Справа № 732/651/24
Провадження № 2/732/249/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2024 року м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі: головуючої - судді КарпинськоїН.М., секретар - Воропаєва К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні у залі суду в м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до АПК «Старосільський» про розірвання договору оренди землі,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Городнянського районного суду Чернігівської області з позовом до відповідача та просив достроково розірвати договір оренди землі, укладений 28 серпня 2012 року між ОСОБА_1 та АПК «Старосільський», предметом якого є земельна ділянка площею 4,10 га, кадастровий номер 7421480400:05:000:0557, яка розташована на території Андріївської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та припинити речове право право оренди земельної ділянки площею 4,0985 га, кадастровий номер 7421480400:05:000:0557, яке зареєстровано за АПК «Старосільський».
Ухвалою Городнянського районного суду Чернігівської області від 22 квітня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження (а.с.15-17).
Позивач у судове засідання не з`явився, Позовні вимоги письмово підтримав і просив позов задовольнити, не заперечував щодо заочного розгляду справи (а.с.24).
Відповідач у судовому засіданні участі свого представника не забезпечив. Повідомлявся про час та місце судового розгляду за адресою реєстрації юридичної особи (а.с.35). На час прийняття судового рішення запис про припинення юридичної особи-відповідача в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб відсутній.
Згідно п.4 ч.8ст. 128ЦПК Україниднем врученнясудової повістки(виклику)є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Неявка сторін, які повідомлені у встановленому порядку про час та місце судового розгляду, не перешкоджає судовому розгляду заявлених вимог по суті.
Відповідно до вимогст.280 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений, не подав відзив і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Ураховуючи, що відповідач по справі у судове засідання не зявився, а сторона позивача не заперечує проти ухвалення заочного рішення по справі, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Встановивши норму права, яка підлягає застосуванню до таких правовідносин, вивчивши та оцінивши заявлені у справі докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Доведено, що між сторонами укладено Договір оренди земельної ділянки (рілля) загальною площею 4,10 га, кадастровий номер 7421480400:05:000:0557 (а.с.5-10) строком на 15 років.
За змістом врегульованих умов у розділі «Орендна плата» п.8,9,10,11,12,13 сторонами встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у формі і розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки 1289,24 грн в рік, яка здійснюється у грошовій, натуральній та відробітковій формах. Прибутковий податок в розмірі 15 % від суми орендної плати сплачує орендодавець. Обчислення орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься у такі строки: у грошовій формі один раз у рік до кінця першого за звітним роком місяця, натуральна та відробіткова протягом року в міру потреби та можливості у їх наданні. Повний розрахунок по орендній платі проводиться не пізніше як до 1 березня наступного за звітним року. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними документами. Розмір орендної плати переглядається один раз у рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інщих випадках, передбачених законом. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня згідно ст. 25 Закону України „Про плату за землю.
За інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку суд встановив, що право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7421480400:05:000:05578, площе 4,0985 га, розташовану на території Андріївської сільської ради Городнянського району Чернігівської області та надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зареєстровано за ОСОБА_1 . Право оренди земельної ділянки зареєстрована за АПК „Старосільський. Номер запису про право: 43608132 (а.с.11).
Згідно витягу № НВ-9934436172024 від 25.03.2024 суд встановив, що вартість земельної ділянки з кадастровим номером 7421480400:05:000:0557 складає вісімдесят одна тисяча двадцять гривень шістдесят шість копійок (а.с.12).
Згідно ч.3 ст. 21 Закону України від 06.10.1998 № 161-X1V „Про оренду землі обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. У відповідності до договору оренди у пункті 9 розділу „Орендна плата сторони чітко визначили, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина перша статті 4 ЦПК України).
Згідно з частиною першою статті 15, частиною першою статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Зміст статті 141 Земельного Кодексу України передбачає таку підставу припинення права користування земельною ділянкою, як систематична несплата орендної плати.
Як встановлено судом, у даному спорі мали місце випадки невчасної сплати орендної плати та не в повному обсязі.
ТОВ „Старосільський не довело у встановленому законом порядку сплату у строки і розмірах орендної плати за 2013-2023 роки і твердження позивача не спростувало.
Позивач у зв`язку із систематичною несплатою орендної плати у договірному розмірі виявив бажання розірвати договір оренди землі, звернувся з відповідною вимогою і така вимога відповідає чинному законодавству.
Згідно частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої ним шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом саме з підстави істотності допущеного порушення договору, визначеної через іншу оціночну категорію - значну міру позбавлення того, на що особа розраховувала при укладенні договору, - відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за пунктом 6 частини першої статті 3 ЦК України належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність. Добросовісність - це певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.
Відповідно до вимог статті 124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У статті 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
За положеннями статті 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Частиною першою статті 32 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Водночас у пункті д) частини першої статті 141 ЗК України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Тлумачення пункту д) частини 1 ст. 141 ЗК України, ч. 2 ст. 651 ЦК України свідчить, що „несплата орендної плати охоплює випадки як невиплати орендної плати у цілому, так і її виплата у розмірі, меншому, ніж визначеному договором (без урахування індексації, індексу інфляції).
Отже, згідно зі статтями 13, 21 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.
Згідно ч. 4. ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 р. у справі №№ 912/1385/17 суд вказав, що ст. 141 ЗК України передбачає таку підставу припинення права користування земельною ділянкою, як систематична несплата земельного податку або орендної плати. Разом з тим за частиною другою статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Виходячи з системного аналізу наведених положень законодавства та враховуючи, що до відносин, пов`язаних з орендою землі, застосовуються також положення ЦК України, слід дійти висновку, що при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню також підлягають положення частини другої статті 651 ЦК України. Відповідна правова позиція була викладена Верховним Судом України також у постанові від 11.10.2017 у справі № 6-1449цс17 і підстав для відступу від неї, як і від висновку у справі № 910/16306/13, Велика Палата Верховного Суду не вбачає.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 31.07.2020 р. у справі №479/1073/18, а саме сплата орендної плати є істотною умовою договору оренди, а позивач не отримав того, на що він розраховував при укладанні договору. Разом з тим, сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість, оскільки згідно зі статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За встановлених обставин позов слід задовольнити, а договір оренди розірвати. Процесуальні витрати у виді судового збору слід компенсувати позивачу шляхом стягнення відповідної суми з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12,13,83,89,247,258,259,263-265,273,280-285 ЦПК України, ст. 1,13,24,25,32 Закону України „Про оренду землі", ст.526,610,629,651 ЦК України, п."д" ч.1ст. 141 ЗК України, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , до АПК „Старосільський, місцезнаходження: вул. Дніпрова, 7, с. Відрадне Запорізького району, Запорізької області, код ЄДРПОУ: 03798636, про розірвання договору оренди.
Розірвати договір оренди землі, укладений між ОСОБА_1 та АПК «Старосільський» щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 4,10 га, кадастровий номер: 7421480400:05:000:0557, яка розташована на території Андріївської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Припинити АПК «Старосільський» речове право - право оренди земельної ділянки площею 4,0985 га, кадастровий номер: 7421480400:05:000:0557, яке зареєстровано за АПК „Старосільський.
Стягнути з АПК „Старосільський, місцезнаходження: вул. Дніпрова, 7 с. Відрадне Запорізького району Запорізької області, код ЄДРПОУ: 03798636, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , 1211,20 грн сплаченого ним при пред`явленні позову до суду судового збору в рахунок відшкодування понесених судових витрат.
Направити АПК «Старосільський» рекомендованим листом з повідомленням, копію заочного рішення на протязі двох днів з дня його проголошення і роз`яснити, що він має право на протязі тридцяти днів з дня його проголошення, подати до суду заяву про перегляд заочного рішення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 10.07.2024.
Суддя Карпинська Н.М.
Суд | Городнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120318691 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Городнянський районний суд Чернігівської області
Карпинська Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні