Рішення
від 01.07.2024 по справі 650/1551/24
ВЕЛИКООЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Справа № 650/1551/24

провадження № 2/650/819/24

ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 липня 2024 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області

в складі: головуючого Сікора О.О.,

за участю секретаря Завістовської Л.А.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні всмт ВеликаОлександрівка цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зерноком Агроюг»</a>, третя особа ОСОБА_2 про припинення трудових відносин,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом в якому просить визнати припиненими трудові відносини ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) із Товариством з обмеженою відповідальністю «Зерноком Агроюг» (код ЄДРПОУ 37464596, місцезнаходження: Херсонська обл., Бериславський р-н, с. Тягинка, вул. Степова, 10-Г) у зв`язку зі звільненням із займаної посади директора за власним бажання на підставі ч.1 ст. 38 КЗпП України.

Позов мотивованийтим,що ОСОБА_1 ,працюючі напосаді директораТОВ «ЗернокомАгроюг» 20 грудня 2023 року ним було підготовлено заяву про звільнення з займаної посади за власним бажанням. Оскільки зв`язок із відповідачем було втрачено, позивач направив заву про звільнення на адресу учасника поштою.

З моменту відправлення листа минув місяць, однак нікого рішення заявою про звільнення позивач не отримав, трудові відносини не припинені, що слугувало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Оскільки вказане питання вирішується виключно в судовому порядку, позивач заявив відповідні вимоги.

На судове засідання позивач не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив позов задовольнити.

Представник відповідачав особі на судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.

Третя особа ОСОБА_2 на судовезасідання нез`явилася, про причини неявки суд не повідомила.

За таких обставин, суд вважає можливим постановити рішення на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Позивач працював в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Зерноком Агроюг»</a> на посаді директора з лютого 2018 року. Єдиним Учасником даного підприємства є громадянка України ОСОБА_2 .

20 грудня 2023 року позивачем було підготовлено заяву про звільнення з займаної посади за власним бажанням. Оскільки зв`язок із учасником було втрачено, позивач направив заву про звільнення на адресу Учасника поштою (цінним листом з описом вкладення).

На момент звернення до суду з моменту відправлення листа минув місяць, однак ніякого рішення за заявою про звільнення від Учасника позивач не отримав, трудові відносини не припинені

Згідно зі статтею 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Статтею 3 Кодексу законів про працю України (далі -КЗпП України) законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами. Припинення трудового договору може мати місце лише з підстав, передбачених законодавством.

Відповідно до часини першої статті 21 КЗпП України трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Підставами припинення трудового договору, зокрема, є розірвання трудового договору з ініціативи працівника, відповідно до пункту 4 частини першої статті 36 КЗпП України.

Згідно з частиною першою статті 38 КЗпП України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні.

Відповідно до трудового законодавства України керівник товариства (директор), як будь-який інший працівник, має право звільнитися за власним бажанням.

Законодавством України визначено право особи вільно обирати собі місце роботи та припиняти трудові відносини за власним бажанням, будь-яких обмежень не допускається, оскільки це порушує невід`ємне право особи на вільний вибір праці.

Особливість звільнення директора товариства полягає в тому, що воно відбувається за рішенням загальних зборів учасників товариства/рішенням учасника.

У випадку відсутності рішення загальних зборів учасників товариства про звільнення керівника, керівнику з метою захисту своїх прав надано можливість звернутися до суду із вимогою про визнання припиненими трудових відносин. Аналогічні правові позиції викладені Верховним Судом у постановах від 03 липня 2019 року у справі № 520/1 1437/16-ц (провадження № 61-11763св18), від 24 грудня 2019 року у справі № 758/1861/18 (провадження № 61-491 13св18), від 17 лютого 2021 року у справі № 390/1449/19.

Верховний Суд у своїх постанові від 03 липня 2019 року по справі № 520/1 1437/16-ц (провадження № 61-11763 св 8), розглядаючи спір про звільнення з посади директора товариства та зобов`язання вчинити певні дії, зазначив про таке: свобода праці передбачає можливість особи займатися чи не займатися працею, а якщо займатися, то вільно її обирати, забезпечення кожному без дискримінації вступати у трудові відносини для реалізації своїх здібностей. За своєю природою право на працю є невідчужуваним і по суті означає забезпечення саме рівних можливостей для його реалізації.

Враховуючи порушення права позивача на припинення трудового договору, обраний спосіб захисту є таким, який направлений на відновлення трудових прав, гарантованих Конституцією України.

Передбачений частиною першою статті 38 КЗпП України порядок розірвання трудового договору з ініціативи працівника передбачає попередження ним про це власника або уповноважений орган письмово за два тижні.

За вищенаведених обставин слід зазначити, що положення закону щодо письмового попередження власника про бажання працівника звільнитись нівелюється, а іншого порядку звільнення з ініціативи працівника чинне законодавство не передбачає.

Отже, суд вважає, що факт неможливості письмового попередження власника про бажання працівника звільнитись, обмежує останнього в належних йому трудових правах, враховуючи те, що відповідне право підлягає захисту, а вирішення вказаного питання можливе лише за зверненням до суду, обраний позивачем спосіб захисту невизнаного права відповідає змісту правовідносин.

Ухвалюючи рішення, суд врахував, що при такому вирішенні спору буде досягнуто справедливий баланс інтересів як позивача, який бажає звільнитися з займаної посади так і відповідача, який проти такого права не надав заперечень.

Також на підставі п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені позивачем судові витрати в розмірі 1211,20 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 13, 209, 259, 263 265 ЦПК України та вищенаведеними положеннями цивільного законодавства, Великоолександрівський районний суд Херсонської області

ВИРІШИВ:

ПозовОСОБА_1 до Товариства зобмеженою відповідальністю«Зерноком Агроюг»,третя особа ОСОБА_2 проприпинення трудовихвідносин задовольнити.

Визнати припиненими трудові відносини ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) із Товариством з обмеженою відповідальністю «Зерноком Агроюг» (код ЄДРПОУ 37464596, місцезнаходження: Херсонська обл., Бериславський р-н, с. Тягинка, вул. Степова, 10-Г) у зв`язку зі звільненням із займаної посади директора за власним бажання на підставі ч.1 ст. 38 КЗпП України з 20 грудня 2023 року.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Зерноком Агроюг»</a> (код ЄДРПОУ 37464596, місцезнаходження: Херсонська обл., Бериславський р-н, с. Тягинка, вул. Степова, 10-Г) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ), понесені судові витрати у розмірі 1211,20 грн.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його проголошення, якщо не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подання апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду.

Суддя: О.О. Сікора

СудВеликоолександрівський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення01.07.2024
Оприлюднено12.07.2024
Номер документу120264109
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —650/1551/24

Рішення від 01.07.2024

Цивільне

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Сікора О. О.

Ухвала від 04.04.2024

Цивільне

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Сікора О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні