Справа № 635/5977/23
Провадження по справі № 2/635/666/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2024 року смт Покотилівка Харківського району Харківської області
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючої судді Березовської І.В.,
секретар судового засідання Старишко Д.В.,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1 ,
представник позивача ОСОБА_2 ,
відповідач Роганська селищна військова адміністрація Харківського району Харківської області,
третя особа ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в смт Покотилівка Харківського району Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Роганської селищної військової адміністрації Харківського району Харківської області, третя особа: ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 пред`явила до суду позов шляхом подання позовної заяви до Роганської селищної військової адміністрації Харківського району Харківської області, третя особа: ОСОБА_3 , яким просить визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини після смерті дядька ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її рідний дядько ОСОБА_4 , який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_4 був складений заповіт на ім`я його дочки ОСОБА_3 та на її ім`я, відповідно до якого на користь ОСОБА_3 він заповів земельну ділянку (пай) кадастровий номер 6325183000:04:001:0289, площею 3,0848 га, на її користь 1/2 частину житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель за адресою: АДРЕСА_2 . Позивач зазначає, що про існування заповіту вона не знала, примірник заповіту їй не вручався та про його існування позивач дізналась лише у травні 2023 року, після спливу строку для прийняття спадщини. Постановою державного нотаріуса Харківської районної державної нотаріальної контори Богунової С.В. їй було відмовлено в оформленні спадщини після смерті ОСОБА_4 з підстави пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини після померлого.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 27 липня 2023 року провадження по справі відкрито в порядку загального позовного провадження, справа призначена до розгляду в підготовчому засіданні.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 19 жовтня 2023 року клопотання представника позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 про витребування доказів задоволено. Витребувано з Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області (м. Харків, вул. Є. Котляра, буд. 4) відомості про те, чи звертався хто-небудь із заявами про прийняття спадщини або відмову від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживав на час смерті в АДРЕСА_1 , чи складався від його імені заповіт, чи видавалися свідоцтва про право на спадщину.
24 листопада 2023 року на виконання ухвали Харківського районного суду Харківської області від 19 жовтня 2023 року завідувачем Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області Богуновою Н. надано відомості за спадковою справою.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 16 січня 2024 року підготовче провадження у справі закрито, призначено справу до судового розгляду.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримала, просила розглядати справу за її відсутності.
Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Конопля О.М. в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву,в якій позовні вимоги підтримала, просила розглядати справу за її відсутності та за відсутності позивача.
Представник відповідача Роганської селищної військової адміністрації Харківського району Харківської області Черненко М. в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про проведення судового засідання за її відсутності.
Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримала, просила розглядати справи за її відсутності.
Враховуючи, що в судове засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини, що виникли між сторонами.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 , видане 17 листопада 2021 року виконавчим комітетом Роганської селищної ради Харківського району Харківської області).
За життя 06 травня 2021 року ОСОБА_4 було складено заповіт, посвідчений старостою Роганської селищної ради Харківського району Харківської області Жуковою Т.О., відповідно до якого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на випадок своєї смерті, заповів земельну частку (пай) кадастровий номер 6325183000:04:001:0289, площею 3,0848 га - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та 1/2 частину житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель, що знаходиться в АДРЕСА_2 - ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що 08 червня 2023 року позивач звернулася до державного нотаріуса Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області Богунової Н.В. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Постановою державного нотаріуса Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області Богунової Н.В. від 08 червня 2023 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, після померлого ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з підстав пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, відсутності відомостей щодо прийняття нею спадщини.
Зі змісту інформації Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області № 1168/0214 від 21 листопада 2023 року вбачається, що після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведена спадкова справа №199/2023, в якій знаходиться заява від 08 червня 2023 року про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , інших заяв не надходило. Свідоцтво про право на спадщину не видавалось.
Відповідно до статті 1233ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок її смерті. Заповіт є одностороннім правочином, залежить від волі заповідача. Заповіт тільки спрямовується на виникнення у спадкоємця прав та обов`язків, але до моменту смерті не створює їх у себе. Розпорядження, яке міститься у заповіті, набирає чинність лише у разі смерті заповідача.
Призначення спадкоємцем є правом заповідача, визначеним частиною першої статті 1235 ЦК України.
Згідно статті 1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Відповідно до статті 1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Частинами 1,3 статті 1268ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
За змістом частини 1 статті 1269ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина 1статті 1270 ЦК України).
За змістом частини 1 та 3 статті 1272ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. У випадку, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Отже, правила частини третьої статті 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався.
Відповідно до статті 64 Конституції України, статей 12-1 і 20 Закону України Про правовий режим воєнного стану, статей 7 і 34 Закону України Про нотаріат, Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні Кабінет Міністрів України 28 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 164 «Про деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану».
Так, п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (в редакції від 06 березня 2022 року) передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану.
Відповідно до змін внесених 28 квітня 2022 року до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Про деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття продовжено зупиненим на час дії воєнного стану.
29 червня 2022 року внесено нові зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Про деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», згідно з якими з 29 червня 2022 року діють нові зміни щодо строків оформлення спадщини під час воєнного стану. Так, п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (в редакції від 29 червня 2022 року) передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 (чотири) місяці.
Судом встановлено, що шестимісячний строк подання позивачем заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 сплинув 14 травня 2022 року, та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Про деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» був зупинений, але не більше ніж на 4 (чотири) місяці, тому слід вважати, що строк звернення з заявою про прийняття спадщини сплинув 14 вересня 2022 року. Позивач звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини лише 08 червня 2023 року. Отже, судом встановлено, що позивачем був пропущений встановлений законом строк для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При цьому суд погоджується з доводами позивача про те, що такий строк нею був пропущений з поважних причин. Так, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховним Судом України від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17.
Про свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права та поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини у випадку доведеності факту необізнаності спадкоємця про існування заповіту вказано також у постановах Верховного Суду від 25 березня 2020 року у справі № 642/2539/18-ц, від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17, від 28 жовтня 2019 року у справі № 761/42165/17, від 06 червня 2018 року у справі № 315/765/14-ц, що свідчить про сталість судової практики у спірних правовідносинах.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність у позивача об`єктивних труднощів для своєчасного прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4 , оскільки вона не проживала з останнім, про існування заповіту дізналась лише у травні 2023 року, тобто вже після спливу шестимісячного строку, встановленого для подання заяви про прийняття спадщини.
Вказані обставини, а також введення в Україні воєнного стану у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України об`єктивно вплинули на можливість позивача звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у встановлені законом строки. Наявність зазначених позивачем обставин свідчать про те, що у неї були поважні причини, пов`язані з істотними труднощами на вчинення дій щодо вчасного звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
Суд також враховує те, що 08 червня 2023 року з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась його дочка ОСОБА_3 . ОСОБА_3 проти задоволення позовних вимог не заперечує.
З урахуванням викладеного, виходячи з аналізу встановлених судом обставин справи та норм права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 наведено причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для неї щодо подачі заяви про прийняття спадщини, а тому наявні підстави для встановлення їй додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 3, 4, 12, 81, 247, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Роганської селищної військової адміністрації Харківського району Харківської області, третя особа: ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , три місяця з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Харківський районний суд Харківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_3 .
Відповідач Роганська селищна військова адміністрація Харківського району Харківської області, код ЄДРПОУ 44768254, місцезнаходження: Харківська область, Харківський район, сел. Рогань, вул. Героя України Георгія Тарасенка, буд. 1.
Третя особа ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_4 .
Повний текст рішення складено та підписано 04 липня 2024 року.
Суддя І.В. Березовська
Суд | Харківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2024 |
Оприлюднено | 08.07.2024 |
Номер документу | 120208016 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Харківський районний суд Харківської області
Березовська І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні