Рішення
від 14.05.2024 по справі 176/846/24
ЖОВТОВОДСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа №176/846/24

провадження №2-о/176/33/24

РІШЕННЯ

Іменем України

14 травня 2024 р. . Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

у складі: головуючої - судді Павловської І.А.,

за участю секретаря Ніколенко М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Жовті Води цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Жовтоводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження,-

ВСТАНОВИВ:

Заявниця ОСОБА_1 звернулась до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області із заявою, де просить встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце народження - м. Маріуполь, Донецька області, Україна, яка народилася у матері сьома за рахунком, та факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, місце народження м. Маріуполь, Донецька області, Україна, яка народилася восьма за рахунком.

Свої вимоги зявниця обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 вона уклала шлюб з ОСОБА_4 . На тепершній час її чоловік ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, перебуває в місті Маріуполь Донецької області (тимчасово окупована територія України).

Від шлюбу, окрім інших дітей, у них народилися діти: донька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (сьома дитина за рахунком), та син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (восьма дитина за рахунком).

Діти народилися в м. Маріуполі Донецької області, а саме: донька - в пологовому відділенні Азовської центральної басейнової лікарні на водному транспорті м. Маріуполь (АЦБЛ); син - в пологовому відділенні Державного комунального закладу «Міська лікарня № 3» м. Маріуполя. На той час сім`я проживала за адресою: АДРЕСА_1 .

На сьогоднішній день діти вже є повнолітніми, але не мають ні свідоцтва про народження, ані паспорта громадянина України, оскільки заявниця разом із чоловіком з невідомих причин не вчинили дій по реєстрації фактів народження та не зареєстрували народження дітей у встановленому законом порядку в органах РАЦС.

Єдиними документами, що підтверджують факт народження дитини жіночої статі, є обмінні карти від 17 травня 1999 року, видані лікарнею щодо новонародженої дитини та матері - рожениці, та корінець медичного свідоцтва про народження дитини; чоловічої статі - медичне свідоцтво про народження від ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Таким чином, при зверненні у 2020 році до Василівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) щодо реєстрації народження дітей, а саме доньки ОСОБА_5 та сина ОСОБА_6 , заявниці було відмовлено у проведенні державної реєстрації народження.

Окрім того зазначила, що території громад Василівського району Запорізької області, де вона мешкала з родиною, після початку повномасштабного вторгнення російської федерації, а саме з березня 2022 року, перебували під російською окупацією, там велися бойові дії.

Заявниця звертає увагу на те, що побоюючись примусового вивезення російськими загарбниками мешканців сіл Василівського району Запорізької області до російської федерації та подальшого знущання над мирними громадянами України, вона разом з сином в травні 2023 року була вимушена потайки виїхати за межі рідного села Приморське та переїхати для тимчасовго прихистку до Жовтоводської територіальної громади Дніпропетровської області, де проживає її донька ОСОБА_7 . На сьогоднішній день заявниця не має можливості повернутися до рідної домівки в с. Приморське, оскільки її будинок майже повністю зруйновано.

ОСОБА_1 зауважує, що з 18 травня 2023 року вона має статус внутрішньо переміщеної особи й мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .

Встановлення даного факту, необхідно їй для реєстрації народження дітей та отримання свідоцтва про народження.

Заявниця, належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з`явилася, при цьмоу надала клопотання де просить суд розглянути справу за її відсутності.

Заінтересована особа Жовтоводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання свого повноважного представника не направив, проте надали клопотання про розгляд справи без участі свого представника.

Повно, всебічно та об`єктивно дослідивши у судовому засіданні матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що 22 листопада 1983 року заявниця уклала шлюб з ОСОБА_4 .

Згідно інформації зазначеної в обмінні карті від 17 травня 1999 року та корінці медичного свідоцтва про народження дитини, лікарем засвідчено, що ОСОБА_1 , 1958 року народження, в пологовому відділенні міської лікарні №3, м. Маріуполь, ІНФОРМАЦІЯ_6 народила дитину жіночої статі (дівчинку).

Відповідно до інформації, що міститься в медичному свідоцтві про народження, лікарем засвідчено, що у громадянки ОСОБА_1 в пологовому відділенні міської лікарні №3 м. Маріуполь, ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася дитина чоловічої статі (хлопчик).

Листом від Василівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) 05 вересня 2020 року щодо реєстрації народження дітей - доньки ОСОБА_5 та сина ОСОБА_6 , заявниці відмовлено у проведенні державної реєстрації народження.

У відповідності до статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Частиною 3 статті 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Відповідно до ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

На підставі п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Згідно з п.1, 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Згідно із ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту, орган державної реєстрації актів цивільного стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Статтею 49 ЦК України встановлено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є, серед іншого, народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

На підставі п. 24 Глави 1 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 року за № 719/4940, якщо заява про державну реєстрацію народження дитини, яка досягла одного року і більше (додаток 6) надійшла після закінчення одного року з дня народження дитини і до досягнення нею 16 років, то державна реєстрація народження проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини на загальних підставах (за заявою будь-кого з осіб, визначених статтею 144 Сімейного кодексу України, але після перевірки наявності державної реєстрації народження за місцем народження дитини, за місцем проживання батьків дитини на момент її народження або за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян). У цих випадках одночасно подаються один із документів, передбачених у пункті 2 цієї глави, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу, а також довідка з місця проживання дитини. За відсутності такої довідки дані про місце проживання дитини можуть бути підтверджені паспортом або паспортним документом одного з батьків чи законних представників дитини. Водночас подаються документи, що підтверджують походження дитини. Складений актовий запис про народження із зазначенням після порядкового номера: "Державна реєстрація з пропуском строку" включається до книги поновлених актових записів про народження. У разі досягнення дитиною 16 років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред`явленням паспорта та відповідно до законодавства, яке регулює порядок поновлення актових записів цивільного стану. Державна реєстрація народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження проводиться за правилами поновлення актових записів, якщо з дня народження дитини, зазначеного у рішенні суду, минуло більше року.

Відповідно до ст. 144 СК України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно до ст.7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Отже, встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявниці для реєстрації народження її дітей, щоб отримати свідоцтво про їх народження з подальшим оформленням паспорту громадянина України.

За наведених вище обставин, враховуючи надані заявником докази, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні знайшли підтвердження факти, на які посилається заявниця, в зв`язку з чим, вимоги про встановлення факту народження в певний час підлягають задоволенню.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 6-10, 12, 76-81, 89, 258-259, 263-268, 272, 273, 293, 294, 315-316, 318-319, 354 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Жовтоводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження задовольнити.

Встановити факт, що ІНФОРМАЦІЯ_6 в місті Маріуполь Донецької області у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянки України, та батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, народилась дитина жіночої статі - ОСОБА_2 .

Встановити факт, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Маріуполь Донецької області у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянки України, та батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, народилась дитина чоловічої статі - ОСОБА_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.

Суддя Жовтоводського міського суду

Дніпропетровської області Інна ПАВЛОВСЬКА

СудЖовтоводський міський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення14.05.2024
Оприлюднено10.07.2024
Номер документу120240234
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту народження, з них:

Судовий реєстр по справі —176/846/24

Рішення від 14.05.2024

Цивільне

Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

Павловська І. А.

Ухвала від 17.04.2024

Цивільне

Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

Павловська І. А.

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

Павловська І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні