Рішення
від 09.07.2024 по справі 642/3078/24
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

"09" липня 2024 р.

справа №642/3078/24

провадження №2/642/1101/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2024 рокум.Харків

Ленінський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Ольховського Є.Б.

за участі секретаря судового засідання Прийма Ф.О.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику (повідомлення) сторін цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Охорона-26» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив стягнути з останнього заборгованість за Договором № 84073/1А від 01.04.2021 року у розмірі 3981,01 грн. (сума боргу) + 39,93 грн. (інфляційне збільшення) + 37,96 (3% річних), що разом 4058,90 грн. та судові витрати, які складаються із сплаченого судового збору та понесених витрат на правничу допомогу. Позовні вимоги представник позивача обґрунтовує тим, що 01 квітня 2021 року, між Позивачем та ОСОБА_1 укладено Договір № 84073/1А на охорону пультом централізованого спостереження і реагування з виїздом мобільної групи на об`єкт Відповідача, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (далі Об`єкт). 29 січня 2024 року, у зв`язку з заборгованістю Відповідача по оплаті за отримані послуги у сумі 494,80 грн. (акт звірки за період квітень-травень 2024 року), відповідно доп.п.а)п.4.2та п.10.2Договору листомза вих.№ 4від 29.01.2024(копіїдодаються)Позивач повідомивВідповідача пророзірвання водносторонньому порядкуДоговору з05лютого 2024року,але Відповідачемне булонадано Позивачудоступ на«Об`єкт»для проведеннядемонтажу встановленогоППК тане проведеновсі необхідні розрахункиз дотриманнямумов Договору,у томучислі,передбачені пунктами3.13.,8.1.4.Договору. Відповідачем не виконано по даний час зобов`язання за Договором оскільки в 3-х денний строк не здійснено всіх необхідних розрахунків за Договором і не сплачено на розрахунковий рахунок Позивача вартість ППК.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 07.06.24 року провадження у вищевказаній цивільній справі відкрито в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

У відповідності до ст.178 ЦПК Українивідповідач своїм правом подання до суду клопотань про розгляд справи з повідомленням сторін та відзиву на позовну заяву не скористалась.

Від сторін не надійшло заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження чи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Позивачем подано клопотання, в яких зазначено, що він не заперечує проти заочного розгляду справи у порядку спрощеного без виклику сторін.

Зважаючи на те, що справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Судом, враховано, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі "Смірнова проти України").

При цьому вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов`язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі „Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії" зазначив, що учасник справи зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини.

З врахуванням вказаного, суд вирішує справу на підставі наявних в ній доказів та матеріалів і ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти і відповідні їм правовідносини.

Відповідно до вимог ч. 1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Частиною 1ст.13 ЦПК Українипередбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як встановлено судом і підтверджується матеріалами справи ТОВ «ОХОРОНА-26» здійснює охоронну діяльність на підставі ліцензії МВС України на провадження охоронної діяльності.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.8 Закону, суб`єкт охоронної діяльності надає послуги з охорони на підставі договору, укладеного із замовником у письмовій формі відповідно до законодавства.

01 квітня 2021 року, між Позивачем та ОСОБА_1 укладено Договір № 84073/1А на охорону пультом централізованого спостереження і реагування з виїздом мобільної групи на об`єкт Відповідача, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (далі Об`єкт).

Відповідно до пункту 1.5. Договору, Договір укладається після обладнання «Об`єкта» комплектом засобів сигналізації. Відмова «Замовника» від обладнання технічними засобами сигналізації місць можливого проникнення і проведення заходів щодо технічного укріплення «Об`єкта» обумовлюється письмово в Паспорті об`єкта

В разі потреби, для підключення «Об`єкту» до ПЦС «Замовник» забезпечує допуск фахівця «Виконавця» для встановлення ППК «Лунь» (надалі «ППК») , за допомогою якого ведеться спостереження за «Об`єктом» та його охорона. ППК являється і залишається власністю «Виконавця» і не переходить у власність «Замовника» протягом всього часу дії цього Договору. «Замовник» несе повну матеріальну відповідальність за збереження встановленого «Виконавцем» ППК з настанням наслідків, передбачених п.8.1.4 цього Договору.

Відповідно до пункту 10.2. Договору, за вимогою однієї з Сторін, цей Договір може бути припинений або призупинений на певний строк, при цьому Сторона-заявник зобов`язана не пізніше ніж за 5 календарних днів листом письмово повідомити про це іншу Сторону, а також провести необхідні взаєморозрахунки та виконати всі зобов`язання з дотриманням умов цього Договору, у тому числі передбачені п.3.13 цього Договору.

Відповідно до пункту 3.13. Договору, в разі розірвання цього Договору «Замовник» зобов`язаний провести в 3-х денний строк всі необхідні взаєморозрахунки за цим Договором. А також забезпечити в 3-х денний строк доступ фахівця «Виконавця» на «Об`єкт» для проведення демонтажу встановленого «Виконавцем» ППК. Наслідки неповернення ППК з будь-яких підстав, передбачені в п.8.1.4 цього Договору.

Відповідно до пункту 8.1.4. Договору, в разі пошкодження, знищення, викрадення та/або неповернення за будь-яких обставин встановленого на «Об`єкті»

Прилад приймально-контрольний «Лунь-25», «Замовник» в 3-х денний строк в безумовному порядку сплачує на розрахунковий рахунок «Виконавця» його вартість, у розмірі еквівалентному 86,00 доларів США. Оплата проводиться в національній валюті України за курсом, встановленим НБУ на день проведення розрахунку.

На виконання умов пункту 1.5 Договору для надання послуг Позивачем на Об`єкті було встановлено обладнання - Прилад приймально-контрольний «Лунь-25» (далі - ППК), який належить Позивачеві на праві власності та який не переходить у власність Відповідача протягом всього часу дії цього Договору.

Згідно даної умови Договору, Відповідач несе повну матеріальну відповідальність за збереження встановленого Позивачем ППК, а в разі його пошкодження, знищення, викрадення та/або неповернення за будь-яких обставин у відповідності до пункту 8.1.4. Договору в 3-х денний строк в безумовному порядку сплачує на розрахунковий рахунок Заявника його вартість у розмірі еквівалентному 86 доларів США за курсом, встановленим НБУ на день проведення розрахунку.

29 січня 2024 року, у зв`язку з заборгованістю Відповідача по оплаті за отримані послуги у сумі 494,80 грн. (акт звірки за період квітень-травень 2024 року), відповідно до п.п. а) п.4.2 та п. 10.2 Договору листом за вих. № 4 від 29.01.2024, Позивач повідомив Відповідача про розірвання в односторонньому порядку Договору з 05 лютого 2024 року,

але Відповідачем не було надано Позивачу доступ на «Об`єкт» для проведення демонтажу встановленого ППК та не проведено всі необхідні розрахунки з дотриманням умов Договору, у тому числі, передбачені пунктами 3.13., 8.1.4. Договору.

29.01.2024 року Позивачу було направлено вимогу адвоката про сплату заборгованості за ППК «Лунь-25» у розмірі 86 доларів США.

Відповідно до пункту 3.13. Договору, в разі розірвання Договору та не проведення в 3-х денний строк всіх необхідних розрахунків за Договором і не повернення з будь-яких підстав ППК Позивачу, для Відповідача передбачені наслідки, що зазначені вище в пункті 8.1.4. щодо зобов`язання оплатити в безумовному порядку вартість ППК в 3-х денний строк після розірвання договору, а саме здійснити оплату до 09.02.2024.

Проте, після розірвання в односторонньому порядку Договору з 05.02.2024 року, Відповідач в 3-х денний строк, до 09.02.2024 року, не повернув ППК Позивачу та по даний час не здійснив оплату його вартості, внаслідок чого виникла заборгованість у сумі еквівалентній 86 доларів США, що на 03.06.2024 року в національній валюті за курсом, встановленим НБУ (курс гривні к Долару США на 03.06.2024 року складає 40,5373 грн./дол. США) становить 3486,21 грн. (86x40,5373=3486,21), у тому числі ПДВ.

Таким чином, Відповідачем не виконано по даний час зобов`язання за Договором оскільки в 3-х денний строк не здійснено всіх необхідних розрахунків за Договором і не сплачено на розрахунковий рахунок Позивача вартість ППК.

Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч.1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно положень ст. 598, 599 ЦК України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.

Частиною першою статті 202 ЦК України встановлено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

В силу ч.1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

На час розгляду справи судом, відповідачем не надано відомостей, що свідчать про погашення заборгованості та про причини несвоєчасного погашення заборгованості за Договором № 84073/1А від 01.04.2021 у добровільному порядку.

Згідно приписів ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Беручи до уваги не проведення Відповідачем оплати грошових коштів за надані послуги та за ППК з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, в період з 09.02.2024 по 03.06.2024 (116 днів), Позивачем нараховано 3% річних від простроченої суми боргу та пеню за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань.

Станом на 03.06.2024року за прострочення грошового зобов`язання за 116 днів перед у відповідача утворилась сума заборгованості у розмірі 4058,90 грн., а саме: 3981,01(сума боргу) + 39,93 грн. (інфляційне збільшення) + 37,96 грн. (3% річних) = 4058,90 грн., згідно розрахунку, який є в матеріалах справи.

Отже, оскільки відповідач порушив зобов`язання, встановлені Договором, докази своєчасної та повної оплати заборгованості за Договором № 84073/1А від 01.04.2021 в матеріалах справи відсутні, тому суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч.1ст.13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках

Згідно з ч. 1ст. 133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до п. 1 ч. 3ст. 133 ЦПК Українидо витрат пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з положеннямист. 137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Представником позивача, адвокатом Чобітько І.В., який діє на підставі ордеру про надання правничої допомоги, надано Договір на про надання юридичних послуг від 08.07.22, акт прийому-передачі наданих послуг до Договору про надання юридичних послуг, Додаток №1 до Договору про надання юридичних послуг від 08.07.2022.

Позивач заявляє вимогу про стягнення витрат на професійну правничу допомогу. Ураховуючи складність справи, необхідність часу, витраченого під час надання правової допомоги на стадії досудового регулювання договірних правовідносин, аналіз судових рішень у справі та адаптації правовідносин сторін до усталеної судової практики, складання та подання процесуальних документів до суду, Позивачем обґрунтовано заявлено вимогу про стягнення витрат на професійну правничу допомогу для розгляду справи в суді першої інстанції, яку надано протягом 2 (двох) годин в сумі 2000,00 грн., що підтверджується сторонами в Акті наданих послуг.

Виходячи із умов договору, за надану правову допомогу сума оплати складається із розрахунку 1000гривень за одну годину роботи. Розрахунок суми витрат на професійну правничу допомогу складає: 2 год.х1000 грн.= 2000 грн.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат, згідно ч.6 ст. 137 ЦПК України, покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Оскільки відповідачем відповідного клопотання не заявлялось, суд стягує витрати на правову допомогу, заявлені позивачем, а саме в розмірі 2000 грн.

Відповідно дост. 141 ЦПК Українисудові витрати по сплаті судового збору в сумі 2422,40 грн., що підтверджено платіжним дорученням, слід стягнути з відповідача на користьпозивача.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.4,5,13,76-81,133,141,265, 274, 280-282 ЦПК України,ст.ст. 509, 256, 530, 598-599, 611, 625 ЦК України, суд-

в и р і ш и в:

Позов - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (р.н.о.к.п. НОМЕР_1 )на користьТовариства зобмеженою відповідальністю«ОХОРОНА-26»(кодЄДРПОУ 42945993,суму заборгованостіза Договором№ 84073/1Авід 01.04.2021року зурахуванням інфляційнихвитрат та3%річних урозмірі 4058 (чотири тисячі п`ятдесят вісім) грн. 90 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 (р.н.о.к.п. НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХОРОНА-26» (код ЄДРПОУ 42945993) судовий збір в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. та витрати на правничу допомогу в сумі 2000 (дві тисячі) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути оскаржено позивачем у встановленому порядку до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його складення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня складення рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://court.gov.ua.

Суддя Є.Б. Ольховський

СудЛенінський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення09.07.2024
Оприлюднено12.07.2024
Номер документу120248923
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —642/3078/24

Рішення від 09.07.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Харкова

Ольховський Є. Б.

Ухвала від 07.06.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Харкова

Ольховський Є. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні