ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2024 р.Справа № 520/336/24Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Калиновського В.А.,
Суддів: Мінаєвої О.М. , Кононенко З.О. ,
за участю секретаря судового засідання Тютюник О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2024, головуючий суддя І інстанції: Сліденко А.В., м. Харків, повний текст складено 09.04.2024 по справі № 520/336/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СК ВОСТОК»
до Головного управління ДПС у Харківській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «СК ВОСТОК», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 11.12.2023р. №0/39695/0408.
В обґрунтування позову зазначив, що під час тимчасової окупації ворогом території України, на яку припадає місцезнаходження Товариства, з мотиву неприйнятності співпраці із ворогом була фактично припинена «зовнішня» господарська діяльність, відбувались лише технічні та технологічні процеси «натурального господарства», у межах яких продукція відчужувалась виключно у власність працівників позивача. Після звільнення території с.Бугаївка Куньєвської сільської територіальної громади Ізюмського району Харківської області від тимчасової окупації ворога (11.09.2022р.) розпочалося часткове відновлення виробничих процесів, що було істотно ускладнено триванням періоду активних бойових дій до травня 2023р. Згідно з рішенням ГУ ДПС у Харківській області від 02.01.2023р. №1/20-40-04-05-16 визнані обставини неможливості своєчасного виконання ТОВ «СК Восток» податкових обов`язків. Таким чином, позивач стверджував про відсутність вини у несвоєчасній реєстрації власно складених податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СК ВОСТОК» задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 11.12.2023р. №0/39695/0408.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (ідентифікаційний код - 43983495; місцезнаходження - 61057, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, буд. 46) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СК Восток" (ідентифікаційний код - 30501395; місцезнаходження - пл. Центральна, буд. 11, с. Бугаївка, Ізюмський район, Харківська область, 64320) 23.196,46 грн (двадцять три тисячі сто дев`яносто шість гривень 57 копійок) у якості компенсації витрат на оплату судового збору.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі. Зазначив, що перевіркою встановлено порушення ТОВ "СК Восток" п. 201.10 ст. 201 ПКУ, що привело до порушенням граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Апелянт зауважив, що звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено для платників щодо реєстрації лише податкових накладних/розрахунків коригування, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 до 27.05.2022 (тобто до дня набрання чинності Закону України від 12.05.2022 №2260-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - Закон №2260) за умови реєстрації такими платниками податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН не пізніше 15.07.2022 року.
ТОВ «СК Восток» (код ЄДРПОУ 30501395) листом від 19.12.2022 №44653/6/ ЕКПП було надано до Головного управління ДПС у Харківській області заяву щодо неможливості виконання платником податків податкового обов`язку. За результатами розгляду заяви та документів Комісією щодо підтвердження можливості чи неможливості виконання обов`язків платником податків винесено Рішення від 02.01.2023 № 1/20-40-04-05-16 щодо неможливості своєчасного виконання платником додатків свого податкового обов`язку, яке направлено платнику 02.01.2023 року.
Згідно з підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов`язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника додатків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов`язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем підновлення таких можливостей платників податків.
08.11.2022 зареєстровано податкові накладні за період виписки жовтень 2022, що підтверджує набуття можливості виконання одного із податкових обов`язків. Граничний термін виконання податкових обов`язків - 29.01.2023.
Таким чином, в порушення вимог норм абзацу 1 пункту 120-1.1 ст. 120-1 розділу II, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового Кодексу встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з 17.02.2023 за періоди до 08.11.2022, тобто після закінчення терміну 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
Також відповідач зауважив, що штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року.
При цьому, порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 Кодексу.
Спірні виписані позивачем податкові накладні до цього Закону не відносяться, бо дата виписки останніх - лютий, квітень 2022 року.
Таким чином до нього застосовуються норми ПКУ в редакції чинній до 08.02.2023.
Крім того, апелянт зазначив, що воєнний стан на території України не означає, що позивач не може здійснювати підприємницьку діяльність та набувати кошти. Позивач не надав доказів того, що підприємство зупинило роботу у зв`язку з воєнним станом, що всі працівники (чи їх частина), керівник підприємства, інші посадові особи мобілізовані та перебувають у складі Збройних Сил України, тимчасово не виконують професійні обов`язки у зв`язку з воєнними діями, все, або частина складу рухомого майна підприємства задіяні під час тих чи інших заходів, що б перешкоджало суб`єкту господарювання здійснювати підприємницьку діяльність під час дії воєнного стану.
Водночас, форс-мажор як обставина непереборної сили потребує доведення і належного правового оформлення сторонами в судовому процесі. Саме по собі існування таких надзвичайних і невідворотних обставин не звільняє сторону від відповідальності за порушення взятих на себе зобов`язань.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому він, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Згідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, колегія суддів вважає за можливе фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ТОВ "СК ВОСТОК" пройшов визначену законодавством процедуру державної реєстрації унаслідок чого набув правого статусу юридичної особи приватного права-резидента України, значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань під кодом 30501395, зареєстрований у якості платника ПДВ, на обліку знаходиться в ГУ ДПС у Харківській області.
Місцезнаходження позивача - пл. Центральна, б.11, с. Бугаївка Куньєвської сільської територіальної громади Ізюмського району Харківської області.
Відповідно до довідки Куньєвської сільської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області від 25.12.2023р. №02-01-22/22 подія деокупації території означеної територіальної громади припала на 11.09.2022р., а під час окупації електропостачання було припинено, мобільний зв`язок був відсутній.
У ході розгляду справи відповідач суб`єкт владних повноважень цих обставин не заперечив та не спростував.
14.11.2023р. працівником контролюючого органу відносно позивача була проведена камеральна перевірка з питання своєчасності реєстрації податкових накладних (розрахунків коригування до податкових накладних) в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Результати проведеної перевірки оформлені актом від 14.11.2023р. №34389/20-40-04-08-03/30511395 (далі за текстом - Акт №34389).
Згідно висновку контролюючого органу, викладеного в Акті №34389, дані камеральної перевірки свідчать про порушення підприємством ТОВ "СК ВОСТОК" граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН (за рахунок фактичної реєстрації в Єдиному реєстрі 144 податкових накладних поза межами граничних строків), чим порушено п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України
На вимогу суду ТОВ "СК ВОСТОК" були надані наступні пояснення з приводу об`єкту справляння ПДВ та першої події виникнення податкових зобов`язань з ПДВ у спірних правовідносинах, а саме:
1. Податкова накладна №52 дата складання: 15.02.2022р, дата реєстрації: 23.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж молока ТОВ Кременчуцький міськмолокозавод, видаткова накладна №291 від 15.02.2022р.;
2. Податкова накладна №58, дата складання: 17.02.2022р, дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №252 від 17.02.2022р.;
3. Податкова накладна №59, дата складання: 17.02.2022, дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №143 від 17.02.2022р.;
4. Податкова накладна №57, дата складання: 17.02.2022р, дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача м`яса, видаткова накладна №303 від 17.02.2022р.;
5. Податкова накладна №60, дата складання: 17.02.2022р, дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №144 від 17.02.2022р.;
6. Податкова накладна №65, дата складання: 18.02.2022, дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №254 від 18.02.2022р.;
7. Податкова накладна №68 дата складання: 18.02.2022р, дата реєстрації 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №215 від 18.02.2022р.;
8. Податкова накладна №61, дата складання: 18.02.2022р, дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №216 від 18.02.2022р.;
9. Податкова накладна №69, дата складання: 18.02.2022р, дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №222 від 18.02.2022р.;
10. Податкова накладна №70, дата складання: 18.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №230 від 18.02.2022р.;
11. Податкова накладна №62, дата складання: 18.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р, Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №217 від 18.02.2022р.;
12. Податкова накладна № 63, дата складання: 18.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №218 від 18.02.2022р.;
13. Податкова накладна № 67, дата складання: 18.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №214 від 18.02.2022р.;
14. Податкова накладна №64, дата складання: 18.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №233 від 18.02.2022р.;
15. Податкова накладна №71, дата складання: 19.02.2022р, дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №256 від 19.02.2022р.;
16. Податкова накладна №72, дата складання: 19.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна № 253 від 19.02.2022р.;
17. Податкова накладна №74, дата складання: 21.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №261 від 21.02.2022р.;
18. Податкова накладна №76, дата складання: 21.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна № 265 від 21.02.2022р.;
19. Податкова накладна №75, дата складання: 21.02.2022р, дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №255 від 21.02.2022р.;
20. Податкова накладна №77, дата складання: 22.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №262 від 22.02.2022р.;
21. Податкова накладна №78, дата складання: 22.02.2022р, дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №258 від 22.02.2022р.;
22. Податкова накладна №83, дата складання: 23.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №220 від 23.02.2022р.;
23. Податкова накладна №79, дата складання: 23.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №264 від 23.02.2022р.;
24. Податкова накладна №85, дата складання: 23.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №226 від 23.02.2022р.;
25. Податкова накладна №87, дата складання: 23.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна № 223 від 23.02.2022р.;
26. Податкова накладна № 82, дата складання: 23.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна № б/н від 23.02.2022р.;
27. Податкова накладна № 86, дата складання: 23.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна № 228 від 23.02.2022р.;
28. Податкова накладна №81, дата складання: 23.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №259 від 23.02.2023р.;
29. Податкова накладна №84, дата складання: 23.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №221 від 23.02.2022р.;
30. Податкова накладна №80, дата складання: 23.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж ВРХ, видаткова накладна №257 від 23.02.2022р.;
31. Податкова накладна №106, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача продуктів харчування на їдальню, видаткова накладна №16 від 28.02.2022р.;
32. Податкова накладна №90, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж молока, видаткова накладна №343 від 28.02.2022р.;
33. Податкова накладна №97, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача м`яса на їдальню, видаткова накладна №348 від 28.02.2022р.;
34. Податкова накладна №94, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації 01.07.2023р . Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж молока ПрАТ Кременчуцький міськмолокозавод видаткова накладна №340 від 28.02.2022р.;
35. Податкова накладна №100, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж продуктів харчування, видаткова накладна №28 від 28.02.2022р.;
36. Податкова накладна №102, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача продуктів харчування дит. садку, видаткова накладна №21 від 28.02.2022р.;
37. Податкова накладна №110, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача продуктів харчування на їдальню, видаткова накладна №18 від 28.02.2022р.;
38. Податкова накладна №103, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача продуктів харчування, видаткова накладна №25 від 28.02.2022р.;
39. Податкова накладна №95, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда приміщення акт прийняття-передачі послуг від 28.02.2022р.;
40. Податкова накладна №107, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача продуктів харчування на їдальню, видаткова накладна №19 від 28.02.2022р.;
41. Податкова накладна № 105, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача продуктів харчування, видаткова накладна №23 від 28.02.2022р.;
42. Податкова накладна №104, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача продуктів харчування, видаткова накладна №24 від 28.02.2022р.;
43. Податкова накладна №111, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача продуктів харчування на їдальню, видаткова накладна №17 від 28.02.2022р.;
44. Податкова накладна №93, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача молока, видаткова накладна №339 від 28.02.2022р.;
45. Податкова накладна №92, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача молока, видаткова накладна № 341 від 28.02.2022 р.;
46. Податкова накладна № 96, дата складання:28.02.2022, дата реєстрації: 17.02.2023 Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда землі акт здавання-прийняття робіт від 28.02.2022р.;
47. Податкова накладна №98, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: надання послуг за компенсацію наданих комунальних послуг акт здавання-прийняття робіт від 28.02.2022р.;
48. Податкова накладна №109, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача продуктів харчування, видаткова накладна №22 від 28.02.2022р.;
49. Податкова накладна №91, дата складання: 28.02.2022, дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача молока на їдальню, видаткова накладна №342 від 28.02.2022р.;
50. Податкова накладна №112, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж молока, видаткова накладна № 344 від 28.02.2022р.;
51. Податкова накладна №101, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача продуктів харчування, видаткова накладна №20 від 28.02.2022р.;
52. Податкова накладна №99, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача продуктів харчування, видаткова накладна №27 від 28.02.2022р.;
53. Податкова накладна №108, дата складання: 28.02.2022р., дата реєстрації: 28.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача продуктів харчування, видаткова накладна №26 від 28.02.2022р.;
54. Податкова накладна №2, дата складання: 01.03.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса, видаткова накладна №349 від 01.03.2022р.;
55. Податкова накладна №1, дата складання: 01.03.2022р, дата реєстрації: 01.03.2022р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса, видаткова накладна №348 від 01.03.2022р.;
56. Податкова накладна №3, дата складання: 11.03.2022р, дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда акт прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 31.03.2022р.;
57. Податкова накладна №6, дата складання: 30.03.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж олії соняшникової, видаткова накладна №352 від 30.03.2022р.;
58. Податкова накладна №4, дата складання: 31.03.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда приміщення акт прийняття-передачі послуг від 31.03.2022р.;
59. Податкова накладна №5, дата складання: 31.03.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда землі акт здавання-прийняття робіт від 31.03.2022р.;
60. Податкова накладна №1, дата складання: 12,04,2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда акт прийому-передачі виконаних робіт наданих послуг) від 30.04.2022р.;
61. Податкова накладна №3, дата складання: 30.04.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда землі, акт здавання-прийняття робіт від 30.04.2022р.;
62. Податкова накладна №2, дата складання: 30.04.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда приміщення, акт прийняття-передачі послуг від 30.04.2022р.;
63. Податкова накладна №1, дата складання: 12.05.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда, акт прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 31.05.2022р.;
64. Податкова накладна №2, дата складання: 17.05.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж сперми для осіменіння домашньої ВРХ, видаткова накладна №7 від 17.05.2022р.;
65. Податкова накладна №3, дата складання: 23.05.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж сперми для осіменіння домашньої ВРХ, видаткова накладна №8 від 23.05.2022р.;
66. Податкова накладна №4, дата складання: 23.05.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж сперми для домашньої ВРХ, видаткова накладна №9 від 23.05.2022р.;
67. Податкова накладна №6, дата складання: 31.05.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда землі, акт здавання-прийняття робіт від 31.05.2022р.;
68. Податкова накладна №5, дата складання: 31.05.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда приміщення, акт прийняття-передачі послуг від 31.05.2022р.;
69. Податкова накладна №8, дата складання: 31.05.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача продуктів харчування на їдальню видаткова накладна №363 від 31.05.2022р.; 70.Податкова накладна №7, дата складання: 31.05.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача м`яса на їдальню, видаткова накладна № 363 від 31.05.2022р.;
71. Податкова накладна №2, дата складання: 15.06.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж сперми для осіменіння домашньої ВРХ, видаткова накладна №10 від 15.06.2022р.;
72. Податкова накладна №3, дата складання: 15.06.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж сперми для осіменіння домашньої ВРХ, видаткова накладна №11 від 15.06.2022р.;
73. Податкова накладна №11, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 30.06.2022р.;
74. Податкова накладна №16, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда приміщення, акт прийняття-передачі послуг від 30.06.2022р.;
75. Податкова накладна №13, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача субпродуктів в рахунок оплати праці, накладна б/н від 30.06.2022р.;
76. Податкова накладна №5, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса, видаткова накладна №365 від 30.06.2022р.;
77. Податкова накладна №9, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса в рахунок оплати праці, видаткова накладна б/н від 30.06.2022р.;
78. Податкова накладна №15, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж сиру в рахунок оплати праці, видаткова накладна б/н від 30.06.2022р.;
79. Податкова накладна №8, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса в рахунок оплати праці, видаткова накладна № б/н від 30.06.2022р.;
80. Податкова накладна №10, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса в рахунок оплати праці видаткова накладна № б/н від 30.06.2022р.;
81. Податкова накладна №12, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж масла вершкового в рахунок оплати праці видаткова накладна № б/н від 30.06.2022р.;
82. Податкова накладна №6, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж тритикале в рахунок оплати праці, видаткова накладна № б/н від 30.06.2022р.;
83. Податкова накладна №14, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації 01.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж сиру в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 30.06.2022р.;
84. Податкова накладна №4, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж молока, видаткова накладна №364 від 30.06.2022р.;
85. Податкова накладна №7, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації: 15.06.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж тритикале в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 30.06.2022р.;
86. Податкова накладна №17, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда землі, акт здавання-прийняття робіт від 30.06.2022р.;
87. Податкова накладна №18, дата складання: 30.06.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда, акт прийому-передачі виконаних робіт від 30.06.2022р.;
88. Податкова накладна №1, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда, акт прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 31.07.2022р.;
89. Податкова накладна №3, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р, Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда землі, акт здавання-прийняття робіт від 31.07.2022р.;
90. Податкова накладна №4, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж продуктів харчування в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 31.07.2022р.;
91. Податкова накладна №5, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж продуктів харчування в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 31.07.2022р.;
92. Податкова накладна №15, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж продуктів харчування в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 31.07.2022р.;
93. Податкова накладна №8, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 31.07.2022р.;
94. Податкова накладна №10, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж субпродуктів в рахунок оплати праці, видаткова накладна № б/н від 31.07.2022р.;
95. Податкова накладна №14, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 31.07.2022р.;
96. Податкова накладна №16, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж сиру в рахунок оплати праці видаткова накладна № б/н від 31.07.2022р.;
97. Податкова накладна №9, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж масла вершкового в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 31.07.2022р.;
98. Податкова накладна №7, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж продуктів харчування в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 31.07.2022р.;
99. Податкова накладна №11, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж сиру в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 31.07.2022р.;
100. Податкова накладна №2, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: Оренда приміщення, акт прийняття-передачі послуг від 31.07.2022р.;
101. Податкова накладна №13, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса в рахунок оплати праці, видаткова накладна № б/н від 31.07.2022р.;
102. Податкова накладна №12, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 20.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж продуктів харчування в рахунок оплати прані, видаткова накладна № б/н від 31.07.2022р.;
103. Податкова накладна №6, дата складання: 31.07.2022р., дата реєстрації: 21.04.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж продуктів харчування в рахунок оплати праці, видаткова накладна № б/н від 31.07.2022р.;
104. Податкова накладна №5, дата складання: 31.08.2022р., дата реєстрації: 19.07.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж масла вершкового в рахунок оплати праці, видаткова накладна № б/н від 31.08.2022р.;
105. Податкова накладна №13, дата складання: 31.08.2022р., дата реєстрації: 19.07.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса в рахунок оплати праці, видаткова накладна № б/н від 31.08.2022р.;
106. Податкова накладна №12, дата складання: 31.08.2022р., дата реєстрації: 19.07.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: витрати продукти харчування на їдальню, видаткова накладна № б/н від 31.08.2022р.;
107. Податкова накладна №4, дата складання: 31.08.2022р., дата реєстрації: 19.07.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса в рахунок оплати праці, видаткова накладна № б/н від 31.08.2022р.;
108. Податкова накладна №2, дата складання: 31.08.2022р., дата реєстрації: 19.07.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда приміщення, акт прийняття-передачі послуг від 31.08.2022р.;
109. Податкова накладна №6, дата складання: 31.08.2022р., дата реєстрації: 19.07.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж субпродуктів в рахунок оплати праці, видаткова накладна № б/н від 31.08.2022р.;
110. Податкова накладна №9, дата складання: 31.08.2022р., дата реєстрації: 19.07.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж субпродуктів в рахунок оплати праці, видаткова накладна № б/н від 31.08.2022р.;
111. Податкова накладна №7, дата складання: 31.08.2022р., дата реєстрації: 19.07.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж сиру в рахунок оплати праці, видаткова накладна № б/н від 31.08.2022р.;
112. Податкова накладна №10, дата складання: 31.08.2022р., дата реєстрації: 19.07.2023р. обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса в рахунок оплати праці видаткова накладна № б/н від 31.08.2022р.;
113. Податкова накладна №11, дата складання: 31.08.2022р., дата реєстрації: 20.07.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж тритикале в рахунок оплати праці, видаткова накладна № б/н від 31.08.2022р.;
114. Податкова накладна №1, дата складання: 31.08.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда, акт прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 31.08.2022р.;
115. Податкова накладна №3, дата складання: 31.08.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда землі, акт здавання-прийняття робіт від 31.08.2022р.;
116. Податкова накладна №8, дата складання: 31.08.2022р., дата реєстрації: 19.07.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 31.08.2022р.;
117. Податкова накладна №12, дата складання: 30.09.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: видача продуктів харчування на їдальню, видаткова накладна №б/н від 30.09.2022р.;
118. Податкова накладна №10, дата складання: 30.09.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса в рахунок оплати праці, видаткова накладна № б/н від 30.09.2022р.;
119. Податкова накладна №1, дата складання: 30.09.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда, акт прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 30.09.2022р.;
120. Податкова накладна №7, дата складання: 30.09.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж сиру в рахунок оплати праці видаткова накладна №б/н від 30.09.2022р.;
121. Податкова накладна №3, дата складання: 30.09.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда землі, акт здавання-прийняття робіт від 30.09.2022р.;
122. Податкова накладна №11, дата складання: 30.09.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: Видача м`яса на їдальню, видаткова накладна № б/н від 30.09.2022р.;
123. Податкова накладна №9, дата складання: 30.09.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж субпродуктів в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 30.09.2022р.;
124. Податкова накладна №6, дата складання: 30.09.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж субпродуктів в рахунок оплати праці видаткова накладна №б/н від 30.09.2022р.;
125. Податкова накладна №13, дата складання: 30.09.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж масла вершкового в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 30.09.2022р.;
126. Податкова накладна №4, дата складання: 30.09.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса в рахунок оплати праці, видаткова накладна № б/н від 30.09.2022р.;
127. Податкова накладна №5, дата складання: 30.09.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж масла вершкового в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/и від 30.09.2022р.;
128. Податкова накладна №8, дата складання: 30.09.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж м`яса в рахунок оплати праці, видаткова накладна №б/н від 30.09.2022р.;
129. Податкова накладна №2, дата складання: 30.09.2022р., дата реєстрації: 17.02.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: оренда приміщення, акт прийняття-передачі послуг від 30.09.2022р. Розрахунок коригування №743, дата складання: 23.01.2023р., дата реєстрації: 10.07.2023р.;
130. Податкова накладна №1942, потім поступив товар згідно видаткової накладної №1036 від 27.01.2023р., тим самим в зв`язку зі зміною номенклатури товару був виписаний від`ємний розрахунок коригування Розрахунок коригування №730, дата складання: 23.01.2023р., дата реєстрації: 10.07.2023р.;
131. Податкова накладна №3542 від 23.12.2021р., потім поступив товар згідно видаткової накладної № 1036 від 27.01.2023р.,тим самим в зв`язку зі зміною номенклатури товару був виписаний від`ємний розрахунок коригування. Розрахунок коригування №744, дата складання: 23.01.2023р., дата реєстрації: 10.07.2023р.;
132. Податкова накладна № 3779 від 24,12,2021р. потім поступив товар згідно видаткової накладної №1036 від 27.01.2023р., тим самим в зв`язку зі зміною номенклатури товару був виписаний від`ємний розрахунок коригування;
133. Податкова накладна №73, дата складання: 31.03.2023р., дата реєстрації: 11.05.2023р. Обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: послуги за компенсацію наданих комунальних послуг, акт здавання-прийняття робіт від 31.03.2023р.;
134. Податкова накладна №41, дата складання: 03.05.2023р., дата реєстрації: 05.06.2023р, обґрунтування настання першої події, за якою було складено податкову накладну: продаж пшениці м`якої Українського походження врожаю 2022р., електронне декларування на експорт від 03.05.2023р.
У ході розгляду справи відповідач суб`єкт владних повноважень жодної із цих обставин не заперечив та не спростував.
Судом також встановлено, що із наведеного в Акті №34389 переліку податкових накладних на період тимчасової окупації ворогом адреси місцезнаходження позивача припадають податкові накладні за порядковими номерами 1-126 (15.02.2022 р. - 31.08.2022 р.).
Проте, текст Акту №34389 не містить посилань на будь-які об`єктивні дані, котрі б поза розумним сумнівом засвідчували існування у позивача фізичної змоги провести реєстрацію цих податкових накладних в Реєстрі під час тимчасової окупації частини території України за місцезнаходженням платника податків.
Окрім того, період тривалості затримки реєстрації цих податкових накладних обчислений контролюючим органом у тексті Акту №34389 з 15.07.2022р., тобто без виключення часового проміжку тимчасової окупації частини території України за місцезнаходженням платника податків.
Також текст Акту №34389 не містить посилань на будь-які об`єктивні дані, котрі б поза розумним сумнівом засвідчували існування у ТОВ "СК ВОСТОК" фізичної змоги провести реєстрацію цих податкових накладних в Реєстрі з урахуванням факторів за ст. 200-1 Податкового кодексу України (розмір залишку коштів на рахунку платника податків в системі електронного адміністрування податку на додану вартість) після настання події деокупації.
Згідно з текстом Акту №34389 жодна обставина фінансової спроможності позивача після настання події деокупації суб`єктом владних повноважень не здобувалась, не вивчалась, не оцінювалась.
Згідно з усними поясненнями представника відповідача у судових засіданнях та текстом відповідних процесуальних документів відповідача, можливість ТОВ "СК ВОСТОК" своєчасно виконувати податковий обов`язок стосовно реєстрації власно складених податкових накладних у Реєстрі було відновлено 08.11.2022р.
Разом із тим, як вже зазначалось судом раніше, тривалість затримки у реєстрації податкових накладних в Акті №34389 була обчислена контролюючим органом починаючи саме з 15.07.2022р., а не з минуванням календарного проміжку у 60 днів від дати відновлення можливості виконання податкового обов`язку (07.01.2023р.).
19.12.2022р. позивачем до контролюючого органу було подано заяву про неможливість своєчасного виконання податкового обов`язку.
Згідно з рішенням ГУ ДПС у Харківській області від 02.01.2023р. №1/20-40-04-05-16 суб`єктом владних повноважень було визнано неможливість своєчасного виконання Товариством податкового обов`язку.
Жодної згадки про відновлення у заявника станом на 08.11.2022р. можливості своєчасного виконання податкового обов`язку в частині реєстрації податкових накладних в Реєстрі текст рішення ГУ ДПС у Харківській області від 02.01.2023р. №1/20-40-04-05-16 не містить.
Позивач у межах даного позову не оскаржує ані обставин стосовно календарної дати виписування кожної окремої податкової накладної, ані обставин розміру податкового зобов`язання з ПДВ за кожною окремою податковою накладною, ані обставин тривалості часу затримки реєстрації кожної окремої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі за текстом - Реєстр), ані обставин правильності арифметичних обчислень контролюючого органу під час обрахування розміру штрафу.
11.12.2023р. із посиланням на Акт №34389 контролюючим органом було видано податкове повідомлення - рішення №0/37587/0408 про застосування штрафу у розмірі 1.546.430,57 грн. Юридичним мотивом прийняття указаного рішення контролюючий орган указав положення п.120-1.1 ст.120-1 та п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України.
Стверджуючи про невідповідність закону оскарженого податкового повідомлення-рішення контролюючого органу, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що у ході розгляду справи владним суб`єктом не було доведено дотримання у спірних правовідносинах вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, позаяк обставини відображених в Акті №34389 діянь платника податків, кваліфікованих у якості податкових правопорушень з`ясовані неповно, зміст належної норми права витлумачений невірно, унаслідок чого реально вчинене управлінське волевиявлення не узгоджується ані з дійсним змістом нормативного регламентування, ані зі справжніми обставинами фактичної дійсності, призводить до притягнення учасника суспільних відносин до фінансової відповідальності за відсутності доведеного поза розумним сумнівом факту вчинення податкового правопорушення через відсутність вини у несвоєчасній реєстрації в Реєстрі власно виписаних податкових накладних під час тимчасової окупації ворогом території України за адресою місцезнаходження платника податків та істотними (суттєвими) вадами (дефектами, недоліками) обчислення контролюючим органом тривалості затримки реєстрації податкових накладних в Реєстрі як без виключення часу тимчасової окупації ворогом території України за адресою місцезнаходження платника податків, так і без достеменного з`ясування дійсної календарної дати відновлення можливості своєчасного виконання податкового обов`язку.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права, обов`язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються ПК України.
Пунктом 187.1 ст. 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абз. 1 п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Згідно абз. 4 п. 201.10 ст. 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
До 08.02.2023р. строк реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних складеної платником ПДВ податкової накладної був визначений п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України.
Так, згідно з п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Жодних змін до п.201 ст.201 Податкового кодексу України в частині граничних строків реєстрації складених платником ПДВ податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не вносилось.
Пунктом 120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України передбачений штраф за порушення визначеного ст. 201 Податкового кодексу України граничного строку реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Пунктом 89 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Отже, п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ введено відмінні від п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних і при цьому законодавцем не указано окремо конкретної календарної дати, з якої п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ підлягає застосуванню.
У силу правового висновку постанови Верховного Суду від 01.06.2023р. по справі №300/4156/22 за принципом незворотності дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, який сформульований, зокрема, у рішеннях Конституційного Суду України, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях цього Суду від 13 травня 1997 року № 1-зп, від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 5 квітня 2001 року № 3-рп/2001, а також від 13 березня 2012 року № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності й припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли й закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Єдиний виняток з цього правила, закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, складають випадки, коли закони та інші нормативно-правові акти пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп висловив позицію, згідно з якою закріплення принципу незворотності дії нормативно-правового акта у часі на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
У рішенні від 3 жовтня 1997 року № 4-зп Конституційний Суд України також зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше, тобто діє правило Lex posterior derogat priori - «наступний закон скасовує попередній».
Отже, залежно від порядку набрання чинності нормативно-правового акта, може бути застосовано декілька способів його дії у часі. Зокрема, згідно з висновком, що міститься у рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99, перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема: негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).
Перша форма застосовується у разі, якщо нормативно-правовий акт прийнято на момент виникнення правовідносин (особа отримала право на застосування стосовно себе цього акта або його положень та фактично розпочала процес реалізації відповідного права). У випадку, якщо у новоприйнятому нормативно-правовому акті визначено особливий порядок набрання ним чинності, у тому числі визначено перехідний період, під час якого залишаються чинними окремі норми скасованого ним нормативно-правового акта, застосовується ультраактивна форма. Третя форма дії є актуальною у разі прийняття нормативно-правових актів, які пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Відтак, як вірно зазначив суд першої інстанції, за загальним правилом положення п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ підлягають застосуванню до тих правовідносин, котрі виникнуть у часі після набрання законної сили нормами Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ (тобто після 08.02.2023р.).
Згідно з п. 90 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Закон України від 12.01.2023р. №2876-ІХ набрав чинності з 08.02.2023р.
Аналіз викладених норма права свідчить про те, що до 07.02.2023р. граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних визначались п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а з 08.02.2023р. граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних визначаються п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ.
За порушення визначених п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України граничних строків реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягає застосуванню штраф у порядку п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, а за порушення визначених п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ граничних строків реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягає застосуванню штраф у порядку п.90 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що оскаржене податкове повідомлення - рішення не суперечить ані п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ, ані п.90 п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ.
Водночас, судова колегія звертає увагу на те, що згідно з п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 03.03.2022р. №2118-ІХ у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Відповідно до п.п.69.9 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 03.03.2022р. №2118-ІХ для платників податків та контролюючих органів було зупинено перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п.102.9 ст.102 Податкового кодексу України у редакції Закону України від 15.03.2022р. №2120-ІХ на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану було зупинено перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 24.03.2022р. №2142-ІХ у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Згідно з п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
При цьому, п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ законодавцем було введено у дію правову конструкцію відсутності можливості своєчасного виконання податкового обов`язку та введено правило розподілу усіх платників податків на категорії, а саме: 1) платників із відсутністю можливості своєчасно виконувати податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних (розрахунків коригування), подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо (для яких умовою звільнення від відповідальності було установлено виконання податкового обов`язку протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні); 2) платників із можливістю своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних (розрахунків коригування) (для яких умовою звільнення від відповідальності було установлено виконання податкового обов`язку з приводу реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до - 15.07.2022р., з приводу подання податкової звітності до - 20.07.2022р., з приводу сплати податків та зборів у строк не пізніше - 31.07.2022); 3) платників із відновленою можливістю своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних (розрахунків коригування) (для яких умовою звільнення від відповідальності було установлено виконання податкового обов`язку протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків).
За приписами п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Підпунктом 69.9 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім: дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків; строків проведення камеральних перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, визначення грошових зобов`язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення за результатами камеральних перевірок, нарахування пені; строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, додаткових документів та пояснень, визначення грошових зобов`язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення, адміністративного арешту майна за результатами фактичних перевірок.
Отже, з 27.05.2022р. було відновлено перебіг строків реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних та строків подання документів обов`язкової податкової звітності.
Згідно з п.п.69.9 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 03.11.2022р. №2719-ІХ для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім: дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 та 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків; строків проведення камеральних перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення за результатами камеральної перевірки, прийняття рішення за результатом її розгляду, нарахування пені; строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування фінансових санкцій за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки та прийняття рішення за результатами їх розгляду, адміністративного арешту майна за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки; строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб`єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки, передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов`язань згідно із статтею 116 цього Кодексу; строків подання та розгляду скарг на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачених підпунктом 56.23.3 пункту 56.23 статті 56 цього Кодексу.
Згідно з п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 13.12.2022р. №2836-ІХ платники податків, які не мають можливості своєчасно виконати податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від відповідальності у разі виконання податкових обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Згідно з п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 13.12.2022р. №2836-ІХ платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року; реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року; подання звітності, у тому числі передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для звітності, що подається за річний звітний (податковий) період), граничний термін подання якої припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 1 червня 2022 року, I квартал 2022 року (для звітності, що подається за квартальний звітний (податковий) період) та звітності за лютий - травень 2022 року (для звітності, що подається за місячний звітний (податковий) період), за умови подання такої звітності до контролюючого органу не пізніше 20 липня 2022 року; строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року); строків сплати грошових зобов`язань, визначених контролюючими органами, граничний строк сплати яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 1 червня 2022 року, за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року.
Згідно з п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 13.12.2022р. №2836-ІХ платники податків, у яких відновилася можливість виконувати податкові обов`язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов`язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
Уведена законодавцем у дію в положеннях п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ правова категорія можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України прямо кореспондує приписам п.п.112.1 ст.112 і п.112.2 ст.112 Податкового кодексу України в частині вини як обов`язкового елементу складу податкового правопорушення (крім випадків, прямо передбачених нормами Податкового кодексу України) та п.п.112.8.9 ст.112 Податкового кодексу України в частині дії непереборної сили (форс-мажору) як обставини, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України був затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022р. №225 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2022р. за №967/38303; набрав чинності - 06.09.2022р.; далі за текстом - Порядок №225).
Згідно з п.3, п.4, п.6 і п.7 Порядку №225 процедурою набуття особою правового статусу платника податків, у якого відсутня можливість виконання податкового обов`язку, у якості обов`язкової передумови визначено подання платником податків до контролюючого органу відповідної заяви та документів у підтвердження викладених у цій заяві фактів, а у разі невчинення платником означеного діяння такий платник у силу застереження п.7 Порядку №225 вважається таким, що має можливість своєчасно виконати податкові обов`язки у терміни, визначені Податковим кодексом України або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Матеріали справи містять докази про те, що заявник подавав до контролюючого органу заяву про неможливість виконання податкового обов`язку у порядку п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України в частині реєстрації власно складених податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (рівно як і складених постачальниками розрахунків коригування до податкових накладних).
Згідно з рішенням ГУ ДПС у Харківській області від 02.01.2023р. №1/20-40-04-05-16 суб`єктом владних повноважень було визнано неможливість своєчасного виконання Товариством податкового обов`язку.
Колегія суддів звертає увагу на те, що текст рішення ГУ ДПС у Харківській області від 02.01.2023р. №1/20-40-04-05-16 не містить згадки про календарну дату відновлення можливості своєчасного виконання Товариством податкового обов`язку в частині реєстрації власно складених податкових накладних в Реєстрі. Не містить такої згадки і текст Акту №34389.
Викладене, на думку суду, свідчить про відсутність у розпорядженні суб`єкта владних повноважень доказів стосовно можливості позивача здійснити своєчасну реєстрацію власно складених податкових накладних в Реєстрі як попри дію форс-мажору військового характеру, так і попри дію інших нездоланних та непереборних чинників (відсутність вільних фінансових ресурсів, котрі згідно з ст.200-1 Податкового кодексу України могли бути використані заявником для поповнення залишку коштів на спеціальному рахунку в СЕА ПДВ).
Водночас, як вірно зазначив суд першої інстанції, навіть у разі встановлення контролюючим органом події відновлення можливості своєчасного виконання заявником податкового обов`язку в частині реєстрації власно складених податкових накладних у Реєстрі 08.11.2022р., у силу спеціального застереження п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 13.12.2022р. №2836-ІХ правомірність застосування відповідальності могла виникнути не раніше від 29.01.2023р.
А відтак, граничний строк реєстрації та відповідно тривалість затримки реєстрації податкових накладних в Реєстрі підлягала обчисленню контролюючим органом саме з 29.01.2023р., а не з 15.07.2022р.
Стосовно фактору юридичних наслідків дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19; далі за текстом - Карантин) суд зазначає, що п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції законів України від 30.03.2020 р. №540-ІХ та від 13.05.2020 р. №591-ІХ було визначено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Міра юридичної відповідальності у вигляді застосування фінансових санкцій (штрафу) за порушення правил нарахування і декларування податку на додану вартість (тобто за заниження грошового зобов`язання з ПДВ/недоплату грошового зобов`язання з ПДВ) запроваджена ст.123 Податкового кодексу України у редакції Закону України від 16.01.2020р. №466-ІХ.
Міра юридичної відповідальності у вигляді застосування фінансових санкцій (штрафу) за порушення правил сплати податку на додану вартість (тобто не сплата узгодженої суми грошового зобов`язання або несвоєчасна сплата узгодженої суми грошового зобов`язання) запроваджена ст.124 Податкового кодексу України у редакції Закону України від 16.01.2020р. №466-ІХ.
Натомість, міра юридичної відповідальності у вигляді застосування фінансових санкцій (штрафу) за порушення правил реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних виписаної платником податку на додану вартість податкової накладної в частині недотримання строків реєстрації запроваджена п.п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України.
У силу спеціального застереження п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
Відтак, оскільки за приписами п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України податкове зобов`язання за виписаною платником податків податковою накладною, реєстрація якої в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена або відносно якої контролюючим органом було прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Реєстрі податкових накладних у будь-якому разі підлягає включенню до складу податкових зобов`язань з ПДВ декларації з ПДВ відповідного звітного податкового періоду, а невключення показників ПДВ за згаданою податковою накладною до відповідної податкової декларації з ПДВ утворює склад податкового правопорушення заниження грошового зобов`язання з ПДВ (недоплату грошового зобов`язання з ПДВ, тобто ненарахування та недекларування ПДВ), то склад податкового правопорушення за п.п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України не охоплюється правовими категоріями нарахування податку на додану вартість, декларування податку на додану вартість, сплата податку на додану вартість.
Таким чином, у силу п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції законів України від 30.03.2020р. №540-ІХ та від 13.05.2020р. №591-ІХ за вчинені платником податків правопорушення, зміст яких охоплюється складом п.п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, подія скоєння яких припадає на період дії встановленого Кабінетом Міністрів України карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19; далі за текстом Карантин) штраф не застосовується ані протягом дії Карантину, ані після завершення дії Карантину.
Карантин був введений постановою КМУ від 11.03.2020р. №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" і з урахуванням рішень Уряду України, зокрема, постанови КМУ від 27.06.2023р. №651 діяв до 24:00 год. 30.06.2023р.
Разом із тим, у силу спеціального застереження за п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з моменту набуття чинності Законом України від 12.05.2022р. №2260-ІХ (27.05.2022р.) виникла колізія між п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції законів України від 30.03.2020р. №540-ІХ та від 13.05.2020р. №591-ІХ та п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ в частині застосування фінансових санкцій (штрафу) за п.п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України.
Відтак, положення п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ в частині застосування фінансових санкцій (штрафу) за п.п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України не можуть бути поширені на випадки, де граничний строк реєстрації податкової накладної був розпочатий перебігом до 27.05.2022р. і подія реєстрації податкової накладної припала на період до 27.05.2022р.
Натомість у разі, коли граничний строк реєстрації податкової накладної був розпочатий перебігом до 27.05.2022р., а подія фактичної реєстрації податкової накладної припала на календарну дату після 27.05.2023р., то положення ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010р. по справі Щокін проти України (Shchokin v. Ukraine, заяви № 23759/03 та 37943/06) та рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.2011р. по справі Серков проти України (Serkov v. Ukraine, заява № 39766/05), не створюють підстав для віддання пріоритету у застосуванні саме п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції законів України від 30.03.2020р. №540-ІХ та від 13.05.2020р. №591-ІХ, адже і п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції законів України від 30.03.2020р. №540-ІХ та від 13.05.2020р. №591-ІХ, і п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ є рівносильними однопредметними актами права, але п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ був прийнятий пізніше у часі.
Стосовно обчислення граничних строків реєстрації податкових накладних в Реєстрі суд першої інстанції вірно зазначив, що з урахуванням викладених вище міркувань з тривалості фактичних строків несвоєчасної реєстрації платником ПДВ податкової накладної у Реєстрі (тобто із арифметичного показника затримки) підлягає виключенню період 07.03.2022р.-27.05.2022р. (коли п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 03.03.2022р. №2118-ІХ було зупинено перебіг усіх строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, період 28.05.2022р.-06.09.2022р. (у разі, коли платник податків не мав фізичної можливості здійснити реєстрацію податкової накладної у Реєстрі безвідносно до подання до контролюючого органу заяви про неможливість виконання податкового обов`язку), період з 06.09.2022р. (у разі коли платник податків не мав фізичної можливості здійснити реєстрацію податкової накладної у Реєстрі і подав до контролюючого органу заяву про неможливість виконання податкового обов`язку).
При цьому, суд зважає, що як закінчений склад податкового правопорушення за ст.120-1 Податкового кодексу України, так і закінчений склад податкового правопорушення за п.90 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ включають одночасно два строки, а саме: 1) граничний строк реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних за п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України та п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ; 2) строк затримки у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Часовий проміжок 07.03.2022р.-27.05.2022р. у силу імперативного правила п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 03.03.2022р. №2118-ІХ підлягає виключенню з обох згаданих вище строків (тобто з граничного строку реєстрації податкової накладної в Реєстрі, та зі строку затримки реєстрації податкової накладної в Реєстрі).
Однак, оскільки тривалість граничного строку реєстрації власно виписаної податкової накладної в Реєстрі є наперед відомою платнику податків, то у силу п.112.2 ст.112, п.п.112.8.9 ст.112 Податкового кодексу України платник податків повинен організувати дотримання податкової дисципліни у спірних правовідносинах у спосіб реалізації щоденного наміру на реєстрацію податкової накладної в Реєстрі.
Тому настання в останній чи передостанній день граничного строку реєстрації податкової накладної в Реєстрі перешкоди (перепони) у виконанні податкового обов`язку через дію обставин, виникнення яких платник податків об`єктивно міг передбачити на майбутнє (як то: зміна керівника платника податків, закінчення строку дії електронного цифрового підпису, відсутність електропостачання тощо) не можуть бути кваліфіковані факторами нездоланної (непереборної) дії (форс-мажором).
У силу правових висновків постанови Верховного Суду від 30.01.2024р. по справі №280/4484/23: 1) з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.; 2) платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.; 3) Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.; 4) розповсюджувати дію пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.10 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим. Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року); 5) В даному випадку несвоєчасна реєстрація кожної податкової накладної є самостійним податковим правопорушенням. Суд, перевіряючи склад кожного податкового порушення, одним з елементів якого є розмір штрафних санкцій, має право визнати податкове повідомлення-рішення неправомірним та скасувати його в частині, що серед іншого пов`язано із правильністю застосованих контролюючим органом штрафних (фінансових) санкцій. Такий висновок зумовлений правом позивача на звернення до суду із визначенням способу судового захисту відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 КАС України та правом суду при вирішенні справи по суті задовольнити позов частково, зокрема прийняти рішення про визнання протиправним та скасувати окремі положення індивідуального акта (частина перша, пункт 2 частини другої статті 245 КАС України).
З наведеного слідує, що у разі виписування особою податкової накладної до 26.05.2022р. і реєстрації цієї податкової накладної в Реєстрі до 15.07.2022р. учасник суспільних відносин звільняється від відповідальності згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України за порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України у силу п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції законів України від 30.03.2020р. №540-ІХ та від 13.05.2020р. №591-ІХ (до 26.05.2022р. включно) та у силу п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 03.03.2022р. №2118-ІХ.
Натомість, у разі виписування особою податкової накладної до 26.05.2022р. і реєстрації цієї податкової накладної в Реєстрі після 15.07.2022р. учасник суспільних відносин звільняється від відповідальності згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України за порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України виключно у разі дотримання вимог як п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ, так і п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 13.12.2022р. №2836-ІХ (а саме - винесення контролюючим органом рішення про неможливість виконання платником податків податкового обов`язку).
При цьому, на думку суду, згадане рішення суб`єкта владних повноважень звільняє учасника суспільних відносин як від відповідальності за діяння із несвоєчасної реєстрації податкових накладних, вчинені до календарної дати прийняття цього рішення, так і за діяння із несвоєчасної реєстрації податкових накладних, вчинені після календарної дати прийняття цього рішення аж до достеменного встановлення контролюючим органом виникнення у учасника суспільних відносин фізичної можливості виконання податкового обов`язку з урахуванням усіх юридично значимих факторів за ст.200-1 Податкового кодексу України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на те, що обставини відображених в Акті: календарної дати виникнення у заявника обов`язку скласти податкову накладну з ПДВ за правилом настання "першої події" у господарській операції, котра належить до об`єкта справляння ПДВ; календарної дати фізичного виписування заявником податкової накладної; календарної дати граничного строку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних виписаної заявником податкової накладної; календарної дати фактичної реєстрації виписаної заявником податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних; правильності обчислення суб`єктом владних повноважень тривалості строку затримки реєстрації виписаної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних; арифметичної правильності обчислення суб`єктом владних повноважень сум застосованого штрафу у розрізі податкової накладної, позивачем не оспорюються.
Підсумовуючи викладене, суд доходить до переконання про те, що підставою звільнення від несення учасником суспільних відносин міри юридичної відповідальності у вигляді штрафу за п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України за несвоєчасну реєстрацію в Реєстрі власно складених податкових накладних (або складених постачальником розрахунків коригування до податкових накладних) відносно податкових накладних, виписаних у період 01.03.2020р.-26.05.2022р. і зареєстрованих в Реєстрі до 15.07.2022р. виключно є п.52-1 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України.
Підставою звільнення від несення учасником суспільних відносин міри юридичної відповідальності у вигляді штрафу за п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України або за п.90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України за несвоєчасну реєстрацію в Реєстрі власно складених податкових накладних (або складених постачальником розрахунків коригування до податкових накладних) відносно податкових накладних, виписаних після 27.05.2022р. є прийняте у порядку п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України рішення суб`єкта владних повноважень про неможливість виконання учасником суспільних відносин податкового обов`язку.
Дія цього рішення у часі поширюється або до моменту подання платником податків заяви про відновлення можливості виконання податкового обов`язку, або до моменту здобуття суб`єктом владних повноважень у межах відповідного заходу податкового контролю достатніх доказів про відновлення можливості виконання особою податкового обов`язку, але не подання відповідної заяви через недобросовісні та несумлінні дії.
Судовим розглядом встановлено, що згідно з рішенням ГУ ДПС у Харківській області від 02.01.2023р. №1/20-40-04-05-16 суб`єктом владних повноважень було визнано неможливість своєчасного виконання ТОВ "СК ВОСТОК" податкового обов`язку.
При цьому, у ході розгляду справи відповідачем суб`єктом владних повноважень не було доведено того факту, що означене рішення не звільняє заявника від відповідальності у вигляді штрафу згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України за несвоєчасну реєстрацію в Реєстрі власно складених податкових накладних за граничними строками згідно з п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України.
Окремо суд зважає, що в усіх перелічених випадках учасник суспільних відносин не може бути притягнутий до відповідальності як за п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, так і за п.90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України у разі відсутності у відповідному діянні складу податкового правопорушення у розумінні п.109.1 ст.109 Податкового кодексу України або у разі наявності факторів, окреслених у п.112.8 ст.112 Податкового кодексу України.
У силу правових висновків постанови Верховного Суду від 06.03.2024р. по справі №280/2280/21: порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника прогресивної шкали штрафу в залежності від кількості днів порушення строку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, а також штрафу за відсутність реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування; Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 02 липня 2019 року у справі № 826/10414/16 за аналогічних спірних правовідносин, наявність вини (умисної або по необережності) з боку платника податків, протиправний характер діяння має бути оцінені судами, з урахуванням об`єктивних обставин, які призвели до неможливості виконати передбачений Податковим кодексом України обов`язок щодо своєчасної реєстрації податкових накладних; Відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; Відсутність вини платника податку, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій. В межах спірних правовідносин неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації позивачем податкових накладних відбулось не з вини останнього, що виключає протиправність діяння платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності.
Також за правовими висновками постанови Верховного Суду від 06.03.2024р. по справі №280/2280/21: обставини суми податку на додану вартість на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість фактично є юридично значимим фактором для висновку про відновлення можливості виконання учасником суспільних відносин податкового обов`язку з приводу реєстрації власно складених (виписаних) податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; протиправна поведінка суб`єктів владних повноважень (підтверджена відповідними судовими рішеннями), яка вплинула на обсяг суми податку на додану вартість на рахунках в системі електронного адміністрування з податку на додану вартість, на яку платник податків має зареєструвати податкові накладні, є обставиною, яка вказує на неможливість реалізації платником податку обов`язку щодо реєстрації податкових накладних у відповідному розмірі саме з вини відповідних державних установ; Відсутність вини платника податку, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовила протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.
Враховуючи викладене, з огляду на зміст юридичної відповідальності у вигляді штрафу згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України за несвоєчасну реєстрацію в Реєстрі власно складених податкових накладних за граничними строками згідно з п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України суд зауважує, що заявник не може бути визнаний правомірно притягнутим до згаданої відповідальності за подіями виписування податкових накладних під час тимчасової окупації ворогом території України за адресою місцезнаходження платника податків через відсутність вини у невиконанні (неналежному виконанні) відповідного податкового обов`язку.
Суд зважає, що критерії законності управлінського волевиявлення (як у формі рішення, так і у формі діяння) владного суб`єкта викладені законодавцем у приписах ч.2 ст.2 КАС України, а у силу ч.2 ст.77 КАС України обов`язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб`єкта шляхом подання до суду доказів та наведення у процесуальних документах доводів як відповідності закону вчиненого волевиявлення, так і помилковості аргументів іншого учасника справи.
Тому відповідність закону рішення чи діяння (управлінського волевиявлення) суб`єкта владних повноважень як у спорі про набуття приватною особою додаткового блага чи активу, так і у спорі про спростування приватною особою новоствореного обов`язку, зокрема, за критеріями дотримання компетенції, меж повноважень, способу дій, приводу реалізації функції контролю, обґрунтованості, безсторонності (неупередженості), добросовісності, розсудливості, рівності перед законом, унеможливлення дискримінації, пропорційності, своєчасності, права особи на участь у процесі прийняття рішення, має доводитись, насамперед, відповідачем суб`єктом владних повноважень.
З положень частин 1 і 2 ст.77 КАС України у поєднанні з приписами ч.4 ст.9, абз.2 ч.2 ст.77, частин 3 і 4 ст.242 КАС України слідує, що владний суб`єкт повинен доводити обставини фактичної дійсності за стандартом доказування - поза будь-яким розумним сумнівом, у той час як до приватної особи підлягає застосуванню стандарт доказування - баланс вірогідностей.
Разом із тим, саме лише неспростування владним суб`єктом задекларованого, але не підтвердженого документально твердження приватної особи про конкретну обставину фактичної дійсності, не означає реального існування такої обставини.
І хоча спір безумовно підлягає вирішенню у порядку ч.2 ст.77 КАС України, однак реальність (справжність та правдивість) конкретної обставини фактичної дійсності не може бути сприйнята доведеною виключно через неспростування одним із учасників справи (навіть суб`єктом владних повноважень) декларативно проголошеного, але не доказаного твердження іншого учасника справи, позаяк протилежне явно та очевидно прямо суперечить меті правосуддя - з`ясування об`єктивної істини у справі.
Такий висновок окружного адміністративного суду цілком корелюється із правовими позиціями постанови Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2020р. по справі №520/2261/19, постанови Великої Палати Верховного Суду від 21.06.2023р. у справі №916/3027/21, постанови Верховного Суду від 15.06.2023р. у справі №804/2960/16.
У силу правового висновку постанови Верховного Суду від 29.01.2020р. у справі №814/1460/16 адміністративний суд перевіряє рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень ретроспективно, тобто зважаючи на ті обставини, які існували у минулому на момент прийняття оспорюваного рішення (вчинення дії, допущення бездіяльності).
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Тлумачення змісту цієї норми процесуального закону було викладено Верховним Судом у постанові від 07.11.2019р. по справі №826/1647/16 (адміністративне провадження № К/9901/16112/18), де указано, що обов`язковою умовою визнання протиправним волевиявлення суб`єкта владних повноважень є доведеність приватною особою факту порушення власних прав та інтересів та доведеність факту невідповідності закону оскарженого управлінського волевиявлення.
Перевіряючи наведені учасниками спору аргументи приєднаними до справи доказами, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що у ході розгляду справи владним суб`єктом не було доведено дотримання у спірних правовідносинах вимог ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, позаяк обставини відображених в Акті №34389 діянь платника податків, кваліфікованих у якості податкових правопорушень з`ясовані неповно, зміст належної норми права витлумачений невірно, унаслідок чого реально вчинене управлінське волевиявлення не узгоджується ані з дійсним змістом нормативного регламентування, ані зі справжніми обставинами фактичної дійсності, призводить до притягнення учасника суспільних відносин до фінансової відповідальності за відсутності доведеного поза розумним сумнівом факту вчинення податкового правопорушення через відсутність вини у несвоєчасній реєстрації в Реєстрі власно виписаних податкових накладних під час тимчасової окупації ворогом території України за адресою місцезнаходження платника податків та істотними (суттєвими) вадами (дефектами, недоліками) обчислення контролюючим органом тривалості затримки реєстрації податкових накладних в Реєстрі як без виключення часу тимчасової окупації ворогом території України за адресою місцезнаходження платника податків, так і без достеменного з`ясування дійсної календарної дати відновлення можливості своєчасного виконання податкового обов`язку.
Окремо суд зважає, що у спірних правовідносинах тривалість нереєстрації податкових накладних в реєстрі (і відповідно розмір штрафу) обчислені контролюючим органом не після збігу 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливості своєчасного виконання платником податків податкового обов`язку, а починаючи з 15.07.2022р.
Указаний недолік (вада, дефект) у реалізації суб`єктом владних повноважень управлінської функції контролю за дотриманням учасниками суспільних відносин податкової дисципліни за приписами ст.ст.6, 8, 19, 124 Конституції України не може бути усунутий судом під час відправлення правосуддя, хоча знаходиться у прямому та безпосередньому причинно-наслідковому зв`язку із управлінським волевиявленням з приводу обчислення суми штрафу і впливає на правове становище заявника.
Отже, оскільки суб`єктом владних повноважень у ході розгляду справи не доведено того, що у спірних правовідносинах оскаржене податкове повідомлення-рішення не спричинило безпідставного настання негативних наслідків, то позов підлягає до задоволення, а оскаржене рішення суб`єкта владних повноважень належить визнати протиправним та скасувати.
Таким чином, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 року по справі № 520/336/24 прийнято з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для його скасування не виявлено.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 по справі № 520/336/24 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.А. КалиновськийСудді О.М. Мінаєва З.О. Кононенко Повний текст постанови складено 03.07.2024 року
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2024 |
Оприлюднено | 05.07.2024 |
Номер документу | 120155360 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Калиновський В.А.