Справа № 626/464/24
Провадження № 2/626/204/2024
РІШЕННЯ
Іменем України
11.07.2024 року м. Красноград
Красноградський районний суд Харківської області
в складі: головуючого судді Рибальченко І.Г.
за участю секретаря Матюхової О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтагазресурс" про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості з орендної плати,-
ВСТАНОВИВ:
До Красноградського районного суду Харківської області звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтагазресурс" про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості по сплаті орендної плати по договору оренди земельної ділянки, в якому просить:
- розірвати договір оренди землі, який укладений 01.01.2018 року між нею та відповідачем на земельну ділянку площею 6,5228 га, кадастровий номер 6323380500:10:000:0223 для ведення підсобного особистого господарства, яка знаходиться на території Володимирівської сільської ради Красноградського району Харківської області;
- зобов`язати відповідача повернути ОСОБА_1 належну земельну ділянку площею 6,5228 га, кадастровий номер 6323380500:10:000:0223 для ведення особистого підсобного господарства, в належному агротехнічному стані відповідно до акту приймання-передачі;
- стягнути з відповідача на його користь заборгованість з орендної плати за 2023 рік, після уточнення вимог за 2023 рік у розмірі 5371,91 грн. та понесені судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві позивач ОСОБА_1 зазначила, що є власником земельної ділянки загальною площею 6,5228 га, кадастровий номер 6323380500:10:000:0223, яка розташована на території Володимирівської сільської ради Красноградського району Харківської області, цільове призначення для ведення підсобного особистого господарства. Земельна ділянка перебуває в оренді у відповідача на підставі Договору оренди землі від 01.01.2018 року, договір укладено на 15 років. Пунктом 4.1 Договору визначено річний розмір орендної плати. За умовами пункту 4.3 договору орендна плата вноситься Орендарем не пізніше 31 грудня кожного року оренди. Однак вказану умову договору та свої зобов`язання з виплати орендної плати за користування земельною ділянкою відповідач систематично порушує. За попередні роки також порушувались строки виплати орендної плати за використання земельної ділянки.
Представник позивача підтверджує, в 15.01.2024 році ОСОБА_1 сплачено в рахунок заборгованості за 2023 рік 10000 грн, заборгованість на час звернення до суду - 12182,11 грн.згідно заяви про зменшення позовних вимог від 28.05.2024 борг складає 5371,91 грн.
Разом з тим, заборгованість ТОВ "Укрнафтагазресурс" з орендної плати за 2022 рік позивач отримала в січні 2023 року, що свідчить про систематичність невиконання відповідачем своїх зобов`язань за договором оренди.
У судове засідання представник позивача не з`явився, направив до суду заяву, в якій уточнив позовні вимоги та просив стягнути з відповідача заборгованість за 2023 рік, понесені судові витрати. Судовий розгляд просив проводити без нього, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, разом з тим направив письмові пояснення в яких не визнав позовні вимоги та вказав про відсутність заборгованості перед позивачем зі сплати орендної плати .
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що позивач є власником земельної ділянки площею 6,5228 га, кадастровий номер 6323380500:10:000:0223, яка розташована на території Володимирівської сільської ради Красноградського району Харківської області, цільове призначення для ведення підсобного особистого господарства, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю від 22.08.2002 року.
01.01.2018 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Укрнафтагазресурс" укладено договір оренди земельної ділянки (далі Договір), за яким позивач передав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку площею 6,5228 гектарів строком на 15 років.
Сторони погодили в пункті 4.1 Договору що, що річний розмір орендної плати складає 8,4% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.4.2. Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. За умовами пункту 4.3 договору орендна плата вноситься Орендарем не пізніше 31 грудня кожного року оренди.
Позивач вказує, що відповідач на час звернення з позовом у січні 2024 року не сплатив орендну плату за користування земельною ділянкою в 2023 році в сумі 12182,11 грн на рік, станом на 28.05.2024 року заборгованість склала 5371,91 грн., які і просив стягнути в уточнених позовних вимогах.
За період судового розгляду ТОВ "Укрнафтагазресурс" було частково погашено заборгованість за 2023 рік, що підтверджує представник позивача, а саме згідно відомостей за 2023 рік відповідачем сплачено 10000 грн., 3143,40 грн. та 7856,60 грн. За розрахунками позивача розмір орендної плати з урахуванням індексу інфляції складає 22606,39 грн. на рік, враховуючи нормативно грошову оцінку земельної ділянки 264072,70 грн. Тобто станом на день судового розгляду існує заборгованість 1606,39 грн. Також вказано про сплату орендної плати за 2022 рік в січні 2023 року.
Таким чином , відповідач продовжує порушувати вимоги договору оренди і в 2023 році, що призвело до заборгованості.
Відповідно до п. 8.1.1. орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно п. 11.3 дія договору припиняється шляхом його розірвання за: 1) взаємною згодою сторін; 2) рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, також з інших підстав, визначених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 792 ЦК України договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Пунктом 1 частини першої статті 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Відповідно до частин першої, другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
У пункті "д" частини першоїстатті 141 ЗК Українипередбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Згідно зіст.13 Закону України "Про оренду землі"договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно дост.21 Закону України "Про оренду землі"орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Приписамист.24 Закону України "Про оренду землі"встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно дост. 31 Закону України "Про оренду землі"договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених устатті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Положеннямист.32 Закону України "Про оренду землі"передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями24і25цьогоЗаконута умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗК Українита іншими законами України.
ОСОБА_1 несвоєчасно отримувала орендну плату за користування земельною ділянкою за 2022-2023 роки, яку він мав отримати до 31.12.2022 року та до 31.12.2023 року відповідно, а частково отримав лише під час розгляду даної справи згідно заяви представника позивача від 28.05.2024 року та наданих відповідач відомотей про виплату готівки. Представником відповідача не спростовано , що за 2022 рік своєчасно здійснювалась виплата поточної орендної плати та не заперечується наявність заборгованості ТОВ "Укрнафтагазресурс" станом на 01.01.2024 по сплаті орендної плати за 2023 рік.
Отже, в цей період відповідачем порушувались умови договору щодо своєчасної виплати орендної плати. Зазначені вище обставини свідчать про систематичну несвоєчасну сплату орендної плати орендарем на користь орендодавця, що є порушенням умов договору, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ "Укрнафтагазресурс".
Згідно з частиною 3ст. 31 Закону України "Про оренду землі"договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Статтею 32 Закону України "Про оренду землі"врегульовано правовідносини щодо припинення договору оренди землі шляхом його розірвання.
Відповідно до ч. 1ст. 141 ЗК Українипідставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Частинами 1,2ст.15 Закону України "Про оренду землі"передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є : об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Згідно з ч.1, 2ст.21 Закону України "Про оренду землі"орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України).
Згідно з ч. 1ст. 24 Закону України "Про оренду землі"орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.
Отже, розглядаючи спори про розірвання договору оренди з підстав заборгованості по орендній платі, слід мати на увазі, що згідно зі статтями13,15,21 Закону України "Про оренду землі"основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.
Таким чином, наведеними положеннями закону, які регулюють спірні відносини, передбачена систематична (два і більше випадки) несплата орендної плати, передбаченої договором, як підстава для розірвання договору оренди. Разове порушення умов договору оренди у цій частині не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання, але ж повторне порушення вже може свідчити про систематичність. Враховуючи, що до відносин, пов`язаних з орендою землі, застосовуються також положенняЦК України, слід дійти висновку, що при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню також підлягають положення частини другоїстатті 651 ЦК України.
У постанові Верховного Суду в складі Об`єднаної Палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року в справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18) зроблено висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки). При цьому, систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зістаттею 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Отже, в судовому засіданні встановлено, що ТОВ "Укрнафтагазресурс" неодноразово несвоєчасно виплачував орендну плати за договором оренди землі від 01.01.2018 року. Крім того, відповідач частково сплатив орендну плату позивачу за 2023 рік лише під час розгляду справи, при цьому встановлено попередні порушення термінів виплати орендної плати, сплата орендної плати є істотною умовою договору оренди. Тобто, позивач як власник земельної ділянки не отримав вчасно того, на що він розраховував при наявності чинної угоди. Неналежне виконання умов договору, а саме невиконання обов`язку зі своєчасної сплати орендної плати, є порушенням умов договору оренди земельної ділянки, яке, з огляду на положеннястатті 526 ЦК України, дає право орендодавцю вимагати розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена заборгованість у подальшому.
Таким чином, встановивши, що ТОВ "Укрнафтагазресурс" допустило порушення строків виплати орендної плати, до подання позову ОСОБА_1 , що порушило передбачене договором право орендодавця на її своєчасне отримання, суд дійшов до висновку щодо задоволення позову, розірвання оспорюваного договору оренди землі.
У договорі зазначається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 264072,70 грн, в зв`язку з чим орендна плата за 2023 рік, з урахуванням індексу інфляції яка підлягає оплаті, складає 22606,39 грн. Відповідачем в рахунок орендної плати сплачено ОСОБА_1 21000 грн., таким чином заборгованість за договором оренди за 2023 рік складає 1606,39 грн., які і слід стягнути на користь позивача.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з відповідача підлягають стягненню судові витрати на оплату судового збору в розмірі 3633,60 грн.
Дослідивши матеріали справи та зміст поданих позивачем документів, суд вважає відсутні підстави для стягнення з ТОВ "Укрнафтагазресурс" на користь ОСОБА_1 витрат на правничу допомогу в загальному розмірі 11000 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.12, 13, 76, 78, 95, 141, 258-259, 354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 01.01.2018 між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрнафтагазресурс" (63343, вул. Свято-Троїцька, буд. 39, с. Наталине, Красноградський район, Харківської області, код ЄДРПОУ 40133562), щодо земельної ділянки № НОМЕР_1 , площею 6,5228 га, кадастровий номер 6323380500:10:000:0223 для ведення підсобного особистого господарства, яка знаходиться на території Володимирівської сільської ради Красноградського району Харківської області та зобов`язати відповідача повернути ОСОБА_1 належну земельну ділянку площею 6,5228 га, кадастровий номер 6323380500:10:000:0223 для ведення підсобного особистого господарства, в належному агротехнічному стані відповідно до акту приймання-передачі
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтагазресурс", ЄДРПО 40133562, ІПН 401335620165, юридична адреса: вул. Свято-Троїцька, буд. 39, с. Наталине, Красноградського району, Харківської області на користь ОСОБА_1 заборгованість зі сплати орендної плати за 2023 рік в сумі 1606,39 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтогазресурс", ЄДРПО 40133562, ІПН 401335620165, юридична адреса: вул. Свято-Троїцька, буд. 39, с. Наталине, Красноградського району, Харківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 3633,60 грн.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду через Красноградський районний суд Харківської області шляхом подачі в 30 денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Суддя
Суд | Красноградський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120292413 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Красноградський районний суд Харківської області
Рибальченко І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні