ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 24 46 63/32 05 11, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2024 рокуСправа № 912/1180/24
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу № 912/1180/24
за позовом: Приватного підприємства "Компанія Росток-Агро", вул. Аджамська, м. Кропивницький, 25015
до відповідача: Фермерського господарства "Міллєр Генріх Генріхович", с. Гурівка, Долинський район, Кіровоградська область, 28450
простягнення 362 590,34 грн
Без виклику сторін (судове засідання не проводилось).
Приватне підприємство "Компанія Росток-Агро" (далі - ПП "Компанія Росток-Агро", позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою з вимогами до Фермерського господарства "Міллєр Генріх Генріхович" (далі - ФГ "Міллєр Генріх Генріхович", відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 362 590,34 грн, з яких: 262 713,69 грн основного боргу, 52 107,24 грн пені, 47 769,41 грн річних, з покладенням на відповідача судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на невиконання відповідачем зобов`язань з оплати поставленого товару за договором поставки № 2 336 від 04.04.2023.
Ухвалою від 10.05.2024 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення її недоліків.
В межах строку, визначеного судом, позивачем усунуто недоліки позовної заяви, про що 15.05.2024 суду подані відповідні докази.
Ухвалою від 20.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 912/1180/24. Постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами.
Відповідач відзиву на позову не подав, будь-яких заяв, клопотань щодо розгляду справи не заявив.
Частиною 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч.4 ст.120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 11 ст. 242 ГПК України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Згідно сформованого судом запиту до підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" встановлено відсутність електронного кабінету ФГ "Міллєр Генріх Генріхович", з підстав чого суд направив відповідачу ухвалу про відкриття провадження у справі в паперовій формі.
20.05.2024 ухвала направлена рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження ФГ "Міллєр Генріх Генріхович", за якою відповідач зареєстрований в Єдиному державному реєстрі та яка зазначена в позовній заяві.
Станом на 25.06.2024 будь-які відомості щодо отримання чи причин не отримання ухвали до суду не надходили, з підстав чого суд повторно направив ухвалу від 20.05.2024 на адресу відповідача.
Крім того, 25.06.2024 суд направив таку ухвалу на електронну пошту ФГ "Міллєр Генріх Генріхович", відомості про яку зазначені у позові, та сповістив про розгляд справи за номером телефону, який вказано в реєстрі (а.с. 34, 35).
Телефонне сповіщення отримано особою, яка представилась керівником ФГ "Міллєр Генріх Генріхович". Ухвала суду після її повторного направлення фактично отримана відповідачем, про що свідчить поштове повідомлення.
Таким чином, ФГ "Міллєр Генріх Генріхович" є таким, що належним чином повідомлене про розгляд справи.
Частиною 2 ст. 178 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Частиною 1 ст. 252 ГПК України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
З підстав викладеного та в межах законодавчо визначених строків, а також враховуючи відсутність клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд розглядає справу без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази у справі, суд встановив наступні обставини.
04.04.2023 між ПП "Компанія Росток-Агро" (Постачальник) та ФГ "Міллєр Генріх Генріхович" (Покупець) укладено Договір поставки № 2 336 (далі Договір, а.с. 4-7) за умовами якого:
- в терміни визначені Договором, Постачальник зобов`язується передати у власність Покупця продукцію виробничо-технічного призначення (далі - Товар), а Покупець зобов`язується прийняти Товар і сплатити за нього грошову суму (вартість, ціну), визначену договором (п. 1.1.),
- за даним Договором постачається виключно оригінальна продукція, асортимент, кількість, ціна якої визначаються Додатками та/або накладними та/або рахунками-фактури, що є невід`ємною частиною цього Договору (п. 2.1.).
Ціна продукції, що поставляється за цим Договором, вказується у Додатках в національній валюті та визначається, в залежності від виду товару (Засоби Захисту Рослин (ЗЗР, Насіння, Насіння Вітчизняного виробництва, Міндобрива та Мікродобрива). Для Товару (ЗЗР, Насіння та Мікродобрива) сторони встановлюють ціну та його вартість у гривнях, а також визначають їх еквівалент у доларах США. Загальна сума договору визначається сукупністю Додатків та/або накладних та/або рахунків-фактур, що зазначені в п. 2.1, Договору, та які є невід`ємною частиною цього договору. У випадку розбіжностей даних у Додатках щодо кількості і ціни товару в порівнянні з даними у відповідній видатковій накладній, перевагу має видаткова накладна. Видаткова накладна є невід`ємною частиною договору та підписується з боку Покупця особою, уповноваженою довіреністю на отримання товарно-матеріальних цінностей (товару) (п.2.2., 2.3.).
Розділом 3 Договору визначено умови оплати.
Відповідно до п. 3.1.-3.4. Договору порядок розрахунків за поставлений товар визначається в Додатках до даного Договору. Сторони погоджуються застосовувати при проведені розрахунків за цим договором курс Долара США до гривні, що встановлений на міжбанківській валютній біржі на день підписання договору. В тому випадку, коли курс на міжбанківській валютній біржі щодо продажу дол. США до гривні на день проведення розрахунків (перерахування коштів) є вищим за курс відповідної іноземної валюти на день укладення Додатку, Сторони для визначення суми належної до оплати використовують таку формулу:
С=А1/А2 х В, де: С - сума належна до сплати; В - ціна Товару на момент підписання Додатку; А1 - (курс на міжбанківській валютній біржі щодо продажу дол. США до гривні) на день перерахування коштів; А2 - (курс на міжбанківській валютній біржі щодо продану дол. США до гривні) на день підписання відповідного Додатку.
При проведенні розрахунків, сума в гривнях, яку покупець зобов`язаний сплатити постачальнику як належну оплату повної вартості Товару, визначається з врахуванням умов ч. 1 цього пункту шляхом множення грошового еквівалента вартості неоплаченого Товару в доларах США на курс на міжбанківській валютній біржі щодо продажу дол. США до гривні на день проведення оплати. Всі платежі за цим Договором здійснюються покупцем з врахуванням п. 3.3. Договору.
Строк поставки Товару визначається у відповідних Додатках до цього договору (п. 4.1. Договору).
Розділом 6 Договору визначено умови поставки, приймання та використання продукції.
Поставка продукції здійснюється на умовах визначених у Додатках до цього договору (п. 6.1. Договору).
Відповідно до п. 7.1.- 7.1.1. Договору, за порушення умов даного Договору винна сторона відшкодовує спричинені цим збитки в порядку, передбаченому чинним законодавством та з урахуванням даного Договору. Крім відповідальності, встановленої п. 7.1. даного договору, покупець:
- за несвоєчасну оплату продукції сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми боргу за кожний день прострочення;
- за відмову від отримання або в разі необґрунтованого повернення продукції, якою є ЗЗР або Мінеральні добрива, сплачує штраф а розмірі 10% процентів вартості не отриманої або повернутої продукції;
- за відмову від отримання продукції або в разі необґрунтованого повернення продукції, якою є Насіння.
Пунктом 7.7. Договору передбачено, що в разі невиконання покупцем зобов`язань щодо оплати отриманого Товару та невиконання зобов`язань передбачених розділом 3 цього Договору покупець, відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, сплачує на користь постачальника крім суми заборгованості 30% річних, якщо інший розмір річних не встановлено відповідним Додатком до Договору. Річні нараховуються на загальну суму простроченої оплати.
Договір набуває чинності з дня його підписання представниками обох сторін і діє до повних розрахунків. Термін дії Договору по 03.04.2024 року, але в будь-якому випадку Договір є чинним до повного виконання зобов`язань Сторонами (п. 11.2., 11.5 Договору).
04.04.2023, 21.04.2023 та 09.05.2023 між сторонами підписано Додатки до Договору, в яких передбачено поставку Товару - насіння та засоби захисту рослин, згідно наведених в Додатках асортименті, кількості та ціні на загальну суму 262 713,69 грн:
144 101,60 грн згідно Додатку № БП000000592 від 04.04.2023;
42 335,05 грн згідно Додатку № БП000000595 від 04.04.2023;
67 002,00 грн згідно Додатку № БП000000821 від 21.04.2023;
9 275,04 грн згідно Додатку № БП000001098 від 09.05.2023 (а.с. 8-11).
У перелічених Додатках (п.3.1) до цього Договору сторони визначили порядок розрахунків за поставлений Товар, а саме: Покупець оплачує Постачальнику суму, зазначену в п. 2 цих Додатків та рахунках-фактурах шляхом її перерахування на поточний рахунок Постачальника в терміни в казані в графіку оплати грошових коштів за Товар.
Умови Договору поставки та Додатків до Договору узгоджені між сторонами шляхом підписання Договору і Додатків керівниками підприємств та скріплення печатками підприємств.
На виконання умов Договору, в період з 12.04.2023 по 10.05.2024 позивачем відповідачу поставлено Товар на загальну суму 262 713,69 грн, що підтверджується видатковими накладними № 12544 від 12.04.2023 на суму 40 335,06 грн, № 12558 від 12.04.2023 на суму 1 999,99 грн, № 12709 від 25.04.2023 на суму 67 002,00 грн, № 12812 від 28.04.2023 на суму 144 101,60 грн та № 13063 від 10.05.2023 на суму 9 275,04 грн (а.с. 12-16).
Позивач зазначає, що ФГ "Міллєр Генріх Генріхович" зобов`язання з оплати товару не здійснило, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Норми прав, застосовані судом, та мотивована оцінка доводів сторін і поданих доказів.
1. Щодо суми основного боргу.
Згідно ст. ст. 173, 174, 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст. ст. 11, 509, 525, 526 629 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), договір є підставою виникнення зобов`язань, які мають виконуватись належним чином відповідно до умов договору. Одностороння відмова від зобов`язання або його зміна не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. ч. 1, 6 ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.
В силу приписів ст. 663 ЦК України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 664 ЦК України, обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару. Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший момент виконання продавцем обов`язку передати товар.
Покупець, згідно ч. 1 ст. 691, ч.ч. 1, 2 ст. 692 ЦК України, зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.
Із наведених норм слідує, що за загальним правилом обов`язок покупця оплатити товар виникає після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього. Це правило діє, якщо спеціальними правилами або договором купівлі-продажу не встановлено інший строк оплати.
Як встановлено матеріалами справи, на виконання Договору №2 336 від 04.04.2023 ПП "Компанія Росток-Агро" поставлено, а ФГ "Міллєр Генріх Генріхович" отримано Товар на загальну суму 262 713,69 грн, про що оформлено відповідні видаткові накладні (а.с. 12-16).
Видаткові накладні містять необхідні реквізити згідно Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Наявний підпис та печатка отримувача Товару.
Відповідно до Додатків до Договору кінцевим строком розрахунку за Товар є 13.10.2023, а тому станом на дату звернення до суду з позовом у даній справі строк оплати за поставлений товар є таким, що настав.
Відповідач під час розгляду справи в суді будь-яких заперечень з приводу фактичного отримання Товару не висловив. Докази сплати вартості Товару до суду не подав.
З підстав вищевикладеного є підтвердженими позовні вимоги щодо стягнення суми основного боргу та наявні підстави для стягнення з відповідача 262 713,69 грн вартості поставленого Товару.
2. Щодо стягнення пені та 30% річних.
Невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання є підставою для сплати штрафних санкцій (неустойки, штрафу, пені), що передбачено ст. 230 ГК України. Суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 Господарського кодексу України.
Згідно правил частин 4 ст. 231 ГК України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.
Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 ГК).
Згідно визначення, наведеного в ст. 549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Окрім того, частиною 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, сторони договору можуть зменшити або збільшити передбачений законом розмір процентів річних. Якщо укладеним сторонами договором передбачено збільшення розміру процентів у зв`язку з простроченням сплати боргу, розмір ставки, на яку збільшено проценти, є іншим розміром процентів в розумінні ст. 625 Цивільного кодексу України.
Як встановлено, пунктом 7.1.1. Договору передбачено, що за несвоєчасну оплату продукції Покупець сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми боргу за кожний день прострочення.
Пунктом 7.7. Договору передбачено, що в разі невиконання покупцем зобов`язань щодо оплати отриманого Товару та невиконання зобов`язань передбачених розділом 3 цього Договору покупець, відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, сплачує на користь постачальника крім суми заборгованості 30% річних, якщо інший розмір річних не встановлено відповідним Додатком до Договору. Річні нараховуються на загальну суму простроченої оплати.
Крім того, в пункті 7.8. Договору поставки сторони домовились про те, що стягнення штрафних санкцій (пені, штрафу, процентів) за даним Договором відповідно до п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України не обмежується строком нарахування та припиняється в день виконання стороною зобов`язання, а строк позовної давності щодо стягнення штрафних санкцій, у відповідності до ст. 259 Цивільного кодексу України продовжується до 3 (трьох) років.
Наведені вище умови Договору узгоджуються із зазначеними вище приписами законодавства.
Перевіривши розрахунок пені та 30 % річних (а.с. 26), господарський суд встановив, що позивачем неправильно визначено початок періоду прострочення грошового зобов`язання та суми заборгованості, на які повинні здійснюватись нарахування.
За загальним правилом обчислення строку, що визначено в ст. 253, 254, 255 ЦК України, перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день. Якщо строк встановлено для вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку.
Згідно Додатків до Договору сторонами визначено, що в строк до 04.04.2023 відповідач має сплатити 37 287,33 грн (28 820,32 грн згідно Додатку № БП000000592 від 04.04.2023 та 8 467,01 грн згідно Додатку № БП000000595 від 04.04.2023); до 21.04.2023 - 50 687,73 грн (37 287,33 грн +13 400,40 грн згідно Додатку № БП000000821 від 21.04.2023); до 09.05.2023 - 52 542,74 грн (50 687,73 грн + 1 855,01 грн згідно Додатку № БП000001098 від 09.05.2023; до 13.10.2023 - 262 713,69 грн (52 542,74 грн +115 281,28 грн згідно Додатку № БП000000592 від 04.04.2023+33868,04 грн згідно Додатку № БП000000595 від 04.04.2023+53 601,60 грн згідно Додатку № БП000000821 від 21.04.2023+7 420,03 грн згідно Додатку № БП000001098 від 09.05.2023).
У зв`язку з викладеним, господарський суд наводить власний розрахунок пені та 30% річних, з урахуванням правил обліку строку, фактичних сум заборгованості та в межах періоду розрахунку позивача, а саме:
з 05.04.2023 по 21.04.2023 на суму боргу 37 287,33 грн пеня становить 868,34 грн, 30% річних становлять 521,00 грн;
з 22.04.2023 по 09.05.2023 на суму боргу 50 687,73 грн пеня становить 1 249,83 грн, 30% річних становлять 749,90 грн;
за період з 10.05.2023 по 13.10.2023 на суму боргу 52 542,74 грн пеня становить 10 459,60 грн, 30% річних становлять 6 780,17 грн;
за період з 14.10.2023 по 16.04.2024 на суму боргу 262 713,69 грн пеня становить 41 503,87 грн, 30% річних становлять 40 099,68 грн.
Таким чином, правильним розрахунком є 54 081,64 грн пені та 48 150,75 грн 30% річних.
Однак, за розрахунком позивача пеня та 30% річних становлять менші суми, ніж розраховані судом, а тому не виходячи за межі позовних вимог, суд задовольняє суми розраховані позивачем.
На підставі вищевикладеного, позовні вимоги ПП "Компанія Росток-Агро" до ФГ "Міллєр Генріх Генріхович" про стягнення заборгованості в розмірі 262 713,69 грн основного боргу, 52 107,24 грн пені та 47 769,41 грн30% річних підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Інших судових витрат сторони не заявляють.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 126, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Фермерського господарства "Міллєр Генріх Генріхович" (с. Гурівка, Долинський район, Кіровоградська область, 28450, ідентифікаційний код 35766974) на користь Приватного підприємства "Компанія Росток-Агро" (вул. Аджамська, м. Кропивницький, 25015, ідентифікаційний код 36585182) заборгованість в сумі 362 590,34 грн, з яких: 262 713,69 грн основного боргу, 52 107,24 грн пені та 47 769,41 грн 30% річних, а також 5 438,86 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати Приватному підприємству "Компанія Росток-Агро" до електронного кабінету; Фермерському господарству "Міллєр Генріх Генріхович" за адресою: с. Гурівка, Долинський район, Кіровоградська область, 28450.
Повне рішення складено 10.07.2024.
Суддя В.В.Тимошевська
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120304422 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Тимошевська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні