Справа № 526/1497/24
Провадження № 2/526/816/2024
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
04 липня 2024 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі
головуючого - Киричка С.А.,
з участю секретаря - Широколави О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гадяч у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 526/1497/24 за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Агро-Край» про стягнення коштів (орендної плати),
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Край» про стягнення коштів (орендної плати) за користування земельною ділянкою кадастровий номер 5320482000:00:008:0636 за 2023 рік у розмірі 12 773,18 грн.
Відповідно до ч.1 ст.274 ЦПК України у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.
Ухвалою суду від 12 березня 2024 року відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження без виклику сторін та надано відповідачу строк для подання клопотання про розгляд справи з повідомленням сторін.
Позивач ОСОБА_1 та відповідач ТОВ «Агро-Край» копію ухвали отримали відповідно 29.04.2024 року та 01.05.2024 року.
28.05.2024 з пропущенням строку на подання відзиву, ТОВ «Агро-Край» направило до суду відзив на позовну заяву, в якому пояснює, що між ТОВ «Агро-Край» та ОСОБА_1 існують договірні відносини щодо сплати орендної плати за договором за 2023 рік, в розмірі 10%, однак не 12 %, як зазначає позивач, доказів з цього приводу не надано. Вказане свідчить, що позивач не в повній мірі розібрався в договірних відносинах, що в свою чергу призвело до заявлення позовних вимог в більшому розмірі, ніж це передбачено умовами договору. Просить у задоволенні позовних вимог щодо стягнення інфляційних витрат та 3 процентів річних відмовити в повному обсязі, судові витрати покласти на позивача та відмовити у задоволенні вимог про відшкодування витрат на правову допомогу за необґрунтованістю доказів про понесення таких витрат.
30 травня 2024 року від позивача надійшла заява, в якій зазначено, що позивач пропустив процесуальний строк на подання відзиву на позовну заяву, а також не вказав поважності пропуску строку та не подав клопотання про встановлення додаткового строку для надання відзиву, тому просить позов задовольнити.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі державного акту на про право приватної власності є власником земельної ділянки площею 2,3362 га.
11 вересня 2015 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Агро-Край» з врахуванням додаткових угод до договору оренди укладено Договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 2,3362 га, кадастровий номер 5320482000:00:008:0636, яка розташована на території Великобудищанської сільської ради.
11 вересня 2015 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Агро-Край» з врахуванням додаткових угод до договору оренди укладено Договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 2,7002 га, кадастровий номер 5320482000:00:008:0639, яка розташована на території Великобудищанської сільської ради.
Згідно п. 8 договору оренди землі, договір укладено на 7 років. Земельна ділянка передана в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно п.27 Перехідних Положень Земельного кодексу України під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей:
1) вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель", щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення:
а) державної, комунальної власності, не витребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування;
б) приватної власності;
Отже строк дії договорів оренди землі до 11.09.2023 року. Дата припинення речового права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.09.2023 року.
Відповідно до п.5 Договорів оренди землі з врахуванням додаткових угод - нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 95005,99 гривень.
Відповідно до Додаткових угод № б/н від 11.09.2015 року до договорів оренди землі - з 01.01.2018 року орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 10 (десять) % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки за рік оренди.
Відповідно до п. 10 Договорів оренди землі - обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації.
Відповідно до п. 11 Договору оренди землі - Орендна плата вноситься у такі строки - до 31.12 поточного року. Орендна плата вноситься на рахунок орендодавця або сплачується в іншій формі, погодженій сторонами. Підпунктом 28 Договорів оренди землі передбачено, орендар зобов`язаний своєчасно вносити орендну плату.
Позивач в повному обсязі та належним чином виконав взяті на себе договірні зобов`язання, передавши в строкове орендне користування відповідачу земельні ділянки сільськогосподарського призначення.
Натомість відповідач, в порушення строку та обов`язку, передбачених Договорами оренди землі, не здійснив внесення на користь позивача - суми орендної плати за 2023 рік (з 01 січня 2023 року по 11 вересня 2023 року)
Крім того, невиконання ТОВ «Агро-Край» власного договірного грошового зобов`язання у вигляді невнесення розміру орендної плати за отримані у користування сільськогосподарські угіддя за рік роки передбачає відповідальність, встановлену умовами Договору оренди землі, а саме: п. 14 - у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, справляється пеня в розмірі 0,01% від несплаченої своєчасно суми за кожний день прострочення.
Більш того, за приписами статті 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу, з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до п. 28 Договору орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасно вносити орендну плату. Пунктом 14 Договору передбачено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, справляється пеня у розмірі 0,01 % від несплаченої своєчасно суми за кожен день прострочення.
Орендарем за 2023 рік не виплачена орендна плата орендодавцю відповідно до умов договорів оренди землі.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі".
Відповідно до частини 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Частиною 9 ст. 93 ЗК України також встановлено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України "Про оренду землі".
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом статті 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, умов платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідачем не направлялись листи позивачу про можливість отримання орендної плати за спірні періоди; позивач не відмовлявся від отримання орендної плати; відповідачем не вчинялись дії щодо надсилання за адресою зазначеною в договорі оренди землі, тобто за місцем знаходження позивача, як кредитора, поштових грошових переказів по орендній платі за спірний період.
Згідно з ч.1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 532 ЦК України місце виконання зобов`язання встановлюється у договорі. Якщо місце виконання зобов`язання не встановлено у договорі, виконання за грошовим зобов`язанням провадиться - за місцем проживання кредитора, а якщо кредитором є юридична особа, - за її місцезнаходженням на момент виникнення зобов`язання. Якщо кредитор на момент виконання зобов`язання змінив місце проживання (місцезнаходження) і сповістив про це боржника, зобов`язання виконується за новим місцем проживання (місцезнаходженням) кредитора з віднесенням на кредитора всіх витрат, пов`язаних із зміною місця виконання (п. 4).
В договорах оренди місце виконання орендарем грошового зобов`язання по внесенню орендодавцю орендної плати не встановлено, а тому воно має виконуватися відповідно до п. 4 абзацу 2 частини 1 ст. 532 ЦК України за місцем проживання орендодавця, тобто позивача.
Оскільки внесення орендної плати є грошовим зобов`язанням саме відповідача, саме він має докладати зусиль для його виконання.
Орендодавець, яким є позивач, відповідно до ст. 24 Закону України "Про оренду землі" має лише право на своєчасне отримання орендної плати.
Відповідно до частин 1,2 ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своє вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Установлюючи презумпцію вини особи, яка порушила зобов`язання, ЦК України покладає на неї обов`язок довести відсутність своєї вини. Особа звільняється від відповідальності лише в тому разі, коли доведе відсутність своєї вини в порушенні зобов`язання (постанова судових палат у цивільних та господарських справах Верховного Суду України від 13.02.2013 р. у справі № 6- 170цс12).
Отже, саме відповідач у справі має доводити у суді відсутність своєї вини у невиконанні зобов`язання за договорами оренди з внесення орендної плати або ж довести факт виконання ним даного зобов`язання.
Проте, відповідач не приймав заходи щодо внесення орендної плати за договором оренди за місцем проживання орендодавця щороку. Договором оренди не встановлено обов`язок орендодавця з`являтися до орендаря для виконання орендарем свого зобов`язання щодо внесення орендної плати, тобто не встановлено, що місцем виконання орендарем грошового зобов`язання щодо внесення орендної плати є місцезнаходження орендаря. Проте, відповідач не приймав заходи щодо внесення орендної плати за договором оренди за місцем проживання орендодавця щороку. Договором оренди не встановлено обов`язок орендодавця з`являтися до орендаря для виконання орендарем свого зобов`язання щодо внесення орендної плати, тобто не встановлено, що місцем виконання орендарем грошового зобов`язання щодо внесення орендної плати є місцезнаходження орендаря.
Орендна плата за земельні ділянки повинна виплачуватися позивачу із вирахуванням податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 % та військового збору у розмірі 1,5 %, а загалом 19,5 %, які сплачується орендарем(відповідачем), як податковим агентом.
Індексація нормативно-грошової оцінки землі не призводить до автоматичної зміни умов договорів оренди щодо розміру орендної плати.
Як визначено ст. 21 Закону від 06.10.1998 р. № 161-ХІУ «Про оренду землі», орендна плата обчислюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди земельної ділянки. Тобто орендна плата підлягає збільшенню на індекс інфляції, якщо інше не встановлено умовами договору.
Позивач неодноразово в усній та письмовій формі звертався до відповідача щодо сплати заборгованості по орендній платі, але отримував роз`яснення, що оскільки позивач не бажає в подальшому пролонгувати договори оренди землі, тому орендна плата буде виплачуватися в першу чергу тим орендодавцям, що йде на зустріч орендарю та продовжує термін оренди.
Позивач звертався до відповідача із зверненням щодо надання даних про нарахування та сплати орендної плати по договору оренди земельної ділянки. На вказаний запит орендар не надав відповідь.
Відповідачем з 2018 року по 2022 рік включно щороку нараховувалась орендна плата в розмірі 12% від НГО земельної ділянки. Відповідач з 2018 року по 2022 рік включно сплачував подати та збори з нарахованої суми оренди в розмірі 12%.
Позивач з відповідачем укладав додаткову угоду до договору оренди щодо зміни розміру орендної плати на до 12% від НГО земельної ділянки станом на 01.01.2028 року, яка знаходиться в відповідача. Бухгалтерія нараховувала орендну плату саме по додатковій угоді відповідно до якої орендна плата складає 12% від НГО земельної ділянки, яка була станом на 2018 рік.
Податкові зобов`язання з плати за землю обчислюються з дня виникнення права користування земельною ділянкою на підставі договору оренди земельної ділянки (п. 287.1, ст. 288 ПКУ). Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ПКУ).
Відповідно доп.п.170.1.1п.170.1ст.170Податкового кодексуУкраїни Податковимагентом платникаподатку орендодавцящодо йогодоходу віднадання воренду (емфітевзис)земельної ділянкисільськогосподарського призначенняземельної часткипаю,майнового паює орендар.Якщо оренднуплату фізичнійособі власникуземельної ділянки,частки паювиплачувала заминулий рікподатковий агент-юридичнаособа,то привиплаті доходів(орендноїплати)орендодавцю вонаутримала 18%ПДФО та1,5%військового збору,перерахувала ПДФОдо бюджетуза своїммісцезнаходженням (основниммісцем обліку)та подаладо ДФСза своїммісцезнаходженням (основниммісцем обліку)податковий розрахунокза ф1 ДФ з ознакою доходу 1.
Позивач неодноразово в усній та письмовій формі звертався до відповідача щодо сплати заборгованості по орендній платі, але отримував роз`яснення, що оскільки позивач не бажає в подальшому пролонгувати договори оренди землі, тому орендна плата буде виплачуватися в першу чергу тим орендодавцям, що йде на зустріч орендарю та продовжує термін оренди. Розрахунок орендної плати:
Орендна плата за земельні ділянки повинна виплачуватися позивачу із вирахуванням податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 % та військового збору у розмірі 1,5 %, а загалом 19,5 %, які сплачується орендарем(відповідачем), як податковим агентом.
12% від НГО однієї земельної ділянки - 95005,99*12=11400,72 грн
Отже, сума орендної плати за 2023 рік (з 01 січня 2023 року по 11 вересня 2023 року - 254 дня) по оренди однієї земельної ділянки, яка підлягає до виплати позивачу складає: 6386,59 грн.
11400,72 *80,5/100/365днів*254 дня).
Отже, сума заборгованості щодо орендної плати за 2023 рік за оренду земельних ділянок кадастровий номер 5320482000:00:008:0636, кадастровий номер 5320482000:00:008:0639, складає 12773,18 грн. (6386,59*2).
Позивач неодноразово в усній та письмовій формі звертався до відповідача щодо сплати заборгованості по орендній платі, але отримував роз`яснення, що оскільки позивач не бажає в подальшому пролонгувати договори оренди землі, тому орендна плата буде виплачуватися в першу чергу тим орендодавцям, що йде на зустріч орендарю та продовжує термін оренди.
Позивачем не було подано іншого позову до цих же сторін, з тим самим предметом та з тих самих підстав. Позивачем вживалися заходи щодо досудового врегулювання спору, а саме: усні перемовини.
У Постанові від 15.06.2021 року у справі №159/5837/19 провадження № 61-10459св20 Верховним судом наведено правовий висновок про те, що витрати за надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини другої статті 137 ЦПК України).
Аналогічна позиція висловлена Об`єднаною палатою Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду у постановах: від 03 жовтня 2019 року у справі № 922/445/19, від 22 січня 2021 року у справі № 925/1137/19, Верховним Судом у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постановах: від 02 грудня 2020 року у справі № 317/1209/19 (провадження № 61-21442св19), від 03 лютого 2021 року у справі № 554/2586/16-ц (провадження № 61-21197св19), від 17 лютого 2021 року у справі № 753/1203/18 (провадження № 61-44217св18).
Відповідно дост. 141 ЦПК України, у разі задоволення позову з відповідача на користь позивача підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору, які в даному теж підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст. 12, 81, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
позовну заяву ОСОБА_1 до ТОВ «Агро-Край» про стягнення коштів (орендної плати) - задовольнити.
Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АГРО-КРАЙ», код ЄДРПОУ 41103827, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , заборгованість по орендній плати за користування земельними ділянками (кадастровий номер 5320482000:00:008:0636, кадастровий номер 5320482000:00:008:0639) за 2023 рік у загальному розмірі 12773,18 грн.
Стягти з ТОВ «АГРО-КРАЙ» на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 04.07.2024 року.
Повне найменування сторін:
Позивач ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 .
Відповідач ТОВ «Агро-Край», місцезнаходження м. Гадяч, вул. Лохвицька, 29, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 41103827.
Суддя: С. А. Киричок
Суд | Гадяцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2024 |
Оприлюднено | 05.07.2024 |
Номер документу | 120165718 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Гадяцький районний суд Полтавської області
Киричок С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні