Справа № 544/641/24
пров. № 2/544/356/2024
Номер рядка звіту 15
У Х В А Л А
про призначення судової земельно-технічної експертизи
04 липня 2024 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючої судді Ощинської Ю.О.,
за участі секретаря судового засідання Пірогова В.Г.,
представника позивача прокурора Пирятинського відділу Лубенської окружної прокуратури Бутенка О.А.,
представника Кабінету Міністрів України Мазур О.О. (діє на підставі Витягу з реєстру та Положення про сектор),
представника Національного природного парку «Пирятинський» - Олішевця М.П. (діє на підставі довіреності),
представника відповідача Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Попової М.Ю. (діє на підставі довіреності),
представника відповідача ТОВ «Заудайське» адвоката Ступніка С.В. (діє на підставі ордеру серія ВІ № 1214739 від 30.04.2024),
представника треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Пирятинської міської ради Лубенського району Полтавської області Соловйова Р.Ю. (діє на підставі довіреності від 28.05.2024 № 02-18/408),
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в режимі відеоконференцзв`язку у приміщенні суду по вул. Ярмарковій, 17, м. Пирятин, клопотання представника відповідача ТОВ «Заудайське» адвоката Ступніка С.В. про призначення судової земельно-технічної експертизи у цивільній справі за позовом заступника керівника Полтавської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Полтавської обласної державної адміністрації (Полтавської обласної військової адміністрації), Національного природного парку «Пирятинський» до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Заудайське», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Пирятинської міської ради Полтавської області про повернення земельної ділянки,
у с т а н о в и в :
У провадженні Пирятинського районного суду Полтавської області знаходиться цивільна справа за позовом заступника керівника Полтавської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Полтавської обласної державної адміністрації (Полтавської обласної військової адміністрації), Національного природного парку «Пирятинський» до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Заудайське», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Пирятинської міської ради Полтавської області про повернення земельної ділянки.
01 травня 2024 до суду надійшло клопотання від представника відповідача ТОВ «Заудайське» адвоката Ступніка С.В. про призначення судової земельно-технічної експертизи, в обґрунтування якого останній зазначив, що підставою для задоволення позовних вимог визначено перебування спірної земельної ділянки в статусі земель природно-заповідного фонду станом на час ухвалення відповідних наказів. При цьому, позивачем на підтвердження вказаного факту надано докази, які викликають сумнів у їх об`єктивності та не дають можливості визначити наявність порушених прав позивача в силу необхідності отримання висновків фахівців, що мають спеціальні знання. За таких умов вирішення спору може бути здійснено із призначенням експертизи, яка призначається судом в рамках ст. 103 Цивільного процесуального кодексу України за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. При цьому питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У зв`язку з чим просить призначити у справі судову земельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставити питання: чи мало місце накладення меж земельної ділянки з кадастровим номером 5323886200:00:026:0007, яка належить ОСОБА_1 , на землі природно-заповідного фонду, передані до складу Національного природного парку «Пирятинський», станом на 24.09.2018 року? Проведення експертизи просить доручити фахівцям Полтавського відділення Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса». Оплату щодо проведення експертизи відповідач гарантує.
Представник відповідача ТОВ «Заудайське» адвоката Ступніка С.В. у судовому засіданні підтримав клопотання, просив його задовольнити. Додатково зазначив, що у рамках кримінального провадження не розглядалося питання накладення меж земельної ділянки станом на 2018 рік.
Представник позивача прокурор Пирятинського відділу Лубенської окружної прокуратури Полтавської області проти задоволення клопотання щодо призначення експертизи заперечував, зазначив, що у матеріалах цивільної справи наявні необхідні для вирішення спору докази, також вказав, що ним у відповіді на відзив детально викладені заперечення щодо заявленого клопотання. Додатково зазначив, що експертиза у рамках кримінального провадження проводилася станом на 2022 рік і містить всі докази перебування спірної земельної ділянки у межах НПП «Пирятинський».
Представник Кабінету Міністрів України у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача.
Представник НПП «Пирятинський» у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача.
Представник відповідача Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області просила клопотання задовольнити, вказуючи на те, що висновок експерта матиме суттєве значення для вирішення спору та надасть йому об`єктивну оцінку.
Представник третьої особи Пирятинської міської ради у судовому засіданні підтримав клопотання представника відповідача ПП «Удача» щодо призначення по справі експертизи.
Всі інші учасники справи у судове засідання не з`явилися, на адресу суду надіслали листи про розгляд справи у їх відсутність.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
За змістом пункту 1 статті 6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина 1 статті 81 ЦПК України).
Відповідно до положень статті 76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Судова експертиза це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду (стаття 1 Закону України «Про судову експертизу»).
Земельно-технічна експертиза відноситься до інженерно-технічних видів експертиз. Це дослідження проводиться судовими експертами із застосуванням геодезичного обладнання, що дасть змогу дослідити саме в частині накладення меж земельної ділянки. Земельно-технічна експертиза може здійснюватися як за ухвалою суду, так і за заявою фізичних або юридичних осіб.
Підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою, якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.
Відповідно до частини 1 статті 103ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно з пунктом 6.1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5, основними завданнями земельно-технічної експертизи є, зокрема, визначення відповідності фактичного землекористування в частині порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлюваних документів.
Відповідно до ч. 3 ст.103ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Відповідно до частини першої статті 104ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
За змістом частини першої статті 107ЦПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
Заявник прохав доручити проведення експертизи фахівцями Полтавського відділення Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса».
Заперечень щодо визначеної заявником експертної установи до суду не надходило.
Враховуючи те, що для проведення вказаної експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Згідно аналізу статей 252, 253ЦПК України суд може за заявою учасника справи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи строком на час проведення такої експертизи.
Відповідно до статті 125 ЦПК України, зупинення провадження у справі зупиняє перебіг процесуальних строків, тобто, такий період не зараховується до встановленого процесуальним законодавством строку на вирішення спору, перебіг процесуальних строків продовжується з дня відновлення провадження.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 103, 104, 107,125, 258-260, 352-354 ЦПК, суд,
у х в а л и в :
Клопотання представника відповідача ТОВ «Заудайське» адвоката Ступніка С.В. про призначення судової земельно-технічної експертизи у цивільній справі за позовом заступника керівника Полтавської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Полтавської обласної державної адміністрації (Полтавської обласної військової адміністрації), Національного природного парку «Пирятинський» до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Заудайське», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Пирятинської міської ради Полтавської області про повернення земельної ділянки задовольнити.
Призначити по справі судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручити фахівцям Полтавського відділення Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса".
На вирішення експерта поставити наступне питання:
-чи мало місце накладення меж земельної ділянки з кадастровим номером 5323886200:00:026:0007, яка належить ОСОБА_1 , на землі природно-заповідного фонду, передані до складу Національного природного парку «Пирятинський», станом на 24.09.2018 року?
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за статтею 384 Кримінального кодексу України, за завідомо неправдивий висновок та за статтею 385цього Кодексу за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Для дослідження експертам направити матеріали цивільної справи № 544/641/24, пров. № 2/544/356/2024.
Витрати на проведення експертизи покласти на відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Заудайське", юридична адреса: вул. Садова, 6, с. Каплинці, Пирятинського ТГ, Лубенського району, Полтавської області.
Провадження по справі зупинити до отримання висновку експерта.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення ухвали, можуть подати апеляційну скаргу безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали.
Повний текст ухвали складено 09.07.2024 року.
Суддя Ю.О.Ощинська
Суд | Пирятинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120287693 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Пирятинський районний суд Полтавської області
Ощинська Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні