Рішення
від 10.07.2024 по справі 175/8937/23
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 175/8937/23

Провадження № 2/175/2228/23

РІШЕННЯ

Іменем України

"10" липня 2024 р. смт. Слобожанське

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Журавель Т.С., за участю секретаря судового засіданняВербицької К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Чумаківської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, третя особа - приватний нотаріус Дніпровського районного округу Кайко Ольга Петрівна, про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Чумаківської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, третя особа - приватний нотаріус Дніпровського районного округу Кайко Ольга Петрівна, про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування.

В обґрунтування поданої заяви вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Постановою приватного нотаріуса Дніпровського районного нотаріального округу Кайко О.П. від 05.09.2023 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, оскільки право власності на вказаний будинок за спадкодавцем не зареєстроване. З огляду на те, що позивач є єдиним спадкоємцем першої черги, просить суд визнати право власності на будинок в порядку спадкування.

Ухвалою судді Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 14.12.2023 року дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито підготовче провадження у справі.

Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 12.03.2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання учасники справи не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Позивач через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи без його участі. Представник відповідача засобами електронного зв`язку також надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без участі.

У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_1 , про що 30.04.1964 року зроблено актовий запис №405. Батьком записаний ОСОБА_2 , матір`ю ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданого Дніпровським відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпродзержинського міського управління юстиції Дніпропетровської області та повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00040760424 від 31.07.2023 року.

Рішенням 14 сесії XXI скликання Балівської сільської Ради народних депутатів від 11 червня 1993 року, сільська рада вирішила передати безкоштовно в приватну власність та постійне користування земельну ділянку 0,18 га ОСОБА_2 для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд особистого підсобного господарства, садівництва, дачного і гаражного будівництва.

Згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ДП ДН №005056, виданого 25 січня 1996 року Чумаківською сільською Радою народних депутатів на підставі рішення 14 сесії XXI скликання Балівської сільської Ради народних депутатів від 11 червня 1993 року, ОСОБА_2 передано у приватну власність земельну ділянку, що розташована на території с. Зоря, Чумаківської сільської ради для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №4938.

Розпорядженням Голови Дніпропетровської районної державної адміністрації від 12.05.1997 року №350-р затверджено рішення виконкому №9 від 11 березня 1997 року

Чумаківської селищної Ради народних депутатів «Про визнання права власності на житлові

будинки».

На підставі зазначених рішень Бюро технічної інвентаризації виготовило Технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 на ім?я ОСОБА_2 .

Відповідно до довідки №223, виданої Чумаківською сільською радою Дніпровського району Дніпропетровської області від 03.04.2018 року, відповідно до розпорядження сільського голови №07 від 17.02.2016 року, АДРЕСА_2 .

Згідно Технічного паспорта, виготовленого КП «БТІ» на замовлення мого батька, на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , домоволодіння складається з: будинку (літ. А), площею 63, 57 м.кв.; сіни - (літ. а), площею 33,32 м.кв.; сіни - (літ а'), площею 9,67 м.кв.; вбиральня (літ. Б); погріб (літ. В); сарай (літ. Г), площею 22,75 кв.м; сарай (літ. Ж), площею 13,0 м.кв.; літня кухня (літ. Д), площею 18,7 м.кв.; гараж (літ. Є), площею 26,65 м.кв; колодязь (літ. К); споруди № 1-3.

Відповідно до інформаційної довідки №354392826 від 15.11.2023 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо будинку за адресою: АДРЕСА_1 відомості про реєстрацію в реєстрі відсутні.

01.10.2010 року ОСОБА_2 склав заповіт, посвідчений секретарем виконкому Чумаківської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області Роменською Н.І., на випадок його смерті заповідав належний йому будинок за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 2,650 гектарів, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серія І-ДП №043643.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Чумаківської сільської ради Дніпровського району від 26.08.2022 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зроблено актовий запис №31.

Як вбачається з довідки, виданої приватним нотаріусом Дніпровського районного нотаріального округу Кайко О.П. від 28.08.2023 року №86/02-14, ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем майна померлого ОСОБА_2 .

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого виконавчим комітетом Чумаківської сільської ради Дніпровського району від 18.08.2015 року, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що 18.08.2015 року зроблено актовий запис №33.

18.10.2022 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Дніпровського районного нотаріального округу Кайко О.П. з заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті батька - ОСОБА_2 .

Постановою приватного нотаріуса Дніпровського районного нотаріального округу Кайко О.П. від 05.09.2023 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, оскільки право власності на вказаний будинок за спадкодавцем не зареєстроване.

12.09.2023 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Дніпровського районного нотаріального округу Кайко О.П. з заявою про прийняття спадщини, яка складається з земельної ділянки, площею 0,18 га, кадастровий номер: 1221488000:05:001:0075, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення земельної ділянки: 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), місце розташування якої: АДРЕСА_1 (сім) та отримав свідоцтво про право на спадщину на вищевказану земельну ділянку, яке зареєстроване в реєстрі за №645.

Вирішуючи спар по суті, суд виходив з наступного.

Згідно ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч. ч. 1, 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч. 1ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно ч. 2 ст. 1258 ЦК України, кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Положеннями ст. 1261 ЦК України визначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості є набуття спадкодавцем зазначеного права в установленому законодавством України порядку.

Для набуття права власності в установленому законом порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно.

Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду, земельну ділянку.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Право власності на збудоване до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його будівництва, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом.

До 05 серпня 1992 року закон не передбачав процедуру введення нерухомого майна в експлуатацію при оформленні права власності.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 05 серпня 1992 року № 449 «Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів державного замовлення», яка втратила чинність 30 грудня 2004 року, було встановлено порядок та умови прийняття в експлуатацію об`єктів будівництва, при цьому введення приватних житлових будинків в експлуатацію при оформленні права власності, збудованих до 05 серпня 1992 року, не передбачалося.

Належним документом, що засвідчує факт існування об`єкта нерухомого майна й містить його технічні характеристики, є технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатом його технічної інвентаризації.

Аналогічний правовий висновок висловлено Верховним Судом, зокрема у постанові від 01 квітня 2020 року у справі № 760/1651/16-ц.

Відповідно до пункту 3.1 Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженим Наказом № 91 від 24 червня 2011 року, прийняття в експлуатацію об`єктів (крім закінчених будівництвом до 05 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них) здійснюється безоплатно територіальними органами Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі Інспекція) за результатами технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж та за наявності документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій розміщений об`єкт, шляхом реєстрації поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації (далі декларація), яка складається за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.

Згідно пункту 3.2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року № 127, не належать до самочинного будівництва індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі та споруди, прибудови до них побудовані до 05 серпня 1992 року.

У разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не проводилася і правовстановлювальний документ відсутній, питання про визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного власника (спадкоємця) повинно вирішуватися в судовому порядку (лист Міністерства Юстиції України від 21 лютого 2005 року № 19-32/319).

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З урахуванням того, що на час закінчення будівництва житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , законодавство не містило обов`язку забудовника (власника) здавати такі об`єкти в експлуатацію, отримувати правовстановлюючий документ на будинок та здійснити державну реєстрацію права власності, суд доходить висновку, що вищевказаний житловий будинок існував як об`єкт цивільних прав та увійшов до складу спадкової маси після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з чим позивач має право на спадкування даного будинку як спадкоємець першої черги за законом.

На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позовна заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76-81, 259, 263-265, 354, 355 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Чумаківської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, третя особа - приватний нотаріус Дніпровського районного округу Кайко Ольга Петрівна, про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) право власності на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т. С. Журавель

СудДніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення10.07.2024
Оприлюднено15.07.2024
Номер документу120303316
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —175/8937/23

Рішення від 10.07.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Журавель Т. С.

Ухвала від 12.03.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Журавель Т. С.

Ухвала від 14.12.2023

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Журавель Т. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні