Провадження №2/748/651/24 Єдиний унікальний № 748/2388/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" липня 2024 р.м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого-судді Кухти В.О.,
секретар Крошка І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за позовом ОСОБА_1 до Ладинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, треті особи: Приватний нотаріус Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Лазоренко Лідії Євгенівни, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
23.05.2024 р. до Чернігівського районного суду Чернігівської області надійшла позовна заява від позивача до відповідача, в якій позивач просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном 2 місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_2 .
Позивач мотивує свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , матір позивачки, яка проживала на день смерті разом зі своєю донькою ОСОБА_1 . Так як позивачка проживала разом із матір`ю по день її смерті, а також остання мала тимчасову реєстрацію як внутрішньо переміщена особа за однією адресою з позивачем, ОСОБА_1 вважала, що автоматично прийняла спадщину за померлою матір`ю. 24.02.2022 р. російська федерація напала на Україну, у зв`язку з чим Указом Президента України № 64/2022 було введено військовий стан на всій території України, який неодноразово продовжувався та продовжується. З початку повномасштабного вторгнення позивач забрала матір до себе у м. Бориспіль, де ОСОБА_2 померла. Через періодичні обстріли (зокрема і Чернігівської області) та воєнний стан, позивач не наважувалась їхати в Чернігівську область в с. Ладинка (де знаходиться спадкове майно) щоб врегулювати спадкові питання. Окрім того, на початку травня 2024 р. ОСОБА_1 , під час прибирання в документах та речах покійної матері знайшла заповіт, який за життя склала ОСОБА_2 , за яким усе належне заповідачці майно заповідається ОСОБА_1 , тобто позивачу. Після того, як було знайдено заповіт, позивач звернулась до приватного нотаріуса Лазоренко Л.Є. щоб подати заяву про відкриття спадкової справи, проте нотаріус роз`яснила, що вона прийняти таку заяву не може, оскільки пропущений шестимісячний строк від дня відкриття спадщини. Таким чином, позивач вимушена звернутися до суду з заявою про продовження строку для прийняття спадщини, оскільки вважає поважними причини, через які пропущено строк на вступ у спадщину, а тому звертається з даним позовом до суду задля визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Ухвалою судді від 30.05.2024 р. позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засіданні та повідомленням сторін.
Ухвалою судді від 20.06.2024 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті з викликом сторін.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надала суду заяву про розгляд справи без участі позивача та представника позивача. Позовну заяву підтримують в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не забезпечив явку свого представника, надали суду клопотання, в якому зазначили, що розгляд даної справи проводити за відсутності представника відповідача та у вирішенні цієї справи покластися на суд.
Третя особа в судове засідання не з`явилась.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши обставини справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, про що свідчить свідоцтво про смерть Серії НОМЕР_1 , зареєстроване Бориспільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис № 1137. (а.с.14) Після її смерті відкрилась спадщина.
Відповідно до свідоцтва про народження, Серії НОМЕР_2 , актовий запис № 43, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народилась ОСОБА_3 , в графі «батько» зазначений ОСОБА_4 , в графі «мати» - ОСОБА_2 . (а.с.11)
Згідно із свідоцтвом про укладення шлюбу, Серії НОМЕР_3 , зареєстрований 31.07.1987 р. Відділом ЗАГС, актовий запис № 256, встановлено, що позивачка ОСОБА_3 змінила прізвище із « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 » у зв`язку із укладенням шлюбу із ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.12)
Згідно із довідкою від 19.04.2022 р. № 3249-5001203973 про взяття на облік ВПО, встановлено, що ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , але фактично проживала за адресою: АДРЕСА_2 . (а.с.13) З наданих копій паспорту ОСОБА_1 , вбачається, що остання зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , (а.с.9) а отже факт проживання померлої матері разом з позивачкою підтведжується.
Відповідно до заповіту посвідченого Приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Лазоренко Л.Є., за реєстром № 83, який за життя склала ОСОБА_2 , встановлено, що усе належне заповідачці майно заповідається її дочці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.15)
Згідно із Витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 76951687 від 14.05.2024 р., встановлено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась. (а.с.18)
Відповідно до відповіді приватного нотаріуса Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Лазоренко Л.Є. від 14.05.2024 р., встановлено, що нотаріусом було відмовлено позивачці у прийнятті спадщини, оскільки остання пропустила шестимісячний строк від дня відкриття спадщини. (а.с.16)
Згідно із ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки.
Відповідно до ч. 1 ст. 1272 ЦК України зазначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України встановлено, що спадкоємцю, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийнята спадщину або не прийняти її.
В судовому засіданні знайшло підтвердження, що позивач пропустив встановлений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки ОСОБА_1 була юридично необізнаною, а також внаслідок введення воєнного стану та необізнаності про наявність заповіту.
Враховуючи викладене, а також те, що спір про спадщину відсутній, суд дійшов висновку, що позивачу має бути встановлений додатковий двохмісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Понесені судові витрати слід залишити за позивачем, оскільки саме ОСОБА_1 пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 76, 258, 263-265, 293-294, 315-316, 319, 354-355 ЦПК України, ст. ст. 1261, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) до Ладинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ: 04411852, місцезнаходження: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Ладинка, вул. Шевченка, буд. 22), третя особа: Приватний нотаріус Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Лазоренко Лідія Євгенівна (робоче місце: Київська область, м. Бориспіль, вул. Європейська, буд. 7), про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 додатковий строк терміном два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 її матері ОСОБА_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Кухта
Суд | Чернігівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2024 |
Оприлюднено | 12.07.2024 |
Номер документу | 120268681 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Чернігівський районний суд Чернігівської області
Кухта В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні