РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2024 рокуСправа № 495/3399/24 Номер провадження 2/495/2368/2024
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
у складі: головуючого - одноособово судді Шевчук Ю.В.
при секретарі - Бучка В.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Білгород-Дністровський Одеської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Третя сторона Орган опіки та піклування Білгород-Дністровської міської ради, Білгород-Дністровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання батьківства, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду 15.04.2024 із позовом до ОСОБА_2 , Третя сторона Орган опіки та піклування Білгород-Дністровської міської ради, Білгород-Дністровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання батьківства, в якому просить: визнати громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов`язати Білгород-Дністровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса внести зміни до актового запису про народження №482 від 14.12.2023, місце державної реєстрації: Білгород-Дністровський відділ державно реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), змінивши прізвище з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », ім`я залишити без змін, по-батькові залишити без змін, дату народження залишити без змін. Місце народження залишити без змін. В графі «про батька» вказати: громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову зазначив, що у 2023 році Позивач познайомився з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Деякий час, ОСОБА_1 перебував з ОСОБА_2 в позашлюбних стосунках. Згодом він дізнався, що ОСОБА_2 вагітна, чекає на народження дитини. З того часу Позивач почав піклуватися про матір дитини, повністю матеріально утримував ОСОБА_2 до пологів.
ІНФОРМАЦІЯ_2 році у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 народився син, ОСОБА_3 , що підтверджується повторним свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис про народження №482 від 14.12.2023, місце державної реєстрації: Білгород-Дністровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження від 11.04.2024 № витягу 00044489407, державна реєстрація народження проведена відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України. Батько дитини записаний зі слів матері.
Після народження сина ОСОБА_3 , Позивач забезпечив усім необхідним матір та дитину: продуктами харчування, дитячими сумішами, памперсами предметами гігієни. Деякий час ОСОБА_2 піклувалася про дитину, але згодом покинула дитину та стала займатися власними справами. Турбота про новонароджену дитину повністю лягла на плечі його дружини ОСОБА_6 .
На підставі вищевикладеного, позивач просить суд позовні вимоги про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини задовольнити.
Позивач ОСОБА_1 у підготовче засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 у підготовче засідання не з`явилась, однак подала до суду заяву про визнання позовних вимог та просила справу розглянути у її відсутність.
Представник третьої сторони Органу опіки та піклування Білгород-Дністровської міської ради Завгороднюк В.О. у підготовче засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити.
Представник третьої сторони Білгород-Дністровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) у підготовче засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
За змістом ч. 1 ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Положенням ч. 3 та ч. 4 ст. 200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому ст. 206 цього Кодексу.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Враховуючи те, що сторони в судове засідання не з`явились, суд, керуючись ч. 2 ст. 247 ЦПК України, розглянув справу без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Положеннями ст.12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог.
Відповідно ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу.
Згідно частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Як вбачається із матеріалів справи, у 2023 році Позивач познайомився з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Деякий час він перебував з ОСОБА_2 в позашлюбних стосунках. Згодом він дізнався що ОСОБА_2 вагітна, чекає на народження дитини, з того часу Позивач почав піклуватися про матір дитини та повністю матеріально утримував ОСОБА_2 до пологів.
ІНФОРМАЦІЯ_2 році у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 народився син, ОСОБА_3 , що підтверджується повторним свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , актовий запис про народження №482 від 14.12.2023, місце державної реєстрації: Білгород-Дністровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження від 11.04.2024 № витягу 00044489407, державна реєстрація народження проведена відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України. Батьки дитини записаний зі слів матері.
Після народження сина ОСОБА_3 , Позивач забезпечив усім необхідним матір та дитину: продуктами харчування, дитячими сумішами, памперсами предметами гігієни. ОСОБА_2 потрапила до пологового будинку без паспорту, Позивач допоміг їй оформити паспорт громадянина України, свідоцтво про народження дитини.
Деякий час ОСОБА_2 піклувалася про дитину, але згодом покинула дитину та стала займатися власними справами, турбота про новонароджену дитину повністю лягла на плечі дружини позивача, ОСОБА_6 .
Позивач, ОСОБА_1 , на сьогоднішній день проходить службу в Збройних силах України.
Відповідно до наказу служби у справах дітей Білгород-Дністровської міської ради від 02.04.2024 року №19 малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тимчасово влаштовано до дружини позивача ОСОБА_6 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Квартира за вказаною адресою на праві власності належить ОСОБА_6 , відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.06.2020 року, індексний номер витягу: 211416061.
За результатами обстеження умов проживання, здійсненого начальником служби у справах дітей Білгород-Дністровської міської ради, завідуючим сектору з питань опіки, піклування та усиновлення дітей служби у справах дітей, директором міського центру соціальних служб, встановлено, що малолітній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно проживає з ОСОБА_6 , за адресою: АДРЕСА_1 , про що складено відповідний акт від 02.04.2024 року. Трикімнатна квартира облаштована необхідними меблями та побутовою технікою. Одна з кімнат облаштована для ОСОБА_6 та малолітнього ОСОБА_3 . Для дитини є окреме ліжко, одяг, памперси, суміші для штучного годування. Дитина забезпечена усім необхідним для проживання та розвитку. Також, позивач з дружиною ОСОБА_6 виховують спільного сина, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Позивач усіляко допомагає своїй дружині ОСОБА_6 матеріально утримувати дітей. Вона може на рівні із Позивачем користуватися банківською картою.
Позивач вважає, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідним його сином, тому є необхідність привести у відповідність документ, що посвідчує його особу, а саме, свідоцтво про народження дитини. Позивач бажає і надалі виховувати свого сина ОСОБА_3 , піклуватися про нього, нести всі обов`язки батька, що відповідає повністю інтересам дитини, яка має можливість та право рости та виховуватися в сімейному оточенні.
Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5 Сімейного кодексу України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.
За змістом статті 121, частини 1 статті 122 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Згідно ст. 7 Конвенції про права дитини, дитина, наскільки це можливо, має право знати своїх батьків.
Згідно вимог ст.125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини, за рішенням суду.
Відповідно до ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 СК України, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до ЦПК України.
Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 СК України.
Відповідно до ст.135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Згідно з п.7, 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року № 3 у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135 СК. Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун (піклувальник) дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття, а факту материнства - батько й інші перелічені особи. Усі вони беруть участь у справі як заявники, а органи опіки та піклування й інші особи (залежно від обставин справи) - як заінтересовані особи. Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
В третьому абзаці п.13 Постанови Пленуму ВСУ від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі №591/6441/14-ц (провадження №61-6030св18) зазначено, що: «щодо предмету доказування у даній категорії справи, то СК України будь-яких особливостей не визначає. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи».
Згідно ст. 134 СК України, на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до п.п.20 п. 1 Розділу ІІІ «Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні» затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Пунктом 2.13.1. «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року № 96/5, передбачено, що підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є в тому числі рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька, матір дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п.2.16.4 Розділу ІІ «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року № 96/5, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Як висловився Європейський суд з прав людини в рішенні «М.Т. проти України» (заява №950/17) від 19.03.2019 року, біологічного батька не можна повністю виключати з життя дитини, якщо не існують відповідні підстави це зробити, які стосуються найкращих інтересів дитини.
Таким чином, враховуючи все вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини законними, обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 121, 125, 128, 129 СК України, ст. ст. 12, 81, 263-265, 280-282, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Третя сторона Орган опіки та піклування Білгород-Дністровської міської ради, Білгород-Дністровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання батьківства - задовольнити.
Визнати громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зобов`язати Білгород-Дністровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису про народження №482 від 14.12.2023, місце державної реєстрації: Білгород-Дністровський відділ державно реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), змінивши прізвище з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », ім`я залишити без змін, по-батькові залишити без змін, дату народження залишити без змін. Місце народження залишити без змін. В графі «про батька» вказати: громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення, (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
У відповідності до п.п. 15.5 п.1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області через Білгород-Дністровський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги.
Повний текст рішення суду складений 05.07.2024.
Суддя Юлія ШЕВЧУК
Суд | Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2024 |
Оприлюднено | 12.07.2024 |
Номер документу | 120258405 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Шевчук Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні