Провадження по справі № 2/538/245/24
Справа № 538/296/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2024 року Лохвицький районний суд Полтавської області у складі:
головуючого-судді Бондарь В.А.
за участю секретаря судового засідання Горілей Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Лохвиця цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Перемога" про розірвання договорів оренди землі та стягнення боргу по орендній платі, з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми та штрафу, -
в с т а н о в и в :
Позивач В"ялий І.В. звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Перемога" про розірвання договорів оренди землі та стягнення боргу по орендній платі, з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми та штрафу, стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 16.06.2020 року між ним та Товариством з обмеженою відповідальністю "АгроПеремога" укладено договір оренди землі №21 строком на 10 років. Згідно пункту 41 цього договору, він набирає чинність з моменту підписання його сторонами. Згідно п. п. 1, 2 договору оренди землі №21 Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 5322686202:02:001:0067, яка розташована на території Свиридівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області площею 1,7716 га. Згідно п. п. 9, 11 договору оренди землі №21 орендна плата нараховується Орендарем в розмірі 6228,70 грн в рік, з якої утримується ПДФО та інші встановлені законом відрахування та збори. Орендна плата вноситься один раз на рік до 10 січня року, наступного за розрахунковим. За користування земельною ділянкою, згідно договору оренди землі №21, відповідач мав сплатити позивачу орендну плату в розмірі 17768,55 грн. Проте, станом на дату подання позову, орендна плата йому не виплачена.
Також, 11.06.2021 року між ним та ТОВ "Агро Перемога" укладено договір оренди землі №38 строком на 10 років. Згідно пункту 14.1. цього договору, він набирає чинність з моменту підписання його сторонами. Згідно п. п. 1.1. та 2.1. договору оренди землі №38 Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 5322686200:00:002:1128, яка розташована на території Свиридівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області площею 1,77 га. Відповідно п. п. 4.1. та 4.5. договору оренди землі №38, орендна плата вноситься
орендарем у грошовій формі та розмірі 6704,12 грн за кожен рік користування земельною
діянкою, з якої утримується ПДФО та ВЗ. Орендар вносить орендну плату один раз на рік з 01
вересня поточного року до 10 січня наступного за розрахунковим року. За користування земельною ділянкою, згідно договору оренди землі №38, відповідач мав сплатити позивачу орендну плату в розмірі 13809,94 грн. Проте, станом на дату подання позову, орендна плата йому не виплачена.
Також, 11.06.2021 року між ним та ТОВ "Агро Перемога" укладено договір оренди землі №39 строком на 10 років. Згідно пункту 14.1. цього договору, він набирає чинність з моменту підписання його сторонами. Згідно п. п. 1.1. та 2.1. договору оренди землі №39 Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 5322686200:00:003:1113, яка розташована на території Свиридівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області площею 1,5479 га. Відповідно п. п. 4.1. та 4.5. договору оренди землі №39, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 5862,89 грн за кожен рік користування земельною діянкою, з якої утримується ПДФО та ВЗ. Орендар вносить орендну плату один раз на рік з 01 вересня поточного року до 10 січня наступного за розрахунковим року. За користування земельною ділянкою, згідно договору оренди землі №39, відповідач мав сплатити позивачу орендну плату в розмірі 12077,08 грн. Проте, станом на дату подання позову, орендна плата йому не виплачена.
Позивач вважає, що орендарем допущено систематичне (більше двох разів) невнесення орендної плати за договорами оренди землі № 21, № 38, № 39. Тому був змушений звернутися до суду з даною позовною заявою.
Позивач та представник позивача - адвокат Костюченко П.О. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, просили позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в позові повністю.
26.03.2024 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вона проти позову заперечила та просила у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Зі змісту поданого відзиву вбачається, що відповідач не погоджується з твердженнями та аргументами позивача та вважає заявлені вимоги не обгрунтованими. Зазначає, що відповідно до Додаткової угоди від 14.09.2022 року до Договору оренди землі № 21, Додаткової угоди від 23.08.2022 року до Договору оренди землі № 38 та Додатквої угоди від 23.08 2022 року до Договору оренди № 39 орендна плата ОСОБА_3 мала виплачуватись на підставі відповідної заяви. До того ж вказані Додаткові угоди передбачають розрахунок за оренду як у грошовій так і в натуральній формі. Вказує, що із матеріалів справи є очевидним, що заяву про виплату орендної плати ОСОБА_4 надіслав лише у 2023 роцці, а ТОВ "Агро Перемога" її отримало 26.12.2023 року. Крім того зазначає, що на адресу ОСОБА_5 було надіслано заяву про зарахування зустрічних однорідних вимог. Згідно якої грошове зобов"язання ТОВ "Агро Перемога" перед ОСОБА_6 за договорами оренди є припиненим. Представник відповідача вказує на те, що у ТОВ "Агро Перемога" відсутня заборгованість перед ОСОБА_6 (а.с. 66-69).
03.04.2024 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якому позивач просить відхилити доводи відповідача, що наведені у відзиві та зодовольнити його позовні вимоги. Зокрема, вказує, що договір №04/08/21 ПФД про надання поворотної фінансової допомоги (позики) від 04.08.2021 року, що укладений між позивачем та відповідачем не визнаний судом недійсним, а отже відсутнє його зобов"язання щодо повернення суми позики в порядку реституції. Також вказує, що жодних заяв про зарахування від відповідача він не отримував, доказів існування такої заяви та її направлення недодано відповідачем до відзиву на позов (а.с. 78-79).
Суд, заслухавши сторони по справі, вивчивши та дослідивши матеріали цивільної справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши усі зібрані у справі докази, встановив наступне.
Згідно ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Згідно ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Частиною 3 ст. 12 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як визначено ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).
Частинами 5, 7 ст. 81 цього Кодексу передбачено, що докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Як встановлено судом, 16.06.2020 року між позивачем ОСОБА_6 та Товариством з обмеженою відповідальністю "АгроПеремога" укладено договір оренди землі №21 строком на 10 років (а.с. 13-16).
Речове право оренди землі за вказаним договором зареєстровано у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (номер запису про інше речове право 37123631 від 30.06.2020 року).
Згідно пункту 41 цього договору, він набирає чинність з моменту підписання його сторонами.
Згідно п. п. 1, 2 договору оренди землі №21 Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 5322686202:02:001:0067, яка розташована на території Свиридівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області площею 1,7716 га.
Згідно п. п. 9, 11 договору оренди землі №21 орендна плата нараховується Орендарем в розмірі 6228,70 грн в рік, з якої утримується ПДФО та інші встановлені законом відрахування та збори. Орендна плата вноситься один раз на рік до 10 січня року, наступного за розрахунковим.
За користування земельною ділянкою, згідно договору оренди землі №21, відповідач мав сплатити позивачу орендну плату в наступних розмірах:
- за 2020 рік в сумі 2726,25 грн;
- за 2021 рік в сумі 5104,10 грн;
- за 2022 рік в сумі 5104,10 грн;
- за 2023 рік в сумі 5104,10 грн.
Всього за договором оренди землі №21 відповідач мав сплатити орендну плату в розмірі 17768,55 гривень.
Заявою від 14.09.2022 року, яку відповідач одержав безпосередньо 14.09.2022 року, позивач просив виконати зобов`язання по сплаті орендної плати за договором оренди №21 та перерахувати її на банківський рахунок, що вказаний у заяві.
Повторною заявою від 21.12.2023 року, яку Відповідач одержав 26.12.2023 року у відділенні АТ "Укрпошта", позивач просив виконати зобов`язання по сплаті орендної плати за договором оренди №21 та перерахувати її на його банківський рахунок, що вказаний у заяві.
Проте, орендна плата за договором оренди №21, станом на дату подання позову, позивачу не виплачена.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (абз. 3 ст. 21 ЗУ "Про оренду землі"). За загальним правилом індексувати необхідно лише орендну плату, якщо інше не передбачено у договорі оренди.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив
виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з
урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти
річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Інфляційне збільшення на суму 2726,25 грн за період 12.01.2021 року по 09.02.2024 року (1124 дня).
Індекс інфляції за період з січня 2021 року по грудень 2023 року = 1,463639.
Інфляційне збільшення = 2726,25 х 1,463639 - 2726,25 = 1263,99 грн.
3% річних = (сума заборгованості) х 3% х (кількість днів прострочення) : (кількість днів у році) = 2726.25 х 3% х 1124 : 365 = 251,86 грн.
Інфляційне збільшення на суму 5014,10 грн за період 11.01.2022 року по 09.02.2024 року (760 днів).
Індекс інфляції за весь період = 1,330395.
Інфляційне збільшення = 5014,10 х 1,330395 - 5014,10 = 1656,63 грн.
3% річних = (сума заборгованості) х 3% х (кількість днів прострочення) : (кількість днів у році) = 5014,10 х 3% х 760 : 365 = 313,21 грн.
Інфляційне збільшення на суму 5014,10 грн за період 12.01.2023 року по 09.02.2024 року (395 днів).
Індекс інфляції за весь період = 1,050838.
Інфляційне збільшення = 5014,10 х 1,050838 - 5014,10 = 254,91 грн.
3% річних = (сума заборгованості) х 3% х (кількість днів прострочення) : (кількість днів у році) = 5014,10 х 3% х 395 : 365 = 313,21 грн.
Всього за договором оренди №21 відповідач має заборгованість перед позивачем: сума боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми в розмірі 21580,94 грн (17768,55 + 1263,99 + 251,86 + 1656,63 + 313,21 + 254,91 + 162,79).
Пунктом 14 договору оренди землі №21 передбачено, що у разі невнесення орендної плати у визначені цим договором: у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків орендної плати, встановленої цим договором.
Сума штрафу, за договором оренди землі №21 складає 17768,55 гривень (100 % від суми орендної плати 17768,55 гривень, яку повинен був сплати Орендар за 2020-2023 роки включно).
11.06.2021 року між позивачем та ТОВ "Агро Перемога" укладено договір оренди землі №38 строком на 10 років (а.с. 24-29).
Речове право оренди землі за вказаним договором зареєстровано у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (номер запису про інше речове право 43007134 від 13.07.2021 року).
Згідно пункту 14.1. цього договору, він набирає чинність з моменту підписання його сторонами.
Згідно п. п. 1.1. та 2.1. договору оренди землі №38 Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 5322686200:00:002:1128, яка розташована на території Свиридівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області площею 1,77 га. Відповідно п. п. 4.1. та 4.5. договору оренди землі №38, орендна плата вноситься
орендарем у грошовій формі та розмірі 6704,12 грн за кожен рік користування земельною
діянкою, з якої утримується ПДФО та ВЗ. Орендар вносить орендну плату один раз на рік з 01
вересня поточного року до 10 січня наступного за розрахунковим року.
За користування земельною ділянкою, згідно договору оренди землі №38, відповідач мав сплатити позивачу орендну плату в наступних розмірах:
- за 2021 рік в сумі 3016,30 грн;
- за 2022 рік в сумі 5396,82 грн;
- за 2023 рік в сумі 5396,82 грн.
Всього за договором оренди землі №38 відповідач мав сплатити орендну плату в розмірі 13809,94 гривень.
Заявою від 14.09.2022 року, яку відповідач одержав безпосередньо 14.09.2022 року, позивач просив виконати зобов`язання по сплаті орендної плати за договором оренди №38 та перерахувати її на банківський рахунок, що вказаний у заяві.
Повторною заявою від 21.12.2023 року, яку Відповідач одержав 26.12.2023 року у відділенні АТ "Укрпошта", позивач просив виконати зобов`язання по сплаті орендної плати за договором оренди №38 та перерахувати її на його банківський рахунок, що вказаний у заяві.
Проте, орендна плата за договором оренди №38, станом на дату подання позову, позивачу не виплачена.
Інфляційне збільшення на суму 3016,30 грн за період з 15.09.2022 року по 09.02.2024 року (513 днів).
Індекс інфляції за весь період = 1,112994.
Інфляційне збільшення = 3016,30 х 1,112994 - 3016,30 = 340,82 грн.
3% річних = (сума заборгованості) х 3% х (кількість днів прострочення) : (кількість днів у році) = 3016,30 х 3% х 513 : 365 = 127,18 грн.
Інфляційне збільшення на суму 5396,82 грн за період 11.01.2023 року по 09.02.2024 року (395 днів).
Індекс інфляції за весь період = 1,050838.
Інфляційне збільшення = 5396,82 х 1,050838 - 5396,82 = 274,36 грн.
3% річних = (сума заборгованості) х 3% х (кількість днів прострочення) : (кількість днів у році) = 5396,82 х 3% х 395 : 365 = 175,21 грн.
Всього за договором оренди №38 відповідач має заборгованість перед позивачем: сума боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми в розмірі 14727,51 грн (13809,94 + 340,82 + 127,18 + 274,36 + 175,21).
11.06.2021 року між позивачем та ТОВ "Агро Перемога" укладено договір оренди землі №39 строком на 10 років (а.с. 33-38).
Речове право оренди землі за вказаним договором зареєстровано у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (номер запису про інше речове право 43008049 від 13.07.2021 року).
Згідно пункту 14.1. цього договору, він набирає чинність з моменту підписання його сторонами.
Згідно п. п. 1.1. та 2.1. договору оренди землі №39 Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 5322686200:00:003:1113, яка розташована на території Свиридівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області площею 1,5479 га. Відповідно п. п. 4.1. та 4.5. договору оренди землі №39, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 5862,89 грн за кожен рік користування земельною діянкою, з якої утримується ПДФО та ВЗ. Орендар вносить орендну плату один раз на рік з 01 вересня поточного року до 10 січня наступного за розрахунковим року.
За користування земельною ділянкою, згідно договору оренди землі №39, відповідач мав сплатити позивачу орендну плату в наступних розмірах:
- за 2021 рік в сумі 2637,82 грн;
- за 2022 рік в сумі 4719,63 грн;
- за 2023 рік в сумі 4719,63 грн.
Всього за договором оренди землі №39 відповідач мав сплатити орендну плату в розмірі 12077,08 гривень.
Заявою від 14.09.2022 року, яку відповідач одержав безпосередньо 14.09.2022 року, позивач просив виконати зобов`язання по сплаті орендної плати за договором оренди №39 та перерахувати її на банківський рахунок, що вказаний у заяві.
Повторною заявою від 21.12.2023 року, яку Відповідач одержав 26.12.2023 року у відділенні АТ "Укрпошта", позивач просив виконати зобов`язання по сплаті орендної плати за договором оренди №39 та перерахувати її на його банківський рахунок, що вказаний у заяві.
Проте, орендна плата за договором оренди №39, станом на дату подання позову, позивачу не виплачена.
Інфляційне збільшення на суму 2637,82 грн за період з 15.09.2022 року по 09.02.2024 року (513 днів).
Індекс інфляції за весь період = 1,112994.
Інфляційне збільшення = 2637,82 х 1,112994 - 2637,82 = 298,06 грн.
3% річних = (сума заборгованості) х 3% х (кількість днів прострочення) : (кількість днів у році) = 2637,82 х 3% х 513 : 365 = 111,22 грн.
Інфляційне збільшення на суму 4719,63 грн за період 11.01.2023 року по 09.02.2024 року (395 днів).
Індекс інфляції за весь період = 1,050838.
Інфляційне збільшення = 4719,63 х 1,050838 - 4719,63 = 239,94 грн.
3% річних = (сума заборгованості) х 3% х (кількість днів прострочення) : (кількість днів у році) = 4719,63 х 3% х 395 : 365 = 153,23 грн.
Всього за договором оренди №39 відповідач має заборгованість перед позивачем: сума боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми в розмірі 12879,53 грн (12077,08 + 298,06 + 111,22 + 239,94 + 153,23).
Частиною першою статті 2 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, інщими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За приписами статті 1 Закону України «Про оренду землі», яка кореспондується з положеннями частини першої статті 93 Земельного кодексу України, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Положеннями статтей 24, 25 Закону України «Про оренду землі» визначено права та обов`язки орендодавця і орендаря, а саме: орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; своєчасного внесення орендної плати. Орендар, у свою чергу, має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження та зобов`язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.
Згідно з частинами третьою, четвертою статті 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Частиною першою статті 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: розірвання договору.
Пунктом «д» частини першої ст. 141 ЗК України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Разом з тим за ч. 2 статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 року у справі 912/1385/17.
Відповідно до ч. 1 ст. 417 ЦПК України вказівки, що містяться в постанові суду касаційної інстанції є обов"язковими для суду перешої та апеляційної інстанції під час розгляду справи.
Згідно ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки шодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно ст. 34 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
За таких обставин, суд дійшов висновку про грубе порушення права позивача як власника земельних ділянок: площею 1,7716 га з кадастровим номером 5322686202:02:001:0067, площею 1,77 га з кадастровим номером 5322686200:00:002:1128, площею 1,5479 га з кадастровим номером 5322686200:00:003:1113, а саме невнесення відповідачем позивачу орендної плати, і такі обставини мали систематичний характер, а відтак позовні вимоги про розірвання договорів оренди землі № 21, № 38, № 39 є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Також, підлягають задоволенню вимоги позивача про стягнення з відповідача індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних за договорами оренди землі № 21, № 38, № 39 та штрафу за договором оренди землі № 21.
Наданий позивачем розрахунок невиплаченої індексації, 3 5 річних та штрафу суд визнає правильним і обгунтованим.
Відповідач всупереч вимогам ст. ст. 81, 83 ЦПК України власного розрахунку не надав, належних і допустимих доказів на спростування наданих позивачем розрахунку та аргументів не додав.
Суд, розглянувши справу в межах заявлених вимог та наданих доказів, оцінивши досліджені наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з точки зору їх належності, допустимості, достовірності як кожного доказу окремо, так і достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов про наявність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.
Керуючись ст. 141 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача сплачений ним судовий збір в сумі 4844 грн. 80 коп.
Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 18, 81, 141, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Перемога" про розірвання договорів оренди землі та стягнення боргу по орендній платі, з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми та штрафу - задовольнити.
Розірвати договір оренди землі №21 від 16 червня 2020 року з додатковою угодою від
14.09.2022 року про внесення змін і доповнень, укладений між ОСОБА_7 та Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРО ПЕРЕМОГА» щодо земельної ділянки з
кадастровим номером 5322686202:02:001:0067, площею 1,7716 га, яка розташована на території
Свиридівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, та припинити право
оренди землі. Скасувати державну реєстрацію права оренди (номер запису про інше речове право 37123631 від 30.06.2020 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно).
Розірвати договір оренди землі №38 від 11 червня 2021 року з додатковою угодою від 23.08.2022 року про внесення змін і доповнень, укладений між ОСОБА_7
та Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРО ПЕРЕМОГА» щодо земельної ділянки з
кадастровим номером 5322686200:00:002:1128, площею 1,77 га, яка розташована на території
Свиридівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, та припинити право
оренди землі. Скасувати державну реєстрацію права оренди (номер запису про інше речове право 43007134 від 13.07.2021 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно).
Розірвати договір оренди землі №39 від 11 червня 2021 року з додатковою угодою від
23.08.2022 року про внесення змін і доповнень, укладений між ОСОБА_7 та Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРО ПЕРЕМОГА» щодо земельної ділянки з
кадастровим номером 5322686200:00:003:0113, площею 1,5479 га, яка розташована на території
Свиридівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, та припинити право
оренди землі. Скасувати державну реєстрацію права оренди (номер запису про інше речове право 43008049 від 13.07.2021 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ПЕРЕМОГА» (код ЄДРПОУ 36190829) на користь ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 66856 (шістдесят шість тисяч вісімсот п`ятдесят шість) гривень 53 коп., яка складається з суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних за договорами оренди землі №21 від 16.06.2020 року, №38 від 11.06.2021 року, №39 від 11.06.2021 року та штрафу за договором оренди землі №21 від 16.06.2020 року.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ПЕРЕМОГА» (код ЄДРПОУ 36190829) на користь ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 4844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн 80 коп.
Рішення може бути оскаржене на підставі ч. 1ст. 354 ЦПК Українипротягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності з п. 15.5 РозділуХІІІПерехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Головуючий: В.А. Бондарь
Суд | Лохвицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120285062 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Лохвицький районний суд Полтавської області
Бондарь В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні