Рішення
від 25.06.2024 по справі 570/2893/23
РІВНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 570/2893/23

провадження № 2-о/570/11/2024

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

25 червня 2024 року

Рівненський районний суд Рівненської області

в особі судді Кушнір Н.В.

присяжних Будька П.П.,

Бізюк Л.С.,

з участю заявника ОСОБА_1 ,

його представника адвоката Шевчука В.І.

захисника недієздатної особи адвоката Москаля Я.О.,

опікуна ОСОБА_2 ,

представників органу опіки та піклування Моніної О.О.,

Панчук І.В.,

секретаря судового засідання Полюхович М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Рівненського районного суду Рівненської області /м.Рівне, вул.C.Петлюри, 10/ в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , орган опіки та піклування-виконавчий комітет Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,

в с т а н о в и в:

покликаючись, що з 09 травня 1989 року ОСОБА_3 встановлена І-група інвалідності та вона потребує постійного сторонього нагляду, заявник у поданій до суду 06 червня 2023 року заяві просить:

визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 недієздатною,

встановити над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , опіку та призначити його - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 її опікуном.

Заявник в суді підтримав заяву повністю і по аналогічних мотивах.

По суті показав, що ОСОБА_3 є його рідною сестрою, зареєстрована та проживає разом з ним та їх мамою за адресою: АДРЕСА_1 .

Сестра с інвалідом в зв?язку з психічним захворюванням та 09.05.1989 року їй встановлена І-група інвалідності безстроково.

Згідно з довідкою № 105899/35307 ОСОБА_3 01.08.1996 встановлена І-група інвалідності довічно.

ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації та отримує виплату державної соціальної допомоги особам з інвалідністю І-групи, яка призначена на період 01.01.2007 довічно на підставі довідки з МСЕК № 008695 від 24.04.1989.

Як вбачається з висновку ЛКК №757 від 06.07.2021 ОСОБА_3 за рівнем обмеження життєдіяльності має обмежену здатність до самостійного пересування, самообслуговування, здатності до орієнтації та спілкування у зв?язку з чим потребус постійного стороннього догляду. Висновок дійсний безстроково.

Унаслідок психічної хвороби ОСОБА_3 не може висловлювати свої думки, бо не розмовляє, не може одягнутись, приготувати собі їжу, не розуміє обставин, що відбуваються навколо неї, не може дати оцінку своїм діям чи діям оточуючих, самостійно вийти з дому. Вказане свідчить про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Рішенням Рівненського районного суду Рівненської області від 15.02.2008 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 визнана недієздатною, опікуном призначена її матір ОСОБА_2 .

Разом з тим їх матері ОСОБА_2 вже 73 роки, вона старенька, непрацездатна, пенсіонер та сама вже потребує догляду, а тому не може доглядати їх сестру інваліда І-ї групи ОСОБА_4 .

Його представник адвокат Віталій Шевчук заяву підтримує повністю і по аналогічних мотивах.

Враховуючи, що строк дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною закінчився та не був продовжений, єдиним способом призначення опіки над сестрою заявника для забезпечення її прав є звернення до суду про визнання її недієздатною, встановлення опіки.

Заявник здійснює постійний догляд за своєю рідною сестрою ОСОБА_3 вже багато років, не одружений, на утриманні дітей не має, має матеріальну можливість дбати про сестру ОСОБА_3 , створювати необхідні побутові умови, забезпечувати її доглядом та лікуванням. Мати ОСОБА_2 не заперечує проти призначення його опікуном над сестрою.

Підтверджує, що заявник є військовозобов"язаним, разом з тим у недієздатної відсутні інші повнолітні близькі родичі, їх батько загинув більше 20 років тому.

Представник особи, відносно якої вирішується питання, адвокат Ярослав Москаль вважає, що задоволення заяви повністю відповідає інтересам недієздатної.

Опікун недієздатної вважає, що вона вже не має фізичних сил здійснювати свої обов"язки опікуна, тому ці обов"язки необхідно покласти на її сина - заявника по справі.

По суті показала, що з дитинства доньку доглядала свекруха, а після її смерті вона. Підтвердила, що її дохід складає 4 250 грн. пенсії, 2 300 грн. як допомога по втраті годувальника, 4 240 грн. як допомога по догляду.

Представник органу опіки та піклування ОСОБА_5 не заперечує проти задоволення заяви.

По суті стверджує, що опікун до органу опіки та піклування подала заяву про звільнення від обов"язків опікуна, а заявник подав заяву про призначення його опікуном, долучивши всі необхідні документи. Оскільки інші родичі у недієздатної відсутні, було затверджене подання про доцільність призначення заявника опікуном над своєю недієздатною сестрою.

Представник органу опіки та піклування ОСОБА_6 підтримала подання заінтересованої особи.

Суд встановив такі обставини.

Рішенням Рівненського районного суду Рівненської області від 15 лютого 2008 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнана недієздатною, опікуном призначена її мати ОСОБА_2 .

Згідно з довідкою №105899/35307 від 01 серпня 1996 року недієздатній встановлена І-група інвалідності довічно.

ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації та отримує виплату державної соціальної допомоги особам з інвалідністю І-групи, яка призначена з 01 січня 2007 року довічно на підставі довідки з МСЕК №008695 від 24 квітня 1989 року.

Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 48/24 ??? ОСОБА_3 страждає на стійкий психічний розлад, не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, за станом свого психічного здоров?я може бути визнана судом недієздатною. Мовному контакту недоступна.

До вказаних правовідносин підлягають застосуванню такі норми права.

Ч.2 ст.19 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного, позовного та окремого провадження. Відповідно до ч.7 ст.19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного провадження, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч.1 ст.39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати своїх дій та (або) керувати ними.

Ст.55 ЦК України визначає, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки. Відповідно до ст.62 ЦК України опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.

Згідно з ч.4, 5 ст.63 ЦК України опікун призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів. Ст.67 ЦК України визначені права та обов`язки опікуна, а саме: 1) Опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун малолітньої особи зобов`язаний дбати про її виховання, навчання та розвиток; 2) Опікун має право вимагати повернення підопічного від осіб, які тримають його без законної підстави; 3) Опікун вчиняє правочини від імені та в інтересах підопічного; 4) Опікун зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного. Згідно з ч.3 ст.72 ЦК України опікун самостійно здійснює витрати, необхідні для задоволення потреб підопічного, за рахунок пенсії, аліментів, відшкодування шкоди у зв`язку з втратою годувальника, допомоги на підопічну дитину та інших соціальних виплат, призначених на підопічну дитину відповідно до законів України, доходів від майна підопічного тощо. Відповідно до ст.76 ЦК України опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун вчиняє правочини від імені та в інтересах підопічного. Опікун зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.

Суд, заслухавши їх пояснення, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, вважаючи їх достатніми для винесення рішення, прийшов до таких висновків.

У відповідності до ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Вимоги ст.264 ЦПК України зобов`язують суд під час ухвалення рішення вирішити, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин. Розглядаючи справу, суд забезпечив учасникам цивільного процесу рівні можливості щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості, їм відомі права та обов`язки, регламентовані ЦПК України. Учасники скористалися правовою допомогою адвокатів.

Україна є демократичною, правовою, соціальною державою, в якій людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (ст.1, 3 Конституції України). Відповідно до Основного Закону України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах; права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними; конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; кожен має право на повагу до його гідності; кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність; права і свободи людини і громадянина захищаються судом; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (ст.21, ч.2 ст.22, ч.1 ст.28, ч.1 ст.29, ч.1, 2 ст.55 Конституції України). Обмеження щодо реалізації конституційних прав і свобод не можуть бути свавільними та несправедливими, вони мають встановлюватися виключно Конституцією і законами України, переслідувати легітимну мету, бути обумовленими суспільною необхідністю досягнення цієї мети, пропорційними та обґрунтованими. У разі обмеження конституційного права або свободи законодавець зобов`язаний запровадити таке правове регулювання, яке дасть можливість оптимально досягти легітимної мети з мінімальним втручанням у реалізацію цього права або свободи і не порушувати сутнісний зміст такого права.

Системний аналіз законодавства України дає підстави стверджувати, що недієздатні особи є особливою категорією людей, які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння. Недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод. Хоча за станом здоров`я вони не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації. Важливим елементом держави є захист особистих немайнових та майнових прав осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права та виконувати обов`язки. Законом закріплена особлива форма державної турботи про нужденних осіб, які потребують сторонньої допомоги. Якщо особа не може мати правоздатності, то на законних підставах і лише за рішенням суду вона може бути визнана недієздатною. Єдиною підставою для цього є стійкий і хронічний розлад, за якого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Такий психічний розлад має бути підтверджений висновком судово - психіатричної експертизи, тому суд приймає до уваги вказаний акт як належний та допустимий доказ, оскільки останній підтверджує саме такий факт.

При призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.

Юридично на даний час чинним є попереднє рішення суду про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, тому дані обставини не підлягають доказуванню.

ОСОБА_3 залишається недієздатною, її мати як діючий опікун не вказала, чому вона не спроможна виконувати обов`язки опікуна, з відповідною вимогою до суду не зверталася, фактично ставила питання про заміну її на її сина, при тому, що на даний час саме вона наділена функціями соціального захисту своєї недієздатної доньки.

Заявник не надав жодних доказів на підтвердження того, що діючий опікун не може виконувати обов`язки опікуна своєї недієздатної доньки й це може робити лише її син.

Заінтересована особа рекомендує суду на призначення опікуном кандидатуру заявника. Однак доцільність призначення опікуном саме його обґрунтовується лише тим, що діючий опікун не в змозі виконувати обов`язки опікуна. Жодних підтверджень погіршення стану здоров`я заявника не зазначено, відсутні медичні документи, які підтверджували б цю обставин.

За таких умов, призначення заявника опікуном не є доцільним, оскільки не відповідає її інтересам, тому заява не підлягає до задоволення.

Щодо порядку виконання рішення суд звертає увагу на таке.

Відповідно до ч.2 ст.300 ЦПК України суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу.

Заінтересована особа зобов"язана здійснювати контроль за діяльність опікуна на відповідність його національному законодавству та переконуватися у відсутності ризиків для недієздатної особи.

Крім того, суд зауважує, що подання органу опіки та піклування про призначення чоловіка призивного віку опікуном недієздатного має бути належно мотивовавне. Станом на сьогодні саме орган опіки та піклування на підставі звернення особи чоловічої статі призовного віку із заявою про призначення його опікуном недієздатної особи, враховуючи введений у державі воєнний стан та закріплений ст.65 Конституції України обов`язок щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, повинен з`ясувати необхідність такого, уникаючи можливих зловживань в цьому напрямку, та належним чином мотивувати свій висновок про можливість призначення особи опікуном. При розгляді питання про призначення опікуна слід враховувати кандидатуру, обґрунтовувати доцільність призначення саме його, а також, чи склалися між заявником та недієздатною особою особисті приязні взаємини, чи є у недієздатної особи інші близькі родичі, які могли б виконувати обов`язки опікуна.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд бере до уваги, що в силу положень ч.2 ст.299 ЦПК України судові витрати, повязані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

На підставі наведеного, керуючись ст.293, 294, 299, 300 ЦПК України суд

у х в а л и в:

відмовити у заяві ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , орган опіки та піклування-виконавчий комітет Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна.

Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 /тридцяти/ днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення не вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У випадку подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасоване, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с.Обарів Рівненського району Рівненської області, паспорт громадянина України НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Особа, відносно якої вирішується питання про недієздатність: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с.Обарів Рівненського району Рівненської області, паспорт громадянина України НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Опікун: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженець с.Обарів Рівненського району Рівненської області, паспорт громадянина України НОМЕР_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області, ЄДРПОУ 44569055, знаходиться за адресою: с.Городок, вул.Шевченка, буд.4, Рівненського району, Рівненської області.

Суддя: Кушнір Н.В.

Присяжні: Бізюк Л.С.

Будько П.П

Повне судове рішення виготовлене 28 червня 2024 року.

СудРівненський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення25.06.2024
Оприлюднено10.07.2024
Номер документу120239719
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —570/2893/23

Ухвала від 19.09.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Ковальчук Н. М.

Ухвала від 19.09.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Ковальчук Н. М.

Рішення від 25.06.2024

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Кушнір Н.В.

Ухвала від 14.05.2024

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Кушнір Н.В.

Ухвала від 15.04.2024

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Кушнір Н.В.

Ухвала від 04.08.2023

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Кушнір Н.В.

Ухвала від 27.07.2023

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Кушнір Н.В.

Ухвала від 06.06.2023

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Кушнір Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні