Рішення
від 27.06.2024 по справі 686/4867/24
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/4867/24

Провадження № 2/686/2700/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2024 року Хмельницький міськрайонний суд в складі:

головуючого - судді Карплюка О.І.

при секретарі судового засідання Лазоренко К.Ю.

з участю позивача ОСОБА_1

її представника ОСОБА_2

та представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області про визнання незаконними та скасування наказів і стягнення моральної шкоди,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області про визнання незаконними та скасування наказів начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області від 11 жовтня 2023 року №135-к/тм та від 21 листопада 2023 року №145-к/тм про оголощення їй доган, посилаючись на те, що вона порушення трудової дисципліни не вчиняла, завдання та обов`язки, визначені в Положенні про відділ бухгалтерського обліку, звітності та економіки, не порушувала. Вказані накази не відповідають вимогам трудового законодавства, зокрема, у них не з`ясовано всіх обставин вчинення працівником дисциплінарного проступку, не зазначено час, коли він мав місце, відповідачем порушено строк для застосування дисциплінарного стягнення. А тому просить суд також стягнути з відповідача на її користь моральну шкоду в розмірі 5000 грн.

В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали. Крім того, просять суд застосувати строки позовної давності щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує, посилаючись на його необгрунтованість, оскільки вина ОСОБА_1 підтверджується доповідною запискою ОСОБА_4 та пояснювальними записками позивача. Крім того, ОСОБА_1 притягнено до дисциплінарної відповідальності в межах строків, визначених законодавством.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Так, наказом начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області від 2 листопада 2020 року №374-к ОСОБА_1 прийнято на посаду головного бухгалтера.

Наказом начальника цього ж офісу від 11 жовтня 2023 року №135-к/тм ОСОБА_1 оголошено догану за порушення трудової дисципліни.

11 вересня 2023 року між Регіональним офісом водних ресурсів у Хмельницькій області та ПП Гідропроект укладено договір підряду на корегування проектно-кошторисної докуменетації.

З пояснення ОСОБА_1 від 15 вересня 2023 року вбачається, що договір між РОВР у Хмельницькій області та ПП Гідропроект з присвоєним реєстраційним номером та датою реєстрації їй та працівникам відділу не надавався. Про те, що договір зареєстрований і проставлено дату їй стало відомо 13 вересня 2023 року.

Наказом начальника цього ж офісу від 21 листопада 2023 року №145-к/тм ОСОБА_1 оголошено догану за порушення трудової дисципліни.

З доповідної записки голови комісії з проведення позапланової інвентаризації матеріальних цінностей на колісних транспортних засобах ОСОБА_4 від 3 жовтня 2023 року вбачається допущення повторного списання акумуляторів, ставляться неправдиві терміни експлуатації, замість двох автошин списують одну, а ставлять вартість двох. В експлуатації перебувають автотранспортні засоби зі списаними автошинами та акумуляторами, стосовно яких в актах на списання зазначено, що їх стан незадовільний. Однак, комісією встановлено, що шини знаходяться в задовільному стані та можуть ще експлуатуватись.

Відповідно до вимог ст. 139 КЗпП України працівники зобов`язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження роботодавця, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна роботодавця, з яким укладено трудовий договір.

Відповідно до вимог ст. 147 КЗпП України за порушеннятрудової дисциплінидо працівникаможе бутизастосовано тількиодин зтаких заходівстягнення: 1) догана; 2) звільнення. Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення. Відповідно до вимог ст. 148 КЗпП України дисциплінарне стягнення застосовується роботодавцем безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.

Відповідно до вимог ст. 149 КЗпП України до застосування дисциплінарного стягнення роботодавець повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення. При обраннівиду стягненняроботодавець повиненвраховувати ступіньтяжкості вчиненогопроступку ізаподіяну нимшкоду,обставини,за якихвчинено проступок,і попереднюроботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.

Відповідно до вимог ст. 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Відповідно до вимог ст. 254 ЦК України строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку. До строку, що визначений півроком або кварталом року, застосовуються правила про строки, які визначені місяцями. При цьому відлік кварталів ведеться з початку року. Строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку. Строк, що визначений у півмісяця, дорівнює п`ятнадцяти дням. Якщо закінчення строку, визначеного місяцем, припадає на такий місяць, у якому немає відповідного числа, строк спливає в останній день цього місяця. Строк, що визначений тижнями, спливає у відповідний день останнього тижня строку. Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Відповідно до вимог п. 4.23.1 Положення про відділ бухгалтерського обліку, звітності та економіки головний бухгалтер організовує роботу з ведення бухгалтерського обліку та забезпечує виконання завдань, покладених на відділ.

Відповідно до вимог п. 4.23.3 цього Положення головний бухгалтер погоджує проекти договорів (контрактів), в тому числі про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, забезпечуючи дотримання вимг законодавства щодо цільового використання бюджетних коштів та збереження майна.

Відповідно до вимог п. 4.23.9 цього Положення головний бухгалтер відмовляє у прийнятті до обліку документів, підготовлених з порушенням встановлених вимог, а також документів щодо господарських документів, що проводяться з порушенням законодавства, та інформує керівника РОВР у Хмельницькій області про встановленні факти порушення бюджетного законодавства.

Відповідно до вимог п. 4.23.12 цього Положення головний бухгалтер здійснює контроль за додтриманням працівниками відділу вимог охорони праці, встановленого порядку документообігу та складання документів, вимог Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до вимог ст. 76 ч. 1 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до вимог ст. 77 ч. 1 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Відповідно до вимог ст. 79 ч. 1 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до вимог ст. 80 ч. 1 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Відповідно до вимог ст. 81 ч. 1 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до вимог ст. 89 ч. 1 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

У постанові Верховного Суду України від 25 жовтня 2022 року у справі № 487/1491/21 зазначається, що для правомірного накладення дисциплінарного стягнення роботодавцем необхідна наявність сукупності таких умов: порушення має стосуватися лише тих обов`язків, які є складовими трудової функції працівника чи випливають з правил внутрішнього трудового розпорядку. Невиконання чи неналежне виконання працівником трудових обов`язків має бути винним, скоєним без поважних причин умисно або з необережності.

Таким чином, вказані накази не відповідають вимогам трудового законодавства, зокрема, у них не з`ясовано всіх обставин вчинення працівником дисциплінарного проступку, не зазначено час, коли він мав місце, й відповідачем порушено строк для застосування дисциплінарного стягнення.

Відповідно до вимог ст. 237-1 КЗпП України відшкодування роботодавцем моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав, у тому числі внаслідок дискримінації, мобінгу (цькування), факт якого підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили, призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв`язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Порядок відшкодування моральної шкоди визначається законодавством

Відповідно до вимог ст. 23 ч. ч. 1-3 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Якщо інше не встановлено законом, моральна шкода відшкодовується грошовими коштами, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

ОСОБА_1 перенесла нервовийстрес тадушевні стражданняу зв`язкуз незаконнимпритягненням їїдо дисциплінарноївідповідальності.А тому,на думкусуду,розмір даноговідшкодування,який підлягаєстягненню звідповідача наїї користь,необхідно визначитив розмірі5000грн.

Оцінюючи встановлене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 139, 147-149, 237-1 КЗпП України, ст. ст. 253, 254 ЦК України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати незаконними та скасувати накази начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області від 11 жовтня 2023 року №135-к/тм та від 21 листопада 2023 року №145-к/тм про оголощення догани ОСОБА_1 .

Стягнути з Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Соборна, 29, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 05446893) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) моральну шкоду в розмірі 5000 грн. та судовий збір в сумі 2422 грн. 40 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя:

27.06.2024

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення27.06.2024
Оприлюднено09.07.2024
Номер документу120226409
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —686/4867/24

Постанова від 30.10.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Корніюк А. П.

Постанова від 30.10.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Корніюк А. П.

Ухвала від 16.08.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Корніюк А. П.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Корніюк А. П.

Рішення від 27.06.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Карплюк О. І.

Ухвала від 29.04.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Карплюк О. І.

Ухвала від 28.02.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Карплюк О. І.

Ухвала від 20.02.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Карплюк О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні