ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову в задоволенні клопотання
про повернення позовної заяви
11 липня 2024 року ЛуцькСправа № 140/6226/24 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ковальчука В.Д.,
за участю секретаря судового засідання Ткачук І.І.,
представника позивача Колба С.О.,
представника відповідача Косовської І.В.,
за результатами розгляду у підготовчому засіданні клопотання представника відповідача про повернення позовної заяви в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Торлін до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Торлін звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 22.02.2024 №290414290703, №290114290703, №290214290703, від 29.03.2024 №547514290703, №547314290703, №547414290703, від 20.11.2023 №000109060406, №000109070406, від 13.12.2023 №00123850406, від 29.01.2024 №00013380406, від 29.03.2024 №00054570406, №00054580406, від 30.05.2024 №00127330406, № 00127390406.
Ухвалою судді від 14 червня 2024 року відкрито провадження у даній справі, розгляд якої призначено здійснювати за правилами загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання. Підготовче засідання у даній справі призначено на 10:00 11 липня 2024 року в залі судових засідань Волинського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: м. Луцьк, вул. Словацького, 3.
11.07.2024 до Волинського окружного адміністративного суду від представника відповідача Головного управління ДПС у Миколаївській області надійшло клопотання про повернення позовної заяви на підставі пункту 6 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у зв`язку з порушенням правила об`єднання позовних вимог.
У судовому засіданні представник відповідача клопотання підтримала та просила задовольнити, а представник позивача просив відмовити у його задоволенні внаслідок безпідставності повернення позовної заяви.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання про повернення позовної заяви, враховуючи наступне.
Відповідно до частини 1 статті 166 КАС України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.
Главою 2 КАС України визначено порядок процесуальних дій під час відкриття провадження у справі.
Так, під час вирішення питання про відкриття провадження у справі суд відповідно до частини 4 статті 169 КАС України може повернути позовну заяву позивачеві, якщо:
1) позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк;
2) позивач до відкриття провадження в адміністративній справі подав заяву про її відкликання;
3) позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано;
4) позивач не надав доказів звернення до відповідача для досудового врегулювання спору у випадках, в яких законом визначено обов`язковість досудового врегулювання, або на момент звернення позивача із позовом не сплив визначений законом строк для досудового врегулювання спору;
5) позивачем подано до цього самого суду інший позов (позови) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з однакових підстав і щодо такого позову (позовів) на час вирішення питання про відкриття провадження у справі, що розглядається, не постановлена ухвала про відкриття або відмову у відкритті провадження у справі, повернення позовної заяви або залишення позову без розгляду;
6) порушено правила об`єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу);
7) відсутні підстави для звернення прокурора до суду в інтересах держави або для звернення до суду особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи;
8) якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, подано суб`єктом владних повноважень до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу;
9) у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Суд звертає увагу на те, що суд може повернути позовну заяву у випадках, визначених частиною 4 статті 169 КАС, на стадії до відкриття провадження у справі.
В той же час, провадження у даній справі відкрите ухвалою судді від 14 червня 2024 року, а тому суд позбавлений можливості здійснити повернення позовної заяви після відкриття провадження у справі.
Разом з тим, представник відповідача вказує на порушення правила об`єднання позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 172 КАС України в одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Позивач звернувся до суду із позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 22.02.2024 №290414290703, №290114290703, №290214290703, від 29.03.2024 №547514290703, №547314290703, №547414290703, від 20.11.2023 №000109060406, №000109070406, від 13.12.2023 №00123850406, від 29.01.2024 №00013380406, від 29.03.2024 №00054570406, №00054580406, від 30.05.2024 №00127330406, № 00127390406, підставами винесення яких були акти документальних та камеральних перевірок.
На думку представника відповідача, оскаржувані податкові повідомлення-рішення ухвалені за результатами різних, не пов`язаних між собою процедур (документальна перевірка у зв`язку з поданням уточнюючих розрахунків, у яких сума від`ємного значення перевищує 100 тис. грн, а також, камеральні перевірки декларацій з ПДВ як вид поточної діяльності податкового органу, що має постійний характер, та не пов`язані із зазначеними документальними перевірками).
Позовні вимоги мають різну правову природу (юридичним фактом для проведення камеральної перевірки є подання будь-якої податкової звітності, а предметом перевірки є своєчасність та повнота декларування показників такої звітності; у той самий час, для проведення документальних перевірок на підставі пп.78.1.8 п. 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України необхідна одночасна наявність таких умов: подання платником податків декларації або уточнюючого розрахунку з ПДВ та сума від`ємного значення з ПДВ повинна перевищувати 100 тис. грн, а предметом перевірки є дотримання з боку платника податків вимог щодо підтвердження первинними документами показників цієї декларації в частині від`ємного значення).
Податкові повідомлення-рішення ухвалені з урахуванням неоднорідних підстав і повноважень податкового органу (зокрема, наказ про проведення документальної перевірки обов`язково повинен бути вручений особисто або направлений суб`єкту господарювання, у той час як наказ на камеральну перевірку за приписами ПК України не складається, перевірка проводиться без повідомлення суб`єкта господарювання).
Обґрунтування таких позовних вимог також є різним (позовна заява в частині документальних перевірок ґрунтується на доводах про порушення процедури проведення контрольно-перевірочних заходів, внаслідок чого платник податків не надав документів до податкової перевірки; а в частині камеральних перевірок - виходом за межі повноважень з боку податкового органу).
Фактичні обставини підлягають доказуванню різними, не пов`язаними доказами (показники декларацій, що були предметом камеральних перевірок, потребують дослідження податкової звітності позивача, у той час як, висновки документальних перевірок мають бути доведені або спростовані первинними та іншими документами).
Крім того, оскаржені рішення, а також акти перевірок не є похідними одне від одного. Об`єднання позовних вимог відбулося лише на підставі наявності одного відповідача, що з урахуванням приписів КАС України не є достатньою підставою.
У зв`язку з тим, що заявлені позовні вимоги випливають із податкових повідомлень- рішень, що прийняті на різних підставах, з урахуванням різного обсягу та характеру повноважень податкового органу та у способи, визначені Податковим кодексом України окремо для камеральних та документальних перевірок, фактично, в межах однієї справи вважає, що заявлено різні спори.
З приводу цього суд зазначає, що за своїм процесуальним призначенням інститут об`єднання позовних вимог покликаний забезпечити правильність і одностайність розгляду та вирішення окремих позовних вимог, які можуть бути розглянуті як самостійні справи, але є пов`язаними, тобто випливають з одних і тих же підстав або доказів.
Суд звертає увагу на те, що позовні вимоги про визнання протиправними та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень обґрунтовані процедурними порушеннями податкового органу під час проведення документальних та камеральних перевірок позивача, що є самостійною підставою для скасування спірних рішень. У зв`язку з цим суд не вбачає порушення правила об`єднання позовних вимог, а тому з урахуванням вищезазначеного відмовляє у задоволенні клопотання представника відповідача про повернення позовної заяви позивачу.
Керуючись статтями 166, 169, 173, 183, 248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника відповідача про повернення позовної заяви в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Торлін до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 11 липня 2024 року.
Суддя В.Д. Ковальчук
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120319495 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Шевчук Світлана Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Шевчук Світлана Михайлівна
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Ковальчук Володимир Дмитрович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Ковальчук Володимир Дмитрович