ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2024 р. Справа № 520/1261/24Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Перцової Т.С.,
Суддів: Чалого І.С. , Жигилія С.П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Фермерського господарства "ВІКТОРІЯ 777" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.04.2024, головуючий суддя І інстанції: Спірідонов М.О., м. Харків, повний текст складено 16.04.24 по справі № 520/1261/24
за позовом Фермерського господарства "ВІКТОРІЯ 777"
до Головного управління ДПС у Харківській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ
Фермерське господарство «ВІКТОРІЯ 777» (далі по тексту ФГ «ВІКТОРІЯ 777», позивач) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі по текстуГУ ДПС в Харківській області, відповідач), у якому просило суд:
- визнати противоправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 07.12.2023 № 0391610411 про застосування штрафних санкцій на загальну суму 574 040,30 грн.
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, на користь Фермерського господарства «ВІКТОРІЯ 777» понесені судові витрати у справі, зокрема суму сплаченого судового збору - 8 610, 60 грн.
В обґрунтування позовних вимог послався на протиправність податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС в Харківській області від 07.12.2023 № 0391610411 про застосування штрафних санкцій на загальну суму 574040,30 грн за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за лютий-грудень 2022 року, січень, березень 2023 року, оскільки застосування до позивача штрафних санкцій є порушенням принципу стабільності, передбаченого п.п. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПК України.
Пояснив, що у період вчинення платником податків порушення податкового законодавства ПК України містив дві правові норми, які суперечили одна одній, зокрема, положення п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ встановлювали мораторій на застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01.03.2020 до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, тоді як за змістом положень підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України такий мораторій не застосовується. На думку позивача, вказана ситуація є законодавчим недоліком, що призводить до різного регулювання одних і тих самих відносин, а також створює можливість для застосування відповідальності за порушення правових норм, які неоднозначно регулюють відповідні правовідносини.
З огляду на викладене, стверджував про те, що у випадках невизначеності та неоднозначності у тлумаченні прав та/або обов`язків платника податків, слід віддавати перевагу найбільш сприятливому тлумаченню національного законодавства та приймати рішення на користь платника податків, що узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 10.02.2021 у справі № 380/671/20.
Посилаючись на пункт 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідних положень» ПК України зауважив, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, було зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкових накладної(их) (далі ПН). Разом з цим, контролюючим органом не було враховано положення пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та неправомірно застосовано розміри штрафу, встановлені п. 120-1.1 ст. 120 ПК України станом на день реєстрації ПН, що є неприйнятним та нівелює принцип тлумачення норм права у податковому законодавстві.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.04.2024 у справі № 520/1261/24 в задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства «ВІКТОРІЯ 777» (вул. Пушкінська, буд. 61, літера Д-1, м. Харків, 61024) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057) про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовлено.
Позивач, не погодившись з вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на незаконність, необґрунтованість, неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просив суд апеляційної інстанції задовольнити апеляційну скаргу Фермерського господарства «ВІКТОРІЯ 777» на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.04.2024 у справі № 520/1261/24; скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.04.2024 у справі № 520/1261/24 повністю та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги Фермерського господарства «ВІКТОРІЯ 777» до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.12.2023 № 0391610411 про застосування штрафних санкцій на загальну суму 574040,30 грн. задовольнити у повному обсязі; здійснити розподіл судових витрат, зокрема стягнути суму сплаченого судового збору, з урахуванням результатів розгляду апеляційної скарги.
Апеляційна скарга мотивована твердженнями про неправильне застосування судом першої інстанції норм Податкового кодексу України, зокрема п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та п.п. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» та неправильним застосуванням п.п. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України до спірних правовідносин, що призвело до прийняття помилкових та суперечливих висновків.
Пояснив, що при прийнятті оскаржуваного рішення судом не було враховано, що Законом України від 30.06.2023 № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі по тексту Закон № 3219-ІХ), який набрав чинності 01.08.2023, законодавець змінив норму п.п. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, зокрема було виключено абзац за яким у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно із цим кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, що звільняють від фінансової відповідальності, а при цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного стану, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) не застосовуються.
Водночас, норма п. 52.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України залишилась незмінною та чинною, а відтак на день застосування штрафних санкцій пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України не містив норми, яка б припинила застосування положень законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювались на правовідносини.
Додатково зауважив на недотриманні судом першої інстанції положень ст. 242 КАС України, оскільки до спірних правовідносин було помилково застосовано правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 30.01.2024 у справі № 280/4484/23, яка з огляду на відмінність фактичних обставин у даній справі не може бути застосованою до спірних правовідносин. Так, у вказаній справі податкове повідомлення-рішення від 02.06.2023 № 0008510407 було прийнято під час дії норм пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону від 12.05.2022 № 2260-ІХ, в той час як у цій справі податкове повідомлення-рішення від 07.12.2023 № 0391610411 прийнято після набрання чинності Законом від 30.06.2023 № 3219-ІХ, яким пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України викладено у новій редакції та виключено норму щодо припинення застосування мораторію (зупинення) на нарахування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину.
У надісланому до суду апеляційної інстанції відзиві на апеляційну скаргу відповідач заперечував проти доводів, викладених в апеляційній скарзі, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, як законне та обґрунтоване.
Заперечуючи проти доводів, викладених в апеляційній скарзі, стверджував, що тимчасово на період дії воєнного стану, починаючи з 27.05.2022 перевагу у застосуванні мають норми щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов`язків у випадках та за умов, передбачених п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, яким зокрема, визначено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких щодо реєстрації в ЄРПН такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 01.02.2022 по 31.05.2022, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року. При цьому, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконувати свої податкові обов`язки, зокрема щодо подання звітності, сплати податків і зборів, підтвердженою за процедурою, визначеною наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (далі по тексту Наказ № 225), такі платники податків звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності, але з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні, а ті у яких відновилась така можливість, за умови їх виконання протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей.
Разом з цим, всупереч вищенаведеному щодо ФГ «Вікторія 777» згідно із Наказом № 225 не приймалося рішення податкового органу, яке б свідчило про відсутність можливості позивачем своєчасно виконувати свої податкові обов`язки у терміни, визначені кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Крім того, Законом № 2836-ІХ, який набрав чинності 03.01.2023, внесені зміни, зокрема до пп. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та встановлено, що такі зміни застосовуються починаючи з 27.05.2022. Таким чином, на період дії військового стану, починаючи з 27.05.2022 превалюють норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов`язків у випадках та за умов, передбачених п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, а відтак, норма п. 52 прим. 1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення термінів нарахування, декларування та сплати податків і зборів на період дії карантину не застосовується з 27.05.2022 на період дії воєнного стану.
У наданих до суду апеляційної інстанції додаткових поясненнях позивач стверджував про відсутність в його діях обов`язкової ознаки для притягнення до відповідальності, а саме вини, як то передбачено ст. 112 ПК України.
З огляду на те, що село Гнилиця Великобурлуцької селищної територіальної громади Куп`янського району Харківської області (податкова адреса і місце розташування виробничих потужностей) було окуповане російською федерацією з 24.02.2022 по 18.09.2022, вказані обставини вочевидь унеможливили реєстрацію податкових накладних.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що Головним управлінням ДПС у Харківській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, було проведено камеральну перевірку Фермерського господарства «ВІКТОРІЯ 777» щодо несвоєчасного подання податкової звітності та дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Перевіркою встановлено несвоєчасне подання ФГ «ВІКТОРІЯ 777» податкової звітності з податку на додану вартість за лютий - грудень 2022 року, січень 2023 року, чим порушено вимоги пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 розділу ІІ, п. 203.1 ст. 203, абз. 3 п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.
Також перевіркою встановлено, що ФГ «ВІКТОРІЯ 777» не дотримано терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН за лютий - грудень 2022 року, січень, березень 2023 року, чим порушено абз. 14 п. 201.10 ст. 201, абз. 3 п.п. 69.1 п. 69 підрозділу10 розділу ХХ, п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України.
За результатами перевірки контролюючим органом було складено Акт № 34697/20-40-04-11-04/37327044 від 15.11.2023 року.
Також судом встановлено, що на підставі акту перевірки № 34697/20-40-04-11-04/37327044 від 15.11.2023 року ГУ ДПС у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення 07.12.2023 № 0391610411, яким до позивача застосовано штраф у сумі 574040,30 грн.
Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з правомірності спірного податкового повідомлення-рішення, як такого, що прийнято в межах чинного законодавства України. При цьому, проаналізувавши положення Закону № 2260-ІХ та Закону № 2836-ІХ суд дійшов висновку про відсутність підстав для звільнення платника податків від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01.03.2020 по 26.05.2022, оскільки з огляду на пункт 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX) спірні податкові накладні/розрахунки коригування, які складені платником в період з лютого по березень 2023 року зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року. Отже, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Щодо застосованого контролюючим органом розміру штрафних санкцій, передбачених п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, судом враховано позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 30.01.2024 по справі № 280/4484/23, відповідно до якої Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії у часі, а відтак його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов`язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних. А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.
З огляду на викладене, стверджував, що зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не закінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).
У зв`язку із вищенаведеним, дослідивши наявний в матеріалах справи додаток до податкового повідомлення-рішення від 07.12.2023 № 0391610411 - розрахунок штрафу, зі змісту якого вбачається, що відповідач застосував штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну реєстрацію позивачем 49 податкової накладної/розрахунку коригування, складених в період лютий - грудень 2022 року, січень, березень 2023 року та зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строків, визначених пунктом 201.1 статті 201, пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, вважав відсутніми підстави для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначенихстаттею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини другоїстатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначаєПодатковий кодекс України(далі -ПК України).
Відповідно до пункту111.2статті 112 ПК Українифінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).
Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, може застосовуватися у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.
За приписами пункту201.1 статті 201 ПК Українина дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абз. 1 пункту201.10 статті 201 ПК Українипри здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
При цьому, згідно з абз. 4 пункту201.10 статті 201 ПК Україниподаткові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За змістом абз. 14 пункту201.10 статті 201 ПК Україниреєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом198.5 статті 198та пунктом199.1 статті 199цьогоКодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Із аналізу викладених приписівПК Україниможна дійти висновку, що продавець товарів/послуг зобов`язаний зареєструвати в ЄРПН податкові накладні з дотриманням строків, встановлених абз. 14 пункту201.10 статті 201 ПК України.
За своєю правовою природою норма, викладена в абз. 14 п.201.10 ст. 201 ПК України, є нормою зобов`язального характеру (норма-припис), а отже має існувати норма, яка передбачає відповідальність за невиконання платником податку зобов`язання у вигляді обов`язку реєстрації податкової накладної.
Положеннями статті 120-1 ПК Українивизначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення пункту201.10 статті 201 ПК України.
Так, згідно із пунктом120-1.1статті120 ПК Українипорушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченогостаттею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту198.5 статті 198цьогоКодексуу разі здійснення операцій, визначених підпунктами а - г цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно достатті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту201.4 статті 201цьогоКодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей192і201цьогоКодексупокладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
У разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченогостаттею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей192і201цьогоКодексупокладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість;
податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;
податкової накладної, складеної відповідно до пункту198.5 статті 198цьогоКодексуу разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;
податкової накладної, складеної відповідно достатті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;
Системний аналіз викладених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника прогресивної шкали штрафу в залежності від кількості днів порушення строку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, а також штрафу за відсутність реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування.
При цьому, податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
З 12 березня 2020 року до 30 червня 2023 року на всій території України було встановлено карантин відповідно допостанов Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2"(із змінами), від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів", від 22 липня 2020 року №641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", від 09 грудня 2020 року №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".
Положеннямипостанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року № 651на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року.
Пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення»ПК України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду із 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду із 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Таким чином, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Водночас, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення»ПК Українимістить чітку вказівку на темпоральний критерій його застосування із 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Таким чином, законодавець шляхом внесення змін доПК Українизапровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.
Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Разом з тим, до завершення карантинуУказом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 рокув Україні введений воєнний стан, який на підставіуказів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийнялаЗакон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року № 2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі по тексту - Закон № 2118-IX).
Законом № 2118-IXпідрозділ 10розділу XX «Перехідні положення» ПК Українидоповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10розділу XX «Перехідні положення» ПК Українивизначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом46.2 статті 46цьогоКодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 рокувнесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10розділу XX ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану", який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення»ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеногоуказом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.
Так, відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10розділу «Перехідні положення» ПК України(підлягає застосуванню з 27.05.2022) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями39і39-2, пунктом46.2 статті 46цьогоКодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями39і39-2, пунктом46.2 статті 46цьогоКодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX(набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третьогоп`ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом198.5 статті 198та пунктом199.1 статті 199цьогоКодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
Відтак, з набранням чинностіЗаконом № 2260-IXпередбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХПК Українизвільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Згідно з підпунктом 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХПерехідні положення ПК України в редакціїЗакону № 2260-IX від 12.05.2022платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Положеннями абз. 18 підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положенняПК Українив редакціїЗакону № 2260-IX від 12.05.2022визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом112.8.9 пункту 112.8 статті 112цьогоКодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, вищенаведеною нормою права, яка підлягає застосуванню з 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.
З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин колегія суддів зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року (тобто до дня набрання чинностіЗаконом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану") за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 16.04.2024 по справі № 460/21543/23.
Разом з цим, у контексті застосування до спірних правовідносин пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення»ПК Україниправове значення має саме факт вчинення відповідного порушення, складом, якого, в даному випадку, є порушення строку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.
В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10розділу XX «Перехідні положення» ПК України(з урахуванням змін, внесенихЗаконом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту120-1.1 статті 120-1 ПК України.
В період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормамиПК Україниз урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» цього кодексу.
В розвиток цієї правової позиції Верховний Суд в постанові 07 лютого 2024 року у справі № 380/7070/23 зауважив, що держава не створила такого правового регулювання і фактичних умов, за яких платники податків могли б завчасно передбачити відповідні наслідки своєї поведінки щодо не реєстрації до 26 травня 2022 року в ЄРПН податкових накладних, складених до 24 лютого 2022 року (зі змінами до 31 січня 2022 року).
Фактично з 27 травня 2022 року усі платники, які не зареєстрували податкові накладні, граничний строк реєстрації яких припав до 23 лютого 2022 року, автоматично підлягали відповідальності.
При цьому відповіднийЗакон від 12 травня 2022 року № 2260-ІХбув опублікований 26 травня 2022 року в умовах воєнного стану, обмеженого часу роботи електронних сервісів податкових органів та за відсутності завчасного попереднього роз`яснення змісту та наслідків прийняття цього законодавчого акта для платників податків, які були впевнені, що захищені карантинними та воєнними мораторіями на застосування штрафних санкцій.
Отже законодавець не створив умов, за яких платник податків мав можливість у розумні строки зареєструвати податкові накладні, складені до введення воєнного стану, за попередньо передбаченого підходу безумовного звільнення від відповідальності до завершення дії карантину.
Як слідує з системного аналізу нормПК України, фактично з 27 травня 2022 року платники податків, які не зареєстрували в ЄРПН податкові накладні, складені з 1 лютого 2022 року до травня 2022 року, отримали додатковий час для їх реєстрації в ЄРПН без застосування штрафних санкцій до 15 липня 2022 року, тобто близько 1,5 місяці.
Відтак, необхідний перехідний період для податкових накладних, складених по 31 січня 2022 року не був уведений в дію, не надав таким положенням законодавець й ретроспективної дії. Наведене також є проявом порушення принципу рівності податкового законодавства.
При цьому потрібно враховувати, що правові ситуації, які пов`язані з можливістю або неможливістю в період воєнного стану реєструвати податкові накладні, є за своєю суттю ідентичними як щодо податкових накладних, складених починаючи з лютого 2022 року, так і щодо тих, які були складені раніше, але не були своєчасно зареєстровані з огляду на надзвичайні обставини - ковідну пандемію та воєнний стан.
Умови юридичної відповідальності визначаються характером діяння, за яке така відповідальність установлюється. Відмінність у заходах відповідальності не може зумовлюватися «випадковими» чинниками, зокрема, недосконалістю законодавчої техніки, коли однакові за характером діяння мають різні умови покарання за них.
За подібних обставин, принцип верховенства права та заборона на дискримінацію платників податків, передбачена підпунктом4.1.2 пункту 4.1 статті 4 ПК України, вимагають застосування однакових умов притягнення до відповідальності за несвоєчасну реєстрацію всіх податкових накладних, на які до 27 травня 2022 року поширювалася дія мораторію - як «ковідного», так і «воєнного».
Зважаючи на викладене, визначальним критерієм, який має братися до уваги при вирішенні питання про відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних після скасування з 27 травня 2022 року дії мораторіїв, є можливість виконання платником своїх зобов`язань.
При цьому всі платники повинні мати однакові умови, за яких вони можуть уникнути відповідальності шляхом реєстрації податкових накладних у відповідний перехідний період - до 15 липня 2022 року.
Колегією суддів встановлено, що Головним управлінням ДПС у Харківській області проведена камеральна перевірка Фермерського господарства «ВІКТОРІЯ 777» щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами проведеної перевірки було виявлено порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН за лютий-грудень 2022 року, січень, березень 2023 року.
За змістом наданого розрахунку встановлено реєстрацію з порушенням строку наступним накладних:
- № 29 від 17.02.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 17.01.2023;
- № 30 від 18.02.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 17.01.2023;
- № 31 від 21.02.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 17.01.2023;
- № 32 від 22.02.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 17.01.2023;
- № 1 від 14.03.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 12.12.2022;
- № 2 від 15.03.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 13.12.2022;
- № 3 від 17.03.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 13.12.2022;
- № 1 від 01.04.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 14.12.2022;
- № 2 від 06.04.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 14.12.2022;
- № 3 від 12.04.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 14.12.2022;
- № 4 від 14.04.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 14.12.2022;
- № 5 від 15.04.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 14.12.2022;
- № 6 від 16.04.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 09.02.2023;
- № 1 від 15.05.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 18.01.2023;
- № 2 від 15.05.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 18.01.2023;
- № 2 від 30.06.2022 граничний термін реєстрації 15.07.2022, а фактично зареєстровано 19.01.2023;
- № 6058 від 14.07.2022 граничний термін реєстрації 31.07.2022, а фактично зареєстровано 01.08.2022;
- № 6060 від 14.07.2022 граничний термін реєстрації 31.07.2022, а фактично зареєстровано 08.11.2022;
- № 6061 від 14.07.2022 граничний термін реєстрації 31.07.2022, а фактично зареєстровано 08.11.2022;
- № 1 від 31.07.2022 граничний термін реєстрації 15.08.2022, а фактично зареєстровано 06.02.2023;
- № 2 від 31.07.2022 граничний термін реєстрації 15.08.2022, а фактично зареєстровано 06.02.2023;
- № 3 від 31.07.2022 граничний термін реєстрації 15.08.2022, а фактично зареєстровано 06.02.2023;
- № 4 від 31.07.2022 граничний термін реєстрації 15.08.2022, а фактично зареєстровано 06.02.2023;
- № 5 від 31.07.2022 граничний термін реєстрації 15.08.2022, а фактично зареєстровано 06.02.2023;
- № 6 від 31.07.2022 граничний термін реєстрації 15.08.2022, а фактично зареєстровано 06.02.2023;
- № 7 від 31.07.2022 граничний строк реєстрації 15.08.2022, а фактично зареєстровано 06.02.2023;
- № 1 від 31.08.2022 граничний строк реєстрації 15.09.2022, а фактично зареєстровано 08.02.2023;
- № 2 від 31.08.2022 граничний строк реєстрації 15.09.2022, а фактично зареєстровано 08.02.2023;
- № 3 від 31.08.2022 граничний строк реєстрації 15.09.2022, а фактично зареєстровано 08.02.2023;
- № 4 від 31.08.2022 граничний строк реєстрації 15.09.2022, а фактично зареєстровано 08.02.2023;
- № 5 від 31.08.2022 граничний строк реєстрації 15.09.2022, а фактично зареєстровано 08.02.2023;
- № 1 від 30.09.2022 граничний строк реєстрації 15.10.2022, а фактично зареєстровано 13.02.2023;
- № 2 від 30.09.2022 граничний строк реєстрації 15.10.2022, а фактично зареєстровано 13.02.2023;
- № 3 від 30.09.2022 граничний строк реєстрації 15.10.2022, а фактично зареєстровано 13.02.2023;
- № 1 від 31.10.2022 граничний строк реєстрації 15.11.2022, а фактично зареєстровано 20.02.2023;
- № 1 від 30.11.2022 граничний строк реєстрації 15.12.2022, а фактично зареєстровано 21.02.2023;
- № 2 від 30.11.2022 граничний строк реєстрації 15.12.2022, а фактично зареєстровано 21.02.2023;
- № 3 від 27.12.2022 граничний строк реєстрації 03.02.2023, а фактично зареєстровано 15.01.2023;
- № 4 від 31.12.2022 граничний строк реєстрації 15.01.2023, а фактично зареєстровано 21.02.2023;
- № 5 від 31.12.2022 граничний строк реєстрації 15.01.2023, а фактично зареєстровано 21.02.2023;
- № 6 від 31.12.2022 граничний строк реєстрації 15.01.2023, а фактично зареєстровано 21.02.2023;
- № 7 від 31.12.2022 граничний строк реєстрації 15.01.2023, а фактично зареєстровано 21.02.2023;
- № 8 від 31.12.2022 граничний строк реєстрації 15.01.2023, а фактично зареєстровано 21.02.2023;
- № 1 від 03.01.2023 граничний строк реєстрації 31.01.2023, а фактично зареєстровано 15.02.2023;
- № 4 від 31.01.2023 граничний строк реєстрації 18.02.2023, а фактично зареєстровано 24.02.2023;
- № 6 від 07.03.2023 граничний строк реєстрації 05.04.2023, а фактично зареєстровано 06.04.2023;
- № 8 від 08.03.2023 граничний строк реєстрації 05.04.2023, а фактично зареєстровано 11.04.2023;
- № 15 від 14.03.2023 граничний строк реєстрації 05.04.2023, а фактично зареєстровано 11.04.2023;
- № 16 від 15.03.2023 граничний строк реєстрації 05.04.2023, а фактично зареєстровано 11.04.2023.
З огляду на викладене, на позивача не розповсюджується звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, запроваджене пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення»ПК України, оскільки ключовою обставиною, що підлягає з`ясуванню, є саме дата реєстрації таких накладних.
Отже, враховуючи, що на момент реєстрації податкових накладних поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень податкового законодавства, доводи ФГ «ВІКТОРІЯ 777» щодо наявності підстав для звільнення позивача від відповідальності за пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення»ПК України є необґрунтованими.
Колегія суддів вважає помилковими доводи позивача щодо незастосування мораторію на період дії воєнного стану з посиланням на виключення з підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України Законом України від 30.06.2023 № 3219-ІХ (набрав чинності 01.08.2023) абзацу про те, що вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), оскільки за спеціальними нормами, які застосуванню у даному випадку (підпункти 69.1, 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України) підстави для звільнення платників податків від відповідальності за вчинення податкових правопорушень з 27.05.2022 відсутні.
Щодо посилань позивача на неможливість виконання платником податку свого податкового обов`язку, а саме своєчасної реєстрації податкових накладних, внаслідок перебування в окупації, колегія суддів враховує, що з наданого позивачем до матеріалів справи листа Великобурлуцької селищної військової адміністрації Куп`янського району Харківської області вбачається, що територія села Гнилиця, Великобурлуцької територіальної громади, Куп`янського району, Харківської області, була окупована російською федерацією з 24.02.2022 по 11.09.2022.
Разом з цим, з наявного в матеріалах справи розрахунку судом апеляційної інстанції встановлено, що реєстрація податкових накладних, сформованих починаючи із 17.02.2022 здійснювалась позивачем лише починаючи із 17.01.2023, тобто через 4 місяці із моменту звільнення території села Гнилиця. При цьому, судом апеляційної інстанції враховується, що складення податкових накладних здійснювалось позивачем у період перебування окупації.
Крім того, варто зазначити, що матеріали справи не містять будь-яких рішень контролюючого органу з приводу неможливості виконання платником податку свого податкового обов`язку. Більше того, заяв до контролюючого органу про визнання позивача таким, що не може виконувати податкові зобов`язання, подано не було, а відтак, доводи апеляційної скарги в цій частині не знайшли свого підтвердження під час апеляційного перегляду.
Щодо розміру застосованих до ФГ «Вікторія 777» штрафних санкцій, слід зазначити наступне.
Як вбачається зі змісту додатку до податкового повідомлення-рішення від 07.12.2023 № 0391610411 «Розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) Фермерського господарства «ВІКТОРІЯ 777», в якому зазначено перелік податкових накладних /розрахунків коригування, граничний термін реєстрації яких порушено позивачем, контролюючим органом було притягнуто позивача до відповідальності за порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України у вигляді застосування штрафних санкцій за наступними ставками:
- 40 % від суми ПДВ, (сума ПДВ 245614,03 грн., штрафна санкція 98245,61 грн.), які відображені в податкових накладних з терміном реєстрації, зокрема до 15.07.2022 та зареєстровані 17.01.2023 (з урахуванням 186 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 29 від 17.02.2022, № 30 від 18.02.2022, № 31 від 21.02.2022, № 32 від 22.02.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 83333,33 грн., штрафна санкція 33333,33 грн.), яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема, до 15.07.2022 та зареєстрована 12.12.2022 (з урахуванням 150 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 1 від 14.03.2022;
- 40 % від суми ПДВ (сума ПДВ 33333,33 грн., штрафна санкція 13333,33 грн.) які відображені в податкових накладних з терміном реєстрації, зокрема до 15.07.2022 та зареєстровані 13.12.2022-14.12.2022 (з урахуванням 151-152 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 2 від 15.03.2022, № 3 від 17.03.2022, № 1 від 01.04.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 16666,67 грн., штрафна санкція 6666,67 грн) які відображені в податкових накладних з терміном реєстрації, зокрема до 15.07.2022 та зареєстровані 14.12.2022 ( з урахуванням 153 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 2 від 06.04.2022, № 3 від 12.04.2022, № 4 від 14.04.2022, № 5 від 15.04.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 50645,83 грн., штрафна санкція 20258,33 грн), яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.07.2022 та зареєстрована 09.02.2023 (з урахуванням 209 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 6 від 16.04.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 751,58 грн., штрафна санкція 300,63 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.07.2022 та зареєстрована 18.01.2023 (з урахуванням 187 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 1 від 15.05.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 663,16 грн., штрафна санкція 265,26 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.07.2022 та зареєстрована 18.01.2023 (з урахуванням 187 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 2 від 15.05.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 532,98 грн., штрафна санкція 213,19 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.07.2022 та зареєстрована 19.01.2023 (з урахуванням 188 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 2 від 30.06.2022;
- 10% від суми ПДВ (сума ПДВ 377,99 грн., штрафна санкція 37,80 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 31.07.2022 та зареєстрована 01.08.2022 (з урахуванням 1 дня прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 6058 від 14.07.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 7,11 грн., штрафна санкція 2,84 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 31.07.2022 та зареєстрована 08.11.2022 (з урахуванням 100 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 6060 від 14.07.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 100,00 грн., штрафна санкція 40,00 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 31.07.2022 та зареєстрована 08.11.2022 (з урахуванням 100 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 6061 від 14.07.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 921,05 грн., штрафна санкція 368,42 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.08.2022 та зареєстрована 06.02.2023 (з урахуванням 175 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 1 від 31.07.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 1928,07 грн., штрафна санкція 771,23 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.08.2022 та зареєстрована 06.02.2023 (з урахуванням 175 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 2 від 31.07.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 13412,41 грн., штрафна санкція 5364,96 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.08.2022 та зареєстрована 06.02.2023 (з урахуванням 175 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 3 від 31.07.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 245,61 грн., штрафна санкція 98,24 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.08.2022 та зареєстрована 06.02.2023 (з урахуванням 175 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 4 від 31.07.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 9621,67 грн., штрафна санкція 3848,67 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.08.2022 та зареєстрована 06.02.2023 (з урахуванням 175 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 5 від 31.07.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 18625,83 грн., штрафна санкція 7450,33 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.08.2022 та зареєстрована 06.02.2023 (з урахуванням 175 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 6 від 31.07.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 37818,33 грн., штрафна санкція 15127,33 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.08.2022 та зареєстрована 06.02.2023 (з урахуванням 175 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 7 від 31.07.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 547,69 грн., штрафна санкція 219,08 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.09.2022 та зареєстрована 08.02.2023 (з урахуванням 146 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 1 від 31.08.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 6926,02 грн., штрафна санкція 2770,41 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.09.2022 та зареєстрована 08.02.2023 (з урахуванням 146 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 2 від 31.08.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 425,00 грн., штрафна санкція 170,00 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.09.2022 та зареєстрована 08.02.2023 (з урахуванням 146 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 3 від 31.08.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 341,67 грн., штрафна санкція 136,67 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.09.2022 та зареєстрована 08.02.2023 (з урахуванням 146 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 4 від 31.08.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 158,33 грн., штрафна санкція 63,33 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.09.2022 та зареєстрована 08.02.2023 (з урахуванням 146 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 5 від 31.08.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 1753,50 грн., штрафна санкція 701,40 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.10.2022 та зареєстрована 13.02.2023 (з урахуванням 121 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 1 від 30.09.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 1940,00 грн., штрафна санкція 776,00 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.10.2022 та зареєстрована 13.02.2023 (з урахуванням 121 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 2 від 30.09.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 828,33 грн., штрафна санкція 331,33 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.10.2022 та зареєстрована 13.02.2023 (з урахуванням 121 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 3 від 30.09.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 116,67 грн., штрафна санкція 46,67 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.11.2022 та зареєстрована 20.02.2023 (з урахуванням 97 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 1 від 31.10.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 2814,12 грн., штрафна санкція 1125,65 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.12.2022 та зареєстрована 21.02.2023 (з урахуванням 68 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 1 від 30.11.2022;
- 40% від суми ПДВ (сума ПДВ 1891,23 грн., штрафна санкція 756,49 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.12.2022 та зареєстрована 21.02.2023 (з урахуванням 68 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 2 від 30.11.2022;
- 20% від суми ПДВ (сума ПДВ 118684,98 грн., штрафна санкція 23737,00 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.01.2023 та зареєстрована 03.02.2023 (з урахуванням 19 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 3 від 27.12.2022;
- 30% від суми ПДВ (сума ПДВ 5058,47 грн., штрафна санкція 1517,54 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.01.2023 та зареєстрована 21.02.2023 (з урахуванням 37 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 4 від 31.12.2022;
- 30% від суми ПДВ (сума ПДВ 360,24 грн., штрафна санкція 108,07 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.01.2023 та зареєстрована 21.02.2023 (з урахуванням 37 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 5 від 31.12.2022;
- 30% від суми ПДВ (сума ПДВ 116,67 грн., штрафна санкція 35,00 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.01.2023 та зареєстрована 21.02.2023 (з урахуванням 37 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 6 від 31.12.2022;
- 30% від суми ПДВ (сума ПДВ 91,67 грн., штрафна санкція 27,50 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.01.2023 та зареєстрована 21.02.2023 (з урахуванням 37 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 7 від 31.12.2022;
- 30% від суми ПДВ (сума ПДВ 216,67 грн., штрафна санкція 65,00 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 15.01.2023 та зареєстрована 21.02.2023 (з урахуванням 37 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 8 від 31.12.2022;
- 10% від суми ПДВ (сума ПДВ 397894,56 грн., штрафна санкція 39789,46 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 31.01.2023 та зареєстрована 15.02.2023 (з урахуванням 15 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 1 від 03.01.2023;
- 2% від суми ПДВ (сума ПДВ 777,37 грн., штрафна санкція 15,55 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 18.02.2023 та зареєстрована 24.02.2022 (з урахуванням 6 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 4 від 31.01.2023.
Беручи до уваги вищенаведене, в силу приписів пункту 69.1 підрозділу 10розділу XX «Перехідні положення» ПК України(з урахуванням змін, внесенихЗаконом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX) у контролюючого органу були наявні підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Колегія суддів наголошує, що згідно ч.5ст.242 КАС Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд повинен врахувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, відповідно до правової позиції Верховного Суду, яка викладена у постанові від 30 січня 2024 року по справі № 280/4484/23, від 16.04.2024 № 460/21543/23, щодо застосування розміру штрафних санкцій, передбачених пунктом 90 підрозділу 2розділу XX ПК України, судом касаційної інстанції зазначено наступне.
Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2розділу XX «Перехідні положення» ПК Українидоповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до пункту 90 підрозділу 2розділу XX ПК Українитимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58Конституції України 1996 рокузакріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Закон № 2876-IXне містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов`язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом201.1 статті 201 ПК України, до внесення змінЗаконом № 2876-IX) є неможливим.
Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинностіЗаконом № 2876-IXабо до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).
Колегією суддів з наявного в матеріалах справи Розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) Фермерського господарства «ВІКТОРІЯ 777 встановлено, що контролюючим органом було притягнуто позивача до відповідальності за зменшеним розміром штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, складених після набрання чинності Законом № 2876-IX зокрема:
- 2% від суми ПДВ (сума ПДВ 22682,82 грн., штрафна санкція 453,66 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 05.04.2023 та зареєстрована 06.04.2024 (з урахуванням 1 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 6 від 07.03.2023;
- 2% від суми ПДВ (сума ПДВ 9300,89 грн., штрафна санкція 186,02 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 05.04.2023 та зареєстрована 11.04.2023 (з урахуванням 6 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 8 від 08.03.2023;
- 2% від суми ПДВ (сума ПДВ 64704,66 грн., штрафна санкція 1294,09 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 05.04.2023 та зареєстрована 11.04.2023 (з урахуванням 6 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 15 від 14.03.2023;
- 2% від суми ПДВ (сума ПДВ 85375,23 грн., штрафна санкція 1707,50 грн) яка відображена в податковій накладній з терміном реєстрації, зокрема до 05.04.2023 та зареєстрована 11.04.2023 (з урахуванням 6 днів прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 16 від 15.03.2023.
Таким чином, контролюючий орган діяв на підстав, в межах та у спосіб, визначений чинним законодавством України, що свідчить про правомірність нарахування за податковим повідомленням-рішенням від 07.12.2023 № 0391610411 штрафних санкцій та відсутність підстав для його скасування.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ч. 4 ст.241, ст.ст.243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ
Апеляційну скаргу Фермерського господарства "ВІКТОРІЯ 777" - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.04.2024 по справі № 520/1261/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Т.С. Перцова Судді І.С. Чалий С.П. Жигилій
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2024 |
Оприлюднено | 10.07.2024 |
Номер документу | 120237787 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо дорожнього руху, транспорту та перевезення пасажирів, з них дорожнього руху |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Перцова Т.С.