Березівський районний суд Одеської області
08.07.2024
Справа № 494/1236/24
Провадження № 2-о/494/70/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.07.2024 року м. Березівка
Суддя Березівського районного суду Одеської області Римар І.А., ознайомившись з матеріалами цивільної справи №494/1236/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Яськівської сільської ради Одеського району Одеської області, Комунальне некомерційне підприємство «Психоневрологічний інтернат «Оберіг» про встановлення опіки над недієздатною особою,-
ВСТАНОВИВ:
01.07.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Березівського районного суду Одеської області з заявою про встановлення опіки над недієздатною особою.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.07.2024 року, вищевказана справа надійшла у провадження судді Римаря І.А.
Суд вважає зазначити, що у зв`язку з постійними відключеннями електроенергії та надмірним навантаженням справами, яке виходить за межі фізичної можливості розгляду кожної справи у розумні строки, оскільки у Березівському районному суді Одеської області наразі працює 2 (два) судді (судді Панчишину А.Ю не розподіляються справи у зв`язку з запланованою відпусткою) (штатна чисельність 4 (чотири) судді) та які є водночас слідчими суддями на території колишнього Ширяївського, Іванівського, Миколаївського , частини Лиманського та Березівського районів, суд позбавлений можливості призначити розгляд справ в розумні строки, визначені ЦПК України.
Ознайомившись з матеріалами заяви та доданими до неї документами, суд доходить висновку, що у відкритті провадження у справі необхідно відмовити з наступних підстав.
Згідност.186Цивільно-процесуальногокодексу України (далі ЦПК України), до відкриття провадження у справі суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленимст. 186 ЦПК, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в цивільній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно частини 1статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною 2ст.293 ЦПК Українивизначено чіткий перелік справ, які розглядаються судом в порядку окремого провадження, і які передбачають звернення громадян до суду із заявами. В такому переліку відсутні справи лише про встановлення опіки над повнолітньою особою.
Згідно ч.1ст.300 ЦПК Українисуд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Відповідно до ч.1, 2ст.60 Цивільного кодексуУкраїни (далі ЦК України),суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною, а також піклування над фізичною особою у разі обмеження її цивільної дієздатності і призначає відповідно опікуна чи піклувальника за поданням органу опіки та піклування.
Тобто, опіка над недієздатною особою встановлюється і опікун такій особі призначається судом виключно в одному провадженні з вирішенням питання про визнання особи недієздатною, а не в різних провадженнях.
Так, відповідно дост.55 ЦК України, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Опікунство над повнолітніми особами в Україні встановлюється виключно над особами, які визнані недієздатними. Тобто це нездатність фізичної особи реалізовувати свої цивільні права та виконувати цивільні обов`язки.
Отже, підставою для встановлення опіки є визнання особи недієздатною, а підставою для визнання особи недієздатною є стійке та хронічне психічне захворювання, внаслідок якого така особа не може усвідомлювання значення своїх дій або керувати своїми діями.
В ході розгляду справи про визнання фізичної особи недієздатною та призначення їй опікуна обов`язково призначається судово-психіатрична експертиза.
За наявності підстав, тобто стійкого психічного захворювання, близький родич такої особи може подати заяву в суд про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення родича опікуном.
Як зазначено в заяві, заявник просить встановити опіку над особою, яка судом вже визнана недієздатною. Так, рішенням Березівського районного суду Одеської області від 06.04.2010 року ОСОБА_2 визнано недієздатною та призначено на підставі рішення опікуна.
Разом з цим, частиною 6 статті 300 ЦПК України передбачено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Згідно ч.1ст.63 ЦК Україниопікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановленихстаттею 60 цього Кодексу.
Призначення опікунів та піклувальників повнолітній недієздатній особі здійснюється органами опіки та піклування відповідно до Правил опіки та піклування, що затверджені спільним Наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26.05.99 №34/166/131/88, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17.06.1999 року за №387/3680. Таким чином, вирішення питання встановлення опіки не входить до компетенції суду.
Відповідно до вимог п.1 ч.1ст.186 ЦПК Українисуддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи викладене, у відкритті провадження у справі за даною заявою слід відмовити.
Керуючись п.1 ч.1 ст.186, ст. ст.260-261,353-355 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Яськівської сільської ради Одеського району Одеської області, Комунальне некомерційне підприємство «Психоневрологічний інтернат «Оберіг» про встановлення опіки над недієздатною особою.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Римар І.А
Суд | Березівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2024 |
Оприлюднено | 09.07.2024 |
Номер документу | 120225592 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Березівський районний суд Одеської області
Римар І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні