Справа № 930/2392/23
Провадження №2-о/930/6/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.06.2024 року м.Немирів
Немирівський районий суд Вінницької області в складі:
головуючої суддіВойницької Т.Є.,
за участі секретаря судового засідання Вакар Г.І.,
представника заявників адвоката Головенка Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу за заявою представника заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 -адвоката ГоловенкаЄвгена Васильовича,заінтересовані особи:Райгородська сільськарада, ОСОБА_3 ,про встановлення факту батьківства,-
В С Т А Н О В И В:
Представник заявників адвокат Головенко Є.В. звернувся до Немирівського районного суду Вінницької області з заявою про встановлення факту батьківства, в якій просить встановити факт, який має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та внести зміни до актового запису № 17 про народження, складеного 11 червня 1987 року Виконавчим комітетом Ситковецької селищної ради Немирівського району Вінницької області на ОСОБА_1 , зазначивши його батьком ОСОБА_4 .
Вимоги заяви мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , після смерті якого залишилося спадкове майно, яке зокрема складається з права власності на земельну ділянку, що підтверджується копією Свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 25.05.2017 року.
Представник заявника зазначає, що ОСОБА_4 був біологічним батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та заінтересованої особи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Мати ОСОБА_1 та ОСОБА_3 - ОСОБА_2 проживала разом з ОСОБА_4 без реєстрації шлюбу однією сім`єю в період з 1986 по 1990 роки, вели спільне господарство та під час їхнього спільного проживання у них народилося двоє дітей, а саме ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У зв`язку з тим, що ОСОБА_2 та ОСОБА_4 не перебували у зареєстрованому шлюбі, в актовому записі про народження ОСОБА_1 відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
На даний час ОСОБА_1 бажає оформити свої спадкові права після смерті свого біологічного батька ОСОБА_4 , проте не може цього зробити, оскільки не підтверджуються їхні родинні відносини.
Оскільки наявні в заявників документи не підтверджують родинні відносини ОСОБА_1 зі спадкодавцем, а саме його батьківство відносно нього, вони вимушені вирішити дане питання в судовому порядку.
У судовому засіданні заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та їх представник адвокат Головенко Є.В. заяву підтримали, просили її задовольнити.
У судове засідання представник заінтересованої особи: Райгородської сільської ради не з`явився, надав суду заяву, в якій просить справу розглядати без його участі та не заперечував щодо задоволення заяви.
Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, повернулося рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення з відміткою: «Адресат відсутній за вказаною адресою».
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_5 суду пояснив, що працював головою сільської ради в с.Джуринці та знає ОСОБА_2 і її чоловіка - ОСОБА_4 . ОСОБА_6 і ОСОБА_7 проживали разом з 1986 по 1991 роки однією сім`єю. Йому відомо, що в них є двоє дітей: ОСОБА_8 і ОСОБА_9 .
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_10 , суду пояснила, що жила по сусідству з ОСОБА_11 , який проживав з ОСОБА_12 з 1986 по 1991 рік. Вони вели спільно господарство, тримали худобу. За час спільного проживання у них народилося двоє дітей: ОСОБА_8 і ОСОБА_9 . Вони проживали без реєстрації шлюбу.
Суд, заслухавши заявників, їх представника, допитавши свідків та дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, відповідно до ч. 1ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.1 ч.1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно роз`яснення п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину та інше.
Відповідно дост.130 Сімейного кодексу Україниу разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч.1ст.135 СК України.
В третьому абзаці п. 13постанови Пленуму Верховного Суду України №5від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»визначено, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Згідно з абзацами 3-5 п 7постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15.05.2006 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», вказав, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт батьківства може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1ст. 135 цього Кодексу.
Згідно з п.п.1, 3постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», за загальним правилом дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (ч.1ст.58 Конституції України) нормиСімейного кодексу Українизастосовуються до сімейних відносин, які виникли після набрання ним чинності, тобто не раніше 1 січня 2004 року. До сімейних відносин, які вже існували на зазначену дату, нормиСКзастосовуються в частині лише тих прав і обов`язків, що виникли після набрання ним чинності. Ці права й обов`язки визначаються на підставах, передбаченихСК. Так, при розгляді справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , необхідно застосовувати відповідні нормиКпШС, беручи до уваги всі докази, що достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства, в їх сукупності, зокрема, спільне проживання й ведення спільного господарства відповідачем та матір`ю дитини до її народження, спільне виховання або утримання ними дитини.
У відповідності дост.55 КпШСпри народженні дитини у матері, яка не перебуває в шлюбі, якщо немає спільної заяви батьків і рішення суду про встановлення батьківства, запис про батька дитини в книзі записів народжень провадиться за прізвищем матері, ім`я, по батькові та національність батька дитини записуються за її вказівкою.
Згідно зст.53 КпШСпоходження дитини від батьків, які не перебувають між собою в шлюбі,встановлюєтьсяшляхомподачіспільноїзаявибатьком і матір`юдитинив державні органи реєстрації актів громадянського стану. В разі народження дитини убатьків,якінеперебуваютьу шлюбі,привідсутностіспільноїзаяви батьків батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, особи,наутриманніякої знаходиться дитина,а також самоїдитинипіслядосягненнянею повноліття.
Судом встановлено, що згідно паспорта серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 народився в смт. Ситківці Немирівського району Вінницької області, місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 з 28.02.2004.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт.Ситківці Немирівського району Вінницької області. Його батьками записані: матір ОСОБА_2 , батько ОСОБА_13 .
Згідно паспорта серії НОМЕР_3 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , народилася в смт. Ситківці Немирівського району Вінницької області, місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 з 02.12.1982.
З Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126,133,135 Сімейного кодексу України встановлено, що батьками ОСОБА_1 зареєстровані: батько ОСОБА_13 , матір ОСОБА_2 . Відомості про батька записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України ( за вказівкою матері).
У судовому засіданні свідки ОСОБА_14 та ОСОБА_10 підтвердили, що дійсно ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_1 .
Встановлення факту батьківства ОСОБА_1 необхідно для подальшого оформлення спадщини після смерті батька, оскільки ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , та після його смерті залишилося спадкове майно.
Таким чином, суд, з`ясувавши всі обставини справи, дослідивши надані докази, заслухавши показання свідків, вважає наявність підстав, якими заявники обґрунтовують свої вимоги, встановленими в судовому засіданні, а тому, заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, який зареєстровано 14.01.2011 за № 55/18793, затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, згідно з п.1.7 яких зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відповідно до п.п. 20 п.1 Розділу III Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженихнаказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно п. 2.16.4. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
У відповідності до положеньст. 134 СК України, на підставі заяв осіб, зазначених устатті 126цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно підлягають внесенню зміни до актового запису № 17 про народження, складеного 11 червня 1987 року Виконавчим комітетом Ситковецької селищної ради Немирівського району Вінницької області на ОСОБА_1 , зазначивши його
Керуючись ст.ст.258,259,263,273,315-319,354,355ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Внести змінидо актовогозапису №17про народження,складеного 11червня 1987року Виконавчимкомітетом Ситковецькоїселищної радиНемирівського районуВінницької областіна ОСОБА_1 ,зазначивши йогобатьком ОСОБА_4 .
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/fair/ на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет.
Повний текст рішення виготовлено 01.07.2024 року.
Суддя Т. Є. Войницька
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2024 |
Оприлюднено | 12.07.2024 |
Номер документу | 120256386 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Войницька Т. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні