Справа №672/1085/23
Провадження №2-о/672/2/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2024 року м.Городок
Городоцький районний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Пономаренко Л.Е.,
присяжних Чернишової Р.І., Артемчук І.О.,
за участю секретаря судового засідання Шкробот К.І.,
заявниці ОСОБА_1 ,
представника заявниці-адвоката Вільчинського В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городку Хмельницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про визнання фізичної особи безвісно відсутньою, заінтересована особа-Сатанівська селищна рада,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з даною заявою, в якій просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку с.Коритна Хмельницького району Хмельницької області безвісно відсутньою.
Заявлені вимоги мотивує тим, що її донька ОСОБА_2 проживала у цивільному шлюбі з громадянином Молдови ОСОБА_3 , у 2015 у них народився син. Сім`я проживала у м.Хмельницький, згодом, у 2021 ОСОБА_2 продала квартиру і придбала житловий будинок в с.Коритна Яромолинецького району Хмельницької області. Співмешканець погано відносився до ОСОБА_4 та їх спільного сина, внаслідок чого заявниця забрала однорічного онука на своє утримання та виховання. В кінці липня 2021 їй повідомила сусідка доньки, що остання відсутня за місцем проживання. 18.01.2022 офіційно повідомила органи поліції про її зникнення. На даний час місцезнаходження розшукуваної доньки не встановлено. За даних обставин звернулася до суду.
В судовому засіданні заявниця та її представник заявлені вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені в заяві, просять заяву задовольнити. Також заявниця пояснила, що наприкінці червня 2021 року вона останній раз бачила доньку, коли та приїхала до неї після сварки зі співмешканцем. Була сильно побита, але на наступний день повернулася до нього. З того часу заявниця телефонувала до сусідки доньки та дізнавалася про доньку. Приблизно через місяць сусідка повідомила, що давно не бачила Оксану. Мати неодноразово намагалася їй додзвонитися, але телефон знаходився не в мережі. Співмешканець доньки ОСОБА_5 повідомив в телефонній розмові, що йому місцезнаходження ОСОБА_4 не відомо, вона сказала, що знайшла іншого чоловіка і поїхала з ним. Так як заявниця знає характер своєї доньки - вона неодноразово припиняла спілкування з матір`ю та сином, але це все відбувалось на нетривалий строк, одразу відсутність зв`язку з донькою не викликало в неї занепокоєння, але з часом стало зрозуміло, що пройшов великий проміжок часу, а ОСОБА_4 на зв`язок так і не виходила, в соціальних мережах не відслідковувалися будь-які дії з її сторінок. Приблизно через півроку вона звернулася до правоохоронних органів з питань зникнення доньки, але її розшук результатів не дав.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснила, що є старостою сіл Москалівка, Коритна, Верхівці. Весною 2021 року в село Коритна приїхала сімейна пара ОСОБА_2 та ОСОБА_7 . З ними спілкувалася мало, більше про життя цієї пари їй відомо зі слів своєї подруги, яка була сусідкою ОСОБА_4 . Їй відомо, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 часто вживали алкогольні напої, сварилися. Останній раз бачила Оксану на свято ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після цього дізналася, що ОСОБА_4 зникла. Корнелій їй сказав, що ОСОБА_4 зустріла іншого чоловіка і поїхала з ним. В подальшому була понятою при проведенні огляду домоволодіння, де жили ОСОБА_4 з ОСОБА_5 . При огляді слідів боротьби виявлено не було, але її вразило, що речі ОСОБА_4 залишилися на місці, вона не забрала їх з собою.
Представник заінтересованої особи Сатанівської селищної ради Хмельницької області в судове засідання не з`явився, від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, за наявними в справі матеріалами.
Заслухавши пояснення заявниці та її представника, свідка ОСОБА_6 , дослідивши матеріали справи, надані докази, оцінивши їх у сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно свідоцтва про народження являється матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ..
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань встановлено, що 18.01.2022 згідно повідомлення ОСОБА_1 розпочато досудове розслідування по факту зникнення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживала по АДРЕСА_1 та не виходила на зв`язок з 27.06.2021, місце перебування її невідоме.
Судом витребувано копії матеріалів кримінального провадження відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.01.2022 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України, з яких вбачається проведення ряду слідчих (розшукових) дій по даному кримінальному провадженню, які не дали результату.
Відповідно до вимог ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Визнання особи безвісно відсутньою має широке коло правових наслідків, тому мають бути вжитті всі заходи для з`ясування обставин зникнення особи, заходи щодо її розшуку.
Процес розшуку безвісно відсутніх осіб регулюється такими нормативно-правовими актами законодавчого рівня, як Кримінальний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Закони України «Про Національну поліцію» та «Про оперативну-розшукову діяльність».
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 07.05.2018 року у справі №225/1297/17 зроблено висновок, що «безвісна відсутність - це посвідчення в судовому порядку тривалої відсутності фізичної особи в місці її постійного проживання за умов, що не вдалося встановити місця її знаходження (перебування). Підставами для визнання фізичної особи безвісно відсутньою є сукупність юридичних фактів, тобто юридичний склад, до якого включаються: а) відсутність відомостей про перебування фізичної особи у місці її постійного проживання; б) відсутність відомостей про дійсне перебування особи і неможливість отримати такі відомості; в) сплив річного строку з дня одержання останніх відомостей про місце перебування фізичної або з дня, визначеного відповідно до частини другої статті 43 ЦК України; г) наявність у заявника правової зацікавленості у вирішенні питання про визнання особи безвісно відсутньою. При визнанні особи безвісно відсутньою застосовується презумпція, що особа є живою, однак встановити її місце знаходження у цей час неможливо, причому вказана презумпція має спростовний характер.
Згідно висновків Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 28 лютого 2018 року у справі №317/3139/15-ц, визнання судом у встановленому законом порядку фізичної особи безвісно відсутньою жодним чином не свідчить про смерть такої особи, так і не виключає самої можливості смерті. Зазначене зумовлює одночасну наявність двох припущень щодо двох взаємовиключних життєвих станів безвісно відсутньої фізичної особи (особа жива, особа померла).
З аналізу вказаних норм, фізична особа може бути визнана безвісно відсутньою за сукупності таких умов: якщо вона відсутня у місці свого постійного проживання протягом року; якщо протягом одного року в місці, де особа постійно або переважно проживає, немає відомостей про її місцеперебування; вжитими заходами щодо розшуку відсутньої особи встановити місце її перебування неможливо; визнання причин, через які заявник просить визнати фізичну особу безвісно відсутньою, юридично поважними.
Відповідно до п. 3 ч. 2ст. 293 ЦПК Українисуд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Безвісна відсутність - це посвідчення в судовому порядку тривалої відсутності фізичної особи в місці її постійного проживання за умов, що не вдалося встановити місця її знаходження (перебування). При визнанні особи безвісно відсутньою застосовується презумпція, що особа є живою, однак встановити її місцезнаходження у цей час неможливо, причому вказана презумпція має спростовний характер.
Відповідно дост. 43 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місті її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування. При визнанні фізичної особи безвісно відсутньою настають правові наслідки, визначеніст. 44 ЦК України.
Згідностатті 306 ЦПК Україниу заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визначити фізичну особу безвісно відсутньою, обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи.
Таким чином, з аналізу вказаних правових норм, для визнання фізичної особи безвісно відсутньою слід встановити кілька юридичних фактів у їх сукупності, а саме: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання (тобто за місцем реєстрації) протягом тривалого часу; 2) відсутність відомостей про місце знаходження такої особи в місці її постійного проживання і неможливість їх одержання усіма доступними способами та вжитими заходами; 3) закінчення одного року з моменту одержання останніх відомостей про місце перебування даної особи; 4) визнання причин, через які заявник просить визнати фізичну особу безвісно відсутньою, юридично поважними.
Порядок визнання фізичної особи безвісно відсутньою встановлюєтьсяЦПК України.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи
безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Визнання особи безвісно відсутньою має широке коло правових наслідків, тому мають бути вжитті всі заходи для з`ясування обставин зникнення особи, заходи щодо її розшуку.
Процес розшуку безвісно відсутніх осіб регулюється такими нормативно-правовими актами законодавчого рівня, якКримінальний кодекс України,Кримінальний процесуальний кодекс України,Закони України «Про Національну поліцію»та «Про оперативну-розшукову діяльність».
Потреба для заявника у визнанні доньки безвісно відсутньою викликана метою вирішення подальшої долі неповнолітнього сина та забезпечення збереження майна.
З урахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог та наявність підстав для визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України безвісно відсутньою, оскільки факт відсутності останньої за місцем свого постійно проживання більш як протягом одного року підтверджується доказами, що не викликають сумнівів у своїй допустимості та достовірності, які суд приймає до уваги, так як вони зібрані із дотриманням вимог закону, не суперечать один одному та ніким не спростовуються, заявнику та іншим особам нічого не відомо про місце перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а вжиті заходи для встановлення місця перебування фізичної особи не дали результатів.
Згідно з ч. 1ст. 309 ЦПК Україниу разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою, або іншою заінтересованою особою.
Керуючись ст.ст.263-268, 293, 313-314, 354 ЦПК України,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про визнання фізичної особи безвісно відсутньою задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку с.Коритна Хмельницького району Хмельницької області безвісно відсутньою з 01.08.2021.
Роз`яснити, що у разі появи фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою, або відомостей про місцеперебування цієї особи, особою, яку було визнано безвісно відсутньою, або іншою заінтересованою особою може бути подано заяву до суду за місцеперебуванням особи або до суду, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою, про скасування рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою в порядку, передбаченому ст. 309 ЦПК України.
Апеляційна скарганарішеннясудуможебутиподанапротягом тридцятиднівздняскладенняповногосудовогорішення до Хмельницького апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Представник заявника: ОСОБА_9 , місце знаходження: АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа: Сатанівська селищна рада Хмельницької області, місце знаходження: вул.Бузкова, буд. 135 Ж, смт.Сатанів Хмельницький район Хмельницька область, 32034.
Суддя Л.Е.Пономаренко
Присяжні Р.І. Чернишова
І.О.Артемчук
Суд | Городоцький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120337138 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Городоцький районний суд Хмельницької області
Пономаренко Л. Е.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні