Рішення
від 08.07.2024 по справі 918/515/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" липня 2024 р. Справа № 918/515/24

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Політики Н.А.,

за участі секретаря судового засідання Костюкович Ю.С.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Дочірнього підприємства "Хольмер-Україна"

до Приватного підприємства "Агро-Експрес-Сервіс"

про стягнення заборгованості в сумі 577 028 грн 08 коп.,

у судове засідання учасники справи не з`явилися.

Відповідно до частини 3 статті 222 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) при розгляді судової справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

В травні 2024 року Дочірнє підприємство "Хольмер-Україна" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Приватного підприємства "Агро-Експрес-Сервіс" про стягнення заборгованості в сумі 577 028 грн 08 коп., з яких: 570 033 грн 36 коп. - основний борг та 6 994 грн 72 коп. - 3% річних.

Підставою позову позивачем зазначено обставини щодо неналежного виконання відповідачем умов договору оренди сільськогосподарської техніки без екіпажем від 2 жовтня 2023 року № ОР-0210-2, а саме зобов`язань щодо здійснення в повному обсязі оплати в сумі 570 033 грн 36 коп. в строки, встановлені умовами договору, внаслідок чого позивачем заявлено до стягнення заборгованість у спірній сумі. Крім того у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем свого грошового зобов`язання позивачем з посиланням на ст. 625 Цивільного кодексу України заявлено вимогу про стягнення з відповідача 3% річних в розмірі 6 994 грн 72 коп.

Також Дочірнє підприємство "Хольмер-Україна" просить судові витрати в повному обсязі покласти на відповідача. В позовній заяві позивачем зазначено, що судовий збір за подання даної позовної заяви до суду становить 6 924 грн 34 коп.

До позовної заяви позивачем долучено платіжну інструкцію від 27.05.2024 року № 73 про оплату судового збору за подання даної позовної заяви до Господарського суду Рівненської області в розмірі 6 924 грн 35 коп.

Ухвалою суду від 3 червня 2024 року позовну заяву Дочірнього підприємства "Хольмер-Україна" від 27.05.2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін у змішаній (паперовій та електронній) формі, судове засідання для розгляду справи призначено на 1 липня 2024 року.

Позивач у судове засідання 1 липня 2024 року не з`явився, про дату, час і місце даного засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою за підписом відповідального працівника суду про доставку електронного листа, а саме ухвали суду від 03.06.2024 року, до електронного кабінету Дочірнього підприємства "Хольмер-Україна" (а.с. 27). В той час 1 липня 2024 року від представника позивача через систему "Електронний суд" надійшло клопотання від 28.06.2024 року, відповідно до якого позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити, а також провести розгляд справи без участі Дочірнього підприємства "Хольмер-Україна" та його представника.

Крім того відповідач у судове засідання 1 липня 2024 року також не з`явився, про дату, час і місце даного засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою за підписом відповідального працівника суду про доставку електронного листа, а саме ухвали суду від 03.06.2024 року, до електронного кабінету Приватного підприємства "Агро-Експрес-Сервіс" (а.с. 28). В той час про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України).

У той же час повторне відкладення розгляду справи може призвести до виходу за межі встановлених чинним ГПК України строків розгляду господарських спорів та порушення вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи клопотання представника позивача та належне повідомлення відповідача про судове засідання, призначене на 01.07.2024 року, а також не повідомлення причин неявки, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності учасників справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (ч. 5 вказаної статті).

У судовому засіданні 1 липня 2024 року судом було прийнято рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

2 жовтня 2023 року між Дочірнім підприємством "Хольмер-Україна" (далі - Орендодавець) та Приватним підприємством "Агро-Експрес-Сервіс" (далі - Орендар) укладено договір оренди сільськогосподарської техніки без екіпажу № ОР-0210-2 (далі - Договір).

Відповідно до 1.1. Договору, Орендодавець забов`язується надати у тимчасове платне користування сільськогосподарську техніку, визначену в додатках до цього Договору, (далі - Техніка, Предмет оренди), а Орендар - прийняти, оплатити користування і своєчасно повернути техніку у справному стані з урахуванням нормального зносу відповідно до актів приймання-передачі, які є невід`ємною частиною цього Договору. Орендодавець гарантує та підтверджує, що техніка яка передається в оренду на умовах цього Договору знаходиться у його власності та зареєстрована відповідно до норм чинного законодавства, нікому іншому не передана, не перебуває в заставі чи під арештом, не обтяжена правами третіх осіб.

В Додатку № 1 від 02.10.2023 року до Договору оренди сільськогосподарської техніки без екіпажу № ОР-0210-2 від 02.10.2023 року (далі - Додаток № 1) Сторони визначили найменування, марку, модель сільськогосподарської техніки, що передається в користування за Договором оренди, а саме:

1. Навантажувач очищувач цукрового буряка HOLMER Terra Felis 2, 2017 року виготовлення, заводський номер - 0176 (далі - Техніка).

Відповідно до розділу 2 Договору "Мета оренди", Техніка передається Орендареві для проведення сільськогосподарських робіт по збиранню та очищенню цукрового буряка. Орендар не має права передавати взяту в оренду техніку в суборенду, у безоплатне користування, в заставу, передавати свої права та обов`язки за цим Договором третім особам, іншим чином розпоряджуватися технікою та зазначеними правами і обов`язками.

За умовами п. п. 3.1., 3.2., 3.3. Договору, техніка повинна бути передана Орендодавцем та прийнята Орендарем в строки узгоджені сторонами в додатках до договору та згідно актів приймання-передачі. Передача в оренду оформлюється актом приймання-передачі із зазначенням комплектності. Передача техніки в оренду може здійснюватись уповноваженими представниками сторін. Техніка вважається фактично переданою з моменту підписання акту приймання-передачі сторонами, який є невід`ємною частиною договору.

Відповідно до п. 4.1. Договору, термін оренди складає орієнтовно 3 (три) місяці і починається з моменту підписання Сторонами акту приймання-передачі техніки в оренду та закінчується з моменту підписання Сторонами акту приймання-передачі техніки (повернення з оренди), але в будь-якому випадку до 31.12.2023 року.

У п. 5.1.1. Договору сторони погодили, що Орендар зобов`язується підписувати Акти використання техніки та оплачувати орендну плату в порядку і строк, передбачений цим Договором.

Згідно п. п. 5.3., 5.4. Договору, даний договір припиняється лише за взаємною згодою сторін шляхом укладення додаткової угоди, при цьому сторони повинні виконати взяті ними зобов`язання згідно цього договору, що виникли до моменту розірвання. Припинення дії договору не звільняє сторони від відповідальності та зобов`язань відповідно до умов цього договору.

За умовами розділу 6 Договору "Орендна плата та порядок розрахунків", орендна плата за кожен місяць оренди фіксується сторонами в актах наданих послуг оренди техніки, які є невід`ємною частиною цього договору. Розмір щомісячної орендної плати за кожну одиницю Техніки зазначається в додатках до договору, які є невід`ємною частиною та може бути змінений за угодою сторін. Оплата вартості оренди здійснюється протягом 15 календарних днів з дати формування акту наданих послуг оренди техніки.

У п. 6.2. Договору сторони погодили, що акти наданих послуг з оренди техніки складаються сторонами не пізніше останнього робочого дня місяця в якому було надано послуги оренди. В актах вказується вартість оренди в гривнях згідно курсу продажу ЄВРО на міжбанківський валютній біржі по завершенню торгів за інформацією сервера https://minfin.com.ua/currency/mb/ на день, що передує дню укладення актів.

Відповідно до п. п. 6.5., 6.6. Договору, форма оплати - безготівкова. Оплата здійснюється Орендарем шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Орендодавця згідно виставлених Орендодавцем рахунків. Датою оплати вважається день зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Орендодавця.

Вартість оренди згідно Акта наданих послуг не змінюється протягом терміну оплати вказаному в п. 6.4. (15 календарних днів з дати формування Акту наданих послуг оренди техніки). Після сплину терміну оплати, вказаному в п. 6.4., в разі збільшення курсу гривні до євро на 5% в порівняні з курсом, застосованим при формуванні акта наданих послуг - вартість оренди перераховується за згодою сторін по курсу на день фактичної оплати згідно курсу продажу євро на міжбанківській валютній біржі по завершенню торгів за інформацією сервера https://minfin.com.ua/currency/mb/ на день, що передує дню фактичної оплати.

Так, на виконання своїх зобов`язань з передачі Техніки в оренду, позивач 2 жовтня 2023 року передав, а відповідач прийняв зазначену сільськогосподарську Техніку в строкове платне користування (оренду), що підтверджується Актом приймання-передачі № 1 до Договору оренди сільськогосподарської техніки без екіпажу № ОР-0210-2 від 02.10.2023 року (далі - Акт № 1). Відповідно до Акту № 1 передана техніка належить на праві власності Орендодавцю та знаходиться в технічно справному стані. Зазначений Акт № 1 підписаний законними представниками сторін та скріплений печаткою кожної зі сторін.

8 січня 2024 року відповідач передав, а позивач прийняв сільськогосподарську Техніку зі строкового платного користування (оренди), що підтверджується Актом приймання-передачі № 2 до Договору оренди сільськогосподарської техніки без екіпажу № ОР-0210-2 від 02.10.2023 року (далі - Акт № 2). Відповідно до Акту № 2 передана техніка належить на праві власності Орендодавцю та знаходиться в технічно справному стані з урахуванням звичайного зношення. Сторони щодо технічного стану техніки претензій одна до одної не мають. Зазначений Акт № 2 підписаний законними представниками сторін та скріплений печаткою кожної зі сторін.

Таким чином, позивач свій обов`язок з передачі Техніки в оренду виконав належним чином та в повному обсязі, що підтверджується вищезазначеними актами.

В п. 3 Додатку № 1 сторони визначили розмір орендної плати за одиницю техніки в розмірі 4 430,00 Євро. Вартість орендної плати в гривнях на день підписання Додатку № 1 згідно курсу продажу євро на міжбанківській валютній біржі по завершенню торгів за інформацією сервера https://minfin.com.ua/currency/mb/ на день торгів, що передує дню підписання Додатку № 1 (курс 39,0727 грн. з 1 євро), становила 173 092,06 грн.

При цьому в п. 4 Додатку № 1 сторони встановили, що вартість щомісячної орендної плати в гривнях визначається в Актах наданих послуг з оренди техніки, які складаються не пізніше останнього робочого дня місяця, в якому було надано послуги оренди, виходячи з курсу продажу Євро на міжбанківській валютній біржі по завершенню торгів за інформацією сервера https://minfin.com.ua/currency/mb/ на день, що передує дню укладення актів.

На виконання умов Договору, між Сторонами було складено наступні Акти виконаних робіт (наданих послуг):

1. Акт наданих послуг з оренди техніки від 31 жовтня 2023 року № 509 (далі - Акт № 510). Загальна вартість робіт (послуг) із ПДВ 170 772,52 грн. Позивачем було виставлено рахунок на оплату по замовленню від 31 жовтня 2023 року № 689 на суму із ПДВ 170 772,52 грн. Кінцевий термін оплати - до 15.11.2023 року включно.

2. Акт виконаних робіт по використанню техніки від 30 листопада 2023 року № 569 (далі - Акт № 569). Загальна вартість робіт (послуг) із ПДВ 176 978,50 грн. Позивачем було виставлено рахунок на оплату по замовленню від 30 листопада 2023 року № 777 на суму із ПДВ 176 978,50 грн. Кінцевий термін оплати - до 15.12.2023 року включно.

3. Акт виконаних робіт по використанню техніки від 29 грудня 2023 року № 592 (далі -Акт № 592). Загальна вартість робіт (послуг) із ПДВ 187 350,46 грн. Позивачем було виставлено рахунок на оплату по замовленню від 29 грудня 2023 року № 807 на суму із ПДВ 187 350,46 грн. Кінцевий термін оплати до 15.01.2024 року включно (зважаючи на те, що останній день строку оплати 13.01.2024 року субота, наступний за ним 14.01.2024 року неділя, строк оплати відповідно до ч. 5 ст. 254 ЦК України переноситься на наступний робочий - 15.01.2024 року).

Відповідачем не було здійснено жодних оплат грошових коштів за виконані роботи (надані послуги) з оренди Техніки згідно Договору на користь позивача.

Станом на день розгляду справи по суті відповідачем та позивачем не надано доказів сплати коштів.

Відповідно до умов п. 6.6. Договору, після сплину терміну оплати, вказаному в п. 6.4. (15 календарних днів з дати формування акту наданих послуг оренди техніки), в разі збільшення курсу гривні до євро на 5% в порівняні з курсом, застосованим при формуванні акта наданих послуг - вартість оренди перераховується по курсу на день фактичної оплати згідно курсу продажу євро на міжбанківській валютній біржі по завершенню торгів за інформацією сервера https://minfin.com.ua/currency/mb/ на день, що передує дню фактичної оплати.

Отже, враховуючи, що станом на момент написання цієї позовної заяви (23.05.2024 року), зобов`язання відповідача зі сплати орендної плати не було виконано, позивач проводить перерахунок вартості оренди, що відповідач має сплатити позивачу, шляхом множення розміру щомісячної орендної плати в Євро, визначеної в Додатку № 1 (4 430,00 Євро) курс продажу євро згідно даних міжбанківської валютної біржі по завершенню торгів за інформацією сервера https://minfin.com.ua/currency/mb/ на день, що передує дню написання цієї позовної заяви (22.05.2024 року), так як наявне прострочення виконання зобов`язання відповідача зі сплати вартості щомісячної орендної плати понад строк передбачений в п. 6.4. Договору, і відповідно неможливо встановити день фактичної оплати.

Таким чином, здійснивши перерахунок, сума грошових коштів, що відповідач зобов`язаний сплатити на користь позивача за надання в строкове платне користування (оренду) Техніку, на момент написання цієї позовної заяви, за обрахунком позивача складає:

- за прострочення виконання зобов`язання зі сплати орендної плати згідно Акту № 509 від 31.10.2023 року, сума що підлягає оплаті внаслідок перерахунку складає 191 341,45 грн. = 4 430,00 (розмір щомісячної орендної плати в євро, що є визначальним) х 43,1922 (курс продажу євро згідно даних міжбанківської валютної біржі по завершенню торгів 22.05.2024 року).

- за прострочення виконання зобов`язання зі сплати орендної плати згідно Акту № 569 від 30.11.2023 року, сума що підлягає оплаті внаслідок перерахунку складає 191 341,45 грн. = 4 430,00 (розмір щомісячної орендної плати в євро, що є визначальним) х 43,1922 (курс продажу євро згідно даних міжбанківської валютної біржі по завершенню торгів 22.05.2024 року).

- за прострочення виконання зобов`язання зі сплати орендної плати згідно Акту № 592 від 29.12.2023 року, сума що підлягає оплаті складає 187 350,46 грн. Перерахунок не здійснювався, оскільки не відбулось збільшення курсу гривні до євро на 5% в порівняні з курсом, застосованим при формуванні Акту № 592.

Таким чином, на переконання позивача сума основної заборгованості відповідача за Договором зі сплати орендної плати за відповідні періоди (основний борг) може бути визначена у розмірі 570 033,36 грн.

Посилаючись на 625 ЦК України позивач нарахував відповідачу 6 994,72 грн. 3% річних.

Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 ГК України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі статтею 629 ЦК України, договір є обов`язковим до виконання сторонами.

Спірні правовідносини за своїм змістом є майновими, договірними та стосуються договірних правовідносин пов`язаних з орендою майна, а також містить у собі елементи договору надання послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно статті 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Статтею 527 ЦК України визначено, що боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Відповідно до статті 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до статей 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідач свої зобов`язання щодо повного розрахунку за оренду техніки не виконав належним чином.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок курсової різниці, передбачений відповідно до умов п. 6.6. Договору оренди (після сплину терміну оплати, вказаному в п. 6.4. 15 календарних днів з дати формування акту наданих послуг оренди техніки, в разі збільшення курсу гривні до євро на 5% в порівняні з курсом, застосованим при формуванні акта наданих послуг - вартість оренди перераховується) суд вважає його правильним та обґрунтованим.

Згідно зі ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.

Оскільки заявлена позивачем сума заборгованості підтверджена наявними доказами у матеріалах справи в повному обсязі, за відсутності у матеріалах справи доказів сплати вказаної заборгованості, суд приходить до висновку, щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог позивача та стягнення з відповідача суми заборгованості в розмірі 570 033,36 грн.

Щодо стягнення 3% річних суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачені вищевказаними нормами законодавства наслідки прострочення виконання боржником грошового зобов`язання у вигляді відшкодування інфляційних втрат та 3% річних, що нараховуються на суму основного боргу не є штрафними санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті та отриманні від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.

Як вбачається з розрахунку позивача, останнім нарахування 3% річних по Акту № 592 здійснено з 14.01.2024 року, а не з 16.01.2024 року. В той час як було встановлено судом вище, строк виконання відповідачем грошового зобов`язання по сплаті орендної плати за Актом № 592 до 15.01.2024 року включно. Відтак, з 16 січня 2024 року відповідач є таким, що прострочив виконання зобов`язання за даним актом. Таким чином, нарахування 3% річних за Актом № 592 необхідно здійснювати з 16.01.2024 року.

В свою чергу, суд, здійснивши власний розрахунок відсотків річних за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості та штрафних санкцій (https://ips.ligazakon.net/calculator/ff) встановив, що розмір обґрунтованих відсотків річних становить 6 964,01 грн., при заявленому 6 994,72 грн. Відтак, стягненню з відповідача підлягають три відсотки річних, які за розрахунком суду складають 6 964,01 грн.

За таких обставин, вимога позивача до відповідача про стягнення трьох відсотків річних в сумі 6 994,72 грн. підлягає частковому задоволенню в розмірі 6 964,01 грн. В частині стягнення трьох відсотків річних в сумі 30,71 грн. необхідно відмовити.

Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Оцінка аргументам відповідача не надавалась, оскільки відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подачу відзиву на позовну заяву та будь-яких письмових заперечень.

За результатами з`ясування обставин, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, а також перевіривши суми заявлених до стягнення 3% річних, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Дочірнього підприємства "Хольмер-Україна" до Приватного підприємства "Агро-Експрес-Сервіс" про стягнення заборгованості в сумі є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами та такими, що підлягають частковому задоволенню в частині стягнення основного боргу в сумі 570 033 грн 36 коп. та 3% річних в сумі 6 964 грн 01 коп. В частині стягнення 3% річних в сумі 30 грн 71 коп. відмовити.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Як вбачається з матеріалів справи, при поданні позову, позивачем, заявляючи вимогу про стягнення заборгованості, було сплачено 6 924 грн 35 коп. судового збору, що підтверджується платіжною інструкцією від 27.05.2024 року № 73.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, враховуючи положення ст. 129 ГПК України, витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача пропорційно задоволеним вимогам в розмірі 6 923 грн 98 коп.

Керуючись ст. ст. 73-79, 91, 123, 129, 178, 202, 222, 233, 236-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Приватного підприємства "Агро-Експрес-Сервіс" (35112, Рівненська обл., с. Ярославичі, вул. Шкільна, буд. 50, код ЄДРПОУ 30132761) на користь Дочірнього підприємства "Хольмер-Україна" (08292, Київська обл., м. Буча (пн), вул. Яблунська, буд. 144, код ЄДРПОУ 32044871) 570 033 (п`ятсот сімдесят тисяч тридцять три) грн 36 коп. - основного боргу, 6 964 (шість тисяч дев`ятсот шістдесят чотири) грн 01 коп. - 3% річних та 6 923 (шість тисяч дев`ятсот двадцять три) грн 98 коп. - витрат по оплаті судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

У задоволенні позовних вимог Дочірнього підприємства "Хольмер-Україна" про стягнення з Приватного підприємства "Агро-Експрес-Сервіс" 3% річних в сумі 30 грн 71 коп. - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до частини 5 статті 240 ГПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 8 липня 2024 року.

Суддя Політика Н.А.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення08.07.2024
Оприлюднено15.07.2024
Номер документу120306211
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —918/515/24

Ухвала від 16.09.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 08.08.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Рішення від 08.07.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Політика Н.А.

Ухвала від 03.06.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Політика Н.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні