Ухвала
від 12.07.2024 по справі 522/11288/24
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа №522/11288/24

Провадження №1-кс/522/3834/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2024 року місто Одеса

Слідчий суддя Приморськогорайонного судум.Одеси ОСОБА_1 ,за участюсекретаря судовогозасідання ОСОБА_2 ,розглянувши увідкритому судовомузасіданні скаргу представника ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 на бездіяльність уповноважених осіб Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР в порядку передбаченому ст. 214 КПК України за заявою про вчинення кримінального правопорушення,-

УСТАНОВИВ:

Представник скаржника ОСОБА_3 адвокат ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді зі скаргою в порядку ст.303 КПК України на бездіяльність уповноважених осіб Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області, в якій просить зобов`язати уповноважених осіб внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення на підставі його заяви від 19.04.2024 року, у відповідності до ст. 214 КПК України. Також просив поновити пропущений строк на оскарження бездіяльності.

Клопотання про поновлення пропущеного строку на оскарження бездіяльності, мотивоване тим, що строк подання скарги розпочався 24.04.2024 року та сплинув 03.05.2024 року, оскільки Заява про вчинення кримінального правопорушення була отримана ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області 22.04.2024 року, отже згідно ст. 214 КПК Україні відомості до ЄРДР на підставі цієї заяви мали бути внесені слідчим не пізніше 23.04.2024 року.

Однак про протиправну бездіяльність уповноважених осіб ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області я дізнався лише 23.05.2024, отримавши вищевказану відповідь на заяву.

Внаслідок постійних відключень електроенергії як в денний, так і в нічний час в травні-червні 2024 року, що тривають і по цей час, спричинених широкомасштабною військовою агресією рф проти України, підготовка документів вкрай ускладнена. Тим більше, в денний час я, як адвокат, маю брати участь в судових засіданнях та слідчих і процесуальних діях в інших справах та провадженнях. За таких обставин, вважаю, що причини пропуску строку подання цієї скарги за сукупністю вищезазначених обставин, є поважними, а строк, встановлений ч. 1 ст. 304 КПК України має бути поновлений судом.

У зв`язку із наведеним обґрунтуванням, слідчий суддя вважає поважними причини пропуску строку на подання даної скарги.

В обґрунтування скарги посилається на наступне.

19.04.2024 року представник скаржника звернувся в інтересах ОСОБА_3 до відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області із заявою про вчинення кримінального правопорушення в порядку ст. 214 КПК України. Згідно трекінгу поштових відправлень вказана заява та додані до неї документи були отримані 22.04.2024 року.

Вважає, що вказана заява була розглянута з грубим порушенням вимог кримінального процесуального закону, адже із отриманої відповіді (листа) від 13.05.2024 вих. № 60.2-340, яку він отримав 23.05.2024 наручно у ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області вбачається, що заява, яка подана в порядку ст. 214 КПК України, була розглянута як звернення за процедурою, встановленою Законом України «Про звернення громадян». За наслідками цього розгляду йому, як заявнику, зазначеним листом повідомлено про те, що на думку, начальника ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_5 , між ОСОБА_3 та ОСОБА_6 виникли цивільно-правові відносини, які необхідно вирішувати в судовому порядку.

Таким чином, у відповідності до вимог ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України відомості про вчинення кримінального правопорушення не були внесені до Єдиного реєстру досудового, а досудове розслідування не розпочато.

Вказану бездіяльність скаржник вважає протиправною, у зв`язку з чим, на підставі ст.303 КПК України просить зобов`язати уповноважених посадових осіб внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою про вчинення злочину від 19.04.2024 року, яка отримана адресатом 22.04.2024 року та невідкладно розпочати розслідування та надати заявнику витяг з ЄРДР.

В судове засідання скаржник та його представник не з`явились. Адвокатом ОСОБА_4 подано заяву про розгляд скарги за його відсутності, скаргу підтримує в повному обсязі.

Уповноважена особа ВП №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце судового засідання було повідомлено належним чином. Заяв, клопотань, письмових заперечень до суду не подано.

Відповідно до ч.3 ст.306 КПК України, розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов`язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.

Розглянувши скаргу та перевіривши надані матеріали, приходжу до висновку, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Пунктом 1 ч.1 ст.303 КПК України передбачено, що на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора: бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

В судовому засіданні з наданих матеріалів встановлено, що 19 квітня 2024 року до Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області представник скаржника звернувся в інтересах ОСОБА_3 до відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області із заявою про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України в порядку ст. 214 КПК України, яка отримана 22.04.2024 року.

Утім до цього часу відомості, викладені в заяві про вчинення кримінального правопорушення, не внесені до ЄРДР, досудове розслідування не розпочато.

13.05.2024 року Відділом поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області надано лист, про те, що його заяву розглянуто і в зв`язку з тим, що ознаки кримінального правопорушення відсутні, заяву списано до справи відділу поліції № Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеської області, оскільки на думку уповноважених осіб відділу поліції між ОСОБА_3 та ОСОБА_6 виникли цивільно-правові відносини, які необхідно вирішувати в судовому порядку.

Такі дії посадових осіб відділу поліції не відповідають вимогам ч.1 ст.214 КПК України про те, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.

Для початку досудового розслідування достатньою є мінімально необхідна кількість таких ознак: суспільна небезпечність і протиправність (ознаки правопорушення) та об`єкт і об`єктивна сторона (ознаки складу правопорушення). Разом з тим, відомостями про кримінальне правопорушення можна вважати інформацію про подію, яка може бути предметом кримінально-правової оцінки або про діяння, яке виглядає як суспільно-небезпечне і протиправне.

При цьому, в даному випадку слід враховувати положення ст.214 КПК, якими встановлюється імперативний обов`язок після отримання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення внесення за нею відомостей до ЄРДР у визначені строки так, як згідно ч.1 ст.25 КПК України, прокурор, слідчий зобов`язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.

Внесення відомостей до ЄРДР врегульовано Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення (затверджене наказом Генеральної прокуратури України від 30.06.2020 року №298).

Згідно з п.1 Глави 2 Розділу 1 цього Положення, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами п.п.4, 5 ч.5 ст.214 КПК.

Слідчий суддя звертає увагу, що у даній справі, з врахуванням викладених в заяві представника ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 обставин, його посилання на існування можливого факту обману та зловживання довірою, в умовах воєнного стану, із зазначенням конкретного суб`єкту та інших обставин можливої події кримінального правопорушення, ігнорування працівниками правоохоронного органу є неприпустимим, а тому повідомлені заявником обставини підлягали детальній перевірці. За результатами відповідної процесуальної перевірки орган досудового розслідування повинен був встановити підстави можливого підтвердження таких обставин чи спростування.

Враховуючи, що в заяві представника ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 наявна інформація щодо обставин, які можуть свідчити про можливий факт існування події кримінального правопорушення, яким неможливо надати остаточну правову оцінку без їх детальної перевірки в процесуальному порядку, слідчий суддя вважає, що зазначених у заяві відомостей достатньо для реєстрації відомостей до ЄРДР за ч. 3 ст. 190 КК України.

Водночас слідчий суддя звертає увагу, що внесення відомостей до ЄРДР і початок досудового розслідування по такій заяві абсолютно не означає, що воно матиме результатом притягнення певної особи до кримінальної відповідальності з усіма наслідками, що витікають із цього, оскільки під час процесуальної перевірки може бути не встановлено складу злочину, що слугуватиме закриттю кримінального провадження в порядку ст.284 КПК.

Слідчий суддя також враховує висновки Великої Палата Верховного Суду у постанові від 24.04.2019 року у справі №818/15/18, згідно яких зазначила, що у межах процедури за правилами п.1 ч.1 ст.303 КПК слідчий суддя з`ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов`язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до ЄРДР.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 30.09.2021 року у справі №556/450/18.

Розглянувши скаргу та додані до неї документи, слідчий суддя вбачає, що у скарзі та заяві про вчинення кримінальних правопорушення достатньо відомостей, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.190 КК України.

За таких обставин скарга на бездіяльність підлягає задоволенню з наведених підстав.

Керуючись ст.ст.214-216, 303-307, 318-380 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Поновити строк оскарження бездіяльності слідчого у зв`язку із його пропуском з поважних причин.

Скаргу представника ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 на бездіяльність уповноважених осіб Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР в порядку передбаченому ст. 214 КПК України за заявою про вчинення кримінального правопорушення - задовольнити.

Зобов`язатиуповноважених осібВідділу поліції№2Одеського районногоуправління поліції№ 1ГУНП вОдеській областівнести доЄдиного реєструдосудових розслідуваньвідомості,які містяться в заяві представника ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України, від 19 квітня 2024 року, яка зареєстрована відділом поліції 22 квітня 2024 року, ЖЕО №8926.

Надати заявнику витяг з ЄРДР на підтвердження реєстрації вказаної заяви та повідомити заявника про початок досудового розслідування та його статус у даному кримінальному провадженні.

Ухвалу направити для виконання до Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення12.07.2024
Оприлюднено15.07.2024
Номер документу120337852
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —522/11288/24

Ухвала від 12.07.2024

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Науменко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні