Рішення
від 08.07.2024 по справі 944/5365/23
ЯВОРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 944/5365/23

Провадження №2/944/404/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.07.2024 рокум.Яворів

Яворівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Матвіїва І.М.

з участю секретаря судового засідання Леньо Б.Ю.,

розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Івано-Франківської селищної ради Львівської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , звернулася до суду з позовом до територіальної громади с.Бірки в особі Бірківської сільської ради, в якому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мама позивачки, ОСОБА_2 , яка за життя заповіту не склала. Оскільки батьки давно розлучені, в 1995 році батьки ОСОБА_3 та ОСОБА_2 розлучились, тому позивач з братом ОСОБА_4 є єдиними спадкоємцями, однак останній на спадкове майно не претендує. Батько позивача ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті матері відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки, для ведення садівництва та городництва, що розташована на території Бірківської сільської ради Яворівського району Львівської області. На підставі рішення Бірківської сільської Ради народних депутатів № 52 від 25 червня: 1996 року, ОСОБА_2 передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,0549 га для ведення садівництва та городництва.

Тривалий час, позивач проживає за кордоном, маючи намір оформити свої спадкові права, як спадкоємець за законом, в серпні 2023 року вона звернулася до у приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Стоцко Т.Л. із заявою про прийняття спадщини за законом, проте, їй було відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини та видачі Свідоцтва про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 у зв`язку з пропуском встановленого законодавством строку на прийняття спадщини (шість місяців). У строки, визначені законодавством, із заявою про прийняття спадщини у нотаріальну контору вона не зверталася, тому що проживала за кордоном, пережила стрес та моральний упадок після смерті обох батьків, що вважає поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 28 серпня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 26 жовтня 2023 року замінено у справі за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади с.Бірки в особі Бірківської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідача - територіальну громаду с.Бірки в особі Бірківської сільської ради на належного відповідача Івано-Франківську селищну раду Яворівського району Львівської області.

Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 21 січня 2024 року витребувано у приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Стоцко Т.Л. матеріали спадкової справи заведеної після смерті - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Львів.

Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 04 березня 2024 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити.

В судове засідання представник Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області не прибув, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без участі їх представника.

Частиною четвертою статті 268 ЦПК України передбачено, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

У частині п`ятій статті 268 ЦПК України зазначено, що датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Отже, враховуючи наведені вище вимоги процесуального закону, датою ухвалення судом судового рішення в даній справі, призначеній до розгляду на 01.07.2024, є дата складення повного судового рішення 08.07.2024.

Зважаючи на викладене вище, суд вважає за можливе розглянути заяву за відсутності учасників справи.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України у зв`язку з неявкою у судове засідання учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого повторно 04 квітня 2006 року, вбачається, що ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в м.Львів. В графі «батько» значиться ОСОБА_3 , в графі «мати» значиться ОСОБА_2 .

Як встановив суд, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 26 жовтня 2022 року відділом державної реєстрації актів цивільного у м.Львів ЗМУ МЮ (м.Львів).

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 24 липня 2023 року відділом державної реєстрації актів цивільного у м.Львів ЗМУ МЮ.

Згідно зкопією державногоакту направо приватноївласності наземельну ділянкусерії ЛВ №5081вбачається,що вінвиданий ОСОБА_2 наземельну ділянку на території Бірківської сільської ради Яворівського району Львівської області.

Відповідно до змісту статей 1216, 1217 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За правилами ст. 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

За правилами частини першої ст.1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ст.1269, ч.1 ст.1270 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1272 Цивільного кодексу України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» встановлено: особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані докази в їх сукупності та враховуючи, що позивач в установлений законом строк не подав заяву до державної нотаріальної контори про прийняття спадщини у зв`язку з необізнаністю про наявність заповіту, суд вважає за можливе визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, тому позов підлягає задоволенню.

Отже, як встановлено судом, ОСОБА_1 на час відкриття спадщини не проживала постійно із спадкодавцем та заяву про прийняття спадщини в строк, передбачений ст. 1270 Цивільного кодексу України, не подала.

З постанови приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Стоцко Т.Л. від 14.08.2023 про відмову у вчиненні нотаріальної дії року вбачається, що ОСОБА_1 було повідомлено, що видати їй свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , неможливо тому що пропущено шестимісячний трок прийняття спадщини.

Відповідно до статті 63 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.

Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Згідно з пунктом 1.2 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5 (далі - Порядок №296/5), при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.

Для того, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття (пункт 3.2 глави 10 розділу II Порядку №296/5).

Пунктом 3.16 глави 10 розділу II Порядку №296/5 передбачено, що суд може визначити спадкоємцю, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Отже, на нотаріуса покладено обов`язок щодо повідомлення спадкодавця про необхідність подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом чи про відмову від її прийняття, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини у такому випадку потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Разом з тим, ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Аналогічні за змістом висновки викладені у постановах Верховного Суду України від 23 серпня 2017 року у справі №6-1320цс17, від 06 вересня 2017 року у справі №6-496цс17.

З вказаними висновками погодився Верховний Суд у постановах від 12 вересня 2018 року у справі №484/3221/17 (провадження №61-22510св18), від 10 січня 2019 року у справі №263/1221/17 (провадження №61-18261св18), від 25 березня 2020 року у справі №642/2539/18-ц (провадження №61-5609св19).

Доводи позивачапро поважністьпричини пропускустроку наподання заявипро прийняттяспадщини позивачем ОСОБА_1 ,суд вважаєтакими,які заслуговуютьна увагу, причини пропущення строку для прийняття спадщини є поважними і такими, що могли перешкодити їй своєчасно звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, тому вважає необхідним надати строк для подання заяви про прийняття спадщини на три місяці з дня набрання рішенням законної сили, вважаючи саме такий термін достатнім для звернення до нотаріуса з відповідною заявою.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Однак, згідно клопотання ОСОБА_1 судовий збір слід залишити за позивачем.

Керуючись ст. 12, 13, 18,76, 81, 89, 263 - 265 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 1270, 1272 Цивільного кодексу України,

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 до Івано-Франківської селищної ради Львівської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строктривалістю тримісяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини за законом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, в цей же строк з дня його отримання.

Повне судове рішення складено 08 липня 2024 року.

Повне найменування сторін:

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач Івано-Франківська селищна рада Яворівського району Львівської області, юридична адреса: площа Ринок,1 смт Івано-Франкове Яворівського району Львівської області. код ЄДРПОУ 34106981.

Суддя І.М.Матвіїв

СудЯворівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення08.07.2024
Оприлюднено15.07.2024
Номер документу120289138
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —944/5365/23

Рішення від 08.07.2024

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Матвіїв І. М.

Ухвала від 04.03.2024

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Матвіїв І. М.

Ухвала від 24.01.2024

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Матвіїв І. М.

Ухвала від 26.10.2023

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Матвіїв І. М.

Ухвала від 04.09.2023

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Матвіїв І. М.

Ухвала від 28.08.2023

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Матвіїв І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні