ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"09" липня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/1880/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Літвінов С.В., розглянувши матеріали за позовом Публічне акціонерне товариство "МТБ БАНК" (просп. Миру, 28, м. Чорноморськ, Одеська обл., Одеський р-н, 68003) до відповідача: 1. Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО ЕКСІМ" (просп. Небесної Сотні, 47/3, Одеса, Одеська область, 65114); 2. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення 472701,16 грн.;
Відповідно до ч. 13 ст. 8, ч. 2, 5 ст. 252 ГПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без повідомлення учасників справи.
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "МТБ БАНК" звернулось до Господарського суду Одеської області із позовом про солідарне стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ЕКСІМ" та ОСОБА_1 472701,16 грн. заборгованості.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем1 договору про надання овердрафтового кредиту № 007321/2020 від 30.12.2020
Ухвалою господарського суду Одеської області від 06.05.2024р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/1880/24, справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін). Запропоновано відповідачу підготувати та надати до суду і одночасно надіслати позивачеві відзив на позов, оформлений з урахуванням вимог, встановлених ст.165 ГПК України, протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали суду. Встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив із урахуванням вимог ст. 166 ГПК України протягом 10 днів з дня отримання відзиву. Встановлено відповідачу строк для подання заперечень із урахуванням вимог 167 ГПК України, протягом 10 днів з дня отримання відповіді на відзив.
Відповідачам ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана в межах строку, встановленого Господарським процесуальним кодексом України, на їх адреси, які зазначені у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та Єдиного державного демографічного реєстру
Як вбачається з матеріалів справи, надіслані судом відповідачам рекомендованими листами з позначкою "Судова повістка" ухвала про відкриття провадження у справі були повернуті поштовою установою з відміткою "за закінченням терміну зберігання"
Суд зауважує, що згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Відтак, в силу вищенаведених положень законодавства, день спроби вручення поштового відправлення за адресами місцезнаходження відповідача, який зареєстрований у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу відповідної ухвали суду.
Отже, оскільки ухвала суд про відкриття провадження у справі направлена судом за належними адресами відповідачів і повернуті поштою, суд доходить висновку, що відповідачі повідомлені про відкриття провадження у справі та прийняття позовної заяви до розгляду.
Крім того, за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідач має доступ до судових рішень та мав можливість ознайомитись з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Згідно з ч.ч.5, 7 ст. 252 ГПК України ст.252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учассуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.
Водночас суд зауважує, що відповідно до пунктів 3 та 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Зі змісту ст. 165 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що свої заперечення проти позову відповідач може викласти у відзиві на позовну заяву. При цьому, згідно ч. 4 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
Відповідачі своїм процесуальним правом на подання відзиву не скористались, жодних заперечень проти позову не надав, з огляду на що суд вважає за можливе відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Згідно положень ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У відповідності до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи суд встановив.
Між Публічним акціонерним товариством "МТБ Банк" (далі - банк) та Приватним підприємством "Аграрне золото України" (далі - позичальник) укладений договір про надання овердрафтового кредиту №007321/2020 від 30.12.2020 (далі - договір). 12.01.2021 до вказаного договор укладено додаткову угоду №1
Відповідно до пункту 1.1 договору банк зобов`язується здійснювати овердрафтове кредитування позичальника, що полягає в проведенні його платежів понад залишок коштів на відкритому в банку поточному рахунку позичальника № НОМЕР_1 код банку 328168 (далі - поточний рахунок) за рахунок кредитних коштів у межах ліміту, встановленого відповідно до п. 1.3 цього договору, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.
Овердрафтове кредитування (далі - кредит) надається на поповнення обігових коштів Позичальника.
Згідно пункту 1.3 договору ліміт, стосовно до цього договору, являє собою суму коштів, у межах якої банк зобов`язується здійснювати оплату розрахункових документів позичальника понад залишок коштів на поточному рахунку. Ліміт розраховується відповідно до затвердженої внутрішньобанківської методики на підставі даних про рух коштів на поточному рахунку, балансу і звіту про фінансові результати, на останню звітну дату, показника ліквідності діяльності, співвідношення власних і позичкових коштів, платоспроможності, кредитній історії й іншим показникам фінансового стану позичальника відповідно до внутрішньобанківських нормативів і нормативних актів Національного банку України.
Відповідно до п.1.3 в редакції додаткової угоди №1 від 12.01.2021 ліміт складає 400000 грн., з урахуванням п. 1.3.1.
Відповідно до п. 1.4. проведення платежів позичальника в порядку, встановленому цим договором, здійснюється банком у термін по 29 березня 2021 року включно, з урахуванням п. 1.4.1- 1.4.5. цього договору, цей строк може бути продовжений до 23 грудня 2021 року включно. При цьому таке продовження здійснюється виключно в рамках розрахункового ліміту, що не перевищує 400000,00 (чотириста тисяч гривень) відповідно до п. 1.3. договору. Овердрафтове кредитування позичальника здійснюється банком у межах ліміту та строку, встановлених згідно п.п. 1.3., 1.4. та з урахуванням п.п. 1.3.1., 1.4.1.1.4.5. договору, з періодом безупинного користування кредитом не більш ніж 30 (тридцять) календарних днів.
Періодом безупинного користування кредитом є період часу, протягом якого безупинно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку.
Початком періоду безупинного користування кредитом вважається перший день, починаючи з якого безупинно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку позичальника при закритті банківського дня. Зменшення чи зростання заборгованості за кредитом в цей період не впливають на визначення дати початку періоду безупинного користування кредитом. Датою закінчення періоду безупинного користування кредитом вважається день по закінчення якого на поточному рахунку зафіксоване нульове дебетове сальдо.
Пунктом 2.2.2 договору визначено, що позичальник зобов`язується сплатити проценти за весь час фактичного користування кредитом згідно п.п. 4.1, 4.2 цього договору.
Згідно пункту 2.2.3 договору позичальник зобов`язується погашати кредит, отриманий в межах установленого цим договором ліміту, у строк та на умовах, встановлених п. 1.5. договору, але не пізніше терміну, зазначеного у п. 1.4. договору.
Пунктом 2.2.5 договору передбачено, що позичальник зобов`язується здійснити повне погашення кредиту не пізніше терміну, встановленого п. 1.4 цього договору.
Пунктом 2.2.7 договору визначено, що позичальник зобов`язується сплатити банку комісії відповідно до п. 4.3 цього договору.
Відповідно до пункту 4.1 договору позичальник сплачує банку проценти у розмірі
- 16,0% річних в межах передбаченого п. 1.5 цього договору періоду безупинного користування кредитом;
- 35,0% річних в разі перевищення встановленого п. 1.5. цього договору періоду безупинного користування кредитом (починаючи з наступного дня за встановленим п. 1.5. цього договору періодом безупинного користування кредитом);
виходячи з фактичної кількості днів користування кредитом та фактичних залишків за дебетом поточного рахунку позичальника № UA493281680000026005000004490 код банку 328168 та 360 днів у році. Проценти підлягають сплаті в межах строку надання кредиту щомісяця, з 26-го числа поточного місяця, але не пізніше останнього робочого дня цього місяця, і в день закінчення терміну надання кредиту. Після закінчення терміну надання кредиту, передбаченого п. 1.4. цього договору, проценти за період прострочення сплачуються позичальником на день фактичного погашення заборгованості (основного боргу) за кредитом.
Платежі здійснюються на рахунок в банку № UA493281680000026005000004490 код банку 328168
4.2. Проценти за користування Кредитом нараховуються щоденно за фактичний період користування Кредитом, в день повного (дострокового або із простроченням) погашення Кредиту та в день, передбачений для повного погашення Кредиту відповідно із п. 1.4. цього Договору. Проценти сплачуються Позичальником щомісяця в останній робочий день поточного місяця, і в день фактичного повного погашення Кредиту. У випадку не сплати Позичальником процентів у останній робочий день поточного місяця, вони вважаються простроченими у перший наступній за ним календарний день поточного місяця.
4.3. Позичальник сплачує Банку комісії:
а) за проведення розрахунків за поточним рахунком, пов?язаних з кредитуванням, в розмірі 1,0% (Один процент) від суми Кредиту, передбаченої п. 1.3. цього Договору. Комісія без ПДВ. Комісія сплачується Позичальником в строки, вказані у п.4.3. на рахунок Позичальника, зазначений в п. 1.1 цього Договору.
б) за виконання операцій за переказ коштів з використанням систем дистанційного обслуговування в розмірі 0,5 % (Нуль цілих п?ять десятих процента) від суми ліміту овердрафту, передбаченої п. 1.3. цього Договору. Комісія без ПДВ.
Комісія сплачується Позичальником на рахунок, вказаний у п. 2.1.1. цього Договору;
Комісія, відповідно до п. «б», сплачується в межах строку надання Кредиту щомісяця.
Комісія, відповідно до п.п. «а» сплачується в день укладання цього Договору.
Так на підтвердження виконаних обов`язків банком до позова надано виписками по рахунках позичальника.
Крім того в матеріалах справи наявні листи №29/01-1 від 29.01.2021 та №б/н від 31.03.2021 про визнання боргу відповідачем
03.06.2021 листом-претензією за вих. №01/602-0/56.3 позивачем направлено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ЕКСІМ» та листом-претензією за вих. №01/603-0/56.3 на адресу поручителя вимогу про виконання умов Кредитного договору та погашення простроченої заборгованості.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов`язку в натурі (п. 5 ч. 2 ст. 16 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням с правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати маймо, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно із ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 ЦК України).
Виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності (ч. 1 ст. 546 ЦК України).
Відповідно до ст. 560 ЦК України за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов`язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Згідно із ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Проаналізувавши правовідносини між сторонами, які виникли з вищевказаного договору, суд дійшов висновку про те, що даний договір за своє правовою природою є кредитним договором.
За змістом частин 1 та 2 статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками (ст. 1046 ЦК України).
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч. 3 ст. 1049 ЦК України).
Відповідно до вимог статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя (ч. 1 ст. 554 ЦК України).
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ч. 2 ст. 554 ЦК України).
Відповідач 2 несе солідарну відповідальність, як поручитель відповідача 1, за невиконання останнім своїх зобов`язань за кредитним договором.
Як вбачається із матеріалів справи, внаслідок неналежного виконання зобов`язань за Договором про надання овердрафтового кредиту № 007321/2020 від 30.12.2020 утворилась заборгованість відповідача 1 за кредитом у розмірі 399 053,61 грн, а також заборгованість за процентами за користування кредитом в розмірі 73 647,55 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи банківськими виписками.
Перевіривши розрахунок заборгованості за кредитом та за процентами, суд визнає його обґрунтованим та арифметично вірним. При цьому докази повернення відповідачем-1 залишку суми кредиту в матеріалах справи відсутні.
Відповідачі не надали доказів сплати заборгованості в заявленому розмірі або обґрунтованих заперечень проти позову та розрахунку заборгованості.
Враховуючи викладене, заявлений позивачем позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Пунктом 5 частини 1 статті 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст.129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що суд задовольнив позов повністю, у відповідності до ст. 129 ГПК України витрати щодо сплати судового збору в сумі 7090,52 грн підлягають стягненню з відповідачів в рівних частинах на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статями 1-5, 10, 11, 12, 20, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ЕКСІМ" (просп. Небесної Сотні, 47/3, Одеса, Одеська область, 65114, код 41510496) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) на користь Публічне акціонерне товариство "МТБ БАНК" (просп. Миру, 28, м. Чорноморськ, Одеська обл., Одеський р-н, 68003, код 21650966) заборгованість за договором N? 007321/2020 про надання овердрафтового кредиту від 30.12.2020р. у сумі 472 701,16 гривень, з яких 399053,61грн. заборгованість за Кредитом та 73647,55 грн. заборгованість по процентам за користування кредитними коштами та судовий збір у сумі 7090,52грн.
Наказ видати згідно зі ст. 327 ГПК України.
Повний текст рішення складено 09 липня 2024 р. в зв`язку з перебуванням судді Літвінова С.В. у відпустці з 24.06.2024 по 08.07.2024 включно.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Літвінов
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 09.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120305072 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Літвінов С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні