Справа№592/6259/24
Провадження №2/592/1489/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2024 року м.Суми
Ковпаківський районний суд міста Суми у складі: головуючого судді Алфьорова А.М., за участю секретаря Літовченко С.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу реєстрації місця проживання «ЦНАП» у м. Суми Сумської області, ОСОБА_2 , третя особа: Управління «Служба у справах дітей» Сумської міської ради про зняття з реєстрації,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, свої вимоги мотивує тим, що йому на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_1 . Наразі він зі своєю сім`єю проживають за кордоном та не планують повертатися до України. У зв`язку з чим, виникла необхідність у продажу квартири. Проте, наявність реєстрації у вказаній квартирі неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позбавляє його можливості продати квартиру. Донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає з батьками в Канаді. ОСОБА_5 , яка є бабусею ОСОБА_4 , на підставі довіреності від 10.01.2014 р., яку їй надала ОСОБА_2 , звернулася до відповідача із заявою про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) ОСОБА_4 , однак відповідачем було відмовлено у зняття з реєстрації, оскільки у матері ОСОБА_2 закінчився термін дії посвідки на тимчасове проживання. Просить суд: надати дозвіл на зняття з реєстрації неповнолітньої ОСОБА_4 , з подальшою реєстрацією; зобов`язати Відділ реєстрації місця проживання управління «ЦНАП» у м. Суми Сумської області, зняти із зареєстрованого місця проживання ОСОБА_4 .
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився. Від представника позивача ОСОБА_1 адвоката Безуглої К.В. надійшла заява про розгляд справи без її участі, позов підтримала, просила задовольнити.
Представник відповідача відділу реєстрації місця проживання «ЦНАП» у м. Суми Сумської області у судове засідання не з`явився, надали відзив на позов.
Представник третьої особи Управління «Служба у справах дітей» Сумської міської ради у судове засідання не з`явився.
Суд, дослідивши докази по справі, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 11.11.2010 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають у шлюбі, зареєстрованому Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Сумського районного управління юстиції у Сумській області, актовий запис № 121.
Від шлюбу мають доньку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право власності.
Згідно довідки від 07.03.2024 р. за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровані ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 тривалий час проживають на території Канади.
За змістом статей 71, 72 ЖК України наймач або члени його сім`ї можуть бути визнані судом такими, що втратили право користування жилим приміщенням, якщо вони не проживають у ньому без поважних причин понад шість місяців.
Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_4 , будучи зареєстрованим у квартирі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , не проживає у ній без поважних причин більше одного року та самостійно не має можливості знятися з реєстрації.
За статтею 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місце знаходження майна.
Відповідно до частини першої статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Статтею 391 ЦК України встановлено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (частина перша статті 321 ЦК України).
Відповідно до статті 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до статті 150 ЖК Української РСР громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, здавати в оренду, обмінювати, закладати, укладати інші не заборонені законом угоди.
За змістом частини першої статті16ЦКкожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Аналіз наведених вище норм цивільного законодавства України дає підстави для висновку про те, що у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, у тому числі шляхом звернення до суду за захистом свого майнового права, зокрема, із позовом про усунення перешкод у користуванні власністю.
Водночас відповідно до статті 7 Закону № 1382-IV зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягом семи днів на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання особи безвісно відсутньою або померлою), свідоцтва про смерть.
Таким чином, як випливає із указаної норми, зняття з реєстрації місця проживання може бути здійснено на підставі рішення суду виключно про: 1) позбавлення права власності на житлове приміщення; 2) позбавлення права користування житловим приміщенням; 3) визнання особи безвісно відсутньою; 4) оголошення фізичної особи померлою.
З огляду на те, що Закон № 1382-IV є спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правовідносини, пов`язані із зняттям з реєстрації місця проживання, положення статті 7 цього Закону підлягають застосуванню до усіх правовідносин, виникнення, зміна чи припинення яких пов`язані з юридичним фактом зняття з реєстрації місця проживання.
Отже, у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, зокрема, шляхом зняття особи з реєстрації місця проживання, пред`явивши разом з тим одну із таких вимог: 1) про позбавлення права власності на житлове приміщення; 2) про позбавлення права користування житловим приміщенням; 3) про визнання особи безвісно відсутньою; 4) про оголошення фізичної особи померлою.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 30 червня 2015 року (справа№ 21-1438а15).
Таким чином, порушене право позивача підлягає захисту у вибраний позивачем спосіб, тому з огляду на викладене позовні вимоги про усунення перешкод у користуванні ОСОБА_1 власністю, шляхом зняття ОСОБА_4 з реєстрації у квартирі за адресою: АДРЕСА_2 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу реєстрації місця проживання «ЦНАП» у м. Суми Сумської області, ОСОБА_2 , третя особа: Управління «Служба у справах дітей» Сумської міської ради про зняття з реєстрації задовольнити.
Усунути перешкоди у користуванні ОСОБА_1 власністю, шляхом зняття ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з реєстрації у квартирі за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд міста Суми шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя А.М. Алфьоров
Суд | Ковпаківський районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120292751 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Ковпаківський районний суд м.Сум
Алфьоров А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні