Справа №766/8960/24 н/п 2/766/10374/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2024 року
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого суддіКузьміної О.І.,
за участю секретаряСавицького В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовомза позовом адвоката Реви Світлани Леонідівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до Ювілейної сільської ради Херсонського району Херсонської області про визнання права власності на спадкове майно,-
в с т а н о в и в:
Адвокат Рева Світлана Леонідівна, яка діє в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом до Ювілейної сільської ради Херсонського району Херсонської області про визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батько Позивачки, який за життя склав заповіт щодо всього належного йому майна на користь своєї доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 який посвідчено ОСОБА_4 , секретарем виконкому Ювілейної сільської ради Цюрупинського району Херсонської області 26.04.2010 року та зареєстровано в реєстрі за номером 58. Спадкодавець ОСОБА_2 мав у власності житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок від 16.04.1991 року, виданого виконкомом Ювілейної сільської ради народних депутатів, зареєстроване в Бюро технічної інвентаризації в реєстрову книгу № 1 за реєстровим номером 28. Видати свідоцтво про право власності на спадкове майно за заповітом до 24.02.2022 року Позивачу нотаріус до початку воєнного стану не встигла. В зв`язку із внесенням змін до деяких законодавчих актів щодо спадкування майна, яке перебуває на тимчасово окупованій території України, керуючись ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Позивачка звернулась до іншого нотаріуса - приватного нотаріусу Київського міського нотаріального округу Куниці В.В. з заявою про отримання свідоцтва про право на спадкове майно за заповітом, та відкрито спадкову справу № 14/2024. Але, 28.05.2024 року отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, яку мотивовано тим, що відповідно до відомостей з ДРП на нерухоме майно інформація про зареєстроване право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 не зареєстроване, Бюро технічної інвентаризації, яке здійснювало реєстрацію права власності у 1991 році, знаходиться на тимчасово окупованій території України, що позбавляє можливості отримати підтвердження про реєстрацію права власності за спадкодавцем. У зв`язку з чим запропоновано звернутись до суду.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 13 червня 2024 року відкрито провадження у даній справі в порядку загального провадження з викликом сторін та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 20 червня 2024 року закрито підготовче засідання та призначено судове засідання.
Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача надала заяву про розгляд справи у її відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовільнити.
Представник відповідача Ювілейної сільської ради Херсонського району Херсонської області в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся, надав заяву про розгляд справи без його участі, не заперечував проти закриття підготовчого засідання та призначення справи до судового розгляду. Не заперечував проти задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 2ст.247ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданим виконавчим комітетом Ювілейної сільської ради Херсонського району Херсонської області за актовим записом № 152 від 08.11.2021, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ..
За життя ОСОБА_2 склав заповіт щодо всього належного йому майна на користь своєї доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 який посвідчено ОСОБА_4 , секретарем виконкому Ювілейної сільської ради Цюрупинського району Херсонської області 26.04.2010 року та зареєстровано в реєстрі за номером 58.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого за актовим записом № 13 від 17.05.1975 року Ювіленою сільською радою депутатів трудящих Херсонської області, Позивачка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідною донькою ОСОБА_2 .
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , виданого за актовим записом № 272 від 15.09.2012 року Відділом ДРАЦС Суворовського РУЮ у місті Херсоні, Позивачка змінила прізвище з " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_6 ", паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий Суворовським РВ у м. Херсоні від 08.10.2012 року.
За життя ОСОБА_2 склав заповіт щодо всього належного йому майна на користь своєї доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 який посвідчено ОСОБА_4 , секретарем виконкому Ювілейної сільської ради Цюрупинського району Херсонської області 26.04.2010 року та зареєстровано в реєстрі за номером 58.
Відповідно до свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок від 16.04.1991 року, виданого виконкомом Ювілейної сільської ради народних депутатів, зареєстроване в Бюро технічної інвентаризації в реєстрову книгу № 1 за реєстровим номером 28, ОСОБА_2 мав у власності житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
Витягом з рішення ІІ сесії 7 скликання Ювілейної сільської ради Цюрупинського району Херсонської області від 20.11.2015 року № 15 "Про перейменування АДРЕСА_3 .
Довідкою Ювілейної сільської ради від 04.02.2022 № 87/02-45.22 підтверджено факт присвоєння номеру будинку 68 замість 64.
Технічний паспорт на будинок виготовлено 04.02.2022 року на ім`я Позивачки.
Відповідно до Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 25.11.2011 року № 67476790 зареєстровано спадкову справу № 68723381 та у нотаріуса № 160/2021 приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Красновою Н.В. (Херсонська область, м.Олешки, вул. Софіївська, буд. 60).
Є загальновідомим фактом, що з 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено режим воєнного стану, який згідно Указами президента України неодноразово продовжено. Відповідно до «Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року», затверджених Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75, Ювілейна сільська територіальна громада Херсонського району Херсонської області включена до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні, (блокуванні), внаслідок чого на вказаній території не здійснювалась та не здійснюється діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування.
В зв`язку із внесенням змін до деяких законодавчих актів щодо спадкування майна, яке перебуває на тимчасово окупованій території України, керуючись ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Позивачка звернулась до іншого нотаріуса - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Куниці В.В. з заявою про отримання свідоцтва про право на спадкове майно за заповітом, якою відкрито спадкову справу № 14/2024 та 28.05.2024 року винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, яка мотивована тим, що відповідно до відомостей з ДРП на нерухоме майно інформація про зареєстроване право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 не зареєстроване, Бюро технічної інвентаризації, яке здійснювало реєстрацію права власності у 1991 році, знаходиться на тимчасово окупованій території України, що позбавляє можливості отримати підтвердження про реєстрацію права власності за спадкодавцем.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом, що передбачено статтею 1217 ЦК України.
Відповідно до статті 1297 ЦК України спадкоємець який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»,- тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року. Датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року. Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року.
Відповідно до ч. 2 та ч.3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Разом з тим, при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту, крім випадків, передбачених підпунктом 2.6 цього пункту (п. п. 2.2. п. 2 глави 10 розділу II Порядку).
У разі підтвердження факту заведення спадкової справи іншим нотаріусом нотаріус відмовляє заявнику у прийнятті заяви (іншого документа) та роз`яснює право її подачі за місцезнаходженням цієї справи, а у разі потреби (неправильно визначено місце відкриття спадщини) витребовує цю справу для подальшого провадження (п. п. 2.4. п. 2 глави 10 розділу II Порядку). Згідно п. 2.14. Порядку, якщо спадщина була відкрита на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь до початку тимчасової окупації та щодо якої спадкова справа була зареєстроване, у Спадковому реєстрі, але не була закінчена, приватний нотаріус (державна нотаріальна контора), до якого (якої) звернувся спадкоємець для завершення спадкування, продовжує провадження такої спадкової справи на підставі відповідної заяви спадкоємця.
Згідно з ч.5 статті 11-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» вчинення нотаріальних дій щодо спадкових справ, які були зареєстровані у Спадковому реєстрі до початку тимчасової окупації, але не закінчені, здійснюється будь-яким нотаріусом на підконтрольній Уряду України території за зверненням спадкоємця.
Відповідно до абз. 3 п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року № 7, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження. Відповідно до постанови Верховного Суду України від 23 січня 2013 року у справі №6- 164цс12 у спадкоємця, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, права володіння та користування спадковим майном виникають із часу відкриття спадщини. Такий спадкоємець може захищати свої права володіння та користування спадковим майном відповідно до глави 29 ЦК України.
Як вбачається зі змісту ст. 392 Глави 29 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати їм документа, який засвідчує його права власності.
Відповідно до ст. 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно з ст. 328 ЦК України право власності набувається в порядку, визначеному законом, та на підставах не заборонених законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. ст. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтями 1220, 1222, 1223 ЦК України встановлено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи. Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини та право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Згідно із ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
В силу приписів ч. 1 ст. 1268, ч. 1,5 ст. 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу за місцем відкриття спадщини. Відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною.
Статтею 1296 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
У відповідності до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Оскільки Позивачка не має змоги в нотаріальному порядку дооформити своє право на спадкове майно по тій причині, що спадкова справа та БТІ на непідконтрольній території, тому належним правовим способом захисту її законних прав, як власника спадкового майна, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, є визнання за нею права власності.
Згідно з ст.12,81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Оскільки позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними достатніми доказами, позов належить задовольнити.
Керуючись ст.ст. 328, 392, 1216, 1218, 1220, 1222, 1223, 1268, 1270, 1273 ЦК України, ст.ст.2,4,7,9,10,76-81,137,141,258,259,263,264,265,268,273,280-282,352,354 ЦПК України, суд-
у х в а л и в:
Позов адвоката Реви Світлани Леонідівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до Ювілейної сільської ради Херсонського району Херсонської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , право власності в порядку спадкування за заповітом на спадкове майно житловий будинок АДРЕСА_2 після смерті батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до Херсонського апеляційного суду з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п.15.5 ч.1 РозділуХІІІПерехідних положень ЦПК Українив новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяО. І. Кузьміна
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2024 |
Оприлюднено | 05.07.2024 |
Номер документу | 120174742 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Кузьміна О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні