Справа № 169/377/24
Провадження № 2/169/183/24
ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2024 року селище Турійськ
Турійський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ковальчук О. В.,
за участю секретаря судового засідання Гаврилюк Н. В.,
справа № 169/377/24
сторони справи:
позивач ОСОБА_1 ,
позивач ОСОБА_2 ,
позивач ОСОБА_3 ,
відповідач Турійська селищна рада,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні в селищі Турійськ Волинської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Турійської селищної ради Ковельського району Волинської області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування.
Мотивуючи свої позовні вимоги, позивачі вказують, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їх мати ОСОБА_4 , яка до дня смерті постійно проживала разом з ними та їх батьком ОСОБА_5 , і була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На випадок своєї смерті мати заповіту не залишала. Крім позивачів, спадкоємцями за законом був їх батько ОСОБА_5 , який спадщину прийняв шляхом спільного проживання із спадкодавцем, але не оформив належним чином свою частку спадщини за життя і помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Інших спадкоємців, передбачених законом, немає.
Після смерті спадкодавця ОСОБА_4 відкрилась спадщина, до складу якої увійшло право кожного з позивачів на частку земельних ділянок:
площею 1,0737 га, кадастровий номер: 0725581300:06:002:0067, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства;
площею 0,6168 га, кадастровий номер: 0725581300:02:002:0072, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства;
площею 0,2878 га, кадастровий номер: 0725581300:03:002:0173, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
14 червня 2006 року Турійською районною державною адміністрацією Волинської області на підставі розпорядження Турійської районної державної адміністрації Волинської області від 19 жовтня 2005 року № 298 на ім`я ОСОБА_4 був виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ВЛ № 008131, оригінал якого у позивачів відсутній.
З метою отримання дубліката вищезазначеного документа позивачі зверталися до управління Держгеокадастру у Ковельському районі Волинської області. Однак, у зв`язку з набранням чинності з 01 січня 2013 року Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI та «Порядку ведення Державного земельного кадастру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051, посвідчення права власності на земельну ділянку здійснюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» без оформлення та видачі державних актів про право власності на земельні ділянки.
Для того, щоб оформити право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_4 позивачі звернулися до приватного нотаріуса Ковельського районного нотаріального округу Волинської області Стасюк Ю. В. Проте, 28 березня 2024 року отримали постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії через відсутність документів, які засвідчують право власності спадкодавця на зазначене майно та рекомендовано звернутися до суду. Так як єдиним засобом захисту порушеного права є судовий захист, тому змушені звернутися до суду.
Ухвалою судді від 11 квітня 2024 року позовну заяву залишено без руху, позивачам надано строк для усунення недоліків. В зазначений термін позивачі виконали вимоги ухвали.
Ухвалою судді від 18 квітня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву в якій зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити з підстав викладених у позові. Просила розгляд справи здійснювати за її відсутності.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву в якій зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити з підстав викладених у позові. Просила розгляд справи здійснювати за її відсутності.
Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити з підстав викладених у позові. Просив розгляд справи здійснювати за його відсутності.
Представник відповідача Турійської селищної ради Ковельського району Волинської області Безсмертний О. М. в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву в якій зазначив, що не заперечує проти задоволення позову, просив розгляд справи здійснювати за його відсутності.
Відповідно до частини третьої статті 211 Цивільного процесуального кодексу України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Частиною третьою статті 200Цивільного процесуальногокодексу України встановлено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини і відповідні їм правовідносини.
У відповідності до статті 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Відповідно до положень статті 16Цивільного кодексуУкраїни кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним з можливих способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
За змістом статті 1217Цивільного кодексуУкраїни спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до частини першої статті 1220, частини третьої статті 1223 Цивільного кодексуУкраїни спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Виконавчим комітетом Клюської сільської ради Турійського району Волинської області, актовий запис № 7 від 11 червня 2013 року (а. с. 14). Після її смерті відкрилася спадщина до складу якої увійшло спадкове майно, яке складається із трьох земельних ділянок:
площею 1,0737 га, кадастровий номер: 0725581300:06:002:0067, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства;
площею 0,6168 га, кадастровий номер: 0725581300:02:002:0072, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства;
площею 0,2878 га, кадастровий номер: 0725581300:03:002:0173, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Згідно статті 1261Цивільного кодексуУкраїни у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Позивачі усправі єспадкоємцями першоїчерги,як дітипомерлої.Крім дітей,спадкоємцем зазаконом бувчоловік померлої ОСОБА_4 ОСОБА_5 ,який спадщину прийняв шляхом спільного проживання із спадкодавцем, але не оформив належним чином свою частку спадщини за життя та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Турійським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області, актовий запис № 52 від 26 лютого 2022 року (а. с. 18).
Відповідно до статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою або із застереженням. Спадщина належить спадкоємцю з моменту її відкриття незалежно від часу прийняття спадщини.
Відповідно до довідки Турійської селищної ради Ковельського району Волинської області № 68 від 23 лютого 2023 року, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , на час смерті проживала за адресою: АДРЕСА_1 . За тією ж адресою до дня смерті ОСОБА_4 разом з нею були зареєстровані та проживали її свекруха ОСОБА_6 , чоловік ОСОБА_5 , діти дочки ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та син ОСОБА_3 (а. с. 15).
Позивачі звернулися до приватного нотаріуса Ковельського районного нотаріального округу Волинської області Стасюк Ю. В. з метою оформлення права власності на спадкове майно. Однак, 28 березня 2024 року постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії їм було відмовлено у видачі свідоцтва на право на спадщину за законом через відсутність документів, які засвідчують право власності спадкодавця на земельні ділянки (а. с.16).
Згідно витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 72801119 від 13 червня 2023 року, виданого приватним нотаріусом Ковельського районного нотаріального округу Волинської області Стасюк Ю. В. у спадковому реєстрі за № 17/2023 зареєстровано спадкову справу щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 (а. с. 17).
Відповідно до Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ВЛ № 008131, виданого Турійською районною державною адміністрацією Волинської області 14 червня 2006 року на підставі розпорядження Турійської районної державної адміністрації Волинської області від 19 жовтня 2005 року № 298, право власності на земельну ділянку площею 1.98 га, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства зареєстровано за ОСОБА_4 , оригінал якого у позивачів відсутній (а. с. 19).
Згідно Витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №№ НВ-9934417122024, НВ-9934417102024, НВ-9934417052024 нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 40516 (сорок тисяч п`ятсот шістнадцять) гривень 96 копійок (а. с. 20-22).
Відповідно до витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку:
№ НВ-9934414962024 від 24 березня 2024 року право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0725581300:06:002:0067, площею 1,0737 га зареєстроване за ОСОБА_4 (а. с. 23-28);
№ НВ-9934415082024 від 24 березня 2024 року право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0725581300:02:002:0072, площею 0,6168 га зареєстроване за ОСОБА_4 (а. с. 29-34);
№ НВ-9934415132024 від 24 березня 2024 року право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0725581300:03:002:0173, площею 0,2878 га зареєстроване за ОСОБА_4 (а. с. 35-40).
Зазначені обставини справи також підтверджуються дослідженими судом матеріалами спадкової справи № 17/2023 щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 (а. с. 67-88).
Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , як діти спадкодавця ОСОБА_4 , та, відповідно до статті 1261 Цивільного кодексу України, є спадкоємцями першої черги, належним чином не можуть оформити право власності на вказане спадкове майно. Зазначене підтверджує ту обставину, що позивачі не мають змоги оформити свої спадкові права в позасудовому порядку, оскільки оригінал Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ВЛ № 008131, виданого Турійською районною державною адміністрацією Волинської області 14 червня 2006 року на підставі розпорядження Турійської районної державної адміністрації Волинської області від 19 жовтня 2005 року № 298, право власності на земельну ділянку площею 1.98 га, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства зареєстрований за ОСОБА_4 втрачено; а отримати дублікат зазначеного документа немає можливості, так як у зв`язку з набранням чинності з 01 січня 2013 року Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI та «Порядку ведення Державного земельного кадастру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051, посвідчення права власності на земельну ділянку здійснюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» без оформлення та видачі державних актів про право власності на земельні ділянки.
Відповідно дочастин першої,другої статті328Цивільного кодексуУкраїни правовласності набуваєтьсяна підставах,що незаборонені законом,зокрема ізправочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Статтею 392 Цивільного кодексу України передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (стаття 1216 Цивільного кодексу України).
Згідно статті 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 1 передбачено, що за наявності умов одержання свідоцтва про право на спадщину у нотаріальній конторі, вимога про визнання права на спадщину в судовому поряду не розглядається, однак, коли нотаріус відмовляє в оформленні відповідного свідоцтва на певний об`єкт спадкування, то особа може звернутися до суду для вирішення даного питання за правилами позовного провадження.
Оскільки, в даному випадку, питання про право позивачів на спадщину не може бути вирішено в нотаріальному порядку шляхом видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з вищевикладеними обставинами, тому це питання можливо вирішити у судовому порядку шляхом визнання права власності на вищевказане спадкове майно за позивачами у порядку спадкування за законом.
Таким чином, враховуючи ті обставини, що позивачами надано суду достатньо доказів, які підтверджують позов, а визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 12, 13, 81-82, 200, 211, 247, 259, 263 - 265, 268, 293, 338 Цивільного процесуального кодексу Укра їни, статтями 16, 328, 392, 1216 -1218, 1220, 1223, 1261, 1268, 1277 Цивільного кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Турійської селищної ради Ковельського району Волинської області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на частку земельних ділянок:
площею 1,0737 га, кадастровий номер: 0725581300:06:002:0067, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства;
площею 0,6168 га, кадастровий номер: 0725581300:02:002:0072, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства;
площею 0,2878 га, кадастровий номер: 0725581300:03:002:0173, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_2 право власності на на частку земельних ділянок:
площею 1,0737 га, кадастровий номер: 0725581300:06:002:0067, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства;
площею 0,6168 га, кадастровий номер: 0725581300:02:002:0072, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства;
площею 0,2878 га, кадастровий номер: 0725581300:03:002:0173, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_3 право власності на частку земельних ділянок:
площею 1,0737 га, кадастровий номер: 0725581300:06:002:0067, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства;
площею 0,6168 га, кадастровий номер: 0725581300:02:002:0072, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства;
площею 0,2878 га, кадастровий номер: 0725581300:03:002:0173, розташованої на території Клюської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358Цивільного процесуальногокодексу України.
Повний текст рішення виготовлено 11.07.2024 року
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 , РНОКПП НОМЕР_6 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_2 .
Позивач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт громадянина України НОМЕР_7 , РНОКПП НОМЕР_8 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Турійська селищна рада Ковельського району Волинської області, код ЄДРПОУ: 04333052, адреса місцезнаходження: майдан Центральний, будинок 1, селище Турійськ, Ковельський район, Волинська область.
Судд О. В. Ковальчук
Суд | Турійський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120284638 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Турійський районний суд Волинської області
Ковальчук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні