Справа №504/3990/23
Провадження №2/504/959/24
Комінтернівський районний суд Одеської області
УХВАЛА
про призначення судової експертизи
25.03.2024с-ще Доброслав
Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:
Головуючого судді - Барвенко В.К.,
секретаря- Завади Ю.А., -
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні, в залі суду № 5, с-ще. Доброслав, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: не зазначений) за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Доброславський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі в Одеській області (67500, Одеська область, Одеський район, смт. Доброслав, вул. Центральна, б. 33, код ЄДРПОУ: 20947948), про внесення змін до актових записів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач у вересні 2023 року звернувся до суду із вказаним позовом до відповідачів про внесення змін до актових записів.
ОСОБА_1 у березні 2024 року подала клопотання про призначення по даній справі судової - медичної генетипоскопічної експертизи, на вирішення якої просила поставити наступні питання:
Чи являється (може являтись) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 біологічним батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , матір`ю якого являється ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ?
Відповідач ОСОБА_3 в підготовче засідання не з`явився, сповіщений належним чином про дату, час та місце його проведення.
Відповідач ОСОБА_2 просив провести судове засідання з розгляду даного клопотання у свою відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку:
Питання встановлення батьківства, виходячи з предмету даного позову, можливо за умови проведення судової генетичної експертизи.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно (частина 3 статті 103 ЦПК України).
Відповідно до частин 1,2 статті 107 ЦПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
Експерт не має права з власної ініціативи збирати матеріали для проведення експертизи, розголошувати відомості, що стали йому відомі у зв`язку з проведенням експертизи, або повідомляти будь-кому, крім суду та учасника справи, на замовлення якого проводилася експертиза, про її результати.
Призначений судом експерт не має права спілкуватися з учасниками судового процесу поза межами судового засідання, крім випадків вчинення інших дій, безпосередньо пов`язаних із проведенням експертизи.
Судово-генетична експертиза це індивідуальна ідентифікація (своєрідна генетична паспортизація), встановлення спорідненості по крові на рівні дослідження структури дезоксирибонуклеїнової кислоти (ДНК).
Цей вид експертиз дозволяє не тільки категорично виключити батьківство, а й здійснити походження дитини від обох батьків завдяки спорідненості по крові (ідентифікація особи), а також діагностику спадкових хвороб у плода на ранніх стадіях вагітності.
Перевагами судово-генетичної експертизи щодо традиційних методів імунологічних досліджень є більш конкретні висновки, висока чутливість методів, можливість дослідження декількох зразків.
Так, згідно із статтею 128 Сімейного кодексу України батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.
Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, самою дитиною, яка досягла повноліття та особою, яка вважає себе батьком дитини.
Статтею 131 Сімейного кодексу України особа, яка вважає себе матір`ю дитини, може подати до суду заяву про визнання свого материнства, якщо запис про матір дитини вчинено відповідно до частини другої статті 135 цього Кодексу (якщо батьки дитини невідомі)
При розгляді справ про визнання батьківства/материнства будь-які докази щодо походження дитини від чоловіка чи від жінки можуть бути підставою для визнання батьківства/материнства.
Такими доказами, відповідно до положень статті 76 Цивільного процесуального кодексу України, можуть бути: письмові, речові і електронні докази, висновки експертів, показання свідків, речові докази.
Отже, закон встановлює рівність значення вищезазначених доказів, але основним і найбільш достовірним у таких справах є «тест на батьківство», - генетична експертиза.
Її вірогідність складає приблизно 99,99%.
Генетика досліджує закономірності спадковості та мінливості.
Схожість з батьками, зріст, колір очей, навіть деякі риси характеру закладаються на молекулярно-генетичному рівні ще до народження дитини.
Батько дає своїй дитині половину ДНК, це й визначає можливість визначення батьківства за ДНК.
Міжнародна декларація про генетичні дані людини від 2003 року виснуває, що генетичні дані людини мають особливий статус, оскільки, дозволяють прогнозувати генетичну схильність окремої людини.
Європейський суд з прав людини зауважив, що «на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будьякий інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (Рішення від 7 травня 2009 року у справі «Калачова проти Російської Федерації», скарга № 3451/05, § 34).
Суд вважає, що клопотання ОСОБА_1 засновано на вимогах процесуального та матеріального закону, питання, які поставлені у клопотанні про призначення експертизи співвідносяться з предметом доказування у справі, що розглядається, тому клопотання слід задовольнити.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 51, 53, 103, 107, 116, 258-260, 353 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання ОСОБА_1 про призначення судово-медичної генотипоскопічної ДНК експертизи, - задовольнити.
Призначити судово - медичну генетипоскопічну ДНК експертизу на вирішення якої поставити наступне питання:
Чи являється (може являтись) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 біологічним батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , матір`ю якого являється ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ?
Проведення судово- генетичної експертизи доручити експертам (експерту) Одеського обласного бюро судово- медичних експертиз (м. Одеса, провулок Валіховський, 4).
Оплату за проведення експертизи покласти на ОСОБА_1 .
Попередити експертів (експерта) про відповідальність в тому числі кримінальну за надання суду завідомо неправдивого експертного висновку або за відмову від надання висновку з не передбачених законом підстав.
Призначений судом експерт не має права спілкуватися з учасниками судового процесу поза межами судового засідання, крім випадків вчинення інших дій, безпосередньо пов`язаних із проведенням експертизи.
Доручити експертам (експерту) з метою проведення судово- генетичної експертизи в умовах Одеського обласного бюро судово- медичних експертиз (м. Одеса, провулок Валіховський, 4), за такої необхідності, відібрати необхідні біологічні зразки батька, дитини та, за необхідності, матері, які мають одночасно прибути до експертної установи та надати відповідні зразки експертові особисто.
У разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
На час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом 15 днів від дня її проголошення, через суд першої інстанції, проте оскарження не зупиняє проведення експертизи.
Суддя В. К. Барвенко
Суд | Комінтернівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2024 |
Оприлюднено | 12.07.2024 |
Номер документу | 120260864 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Комінтернівський районний суд Одеської області
Барвенко В. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні