ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.07.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/527/24
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П. А. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу
за позовом: Товариство з обмеженою відповідальністю "КНС-К", Солом`янська площа, буд. 2, офіс 609/2, м. Київ, 03035
до відповідача: Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Червона шапочка» Калуської міської ради Івано-Франківської області вул. Січових Стрільців, буд. 31, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300
про стягнення заборгованості за договором в сумі 78 128 грн 91 коп.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "КНС-К" через підсистему Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи "Електронний суд" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Червона шапочка» Калуської міської ради Івано-Франківської області про стягнення заборгованості в сумі 78128,91грн. Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору № 96 від 15.08.2023 в частині оплати виконаних робіт.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 06.06.2024р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №909/527/24, Справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін). Запропоновано відповідачу підготувати та надати до суду і одночасно надіслати позивачеві відзив на позов, оформлений з урахуванням вимог, встановлених ст.165 ГПК України, протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали суду. Встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив із урахуванням вимог ст. 166 ГПК України протягом 10 днів з дня отримання відзиву. Встановлено відповідачу строк для подання заперечень із урахуванням вимог 167 ГПК України, протягом 10 днів з дня отримання відповіді на відзив.
07.06.2024 ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 06.06.2024 було надіслано відповідачу в його електронний кабінет, зареєстрований в підсистемі "Електронний суд".відповідач отримав копію ухвали суду 07.06.2024 в електронному кабінеті, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
З огляду на викладене відповідач вважається належним чином повідомленим про розгляд справи.
Відповідач не скористався наданим йому процесуальним правом і не подав до суду відзив на позов.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
При цьому, оскільки до суду не надходило клопотань учасників справи або одного з них в порядку частини 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін, з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, господарський суд розглядає справу без проведення судового засідання.
У частині 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд встановив наступне.
29.11.2023 року між ТОВ «КНС-К» (Виконавець, Позивач по справі) та Закладом дошкільної освіти (ясла-садок) «Червона шапочка» Калуської міської ради Івано-Франківської області (далі по тексту - Замовник, Відповідач) було укладено Договір № 96 (далі по тексту - Договір № 96)
Згідно з п. 1.1. Договору, Замовник доручив, а Виконавець зобов`язався надати такі послуги: ДК 021:2015:90470000-2 - Послуги з чищення каналізаційних колекторів -Гідродинамічне очищення каналізації закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Червона шапочка» по вулиці Січових Стрільців, 31 в місті Калуш Івано-Франківської області на суму 69 694,82 грн.
У відповідності з пунктом 3.1. Договору № 96 за надання послуг згідно п. 1.1. Договору № 96 Замовник сплачує Виконавцю суму, яка буде визначена Актом здачі прийняття-наданих послуг.
Пунктом 3.2. Договору № 96 встановлено, що оплата здійснюється протягом 10 календарних днів з моменту підписання обома сторонами акту здачі-приймання наданих послуг у безготівковій формі шляхом перерахування Замовником коштів на поточний рахунок Виконавця.
Відповідно до п. 6.4. Договору, при несвоєчасній оплаті Замовником вартості виконаних Виконавцем робіт, Замовник сплачує Виконавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення терміну сплати від суми не перерахованих коштів.
Виконавець виконав взяте на себе зобов`язання по Договору № 96, про що Сторонами було погоджено, підписано та скріплено печатками Акт здачі-приймання робіт (№ КБ-2в) та Довідку про вартість виконаних робіт (№ КБ-3) на загальну вартість 69 694,82 грн.
08.12.23 «Виконавець» надіслав «Замовнику» Вимогу про сплату заборгованості (вих.№ 16 від 08.12.2023).
У відповідь на Вимогу «Замовник» направив на адресу «Виконавця» лист від 28.12.2023 вих. № 01-18/173, в якому просив дати обгрунтування показникам у підсумковій відомості ресурсів до локального кошторису № 02-01-01, вважав вимогу про сплату заборгованості безпідставною .
Листом вих. № 07 від 15 січня 2024 року «Виконавець» надав «Замовнику» належне обгрунтування показникам у підсумковій відомості ресурсів до локального кошторису № 02-01-01 та вимагав погасити заборгованість в розмірі 69 694,82 грн. без ПДВ.
12.02.24 «Виконавець» направив на адресу «Замовника» претензію яка отримана Відповідачем згідно трекінга відправлень Укрпошти 20.02.24. Вказана претензія залишилася без реагування з боку відповідача.
Станом на 04.06.2024р. сума заборгованості за Договором № 96 становить 78128,91грн. в тому числі: 69694,82грн основного боргу, 7003,76грн. пені, 699,11грн. інфляційних збитків, 731,22грн 3% річних.
Вказані обставини спричинили звернення позивача до суду з позовом.
Із змісту статті 11 Цивільного кодексу України вбачається, що цивільні права та обов`язки виникають зокрема, з договору.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (статті 626, 627, 628, 629 Цивільного кодексу України).
За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (статті 901, 903 Цивільного кодексу України).
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (стаття 509 Цивільного кодексу України, стаття 173 Господарського кодексу України).
Відповідно до положень статті 526 Цивільного кодексу України, статті 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України, частина 7 стаття 193 Господарського кодексу України).
Нормою частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (частина1 статті 612 Цивільного кодексу України).
Матеріалами справи підтверджується, що позивач виконав взяті на себе договірні зобов`язання - надав послуги з чищення каналізаційних колекторів закладу дошкільної освіти (ясла-садок) "Червона шапочка" вартістю 69694,82грн..
Відповідач доводів позивача не спростував, доказів виконання зобов`язань за договором не надав.
За наведеного, позовні вимоги про стягнення з відповідача боргу в сумі 69694,82грн є обґрунтованими.
Частинами 1 та 3 ст. 549 Цивільного кодексу України передбачено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Відповідно до п. 6.4. Договору, при несвоєчасній оплаті Замовником вартості виконаних Виконавцем робіт, Замовник сплачує Виконавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення терміну сплати від суми не перерахованих коштів.
На підставі наведеного пункту договору позивачем нараховано відповідачу 7003,76 грн пені.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що відповідач в порушення умов договору не виконав взяті на себе зобов`язання щодо оплати вартості наданих позивачем послуг.
З огляду на обґрунтованість даної вимоги та правильність проведеного позивачем розрахунку пені, вимога про стягнення 7003,76 грн пені підлягає задоволенню.
Згідно зі статтею 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі даного пункту договору позивачем нараховано відповідачу 699,11 грн інфляційних втрат та 731,22 грн 3% річних.
З огляду на обґрунтованість даних вимог та правильність проведеного позивачем розрахунку, вимоги про стягнення 699,11 грн інфляційних втрат та 731,22грн 3% річних підлягають задоволенню.
У контексті наведеного позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Відповідно до ст.77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 86 ГПК України).
Пунктом 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з даним позовом позивач сплатив судовий збір в розмірі 3028 грн 00 к.
Враховуючи задоволення позову судовий збір в сумі 3028 грн покладається на відповідача.
Керуючись ст. 2, 13, 73, 74, 86, 129, 165, 202, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КНС-К" до Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) "Червона шапочка" Калуської міської ради Івано-Франківської області про стягнення за договором надання послуг 78128,91грн. звборгованості задоволити.
Стягнути з Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) "Червона шапочка" Калуської міської ради Івано-Франківської області (77300, Івано-Франківська обл., м. Калуш, вул. Січових Стрільців, буд. 31, ЄДРПОУ 2638603) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КНС-К" (Солом`янська площа, буд. 2, офіс 609/2, м. Київ, 03035; ідентифікаційний код 40694074) - 69694,82грн основного боргу, 7003,76грн. пені, 699,11грн. інфляційних збитків, 731,22грн 3% річних та 3028,00грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення підписане 08.07.2024.
Суддя Шкіндер П.А.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120302358 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Шкіндер П. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні