Рішення
від 11.07.2024 по справі 225/702/24
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дзержинський міський суд Донецької області

==============================================================================

Єдиний унікальний номер судової справи: 225/702/24

Номер провадження: 2/225/216/2024

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

(заочне)

11 липня 2024 року

Дзержинський міський суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Геря О.Г.,

за участі секретаря судового засідання Савченко О.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою представника позивача - адвоката Котовича Ігоря Олександровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Бахмутський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції про визнання батьківства, внесення змін до актового запису про народження дитини, та

в с т а н о в и в:

В квітні 2024 року до суду звернувся представник позивача - адвокат Котович І.О. в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Бахмутський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції про визнання батьківства, внесення змін до актового запису про народження дитини. В обґрунтування вимог вказує, з 2013 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу у АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилася дочка - ОСОБА_3 . Оскільки сторони у справі у шлюбі не перебували, батько дитини ( ОСОБА_4 ) у свідоцтві про народження записаний на підставі заяви відповідача у відповідності до ч.1 ст.135 СК України. Через матеріальну необхідність ОСОБА_1 після народження дитини поїхав до м. Києва на заробітки. З серпня 2015 року сторони стосунки припинили. У вересні 2015 року відповідачка попросила мати ОСОБА_1 - ОСОБА_5 доглянути за онучкою ОСОБА_3 . З цього часу ОСОБА_3 постійно проживала з бабусею та перебувала на її утриманні та утриманні позивача. Протягом року відповідач лише кілька разів навідувала дочку. Після повномасштабного вторгнення РФ на територію України в 2022 році за вимогою позивача ОСОБА_5 разом із ОСОБА_3 приїхали до м. Києва. З цього часу позивач, ОСОБА_3 , ОСОБА_5 проживають разом за адресою АДРЕСА_2 . На даний час позивач бажає оформити своє батьківство відносно дочки, однак в позасудовому порядку позбавлений можливості оформити своє батьківство.

07.05.2024 відкрито провадження у справі та призначене підготовче засідання.

10.06.2024 підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача та позивач в судове засідання не з`явились, представник позивача надав заяву про розгляд справи без їх участі, заявлені вимоги підтримують повністю, проти ухвалення заочного рішення по справі не заперечують.

Належно повідомлена відповідачка в судове засідання не з`явилась з невідомих причин, заяву про причини неявки або про розгляд справи за її відсутності суду не надавала.

Представник третьої особи - Бахмутський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, просив ухвалити рішення на розсуд суду.

Приймаючи до уваги, що сторона позивача не заперечує проти заочного вирішення справи, тому суд розглядав справу на підставі ст.ст.208-283 ЦПК України заочно, у зв`язку з чим постановив ухвалу про заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 2013 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу у АДРЕСА_1 .

Від вказаних відносин у сторін народилася дитина - дочка - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується відповідним свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 16 лютого 2015 року виконовчим органом Кіровської селищної ради, актовий запис №12.

У зв`язку із тим, що позивач ОСОБА_1 та відповідачка ОСОБА_2 не перебували у зареєстрованому шлюбі, дані про батька дитини були зазначені відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, - зі слів матері, що підтверджується копією Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження від 23.12.2016 року № 00017472835.

Таким чином у свідоцтві про народження ОСОБА_3 відомості в графі «Батько» зазначено « ОСОБА_4 », у зв`язку із тим, що запис про батька дитини вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, - зі слів матері.

З 2022 року позивач, ОСОБА_3 та мати позивача ОСОБА_5 проживають разом за адресою АДРЕСА_2 , що підтверджено копіями довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Позивач вказує, що на даний час він бажає оформити своє батьківство відносно дочки, однак в позасудовому порядку позбавлений можливості оформити своє батьківство.

Відповідно до висновку молекурярно-генетичного експертного дослідження для подання до суду від 11.03.2024 № 41744, виданого медико-генетичним центром «Мама Папа» в м.Києві, ймовірність того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в рамках о дослідження, складає 99,999999%.

Таким чином судом встановлено, що біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є позивач ОСОБА_1 .

Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Положеннями ст.12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу.

Згідно з частиною першою, другою та п`ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5 Сімейного кодексу України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.

За змістом статті 121, частини 1 статті 122 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

Згідно із ст.7 Конвенції про права дитини, дитина, наскільки це можливо, має право знати своїх батьків.

Згідно з ч.1 ст.126 Сімейного кодексу України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ст.128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 СК України, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до ЦПК України.

Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.

Відповідно до п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" відповідно до статей 264, 265 Цивільного Процесуального кодексу України рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.

У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі №591/6441/14-ц (провадження №61-6030св18) зазначено, що: «щодо предмету доказування у даній категорії справи, то СК України будь-яких особливостей не визначає. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи».

Згідно зі ст.134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.

Відповідно до п.п.20 п.1 Розділу ІІІ «Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні» затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Пунктом 2.13.1. «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року № 96/5, передбачено, що підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є в тому числі рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька, матір дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Відповідно до п.2.16.4 Розділу ІІ «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року № 96/5, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.

Відповідно до статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності та враховуючи висновок молекурярно-генетичного експертного дослідження, що не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає за необхідне заявлені позовні вимоги щодо визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини задовольнити.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь позивача судовий збір.

Керуючись ст.ст.4, 12-13, 200, 206, 211, 247, 258, 259, 263, 265, 268, 354 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов представника позивача - адвоката Котовича Ігоря Олександровича ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ), який діє в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ), третя особа - Бахмутський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції (49006, м.Дніпро, вул. Степана Бандери, 43-А, ЄДРПОУ 44571567) про визнання батьківства, внесення змін до актового запису про народження дитини - задовольнити.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Артемове м.Дзержинська Донецької області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_3 батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов`язати Бахмутський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису №12 від 16 лютого 2015 року про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме в графі «відомості про батька» вказати: «громадянин України ОСОБА_1 ».

Стягнути з ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач може оскаржити рішення суду до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дати складання повного його тексту, у порядку, передбаченому підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції від 03.10.2017 року.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повний текст рішення складений 11.07.2024 року.

С у д д я: О.Г.Геря

СудДзержинський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення11.07.2024
Оприлюднено16.07.2024
Номер документу120308767
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —225/702/24

Рішення від 11.07.2024

Цивільне

Дзержинський міський суд Донецької області

Геря О. Г.

Ухвала від 11.07.2024

Цивільне

Дзержинський міський суд Донецької області

Геря О. Г.

Ухвала від 10.06.2024

Цивільне

Дзержинський міський суд Донецької області

Геря О. Г.

Ухвала від 04.06.2024

Цивільне

Дзержинський міський суд Донецької області

Геря О. Г.

Ухвала від 07.05.2024

Цивільне

Дзержинський міський суд Донецької області

Геря О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні