Україна
Романівський районний суд Житомирської області
У Х В А Л А
10 липня 2024 року смт. Романів
Романівський районний суд Житомирської області в складі судді Ковальчука М.В., з участю секретаря судового засідання Колосовської К.В., під час розгляду у відкритому судовому засіданні цивільної справи за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи - приватне акціонерне товариство «Мар`янівський склозавод», ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-
В С Т А Н О В И В :
В березні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить суд ухвалити рішення, яким встановити факт її проживання однією сім`єю без шлюбу з ОСОБА_2 , який після військового нападу російської федерації на Україну та оголошення військового стану був призваний на військову службу та зник безвісти 06 лютого 2024 року, з червня 2003 року. Необхідність встановлення даного факту заявник пов`язує із реалізацію свого права на отримання пільг для членів сім`ї військовослужбовця, який зник безвісти.
Ухвалою Романівського районного суду Житомирської області від 25 березня 2024 року залучено до участі у даній цивільній справі в якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В липні 2024 року від заявника надійшла заява про залучення до участі у даній справі командира військової частини НОМЕР_1 в якості заінтересованої особи, яке мотивовано тим, що рішення в даній справі може вплинути на права та обов`язки цієї установи, та клопотання про виклик свідків: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які можуть підтвердити обставини щодо факту її спільного проживання з ОСОБА_2 .
В судове засідання, призначене на 10 липня 2024 року, учасники справи, будучи належним чином повідомленими про час і місце розгляду справи, не з`явилися. Заявником заявлено клопотання про проведення даного судового засідання за її відсутності.
Справи окремого провадження, відповідно до частини 3 статті 294 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно з частинами 1, 2 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п. 1 постанови від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
Частиною 5 статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Юридичні факти можуть бути встановлені для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, за умови, що вони не стосуються прав чи законних інтереси інших осіб. У випадку останнього між цими особами виникає спір про право.
Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.
Метою встановлення даного факту заявник вказала отримання пільг для членів сім`ї військовослужбовця, який зник безвісти.
Згідно із частини 4 статті 6 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», члени сім`ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України.
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» особам, які зникли безвісти за особливих обставин під час проходження військової служби, надаються гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими актами законодавства України.
Порядок виплати грошового забезпечення сім`ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, затверджений відповідною постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 884.
Відповідно до пункту 4 вищевказаного порядку виплата грошового забезпечення здійснюється з дня зникнення безвісти членам сімей військовослужбовців за їх заявою на ім`я командира (начальника, керівника) військової частини (установи, організації).
Згідно пункту 5 Порядку командир, (начальник, керівник) військової частини розглядає протягом 15 днів подані документи та приймає рішення щодо виплати або відмови у виплаті грошового забезпечення, про що повідомляється заявнику в письмовій формі.
Як вбачається з Порядку виплати грошового забезпечення сім`ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх вирішення питання про наявність або відсутність підстав для виплати грошового забезпечення членам сімей військовослужбовців зниклих безвісти, вирішується командиром (начальником, керівником) військової частини (установи, організації).
Частиною 8 статті 49 ЦПК України встановлено, що заявник та заінтересовані особи у справах окремого провадження мають права та обов`язки сторін, крім випадків, передбачених у розділі IV цього Кодексу.
Згідно частини 4 статті 51 ЦПК України про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала.
Окрім цього, за змістом статті 91 ЦПК України передбачено право учасника справи звернутися до суду із заявою про виклик свідка, в якій зазначаються його ім`я, місце проживання (перебування) або місце роботи, обставини, які він може підтвердити.
Враховуючи, що клопотання заявника про виклик свідків відповідає вимогам статті 91 ЦПК України, суд приходить до переконання про необхідність його задоволення.
Частиною 2 статті 240 ЦПК України передбачено, що якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні або ухвалі.
Керуючись статтями 51, 91, 240, 258-260, 293, 294 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Залучити командира військової частини НОМЕР_1 (адреса місцязнаходження: АДРЕСА_1 ) до участі у справі в якості заінтересованої особи.
Роз`яснити, що заінтересована особа у справах окремого провадження має права та обов`язки сторони, крім випадків, передбачених у розділі IV ЦПК України.
Оголосити перерву в судовому засіданні у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи - приватне акціонерне товариство «Мар`янівський склозавод», ІНФОРМАЦІЯ_1 , командир військової частини НОМЕР_1 , до 14 години 03 жовтня 2024 року.
Копію ухвали у справі одночасно з копією заяви та копіями доданих до неї документів направити командиру військової частини НОМЕР_1 .
Клопотання ОСОБА_1 про виклик свідків задовольнити.
Здійснити виклик свідків:
- ОСОБА_3 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ;
- ОСОБА_4 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_3 ;
- ОСОБА_5 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_3
Попередити свідків про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України (за завідомо неправдиве показання та відмову свідка без поважних причин від давання показань на вимогу суду).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя М.В. Ковальчук
Суд | Романівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2024 |
Оприлюднено | 12.07.2024 |
Номер документу | 120276757 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Романівський районний суд Житомирської області
Ковальчук М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні