Справа №127/33307/21
Провадження №1-в/127/519/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2024 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
у складі головуючого - судді ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції подання начальника Державної установи "Вінницька виправна колонія (№ 86)" про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби на підставі ст. 81-1 КК України та встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, раніше судимого, по даній справі засудженого 14.09.2022 Вінницьким міським судом Вінницької області за ч. 3 ст. 185 КК України, з урахуванням ч. 4 ст. 70 КК України, до остаточного покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років,
за участю: прокурора ОСОБА_4 ,
представника Державної установи "Вінницька виправна колонія (№ 86)"
ОСОБА_5 ,
засудженого ОСОБА_3 ,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшло подання начальника Державної установи "Вінницька виправна колонія (№ 86)" про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби на підставі ст. 81-1 КК України та встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_3 .
Подання мотивоване тим, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , засуджено 14.09.2022 Вінницьким міським судом Вінницької області за ч. 3 ст. 185 КК України, з урахуванням ч. 4 ст. 70 КК України, до остаточного покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років. Засуджений відбуває покарання у виді позбавлення волі в Державній установі "Вінницька виправна колонія (№ 86)". Засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом, про що подав відповідну заяву. За результатами військово-лікарської комісії засуджений визнаний придатним до військової служби за станом здоров`я. На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності», начальник установи просить суд звільнити засудженого від відбування покарання для проходження військової служби та встановити відносно нього адміністративний нагляд.
В судовому засіданні представник Державної установи "Вінницька виправнаколонія (№86)" ОСОБА_5 подання про умовно-дострокове звільнення засудженого від відбування покарання для проходження військової служби на підставі ст. 81-1 КК України підтримав та просив задовольнити.
В судовомузасіданні прокурор ОСОБА_4 не заперечував проти задоволення подання про умовно-дострокове звільнення засудженого від відбування покарання для проходження військової служби на підставі ст. 81-1 КК України.
В судовому засіданні засуджений ОСОБА_3 просив подання про умовно-дострокове звільнення його від відбування покарання для проходження військової служби на підставі ст. 81-1 КК України задовольнити.
Суд, дослідивши матеріали подання, оглянувши в судовому засіданні матеріали особової справи засудженого, заслухавши думку учасників судового розгляду, дійшов висновку, що подання є обгрунтованим з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, раніше судимий, по даній справі засуджений 14.09.2022 Вінницьким міським судом Вінницької області за ч. 3 ст. 185 КК України, з урахуванням ч. 4 ст. 70 КК України, до остаточного покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.
Засуджений відбуває покарання у виді позбавлення волі в Державній установі "Вінницька виправна колонія (№ 86)".
Засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом, про що подав відповідну заяву. За результатами військово-лікарської комісії засуджений визнаний придатним до військової служби за станом здоров`я.
Початок строку покарання рахується з 08.11.2022, кінець строку покарання 23.09.2026.
Установа виконання покарань прийняла рішення про можливість представлення засудженого до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом.
В судовомузасіданні дослідженнідодані доподання про умовно-достроковезвільнення відвідбування покараннядля проходженнявійськової службина підставіст.81-1КК України заяву засудженого про бажання проходити військову службу за контрактом, письмову згоду командира військової частини, в якій засуджений планує проходити військову службу за контрактом, копію військово-облікових документів та копію довідки військово-лікарської комісії з висновком про придатність до військової служби.
Статтею 81-1 Кримінального кодексу України встановлено, що під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану до осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, судом може бути застосовано умовно-дострокове звільнення для проходження ними військової служби за контрактом. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, передбачене цією статтею, не застосовується до осіб, засуджених за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, засуджених за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджених за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 цього Кодексу, а також до засуджених службових осіб, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 цього Кодексу займали особливо відповідальне становище. У разі застосування судом умовно-дострокового звільнення на підставі, визначеній цією статтею, така особа звільняється умовно-достроково від відбування лише основного покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом може бути застосовано судом, якщо засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу". При ухваленні рішення про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом суд покладає на особу, звільнену від відбування покарання, обов`язок невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання законної сили судовим рішенням про умовно-дострокове звільнення особи від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, прибути у супроводі ІНФОРМАЦІЯ_2 для укладення контракту та проходження військової служби. У разі вчинення особою, до якої було застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, протягом невідбутої частини покарання нового кримінального правопорушення суд призначає такій особі покарання за правилами, передбаченими статтями 71 і 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 152 Кримінально-виконавчого кодексу України, підставою звільнення від відбування покарання, зокрема, є умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби.
Згідно ст. 154-1 Кримінально-виконавчого кодексу України, стосовно засудженого, який виявив бажання проходити військову службу, на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, може бути застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом. За заявою засудженого установа виконання покарань у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, вживає невідкладних заходів щодо можливості представлення його до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом та організовує проходження таким засудженим первинного медичного огляду у закладах охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України та в інших закладах охорони здоров`я державної чи комунальної форми власності. Питання щодо можливості представлення засудженого до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом за наявності позитивних результатів первинного медичного огляду попередньо розглядається установою виконання покарань за обов`язковою участю (у тому числі в режимі відеоконференції) представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем розташування установи виконання покарань, а також представника військової частини, в якій засуджений планує проходити військову службу за контрактом. За результатами такого попереднього розгляду засудженому територіальним центром комплектування та соціальної підтримки може бути видано направлення для проходження військово-лікарської комісії. Установа виконання покарань сприяє, а територіальний центр комплектування та соціальної підтримки організовує проходження засудженим військово-лікарської комісії. У разі визнання засудженого придатним до військової служби за станом здоров`я копія довідки військово-лікарської комісії з постановою про придатність до військової служби невідкладно, але не пізніше 24 годин, надається установі виконання покарань. За результатами розгляду отриманих документів та прийняття рішення про можливість представлення засудженого до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом установа виконання покарань невідкладно, але не пізніше 24 годин після прийняття такого рішення, надсилає до суду клопотання (подання), заяву засудженого про бажання проходити військову службу за контрактом, письмову згоду командира військової частини, в якій засуджений планує проходити військову службу за контрактом, копію військово-облікових документів та копію довідки військово-лікарської комісії з постановою про придатність до військової служби для розгляду у порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством. При умовно-достроковому звільненні з установи виконання покарань на підставі ухваленого судового рішення на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, що набрало законної сили, особа передається підрозділам Національної гвардії України для її супроводження з установи виконання покарань до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Порядок взяття засуджених на військовий облік призовників, військовозобов`язаних, проходження ними військово-лікарської комісії, професійно-психологічного відбору, перелік територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які здійснюють облік осіб, звільнених умовно-достроково, а також порядок їх супроводження Національною гвардією України до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також відповідних підрозділів Збройних Сил України до спеціалізованого підрозділу військової частини для укладення контракту та проходження військової служби, а також порядок взаємодії територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, установ виконання покарань та Національної гвардії України визначаються Кабінетом Міністрів України. Останнім днем відбування кримінального покарання особою, до якої було застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, є день її передачі до підрозділів Національної гвардії України для доставляння до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Крім того, суд зазначає, що згідно п. "е" ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо звільнених умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України. Адміністративний нагляд стосовно цих осіб здійснюється виключно в порядку визначеному статтею 7-1 цього Закону.
Відповідно до положень ст. 7-1 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", адміністративний нагляд за особами, звільненими з установ виконання покарань на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, здійснюється командиром військової частини, в якій особа проходить військову службу. Особи, стосовно яких встановлено адміністративний нагляд, беруться у військовій частині на окремий облік.
Згідно ч. 1 ст. 539 Кримінального процесуальногокодексу України, питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби вирішуються судом за клопотанням (поданням) органу або установи виконання покарань.
Вирішуючи питання, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення подання, суд враховує дотримання вимог Закону України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності», дані, які характеризують засудженого, його поведінку за весь період відбування покарання, наявність заохочень та стягнень, відношення до праці.
З досліджених в судовому засіданні матеріалів подання та особової справи засудженого, а також із пояснень в судовому засіданні вбачається, що засуджений добровільно виявив бажання проходити військову службу за контрактом, подав відповідну заяву та визнаний таким, що відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Засуджений за час відбування покарання в установі характеризується негативно, 2 рази притягувався до дисциплінарної відповідальності, 4 рази заохочувався адміністрацією установи, що підтверджується довідкою про наявність дисциплінарних стягнень та заохочень.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що подання є обгрунтованим та підлягає задоволенню, засудженого слід звільнити умовно - достроково для проходження військової служби на підставі ст. 81-1 КК України та встановити адміністративний нагляд відносно засудженого.
Керуючись ст. 81-1 Кримінального кодексу України, ст. 152 Кримінально-виконавчого кодексу України, ст.ст. 3, 7-1 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", ст.ст. 369-372, 376, 392-395, 532, 537, 539 Кримінального процесуальногокодексу України,
У Х В А Л И В:
Подання начальника Державної установи "Вінницька виправна колонія (№ 86)" про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби на підставі ст. 81-1 КК України та встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_3 - задовольнити.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити умовно - достроково для проходження військової служби на підставі ст. 81-1 КК України від відбування покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років, призначеного вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 14.09.2022, на невідбутий строк 2 (два) роки 2 (два) місяці 7 (сім) днів.
Встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном 1 (один) рік, відповідно до ст. 7-1 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі", здійснення якого покласти на командира військової частини, в якій засуджений проходитиме військову службу.
Покласти на особу, звільнену від відбування покарання, обов`язок невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання законної сили судовим рішенням про умовно-дострокове звільнення особи від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, прибути у супроводі ІНФОРМАЦІЯ_2 для укладення контракту та проходження військової служби.
Державній установі "Вінницька виправна колонія (№ 86)" на підставі даної ухвали засудженого, як особу, яка виявила бажання проходити військову службу за контрактом, після набрання даною ухвалою законної сили передати підрозділу Національної гвардії України для його супроводження з установи виконання покарань до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.
Ухвалу суду невідкладно, але не пізніше 24 годин після її проголошення, надіслати до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а також до органу або установи виконання покарань.
Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Вінницький міський суд Вінницької області протягом семи днів з дня її оголошення, а засудженим в той самий строк з дня вручення йому копії судового рішення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Оскарження прокурором ухвали суду щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби зупиняє її виконання.
Суддя
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2024 |
Оприлюднено | 12.07.2024 |
Номер документу | 120257317 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання |
Кримінальне
Вінницький міський суд Вінницької області
Романчук Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні