Справа № 683/2160/24
2/683/963/2022/683/963/2024
У Х В А Л А
10 липня 2024 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області в складі судді Сагайдак І.М., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 , яка подана її представником адвокатом Віхерко Надією Олексіївною, до Акціонерного товариства «Сільгосптехніка» про визнання договору купівлі-продажу дійсним,
в с т а н о в и в:
У липні 2024 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Акціонерного товариства «Сільгосптехніка» (далі АТ «Сільгосптехніка») про визнання дійсним договору купівлі-продажу будівлі гаража, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , укладеного 30 квітня 1997 року між АТ «Сільгосптехніка» та ОСОБА_1 .
Вважаю, що у відкритті провадження у даній справі слід відмовити з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 пред`явила позов до АТ «Сільгосптехніка» про визнання договору купівлі-продажу дійсним у липні 2024 року. Однак, зі змісту позовної заяви вбачається, що АТ «Сільгосптехніка» 13 травня 2005 року припинено у зв`язку із визнанням його банкрутом.
Згідно відповіді №685856 від 10 липня 2024 року з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що АТ «Сільгосптехніка» (ідентифікаційний код юридичної особи 00901803) 13 травня 2005 року припинено у зв`язку із визнанням його банкрутом, номер запису про припинення: 16641280000000172.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач АТ «Сільгосптехніка» припинено без правонаступництва 13 травня 2005 року, тобто до звернення ОСОБА_1 в суд із зазначеним позовом.
Згідно п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно п.7 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
З аналізу п.7 ч.1 ст.255 ЦПК України вбачається, що правонаступників у справу можна залучити тільки у випадку, коли смерть фізичної особи або припинення юридичної особи сталася вже після набуття нею статусу сторони у справі, тобто після відкриття провадження у справі.
Відповідно дост.48 ЦПК Українисторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
Згідност.46 ЦПК Україниздатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони (цивільну процесуальну правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи. При цьому,ЦПКне містить визначення юридичної особи та моменту припинення цивільно-процесуальної правоздатності.
Натомість відповідно дост.80 ЦК Україниюридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Згідно з ч.1ст.89 ЦК Україниюридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення.
Відповідно до ч.4ст.91 ЦК Україницивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
За змістомст.104 ЦК Україниюридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
За такого, з часу внесення до реєстру відповідного запису про припинення юридичної особи вона втрачає цивільну та цивільно-процесуальну правоздатність.
Системний аналіз указаних норм права, а також положень ч.1 ст.89, ч.4 ст.91, ст.104 ЦК України та ч.2 ст.48 ЦПК України дає підстави дійти висновку, що на момент звернення з позовом до суду відповідач (юридична особа) у справі повинен мати цивільну процесуальну правосуб`єктність, тобто не має бути припиненим. В іншому випадку провадження у справі не може бути відкрито, а відкрите підлягає закриттю, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України).
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
ЄСПЛ зауважує, що процесуальні норми призначені забезпечити належне здійснення правосуддя та дотримання принципу правової визначеності, а також що сторони повинні мати право очікувати, що ці норми застосовуються. Принцип правової визначеності застосовується не лише щодо сторін, а й щодо національних судів («Diya 97 v. Ukraine», №19164/04, § 47, ЄСПЛ, від 21.10.2010).
Отже, якщо позов пред`явлено до юридичної особи, яка припинена, то відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Якщо правонаступництво у справі допускається, то правонаступників можна залучити тільки у випадку, коли припинення юридичної особи сталось після набуття нею статусу сторони у справі, тобто після відкриття провадження.
Близьких за змістом висновків дійшов Верховний Суд у складі Об`єднаної палати КЦС у постанові від 20 червня 2019 року у справі №185/998/16, а також Верховний Суд у постанові від 18 грудня 2019 року у справі №127/328/17.
Оскільки чинним законодавством України не передбачено судового вирішення спору з юридичною особою, яка на час звернення до суду припинена та процесуальна правоздатність якої відповідно до вимог ч.4 ст.91 ЦК Україниприпинена, тому суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України у зв`язку з тим, що позов пред`явлено до особи, яка не має цивільної процесуальної правоздатності та не може бути стороною по справі, тому подібний позов до припиненої без правонаступництва юридичної особи не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі наведеного та керуючись п.1 ч.1 ст.186, 258-261, п.7 ч.1 ст.353 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , який поданий її представником адвокатом Віхерко Надією Олексіївною, до Акціонерного товариства «Сільгосптехніка» про визнання договору купівлі-продажу дійсним.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку в 15-денний строк з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя:
Суд | Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2024 |
Оприлюднено | 12.07.2024 |
Номер документу | 120266117 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Сагайдак І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні