строк позивачка пропустила, оскільки вона не знала про існування заповіту і знайшла його лише в березні 2024 року.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Відповідно до статті 63 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.

Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Згідно з пунктом 1.2 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року N 296/5 (далі - Порядок N 296/5), при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.

Для того, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття (пункт 3.2 глави 10 розділу II Порядку N 296/5).

Пунктом 3.16 глави 10 розділу II Порядку N 296/5 передбачено, що суд може визначити спадкоємцю, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Отже, на нотаріуса покладено обов`язок щодо повідомлення спадкодавця про необхідність подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом чи про відмову від її прийняття, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Верховний Суд у своїх постановах від 21.09.2020 року у справі № 130/2517/18 та від 26.07.2021 року у справі № 405/7058/19 дійшов висновку про те, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Таким чином, аналізуючи зібрані по справі і досліджені в суді докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки в суді доведено, що позивачка є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , але у встановлений законом час із заявою про прийняття спадщини не звернулась через необізнаність про існування заповіту, спадщину на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ніхто не переоформив та відумерлою вона не визнана. В силу цих обставин суд вважає, що позивачка пропустила передбачений законом строк з поважних причин, а тому, керуючись ст. 1272 ЦК України визначає їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст. 200, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, ст.ст. 1217, 1268-1270, 1272 ЦК України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог, державний нотаріус Тетіївської державної нотаріальної контори Давидова Світлана Миколаївна, про визначення додаткового строку на прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк два місяці, з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного рішення суду: 05 липня 2024 року.

Суддя С.В. МАНДЗЮК

СудТетіївський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення02.07.2024
Оприлюднено05.07.2024
Номер документу120148754
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —940/612/24

Рішення від 02.07.2024

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Мандзюк С. В.

Рішення від 02.07.2024

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Мандзюк С. В.

Ухвала від 12.06.2024

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Мандзюк С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні