Рішення
від 08.07.2024 по справі 460/5935/24
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

08 липня 2024 року м. Рівне №460/5935/24Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до Зарічненського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Зарічненського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправною відмову Зарічненського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про внесення змін до актового запису про шлюб №46 від 09 листопада 1969 року складеного ІНФОРМАЦІЯ_1 , у частині зміни імені по батькові дружини ОСОБА_2 з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 "; 2) зобов`язати Зарічненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису про шлюб №46 від 09 листопада 1969 року складеного ІНФОРМАЦІЯ_2 на ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , а саме змінити ім`я, по батькові дружини з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 ". В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її мати ОСОБА_7 , після смерті якої відкрилася спадщина. Однак, при перевірці документів під час оформлення спадщини було встановлено, що у свідоцтві про шлюб батьків позивача допущена помилка по батькові матері позивача. А саме: зазначено « ОСОБА_2 » замість « ОСОБА_2 » і дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_4 » замість « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». У зв`язку із виявленням помилок, позивач звернувся до відповідача із заявою про їх виправлення та із долучення відповідних підтверджуючих документів. Однак, відповідач своїм рішенням виправив лише дату народження матері позивача, а у виправленні по батькові - відмовив. Таку відмову позивач уважає протиправною, просить позов задовольнити повністю.

Відповідач відзив на позов не подав.

Ухвалою суду від 05.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

15.05.1929 укладений шлюб між ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (свідоцтво про одруження серії НОМЕР_1 від 22.03.2000).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 10.01.1961 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася ОСОБА_2 , про що зроблений актовий запис № 19, матір`ю якої записана ОСОБА_9 .

09.11.1969 ОСОБА_2 уклала шлюб із ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 17.08.1992, актовий запис № 46.

При цьому, у вказаному свідоцтві зазначено ПІБ громадянки, яка уклала шлюб - ОСОБА_2 .

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 10.08.1973, батьками ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_1 ) записано: ОСОБА_5 та ОСОБА_7 .

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 01.11.2012 слідує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_7 , про що зроблений актовий запис № 82.

У травні 2024 ОСОБА_1 звернулася до Зарічненського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про внесення змін у актовий запис про шлюб № 46 від 09.11.1969, зокрема, щодо виправлення по батькові її матері з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 ».

На підтвердження свого прохання позивачем було долучено до заяви наступні документи: ксерокопія паспорта заявника; ксерокопія свідоцтва про народження; ксерокопія свідоцтва про шлюб; ксерокопія свідоцтва про шлюб батьків; ксерокопія свідоцтва про народження матері та архівної довідки про народження; ксерокопія свідоцтва про смерть матері; копія актового запису про народження матері; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб батьків.

Згідно висновку № 42-34.2-05-06-08 від 24.05.2024 року, винесеного Зарічненським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, позивачу відмовлено у внесенні змін до актового запису про шлюб № 46 від 09.11.1969, в частині виправлення по батькові її матері з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 ».

Не погодившись з таким висновком позивач звернувся до суду з позовними вимогами.

Вирішуючи спірні правовідносини, судом враховано наступне.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами У країни.

Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-УІрегулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно ч. ч. 1, 4 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Статтею 49 ЦК України визначено, що актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Частинами 3 та 4 ст. 22 Закону України № 2398-УІ від 01.07.2010 передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" (далі - Правила №96/5).

Відповідно до п. 1.1 розділу І Правил № 96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Як слідує із спірного висновку відповідача, останній, відмовляючи у внесенні змін до актового запису про шлюб № 46 від 09.11.1969, в частині виправлення по батькові матері позивача з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 », стверджує про відсутність підтверджуючих документів. Однак, такі твердження не базуються на фактичних обставинах справи.

Так, матеріалами справи стверджується, що15.05.1929 укладений шлюб між ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (свідоцтво про одруження серії НОМЕР_1 від 22.03.2000).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 10.01.1961 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася ОСОБА_2 , про що зроблений актовий запис № 19, матір`ю якої записана ОСОБА_9 .

09.11.1969 ОСОБА_2 уклала шлюб із ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 17.08.1992, актовий запис № 46.

При цьому, саме у вказаному свідоцтві зазначено ПІБ громадянки, яка уклала шлюб - ОСОБА_2 , а не ОСОБА_2 .

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 10.08.1973, батьками ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_1 ) записано: ОСОБА_5 та ОСОБА_7 .

Із наведених документів чітко прослідковується, що матір`ю ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_1 ), є ОСОБА_7 , а не ОСОБА_2 .

За приписами п. 1.5 розділу І Правил № 96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.

Відповідно до п. 1.7 розділу І Правил № 96/5, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Згідно п. 2.12 розділу II Правил № 96/5, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Підпунктом 2.13.2 п.2.13 розділу II Правил № 96/5 передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.

Підпунктом 2.16.7 п.2.16 розділу II Правил № 96/5 передбачено, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Відповідно до п. 2.6 розділу II Правил № 96/5, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Матеріали справи свідчать, що критерії, встановлені ч. 2 ст. 2 КАС України, відповідачем при прийнятті рішення не дотримані.

З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Судовий збір відшкодовується позивачу у порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати висновок Зарічненського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № 42-34.2-05-06-08 від 24.05.2024 в частині відмови у внесенні змін до актового запису про шлюб № 46 від 09.11.1969, складеного Зарічненським відділом ЗАГС Рівненської області, у частині зміни імені по батькові дружини ОСОБА_2 з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 ".

Зобов`язати Зарічненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису про шлюб № 46 від 09.11.1969, складеного ІНФОРМАЦІЯ_2 на ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , а саме: змінити ім`я, по батькові дружини з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 ".

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Зарічненського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211,20грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 08 липня 2024 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_6 )

Відповідач - Зарічненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Центральна, 6а, с-ще Зарічне, Вараський р-н, Рівненська обл., 34000, ЄДРПОУ/РНОКПП 35067851)

Суддя Т.О. Комшелюк

СудРівненський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення08.07.2024
Оприлюднено10.07.2024
Номер документу120236453
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо реєстрації актів цивільного стану, крім актів громадянства

Судовий реєстр по справі —460/5935/24

Рішення від 08.07.2024

Адміністративне

Рівненський окружний адміністративний суд

Т.О. Комшелюк

Ухвала від 05.06.2024

Адміністративне

Рівненський окружний адміністративний суд

Т.О. Комшелюк

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні