Постанова
від 03.07.2024 по справі 681/1362/23
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2024 року

м. Хмельницький

Справа № 681/1362/23

Провадження № 22-ц/4820/1308/24

Хмельницький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: П`єнти І.В. (суддя-доповідач), Корніюк А.П., Талалай О.І.,

секретар судового засідання Дияк Я.А.

за участю представника заявника ОСОБА_1

розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи Полонський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Міністерство оборони України, про встановлення факту батьківства, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 , яка подана його представником ОСОБА_1 , на рішення Полонського районного суду Хмельницької області від 16 квітня 2024 року (суддя Горулько Н.А.).

Заслухавши доповідача, пояснення представника учасника справи, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд

в с т а н о в и в :

У жовтні 2023 року ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про встановлення факту батьківства, заінтересовані особи Полонський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уШепетівському районіХмельницької областіЦентрального Міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Київ), ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,Головне управлінняПенсійного фондуУкраїни вХмельницькій області.

В обґрунтування поданої заяви вказував, що його батьки ОСОБА_6 та ОСОБА_7 перебували у фактичних шлюбних відносинах. Після його народження мати здійснила державну реєстрацію народження дитини в порядкустатті 135 СК України. Тому йому було дано прізвище матері, а по-батькові - його біологічного батька, в графі батько вказано ім`я та по-батькові його батька.

Батьки заявника проживали разом, батьки вели спільне господарство, спільно виховували та утримували сина. Покійний ОСОБА_6 завжди визнавав його сином, а ОСОБА_2 , в свою чергу, ОСОБА_6 - батьком.

02.09.2022 ОСОБА_6 та ОСОБА_8 зареєстрували шлюб.

12.10.2022 батько заявника ОСОБА_6 загинув в районі селища Опитного Донецької області, під час виконання бойового завдання, про що 24.10.2022 було складено відповідний актовий запис №489 Полонським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрально- Західного управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький).

Посилався на те, що встановлення цього факту йому необхідне для оформлення державних допомог. З врахуванням вищевикладеного, просив встановити факт батьківства, а саме, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідним батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та зобов`язати Полонський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) внести відомості про:

- батька в актовий запис про народження ОСОБА_2 №97 складений Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полонського районного управління юстиції у Хмельницькій області 13.05.2004 вказавши батьком ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України;

- дитину в актовий запис про народження ОСОБА_2 №97 складений Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полонського районного управління юстиції у Хмельницькій області 13.05.2004 змінивши його прізвище з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 ».

Ухвалою Полонського районного суду Хмельницької області від 27 жовтня 2023 року відкрито провадження у справі, залучено до участі в справі як заінтересовану особу Міністерство оборони України.

Ухвалою Полонського районного суду Хмельницької області від 26 грудня 2023 року заяву ОСОБА_2 залишено без розгляду.

Постановою Хмельницького апеляційного суду від 20 лютого 2024 року ухвалу Полонського районного суду Хмельницької області від 26 грудня 2023 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Рішенням Полонського районного суду Хмельницької області від 16 квітня 2024 року в задоволенні заяви ОСОБА_2 про встановлення факту батьківства відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 через свого представника ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення заяви ОСОБА_2 . При цьому, посилається на неправильне застосування судом до спірних правовідносин норм матеріального та процесуального права, неповне з`ясування обставин справи. Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що ще до народження заявника його батьки проживали однією сім`єю та вели спільне господарство, проте, не перебували у зареєстрованому шлюбі. Відповідно, актовий запис про народження було складено згідно ст. 135 Сімейного Кодексу України, а відомості про батька були внесені зі слів матері заявника ОСОБА_3 .

02.09.2022 батьки заявника ОСОБА_6 та ОСОБА_11 зареєстрували шлюб та мали намір звернутись до органу реєстрації актів цивільного стану про визнання ОСОБА_6 батьком заявника, проте не встигли цього зробити, оскільки ОСОБА_6 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зазначає, що свідки ОСОБА_12 та ОСОБА_13 надали покази у судовому засіданні та підтвердили, що ОСОБА_2 є сином ОСОБА_6 , та до народження ОСОБА_2 його мати ОСОБА_11 та ОСОБА_6 проживали разом однією сім`єю по АДРЕСА_1 . ОСОБА_6 піклувався про свого сина надавав кошти на його утримання. ОСОБА_2 завжди називав ОСОБА_6 батьком.

Вказує, що проведення експертизи неможливе, адже ОСОБА_6 загинув у жовтні 2022 року та жодних зразків його ДНК з об`єктивних причин у заявника та заінтересованих осіб - ОСОБА_4 , ОСОБА_3 не збереглися.

Відзив на апеляційну скаргу до апеляційного суду не надходив.

В судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 підтримав апеляційну скаргу.

Інші учасники справи в судове засідання не з`явились, про день, місце і час слухання справи повідомлені у відповідності до вимог цивільного процесуального законодавства. Заінтересовані особи ОСОБА_4 (мати ОСОБА_6 ) та ОСОБА_3 (дружина ОСОБА_6 ) надали до апеляційного суду письмові пояснення, в яких просили слухати справу у їх відсутність та, відповідно до яких, вони стверджують, що ОСОБА_6 за життя визнавав своє батьківство щодо ОСОБА_2 .

Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Частинами 1, 2, 5статті 263 ЦПК України передбачено що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно зясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Зазначеним вимогам закону оскаржуване рішення суду першої інстанції не відповідає.

Відмовляючи в задоволенні заяви, суд першої інстанції виходив з недоведеності заявлених вимог.

Проте, з таким висновком суду першої інстанції не можна погодитись з таких підстав.

Встановлено, що у свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 , батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,зазначено ОСОБА_14 та ОСОБА_8 (а.с. 8).

Відповідно до даних витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 СК України, відомості про батька ОСОБА_2 записані відповідно до ч.1ст.135 СК України(а.с. 9).

За даними свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 02.09.2022 ОСОБА_6 та ОСОБА_8 зареєстрували шлюб, та ОСОБА_8 змінила прізвище на « ОСОБА_10 ». (а.с. 11)

Як слідує з даних свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 10).

За даними довідки №1143 від 27.09.2023, ОСОБА_6 на день смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . З ним разом були зареєстровані ОСОБА_15 - теща, ОСОБА_8 - брат дружини, ОСОБА_16 - брат дружини, ОСОБА_2 - син, ОСОБА_8 дружина (а.с. 13).

Наведені обставини підтверджуються матеріалами справи.

У суді першої інстанції свідок ОСОБА_12 пояснила, що є хрещеною мамою заявника, знала батьків заявника ще до його народження, вони проживали разом, вона бувала у них вдома, була свідком спілкування батька з сином, ОСОБА_6 вважав ОСОБА_2 своїм сином, а останній, в свою чергу, ОСОБА_6 своїм батьком.

Свідок ОСОБА_13 суду пояснила, що її чоловік є хрещеним батьком заявника, вона була свідком спілкування ОСОБА_6 та ОСОБА_2 як тата і сина.

У поданій до суду першої інстанції заяві, сестра ОСОБА_6 ОСОБА_5 (заінтересована особа у справі) зазначала, що її брат ОСОБА_6 є батьком ОСОБА_2 (а.с. 27).

Також і мати ОСОБА_6 ОСОБА_4 (заінтересована особа у справі) подавала до суду першої інстанції заяву про те, що її син ОСОБА_6 є батьком ОСОБА_2 (а.с. 29). Аналогічну заяву ОСОБА_4 подала і на стадії апеляційного провадження, в якій вказувала, що ОСОБА_6 визнавав своє батьківство щодо ОСОБА_17 і ніколи не піддавав будь-якому сумніву.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 15, частина перша статті 16 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 51 Конституції України, сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист (частина десята статті 7 СК України). Суд застосовує способи захисту, які встановлені законом або домовленістю сторін. Одним із способів захисту сімейних прав є встановлення правовідношення (частина друга статті 18 СК України).

Статтею 121 СК Українивстановлено, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

Відповідно до частини другоїстатті 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.

Частиною першоюстатті 126 СК Українипередбачено, що походження дитини від батька визначається за заявою жінки чи чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Частиною першою статті 135 СК Українипередбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Згідно з частини першої, другої статті 128СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Статтею 130СК України передбачено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першоїстатті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третійстатті 128 цього Кодексу, зокрема матір`ю дитини.

Передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства відповідно до частини першоїстатті 130 СК Україниє запис про батька дитини у книзі записів народжень за вказівкою матері та смерть того, батьківство кого встановлюється, або оголошення його померлим.

Та обставина, що питання визнання батьківства за рішенням суду відповідно до статей 128, 129 СК Українине вирішувалось за життя такої особи, не є перешкодою для застосуваннястатті 130 СК України.

Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 17 лютого 2021 року в справі № 373/2257/18 (провадження № 61-15136св20), від 15 квітня 2021 року в справі № 361/2653/15 (провадження № 61-2239св21).

Предметом доказування у справах про визнання батьківства або про встановлення факту батьківства є встановлення походження дитини від певної особи.

Аналіз норми статті 130 СК Українисвідчить, що законом не встановлено переліку доказів для встановлення факту батьківства. Підставою для встановлення факту батьківства можуть бути будь-які відомості, що свідчать про походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до вимог ЦПК України (стаття 128 СК України).

Рішення щодо встановлення факту батьківства має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства в органах реєстрації актів цивільного стану.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 30 травня 2023 року в справі № 592/4443/17 (провадження № 61-9923св22) зазначено, що: «відповідно до частин першої, другоїстатті 76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі вище перераховані докази в сукупності.

Частиною першою статті 81 ЦПК Українипередбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Як докази для встановлення батьківства в суді можуть бути досліджені зокрема: листи, телеграми відповідача, в яких він повідомляє про можливість народження чи народження його дитини певною жінкою; заява відповідача за місцем роботи про надання йому відпустки у зв`язку з народженням дитини; показання свідків про виявлення відповідачем турботи про дитину та її матір, обрання імені дитини тощо. Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це».

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення.

Згідно зі статтею 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі сукупності доказів.

Доказами у зазначеній категорії справ можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів.

Тобто, при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.

У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року в справі № 760/3977/15 (провадження № 61-2081зпв18) зазначено, що висновок судово-генетичної експертизи не є єдиним доказом походження дитини від певної особи, такий факт може бути доведено й іншими доказами.

Доказами визнання батьківства можуть бути листи, заяви, анкети, інші документи, а також показання свідків, пояснення самих сторін, які достовірно підтверджують визнання особою батьківства.

Спільне проживання та ведення спільного господарства в зазначених випадках може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин (проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо). Припинення цих відносин до народження дитини може бути підставою для відмови в позові лише у випадках, коли це сталося до її зачаття.

Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 17 лютого 2021 року в справі № 373/2257/18 (провадження № 61-15136св20).

Спільне виховання дитини має місце, коли вона проживає з матір`ю та особою, яку остання вважає (або яка вважає себе) батьком дитини, або коли ця особа спілкується з дитиною, проявляє батьківську турботу щодо неї.

Під спільним утриманням дитини слід розуміти як перебування її на повному утриманні матері й особи, яку остання вважає (або яка вважає себе) батьком дитини, так і, як правило, систематичне надання цією особою допомоги в утриманні дитини незалежно від розміру допомоги.

Такі правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 21 березня 2018 року в справі № 543/738/16-ц (провадження № 61-4163св18), від 29 серпня 2018 року в справі № 641/9147/15 (провадження № 61-26210св18), від 21 листопада 2018 року в справі № 225/6301/15-ц (провадження№ 61-30047св18), від 12 грудня 2019 року в справі № 562/1155/18 (провадження № 61-11709св19).

Оцінивши докази по справі: свідоцтва та актовий запис про народження, покази свідків, письмові пояснення учасників справи, фотознімки, в їх сукупності, колегія суддів вважає, що заявником надано належні та допустимі докази, які свідчать про визнання ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за життя батьківства щодо сина ОСОБА_2 , який проживав з ним однією сім`єю з дня народження.

Вказаних вище норм процесуального права та обставин справи суд першої інстанції не врахував та дійшов передчасного висновку щодо відмови в задоволенні заявлених вимог.

З урахуванням викладеного вище, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням апеляційним судом нового судового рішення про часткове задоволення заявлених вимог.

Вимоги заяви в частині зміни прізвища заявника у зв`язку з встановленням факту батьківства, задоволенню не підлягають, оскільки заявник, будучи повнолітньою особою, не позбавлений можливості в позасудовому порядку вирішити вказане питання щодо зміни прізвища, подавши відповідну заяву до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 376, 382, 384 ЦПК України, суд

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 , яка подана його представником ОСОБА_1 , задовольнити частково.

Рішення Полонського районного суду Хмельницької області від 16 квітня 2024 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.

Заяву ОСОБА_2 задовольнити частково.

Встановити факт батьківства ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця м. Полонне Хмельницької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Зобов`язати внести зміни до актового запису №97 про народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , вчиненого 13.05.2004 Відділом реєстрації актів цивільного стану Полрнського районного управління юстиції, де у відомості про батьківство вказати батьком дитини ОСОБА_6 , громадянина України.

В решті заявлених вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 08 липня 2024 року.

Суддя-доповідач І.В. П`єнта

Судді: А.П. Корніюк

О.І. Талалай

СудХмельницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення03.07.2024
Оприлюднено09.07.2024
Номер документу120226596
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —681/1362/23

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Ігнатенко Вадим Миколайович

Ухвала від 23.08.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Ігнатенко Вадим Миколайович

Постанова від 03.07.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

П'єнта І. В.

Постанова від 03.07.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

П'єнта І. В.

Ухвала від 03.07.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

П'єнта І. В.

Ухвала від 03.07.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

П'єнта І. В.

Ухвала від 02.07.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

П'єнта І. В.

Ухвала від 13.06.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

П'єнта І. В.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

П'єнта І. В.

Ухвала від 29.05.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

П'єнта І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні