Справа № 234/17520/21
Провадження № 2/202/1122/2024
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2024 року м. Дніпро
Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі:
судді Доценко С.І.,
за участю секретаря судового засідання Тарасової К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпра цивільну справу за позовною заявою Краматорського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю,-
ВСТАНОВИВ:
Представник Краматорського міського центру зайнятості Інна Березюк звернулась до Індустріального районного суду м. Дніпропетровська з позовом Краматорського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 22746,88 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 15.07.2020 року відповідач, у зв`язку з відсутністю підходящої роботи, за його особистою заявою при його зверненні до Краматорського міського центру зайнятості, йому був наданий статус безробітнього та розпочато виплату допомоги по безробіттю. Відповідача було ознайомлено під особистий підпис з правами та обов`язками зареєстрованого безробітного, визначеним ЗУ "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 року № 5067 (далі - Закон № 5067) та ЗУ "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття від 02.03.2000 № 1533 (далі - Закон №1533). Додатково у заяві про надання статусу безробітного від 15.07.2020 року відповідачем власноруч було зазначено, що у разі подання до центру зайнятості документів, що містять неправдиві відомості, він зобов`язується добровільно повернути зайво виплачені кошти. При перевірці страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення встановлено, що відповідач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області та йому призначена пенсія за віком з 24.02.2020 року, але під час реєстрації в центрі зайнятості про цей факт не було повідомлено фахівця, про що зафіксовано у акті від 10.03.2021 року № 100320201. Таким чином на момент реєстрації у центрі зайнятості відповідач, згідно чинного законодавства не мав права на статус безробітного.
З метою досудового регулювання спору на адресу відповідача направлено лист претензію з вимогою добровільно повернути незаконно отримані кошти, однак до теперішнього часу жодна відповідь не надходила та кошти не повернуті.
Ухвалою судді Краматорського міського суду Донецької області Переверзева Л.І. від 16.11.2022 року справу було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
17 жовтня 2023 року зазначена справа надійшла до Індустріального районного суду м. Дніпропетровська, за підсудністю із Краматорського міського суду Донецької області на підставі розпорядження Верховного суду № 8/0/9/-22 від 15.03.2022 року "Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану", відповідно до ч.7 ст. 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Ухвалою судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська Доценко С.І. від 18 жовтня 2023 року зазначену справу прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Заперечення від учасників справи проти розгляду справи в спрощеному позовному провадженні до справи не подавались.
Ухвалою судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська Доценко С.І. від 22 січня 2024 року, представнику позивача було відмовлено в задоволенні клопотання про розгляд справи № 234/17520/21 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Правом, передбаченим ст. 178 ЦПК України, щодо подачі відзиву на позовну заяву, відповідач не скористався.
Представник позивача у судове засідання не з`явився. В матеріалах справи наявна заява представника позивача про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином у відповідності до вимог ст. 128 ЦПК України, будь-яких заяв, заперечень, клопотань до суду не надав, у зв`язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності та ухвалити заочне рішення, відповідно до вимог ст.ст. 280-282 ЦПК України, на підставі наявних у справі доказів.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи та надані докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначено Законом України «Про зайнятість населення».
Статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Судом встановлено, що 15.07.2020 року відповідачу за його особистою заявою при зверненні до Краматорського міського центру зайнятості, був наданий статус безробітного та розпочато виплату допомоги по безробіттю.
Цього ж дня, відповідно до ч.ч. 1,3,4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідачу поновлено статус безробітного та виплати допомоги по безробіттю.
28.11.2022 року, відповідно до абз. 16 пп.1 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою КМУ від 19 вересня 2018 року № 792, відповідачу припинено реєстрацію (подання письмової заяви про зняття з реєстрації як безробітного).
Відповідно до пункту 1 статті 7 Закону № 324-ІХ органи, що здійснюють державні виплати мають право проводити додаткові перевірки інформації, наданої реципієнтами під час звернення за державними виплатами та опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат та відповідно до пп.3 п. 1 мають повноваження приймати рішення щодо припинення або продовження державних виплат.
Відповідно до Акту № 100320201 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", зареєстрований безробітний ОСОБА_1 , є утримувачем пенсії за віком і отримує пенсію з 24.02.2020 року, згідно відповіді від Пенсійного фонду від 25.02.2021 року.
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно частини 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума забезпечення та вартості наданих послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з неї з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п.13 ч.1 ст. 45 Закону України "Про зайнятість населення" - реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі: досягнення особою встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку або призначення пенсії на пільгових умовах, або за вислугу років.
Згідно пункту 3-3 частини 3 Розділу VIII Прекінцевих положень ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється з підстав, визначених статтею 31 цього Закону, а також з 31 календарного дня від дня перетину зареєстрованим безробітним державного кордону України у разі безперервного перебування ним за кордоном понад 30 календарних днів.
Відповідно до частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідач з 24.02.2020 року перебуває на обліку у Пенсійному фонді, про що не повідомив фахівця центру зайнятості, у зв`язку із цим втратив право на отримання допомоги по безробіттю, а тому він безпідставно отримано суми допомоги по безробіттю в період з 15.07.2020 по 23.12.2020 року в сумі 22746,88 грн.
Наказом директора Донецького обласного центру зайнятості Краматорського міського центру зайнятості № 56 від 18.03.2021 року «Про повернення коштів», у зв`язку з підтвердженням факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування ОСОБА_1 на обліку як безробітного, прийнято рішення про необхідність повернення сум незаконно отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття та вартості наданих соціальних послуг за період з 15.07.2020 по 23.11.2020 року в сумі 22746,88 грн.
19 березня 2021 року з метою досудового врегулювання спору на адресу відповідача направлено лист-претензію вих. № 01-14/796 від 19.03.2021 року з вимогою добровільно повернути незаконно отримані коштів розмірі 22746,88 гривень, який проігноровано відповідачем.
Отже, встановлено, факт незаконного отримання відповідачем матеріального забезпечення на випадок безробіття при тому, що він подав недостовірні данні, а саме звернувся за допомогою по безробіттю, перебуваючи на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області та отримуючи пенсію за віком з 24.02.2020 року, про що він не повідомив центр зайнятості в якому він був зареєстрований як безробітна особа.
Наказ директора Донецького обласного центру зайнятості Краматорського міського центру зайнятості № 56 від 18.03.2021 року прийнято рішення про повернення допомоги по безробіттю, яку отримав відповідач за період з 15.07.2020 року по 23.12.2020 року в розмірі 22746,88 гривень ґрунтується на нормах діючого законодавства.
Доказів повернення суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю в добровільному порядку чи спростування викладених позивачем обставин, на час розгляду справи відповідачем не надано.
За таких обставин, позовні вимоги Краматорського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до відповідача про стягнення суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю, є обґрунтованими підлягають задоволенню.
У відповідності до вимог статті до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача, пропорційно задоволеним вимогам підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Керуючись ст. ст. 13, 19, 81, 82, 141, 263, 264, 265, 280-282 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Краматорського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання за адресою : АДРЕСА_2 ) на користь Краматорського міського центру зайнятості, код ЄДРПОУ 23419575, (місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Рум`янцева, буд. 4, р/рUA1582017203554593007000706156 ДКСУ у м. Києві суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю за період з 15.07.2020 року по 23.12.2020 року в розмірі 22746,88 гривень,
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання за адресою : АДРЕСА_2 ) на користь Краматорського міського центру зайнятості, код ЄДРПОУ 23419575, (місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Рум`янцева, буд. 4; р/рUA1582017203554593007000706156 ДКСУ у м. Києві) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270,00 гривень.
За правилами частини четвертої та п`ятої статті 268 ЦПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Це заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення.
Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду безпосередньо або через Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя С. І. Доценко
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2024 |
Оприлюднено | 11.07.2024 |
Номер документу | 120242472 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів) |
Цивільне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Доценко С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні