Рішення
від 01.07.2024 по справі 924/415/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"01" липня 2024 р. Справа № 924/415/24

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю.В., при секретарі судового засідання Загроцькій А.Ю., розглянувши матеріали справи

за позовом Хмельницької філії товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", м. Хмельницький

до Меджибізької сільської ради, смт. Меджибіж, Хмельницький район, Хмельницька область

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Вінниця проект-буд", м. Вінниця

про стягнення майнової шкоди

за участю представників сторін:

від позивача - Доценко О.О. згідно довіреності від 30.04.24,

від відповідача - не з`явився,

від третьої особи - не з`явився,

встановив:

Хмельницька філія товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", м. Хмельницький звернулось до суду з позовом до Меджибізької селищної ради, смт Меджибіж, Хмельницький район, Хмельницької області про стягнення 99933,35 грн. завданої майнової шкоди.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що під час виконання робіт за договором про закупівлю робіт від 21.09.2021 №736, укладеним між Меджибізькою селищною радою як замовником та товариством з обмеженою відповідальністю "Вінниця Проект-Буд" як підрядником, було пошкоджено газопровід, що зафіксовано актом від 13.12.2023 №3.

Присутній в засіданні суду представник позивача повідомив про допущену у позовній заяві описку, а саме предметом спору слід вважати стягнення 96643,48 грн. - майнової шкоди замість 99933,45 грн. - майнової шкоди.

Відповідач представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов не подав.

Рішенням Вищої ради правосуддя №1845-0/15-21 від 17.07.2021р. затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Відповідно до абз.5 ч.37 вказаного Положення, особам, які не мають зареєстрованих Електронних кабінетів, документи у передбачених цим пунктом випадках можуть надсилатися засобами підсистем ЄСІТС на адресу електронної пошти, вказану такими особами під час подання документів до суду.

Ухвала суду від 04.06.2024 надсилалась відповідачу на електронну пошту - medgibig.sr@gmail.com. Крім того, матеріали справи містять довідку про доставку електронного листа до електронного кабінету відповідача 04.06.2024р.

На підставі наведеного, ухвала суду від 04.06.2024 вважається врученою адресату.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Оскільки відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Представник третьої особи в засідання суду не з"явився, письмової позиції щодо позову суду не надав.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань відокремленим підрозділом позивача є Хмельницька філія Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", яка згідно Положення про Хмельницьку філію діє від імені ТОВ «Газорозподільні мережі України» та здійснює діяльність з розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи для задоволення потреб споживачів природного газу, відповідно до отриманих від газотранспортних організацій поставлених обсягів.

21.09.2021 між Меджибізькою селищною радою (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Вінниця Проект-Буд" (підрядник) укладено договір про закупівлю робіт №736 (далі - договір), за умовами якого підрядник зобов`язується своїми силами і засобами та на свій ризик виконати додаткові роботи, зазначені в проектно-кошторисній документації (і при потребі зі змінами, внесеними до неї), що виготовлена на об`єкт будівництва "Реконструкція водопроводу за адресою: Україна, Хмельницька область, Летичівський район, с. Лисогірка", а замовник зобов`язується надати підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), передати проектну та дозвільну документацію, прийняти від підрядника закінчені роботи (об`єкт будівництва) та оплатити їх (п. 1.1 договору).

У п. 2.5 договору зазначено, що підрядник несе самостійно відповідальність перед державними органами та третіми особами за порушення положень даного розділу договору.

Відповідно до 5.1 договору строк виконання робіт - до 31.12.2022.

Пунктом 5.2 передбачено місце виконання робіт - 31534, Україна, Хмельницька область, Хмельницький (Летичівський) район, с. Лисогірка. Замовник передає підряднику на період виконання робіт та до їх завершення будівельний майданчик з усіма необхідними для використання ним дозволами, документами та погодженнями.

Відповідно до п. 6.3.4 договору на замовника покладено обов`язок надати підряднику будівельний майданчик, передати дозвільну та іншу договірну документацію.

За освітлення майданчика, його огорожу та охорону, дотримання санітарних норм і протипожежних вимог, техніки безпеки, складування та зберігання будівельних матеріалів і розташування техніки під час виконання робіт несе відповідальність підрядник (п. 6.6.1 договору).

Технічний нагляд і контроль за виконанням робіт з боку замовника забезпечується шляхом, зокрема проведення перевірок наявності у підрядника документів (дозволів, ліцензій, сертифікатів, паспортів тощо), необхідних для виконання робіт (п. 7.1.1 договору).

Замовник відповідно до п. 7.2 договору здійснює контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт відповідно до ч. 1 ст. 849 ЦК України та у порядку, передбаченому цим договором. Замовник призначає свого представника, який постійно контролює якість виконаних підрядником робіт.

Перевірки замовником якості виконаних робіт, матеріалів, устаткування не звільняють підрядника від відповідальності за їх відповідність визначеним вимогам (п. 7.10 договору).

Пунктом 9.4 договору передбачено, що підрядник несе відповідальність за дотримання всіх необхідних природоохоронних заходів, правил охорони праці, експлуатації будівельної техніки, складування будівельних матеріалів і конструкцій, а також за техніку безпеки під час виконання робіт.

Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2022, але в будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов`язань (п. 12.1 договору).

Не обумовлені договором умови, що виникають між підрядником і замовником, регулюються згідно з чинним законодавством (п. 14.4 договору).

Договір підписаний сторонами та скріплений печатками.

До договору додано календарний графік виконання робіт.

13.12.2023р. у заявці №1327 аварійно-диспетчерською службою Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» зафіксовано повідомлення про пошкодження газопроводу за адресою с. Лисогірка, по вулиці Центральна, 45 Хмельницького району, про що складено акт №3. Зокрема, в акті зазначено, що після обстеження місця події виявлено механічне пошкодження підземного розподільчого газопроводу середнього тиску діаметорм 63 мм з отвором 57 мм, яке відбулось внаслідок проведення земельних робіт при проведенні водогону в с. Лисогірка, вул. Центральна, 45 міні екскаватором КивOta7. Час пошкодження - 16:28 год, витік газу усунено о 17:03 год. Витік газу тривав 33 хвилин. Тиск газу в газопроводі становить 0,22 МПа.

До акта додано фотофіксацію пошкодження газопроводу, заявку про виклик з аварійно-диспетчерської служби.

Об`єм виток природного газу склав 3068 м.куб.

Відповідно до вимог та формул зазначених в Кодексі газорозподільних систем, Хмельницькою філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» здійснено розрахунок витоку при пошкоджені газопроводу в обсязі 3068 куб.м. на суму 54 266,78 грн.: 3068,00 м.куб. (об`єм витоку газу при аварійному пошкоджені) х 17,688 грн. (ціна за 1 куб.м) = 54 266,78 грн.

Для відновлення газопостачання Хмельницькою філією ТОВ «Газорозподільні мережі

України» проведено пуск газу (зниження та відновлення тиску газу) на загальну вартість 42 376,70 грн. Зокрема Хмельницькою філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» виконано роботи: зниження та відновлення тиску газу в газопроводі середнього тиску - 1 км, зниження і відновлення наступних кілометрів - 2 км, перекриття кранів на газопроводах вводах - 63 шт, видання газоповітряної суміші - 63 шт, пуск газу на обладнання в житлові будинки - 63 шт. Вказані роботи по відновлення газопостачання населенню в с. Лисогірка Хмельницького району проводилися відповідно до розрахункової вартості затвердженої Наказами Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» №20/ХмФ/100-23 від 10.10.2023 року та №75/ХмФ/100-23 від 20.11.2023 року, які містяться в матеріалах справи.

Меджибізькою селищною радою підписано та отримано рахунки, що підтверджують заподіяння майнової шкоди Хмельницькій філії ТОВ «Газорозподільні мережі України».

Хмельницькою філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» проведено ремонтно-відновлювальні роботи по усуненню пошкодження газопроводу на загальну суму 8 936,78 грн. згідно рахунку від 14.12.2023р.

ТОВ «Вінниця Проект-Буд» оплачено роботи по ремонту газопроводу на загальну суму 8 936,78 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №64 від 14.12.2023р.

15.12.2023 року Меджибізька селищна рада надіслала позивачу гарантійний лист №02- 20/2074, де вказала про гарантування оплати рахунків за пошкодження азопроводу та витік природного газу при пошкодженні.

Позивач звернувся до відповідача з претензією № 1837/ХМлФ/100-24 від 16.04.2024 р. в якій, посилаючись на пошкодження газопроводу та витік газу, просив сплатити завдану матеріальну шкоду.

Дослідивши наявні в справі докази, давши їм оцінку в сукупності, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є завдання майнової (матеріальної) шкоди іншій особі.

Згідно з ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Частиною 1 ст. 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди (п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України).

Відповідно до положень ч. 2 ст. 22 ЦК України збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Згідно з ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

При цьому відсутність своєї вини доводить особа, яка завдала шкоди (ч. 2 ст. 1166 ЦК України).

Загальною підставою цивільно-правової відповідальності у формі відшкодування шкоди є вчинення винною особою цивільного правопорушення, до складу якого включаються протиправна поведінка (дія або бездіяльність) особи, настання шкоди, причинний зв`язок між поведінкою та шкодою, вина особи. Наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення дає правові підстави для відповідальності.

У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов`язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяною шкодою.

Протиправна поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці (діях або бездіяльності). Протиправною у цивільному праві вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи. Під шкодою (збитками) розуміється матеріальна шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права, та (або) применшенні немайнового блага (життя, здоров`я тощо). Причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою є обов`язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об`єктивним наслідком поведінки заподіювача шкоди (наведену правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 10.12.2018 у справі №902/320/17, від 16.04.2020 у справі №904/5489/18).

Враховуючи визначені цивільно-процесуальним законодавством принципи змагальності і диспозитивності цивільного судочинства, можна зробити висновок, що законодавством не покладається на позивача обов`язок доказування вини відповідача у заподіянні шкоди, діє презумпція вини.

У свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

Якщо під час розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди.

Такий правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 28.10.2019 у справі №554/1583/16-ц.

За приписами ч. 2 ст. 1172 ЦК України замовник відшкодовує шкоду, завдану іншій особі підрядником, якщо він діяв за завданням замовника.

Тобто для виникнення в особи обов`язку з відшкодування шкоди за змістом вимог ч. 2 ст. 1172 ЦК України, крім наявності загальних умов (наявність шкоди, протиправність поведінки, вина та причинно-наслідковий зв`язок між збитками та протиправною поведінкою), необхідною є наявність спеціальних умов, які визначаються залежно від суб`єктного складу відповідних відносин, зокрема, наявність договору підряду та дія підрядника за завданням замовника.

Отже, якщо шкоду завдано підрядником, який діяв за завданням замовника, то відповідно до ч. 2 ст. 1172 ЦК України відшкодовувати її повинен замовник (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 16.04.2020 у справі №904/5489/18).

Наявність всіх зазначених вище умов є обов`язковою для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного із цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

Судом враховується, що відповідно до п. 2 розділу 2 глави 1 Кодексу газорозподільних систем (далі - КГС) оператор газорозподільної системи (далі - ГРМ) відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (будівництво) газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у його власності чи користуванні, належну організацію та виконання розподілу природного газу.

Експлуатацію газорозподільних систем здійснюють виключно оператори газорозподільних систем (п. 1 розділу 1 глави 3 КГС).

Оператор ГРМ повинен забезпечити попереджувальні заходи безаварійної експлуатації газорозподільних систем, а саме: комплекс робіт, що виконується на підставі результатів технічного огляду або технічного обстеження газорозподільних систем, з метою забезпечення її подальшого безаварійного експлуатування шляхом проведення технічного обслуговування, поточного або капітального ремонтів. У разі виникнення аварійної ситуації Оператор ГРМ зобов`язаний вжити необхідних заходів, спрямованих на відновлення належної роботи газорозподільної системи (п. 4 розділу 1 глави 3 КГС).

Відповідно до п. п. 5, 7-9, 16-18 розділу 4 глави 3 КГС земельні ділянки, що входять до охоронних зон, використовуються власниками, орендарями земельних ділянок, землевласниками та землекористувачами з обов`язковим дотриманням вимог цього Кодексу.

Проведення ремонтних будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ здійснюється відповідно до законодавства за письмовим погодженням Оператора ГРМ.

Письмове погодження, що надається Оператором ГРМ на право проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт поблизу ГРМ, має містити вимоги та умови, обов`язкові для виконавців при виконанні ремонтних, будівельних та земляних робіт. До погодження додається схема газопроводу та інженерних комунікацій, споруд (ГРП, ШРП, ВОГ, засобів електрозахисту тощо).

Погодження має містити вимоги та умови, обов`язкові для виконавців при виконанні ремонтних, будівельних та/або земляних робіт, а також схему газопроводу та інженерних комунікацій, споруд (ГРП, ШРП, ВОГ, засобів електрозахисту тощо).

Юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці для отримання погодження Оператора ГРМ на проведення ремонтних, будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ повинні подати Оператору ГРМ для узгодження проект плану їх проведення, розроблений з урахуванням вимог будівельних, а за необхідності - інших норм і правил, що регламентують ці роботи, а також заяву (лист) на отримання погодження.

Юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці, що проводять ремонтні, будівельні та земляні роботи в охоронних зонах, зобов`язані не пізніше ніж за добу до початку робіт повідомити представника Оператора ГРМ щодо проведення робіт.

Фізична особа або персонал юридичної особи чи фізичної особи-підприємця, залучені для проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт в охоронних зонах, повинні бути ознайомлені (проінструктовані) представником Оператора ГРМ з інформацією про місцезнаходження газопроводу і споруд на ньому, їх позначення на місцевості, можливі аварійні ситуації і дії при їх виникненні.

Межі охоронних зон газорозподільної системи визначаються відповідно до Правил безпеки систем газопостачання (далі - Правила), затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року №285, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за №674/27119.

Згідно з п. 2.1 розділу 2 Правил охоронна зона об`єктів газорозподільної системи - це територія, обмежена умовними лініями уздовж наземних, надземних і підземних газопроводів та їх споруд по обидва боки від крайніх елементів конструкції розподільчих газопроводів та по периметру наземних споруд на визначеній відстані, на якій обмежується провадження господарської та іншої діяльності.

З метою забезпечення безпечних умов експлуатації та виключення можливості пошкодження газорозподільної системи вздовж її траси в межах охоронної зони шириною 2 метри з обох боків від зовнішньої стінки газопроводу в плані не допускаються ведення земляних та будівельно-монтажних робіт (п. 1.12 розділу 5 Правил).

Перед початком робіт ударних механізмів і землерийної техніки поблизу підземного газопроводу працівники, що виконують земляні роботи, зобов`язані виявити фактичне місце розташування газопроводу шляхом шурфування вручну в присутності представника газорозподільного підприємства (п. 1.34 розділу 5 Правил).

Згідно зі ст. 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов`язаних з місцезнаходженням об`єкта.

Як свідчать наявні матеріали справи, між Меджибізькою селищною радою як замовником та товариством з обмеженою відповідальністю "Вінниця Проект-Буд" як підрядником укладено договір про закупівлю робіт від 21.09.2021 №736, за умовами якого підрядник зобов`язався своїми силами і засобами та на свій ризик виконати додаткові роботи, зазначені в проектно-кошторисній документації, що виготовлена на об`єкт будівництва "Реконструкція водопроводу за адресою: Україна, Хмельницька область, Летичівський район, с. Лисогірка", а замовник зобов`язався надати підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), передати проектну та дозвільну документацію, прийняти від підрядника закінчені роботи (об`єкт будівництва) та оплатити їх (п. 1.1 договору).

Крім того, умовами договору на замовника було покладено обов`язки передати підряднику на період виконання робіт та до їх завершення будівельний майданчик з усіма необхідними для використання ним дозволами, документами та погодженнями (п. 5.1), передати підряднику дозвільну та іншу договірну документацію (п. 6.3.4), а також надано право проводити перевірки наявності у підрядника документів (дозволів, ліцензій, сертифікатів, паспортів тощо), необхідних для виконання робіт (п. 7.1.1), здійснювати контроль за ходом виконання робіт (п. 7.2).

Матеріали справи не містять доказів виконання вищенаведених вимог законодавства під час проведення робіт за договором від 21.09.2021 №736, а саме: звернення до позивача для отримання погодження на проведення земляних робіт в охоронній зоні, повідомлення представника Оператора ГРМ не пізніше ніж за добу до початку робіт щодо проведення земельних робіт; отримання письмового погодження позивача на проведення таких робіт, ознайомлення представником позивача осіб, залучених до проведення земляних робіт, з інформацією про місцезнаходження газопроводу і споруд на ньому, їх позначення на місцевості, виявлення фактичного місця розташування газопроводу шляхом шурфування вручну в присутності представника позивача.

Таким чином, доводи позивача про те, що його не було повідомлено про виконання земляних робіт в охоронній зоні ГРМ у с. Лисогірка Хмельницької області, відповідачем та третьою особою не спростовано.

Отже, відповідач як замовник робіт не оформив дозвільної документації для їх безпечного проведення, не вчинив інших дій з метою попередження чи недопущення протиправного виконання робіт на об`єкті, у зв`язку з чим є відповідальним за негативні наслідки, що сталися по відношенню до позивача, враховуючи вимоги ч. 2 ст. 1172 Цивільного кодексу України.

Суду не подано належних, допустимих та достатніх доказів відсутності вини (умислу чи необережності) у діях відповідача, зокрема, не доведено, що ним вчинялись усі передбачені й необхідні заходи для унеможливлення завдання шкоди.

Відповідно до ст. 1192 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов`язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Згідно з п. 7 гл. 4 розділу ХІ КГС об`єм витоку (витрати) природного газу при аварійних ситуаціях через пошкоджений газопровід третіми особами, що є юридичними особами чи фізичними особами - підприємцями, визначається відповідно до пункту 6 цієї глави.

Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, при складанні акта-розрахунку вартість природного газу визначається Оператором ГРМ для споживачів, що не є побутовими як середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу.

Згідно п. 10 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, з метою визначення маржинальної ціни продажу, маржинальної ціни придбання оператором газотранспортної системи використовується інформація про операції, що відбуваються на торговій платформі, вибір якої погоджений Регулятором. НКРЕКП листом від 17.01.2022 № 84/16.3.1/5-22 за підписом Голови НКРЕКП погодила торгову платформу ТОВ «Українська енергетична біржа» для використання Оператором ГТС інформації про операції, що відбуваються на такій торговій платформі, з метою визначення маржинальної ціни продажу та придбання природного газу.

Як зазначає позивач, відповідно до відомостей з торгової платформи ТОВ «Українська енергетична біржа» станом на 13.12.2023 року, значення маржинальної ціни придбання природного газу склало 17 688 грн/тис. куб. м. з ПДВ.

Відповідно до вимог та формул зазначених в Кодексі газорозподільних систем, Хмельницькою філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» здійснено розрахунок витоку при пошкоджені газопроводу в обсязі 3068 куб.м. на суму 54 266,78 грн.: 3068,00 м.куб. (об`єм витоку газу при аварійному пошкоджені) х 17,688 грн. (ціна за 1 куб.м) = 54 266,78 грн.

Таким чином, позивачем доведено наявність такого складу деліктного правопорушення як шкода відповідного розміру і відповідачем не спростовані подані позивачем докази, які підтверджують наявність причинного зв`язку між завданою шкодою та неправомірними діями відповідача як замовника виконання робіт.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч. 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

У рішенні Європейського Суду з прав людини у справі Трофимчук проти України №4241/03 від 28.10.2010 Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.

Також у рішенні від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України" Суд вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку про наявність складу цивільного правопорушення, а тому позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди в сумі 96643,48грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку із задоволенням позову покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

Позов задовольнити.

Стягнути з Меджибізької селищної ради, Хмельницька область, Хмельницький район, смт. Меджибіж, вул. Святотроїцька, буд. 5, код 04404556) на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Газорозподільні мережі України" в особі Хмельницької філії товариства з обмеженою відповідальністю „Газорозподільні мережі України" (м. Хмельницький, проспект Миру, буд. 41, код 45346590) 96643,48 грн. (дев`яносто шість тисяч шістсот сорок три гривні 48 коп.)завданої майнової шкоди та 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

Суддя Ю.В. Гладюк

Повний текст рішення складено 03.07.2024р.

Віддрук 2 прим: 1 - до справи; 2- третій особі (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 13, оф. 112, код 38635748) реком. з повід про вруч.

Позивач, відповідачу надіслати ухвалу до кабінету ЕС.

Надіслати на ел. адресу: відповідачу (medgibig.sr@gmail.com), третій особі (vinrroektbud@gmail.com)

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення01.07.2024
Оприлюднено05.07.2024
Номер документу120149865
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди

Судовий реєстр по справі —924/415/24

Рішення від 01.07.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 04.06.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 29.04.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні