ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.07.2024м. ДніпроСправа № 904/2047/24
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф. розглянув спір
за позовом Акціонерного товариства "Банк Альянс", м. Київ
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Тармс", м. Покров, Дніпропетровська область
відповідача-2: ОСОБА_1 , м. Покров, Дніпропетровська область
про стягнення заборгованості в сумі 625 743,09 грн.
Без участі представників сторін.
СУТЬ СПОРУ:
Акціонерне товариство "Банк Альянс" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про солідарне стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Тармс" та ОСОБА_1 52 222,08 грн., що складають суму строкової заборгованості за договором про надання кредиту від 09.08.2021; 339 444,56 грн. - простроченої заборгованості по кредиту; 234 076,45 грн. - процентів за користування кредитом.
Судові витрати позивач просить покласти на відповідачів.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачами умов договору про надання кредиту від 09.08.2021 в частині повного та своєчасного погашення наданого кредиту та відсотків за користування кредитом.
Позивачем в якості другого відповідача визначено фізичну особу ОСОБА_1 .
Так, господарським судом було здійснено запит до Єдиного державного демографічного реєстру та отримано відповідь № 584368 від 09.05.2024, згідно з якої, за параметрами запиту ідентифікаційного номеру НОМЕР_1 , знайдено фізичну особу ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
У межах визначеного законом строку, сторонам була надана можливість скористатись своїми правами на подання заяв по суті справи з документальним обґрунтуванням.
Відповідачі відзив на позов не надали.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 13.05.2024 відкрито провадження у справі № 904/2047/24, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
З приводу дотримання прав відповідачів під час розгляду даної справи судом слід зазначити таке.
Ухвала суду про відкриття провадження у справі була надіслана на адресу другого відповідача - ОСОБА_1 , яка зазначена в Єдиному державному демографічному реєстрі, 15.05.2024.
Конверт із вказаною вище ухвалою повернуто до суду відділенням поштового зв`язку з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до частини 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.
Враховуючи наведене, оскільки другим відповідачем не повідомлено суд про зміну місцезнаходження та не забезпечено внесення відповідних змін до Єдиного державного демографічного реєстру, суд дійшов висновку, що неотримання другим відповідачем листа з ухвалою суду та повернення його до суду з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою" є наслідком свідомого діяння (бездіяльності) дугого відповідача щодо його належного отримання, тобто, є власною волею другого відповідача.
За приписами пунктів 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітка про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі.
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з частинами 1, 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Тармс" було належним чином повідомлено про розгляд справи № 904/2047/24, що підтверджується залученим до матеріалів справи поштовим повідомленням про отримання 22.05.2024 першим відповідачем ухвали суду про відкриття провадження у справі від 13.05.2024.
Приймаючи до уваги, що відповідачі у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подали до суду відзив на позов, а відтак, не скористалися наданими їм процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України.
Судом враховано, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
З огляду на викладене та згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними у справі матеріалами, а рішення підписано без його проголошення.
За результатом дослідження матеріалів справи, оцінки доказів у їх сукупності господарський суд, -
УСТАНОВИВ:
Предметом доказування у даній справі є обставини щодо неналежного виконання відповідачами умов договору про надання кредиту від 09.08.2021 в частині повного та своєчасного погашення наданого кредиту та відсотків за користування кредитом.
09.08.2021 Акціонерним товариством "Банк Альянс" (далі - банк або кредитор, позивач у даній справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Тармс" (далі - позичальник, перший відповідач у даній справі) підписано із використанням електронного цифрового підпису заяву-договір № ID2361504 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів (далі - кредитний договір).
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (частина 1 статті 634 Цивільного кодексу України).
Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом (частина 1 статті 639 Цивільного кодексу України).
Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася. Якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі (частина 2 статті 639 Цивільного кодексу України).
Відповідно до пункту 1.1. кредитного договору банк в порядку та на умовах, визначених в даному договорі та Правилах, за наявності вільних коштів надає позичальнику кредит, а позичальник зобов`язується прийняти кредит, використати відповідно до цільового призначення та повернути кредит і сплатити проценти за користування кредитом, а також інші платежі відповідно до умов цього договору.
Кредит надається позичальнику шляхом зарахування грошових коштів у сумі кредиту на поточний рахунок позичальника НОМЕР_2 , відкритий у АТ "Банк Альянс", з цільовим призначенням: на поповнення обігових коштів, придбання основних засобів, рефінансування кредиту іншого банку.
Розділом 2 кредитного договору визначені умови надання кредиту, а саме:
- розмір кредиту: 470 000,00 грн. (пункт 2.1.);
- валюта кредиту: гривня (пункт 2.2.);
- строк кредиту: 36 міс. (пункт 2.3.);
- вартість кредиту: розмір процентної ставки за користування кредитом (далі - проценти): 34% річних (пп. 2.4.1. п. 2.4.); розмір щомісячної комісійної винагороди: не передбачено (пп. 2.4.2. п. 2.4.); розмір комісійної винагороди за видачу кредиту: не передбачається (пп.2.4.3. п. 2.4.); розмір комісійної винагороди за дострокове/часткове дострокове погашення кредиту: 1% від суми, яка перевищує плановий платіж згідно з Графіком, протягом перших 4 місяців з дати видачі кредиту, за кожен факт порушення графікуи погашення кредиту (пп. 2.4.4. п. 2.4.).
Терміни погашення кредиту встановлено пунктом 2.5. кредитного договору, а саме: погашення основної суми кредиту, сплата процентів - щомісяця, починаючи з місяця, наступного за місяцем укладення договору, протягом 5 банківських днів, які передують календарному числу місяця, в якій було укладено договір, включно із цим числом.
Сторони узгодили, що Графік погашення кредиту надається позичальнику в день укладення даного договору у вигляді Додатку 1, який є невід`ємною його частиною (пункт 2.6.).
Згідно з пунктом 2.7. кредитного договору позичальник має право на дострокове погашення кредиту. Дострокове погашення кредиту здійснюється в порядку, передбаченому Правилами, при цьому:
- будь-яке часткове дострокове погашення заборгованості по кредиту не звільняє позичальника від сплати чергового належного до сплати платежу в установлений договором день сплати згідно Графіку. Такі зміни не потребують укладення додаткової угоди до Договору.
- при повному достроковому погашенні кредиту щомісячна комісія за управління кредитом за поточний місяць сплачується в повному обсязі в день такого погашення.
Кредит надається на умовах забезпечення порукою ОСОБА_1 ІПН НОМЕР_1 (пункт 2.8. кредитного договору).
Відповідно до пункту 3.1. кредитного договору позичальник забезпечує наявність на своєму поточному рахунку грошових коштів у сумі, необхідній для сплати щомісячних платежів згідно графіку погашення кредиту.
Пунктом 3.2. кредитного договору передбачено, що остаточне погашення за кредитом позичальник повинен здійснити не пізніше терміну згідно з п. 2.3. цього договору.
Згідно з пунктом 4.2. кредитного договору останній є договором приєднання у визначенні ст. ст. 634, 642 Цивільного кодексу, в зв`язку з чим:
- умови цього договору визначаються банком та доводяться загалу шляхом розміщення його на офіційному сайті банку https://bankaliance./rules та укладається лише шляхом приєднання до договору в цілому (пп. 4.2.1.);
- особа, що виявила намір укласти договір, не може запропонувати банку внести зміни до запропонованих умов договору або запропонувати включення до договору своїх умов (пп. 4.2.2.);
- у випадку незгоди зі змістом та формою цього договору чи окремих його положень особа, яка виявляє намір укласти договір, має право відмовитись від його укладення (пп. 4.2.3.);
- вимоги щодо зміни або розірвання цього договору, після набрання ним чинності, пред`являються і підлягають задоволенню відповідно до положень цього договору та законодавства України (пп. 4.2.4).
На виконання умов кредитного договору Акціонерне товариство "Банк Альянс" перерахувало 09.08.2021 на поточний рахунок першого відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Тармс" кредитні кошти у розмірі 470 000,00 грн., що підтверджується залученою до матеріалів справи випискою по особовому рахунку за період з 09.08.2021 по 01.05.2024.
Як вбачається із зазначеної вище виписки по особовому рахунку, перший відповідач неналежним чином виконав зобов`язання з повернення кредитних коштів, здійснивши розрахунку частково у період з вересня 2021 по лютий 2022 в сумі 78 333,36 грн.
04.05.2023 позивачем на адресу відповідачів надсилались листи-вимоги (№ 32/1322 та № 32/1324) про погашення заборгованості за спірним кредитним договором, на підтвердження чого АТ "Банк Альянс" надано суду докази надсилання (описи вкладення у цінні листи, накладні та фіскальні чеки).
Вказані вимоги залишились без відповіді та належного реагування.
Так, за розрахунком позивача за договором № ID2361504 про надання кредиту від 09.08.2021 строкова заборгованість першого відповідача за кредитом становить 52 222,08 грн., прострочена заборгованість за кредитом - 339 444,56 грн. та заборгованість за процентами за користування кредитом - 234 076,45 грн.
Вказані обставини і стали причиною виникнення спору у даній справі.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі з таких підстав.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України визначає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтями 6, 627 Цивільного кодексу України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частинами 1, 2 статті 180 Господарського кодексу України визначено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Стаття 181 Господарського кодексу України передбачає загальний порядок укладання господарських договорів. Частина 1 зазначеної статті визначає, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Відповідно до статті 1046 Цивільного кодексу України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей бо інших речей, визначених родовими ознаками.
Статтею 1047 Цивільного кодексу України передбачено, що договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми.
З огляду на наявний в матеріалах справи договір та обставини справи між позивачем та першим відповідачем виникли правовідносини з надання позики.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення (стаття 612 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно застосовуються.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Стаття 1049 Цивільного кодексу України встановлює, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до частин 1, 2 статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Як вже було зазначено вище, на виконання умов кредитного договору Акціонерне товариство "Банк Альянс" перерахувало 09.08.2021 на поточний рахунок першого відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Тармс" кредитні кошти у розмірі 470 000,00 грн., що підтверджується залученою до матеріалів справи випискою по особовому рахунку за період з 09.08.2021 по 01.05.2024.
Відповідно до пункту 2.3. спірного договору строк кредиту: 36 міс.
Матеріали справи містять узгоджений сторонами Додаток № 1 до договору № ID2361504 від 09.08.2021 - Графік погашення кредиту (кінцевий термін повернення кредиту - 08.08.2024), який відповідно до пункту 2.6. є невід`ємною частиною вказаного договору.
Згідно з частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з пунктом 10.2.15.2.6 Договору банківського обслуговування корпоративних клієнтів АТ "Банк Альянс" кредитор має право вимагати дострокового повернення всієї заборгованості позичальника за кредитним договором, у випадку, зокрема, порушення останнім будь-яких умов кредитного договору та/або будь-яких інших зобов`язань за кредитним договором, та/або невиконання грошового зобов`язання з погашення належних платежів по кредиту більше ніж на 90 календарних днів.
Як вбачається із зазначеної вище виписки по особовому рахунку, перший відповідач неналежним чином виконав зобов`язання з повернення кредитних коштів, здійснивши розрахунку частково у період з вересня 2021 по лютий 2022 в сумі 78 333,36 грн., що стало підставою для звернення кредитора з вимогою дострокового повернення всієї заборгованості позичальника за кредитним договором.
Доказів виконання зобов`язання з повернення строкової заборгованості в сумі 52 222,08 грн. та простроченої заборгованості за кредитом в сумі 339 444,56 грн. першим відповідачем суду не надано.
З огляду на викладене вимоги позивача щодо стягнення зазначеної вище суми слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Як вже було зазначено вище, пунктом 2.4.1. кредитного договору сторони погодили, що позичальник за користування кредитними коштами сплачує проценти за процентною ставкою: 34 % річних.
Згідно з пунктом 10.2.6 Договору банківського обслуговування корпоративних клієнтів АТ "Банк Альянс" нарахування процентів по кредиту здійснюється щомісячно на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за отриманими коштами, виходячи з процентної ставки у розмірі, визначеному в п. 2.4.1 Кредитного договору. При розрахунку процентів використовується метод "факт/360", де 360 це умовна кількість календарних днів у році, враховуючи перший день надання та не враховуючи день погашення кредиту.
Проценти нараховуються з моменту видачі кредиту до дати фактичного повернення кредиту за цим договором (пункт 10.2.7 Договору банківського обслуговування корпоративних клієнтів АТ "Банк Альянс").
Відповідно до пункту 10.2.8 Договору банківського обслуговування корпоративних клієнтів АТ "Банк Альянс" у разі прострочення повернення заборгованості за кредитом, проценти нараховуються також на суму простроченої заборгованості за кредитом за весь період прострочення до моменту її повного погашення.
Згідно з пунктом 2.5.1 кредитного договору погашення основної суми кредиту, сплата процентів щомісячно, починаючи з місяця, наступного за місяцем укладення договору, згідно Графіку погашення кредиту Додаток 1 до кредитного договору.
Так, згідно з наданим позивачем розрахунком сума процентів за користування кредитом склала 234 076,45 грн.
Відповідачем контррозрахунку процентів за користування кредитом до суду не надано.
Розрахунок процентів за користування кредитом позивачем здійснено відповідно до умов спірного договору, а отже вказана в розрахунку сума підлягає до примусового стягнення.
Частиною 1 статті 546 Цивільного кодексу України встановлено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, порукою.
09.08.2021 Акціонерним товариством "Банк Альянс" (далі - банк, позивач у даній справі) та ОСОБА_1 (далі - поручитель, другий відповідач у даній справі) укладено договір поруки № ІD2361504/П1 (далі - договір поруки).
Відповідно до пункту 1 договору поруки в порядку та на умовах, передбачених даним договором, поручитель поручився перед банком за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Тармс" (далі - позичальник, перший відповідач у даній справі) зобов`язань за заявою-договором № ID2361504 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "Банк Альянс" (продукт "Кредит Зручний"), включаючи всі зміни та доповнення до нього (в т.ч., але не виключно й ті, що збільшують розмір основного зобов`язання), які будуть укладені в майбутньому між банком та позичальником (далі - кредитний договір).
Згідно з пунктом 2 договору поруки порукою забезпечуються наступні зобов`язання позичальника, що випливають з кредитного договору:
2.1. повернути отримані кредитні кошти (далі - кредит) в розмірі 470 000,00 грн. в порядку та на умовах, передбачених кредитним договором, у строки (погашення кредиту здійснюється не пізніше 08.08.2024 (включно), в т.ч. з урахуванням випадків дострокового погашення), передбачені кредитним договором;
2.2. щомісячно сплачувати проценти за користування кредитом в розмірі 34 % процента річних, інші проценти, як це передбачено кредитним договором;
2.3. сплатити будь-які комісії, передбачені кредитним договором;
2.4. використати грошові кошти (кредит) на цілі, передбачені кредитним договором;
2.5. у разі порушення умов кредитного договору сплатити неустойку, штраф, пеню в строки, у розмірі та у випадках, передбачених кредитним договором;
2.6. відшкодувати збитки, витрати та іншу заборгованість, що можуть виникнути у банку, в зв?язку з укладенням та виконанням кредитного договору, та які передбачені умовами кредитного договору;
2.7. виконати інші зобов?язання позичальника, які випливають з кредитного договору.
Пунктами 4-5 договору поруки встановлено, що за виконання зобов`язань за кредитним договором поручитель та позичальник відповідають перед банком як солідарні боржники.
Поручитель відповідає перед банком у тому ж обсязі, що і позичальник, включаючи сплату кредиту, процентів за користування кредитом, комісій, пені, інших платежів та витрат, передбачених кредитним договором, відшкодування збитків.
Відповідно до пункту 15 договору поруки порука за цим договором припиняється після закінчення 3 років з дня настання терміну виконання основного зобов`язання, передбаченого кредитним договором, але в будь-якому разі до повного виконання зобов`язань за кредитним договором.
Відповідно до пункту 8 договору поруки поручитель зобов`язаний виконати зобов`язання (в т.ч. про дострокове погашення заборгованості), як солідарний боржник, протягом 5 календарних днів з дати відправлення (надсилання) банком поручителю вимоги або з дати отримання поручителем вимоги банка, в залежності від того, яка із зазначених дат настала раніше.
Як вже було зазначено вище, позивач листом № 32/1324 від 23.05.2023, направив вимогу поручителю засобами поштового зв`язку, яка залишилась без відповіді та належного реагування.
Відповідно до статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя (частина 1 статті 554 Цивільного кодексу України).
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (частина 2 статті 554 Цивільного кодексу України).
Порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців з дня настання строку виконання основного зобов`язання не пред`явить вимоги до поручителя, якщо інше не передбачено законом. Якщо строк основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред`явить позову до поручителя протягом одного року з дня укладення договору поруки, якщо інше не передбачено законом (частина 4 статті 559 Цивільного кодексу України).
Таким чином, оскільки поручитель поручився за зобов`язаннями боржника у повному обсязі, позивач набув право вимоги до поручителя щодо погашення заборгованості за кредитним договором.
Згідно з наявним у матеріалах справи розрахунком за договором № ID2361504 про надання кредиту від 09.08.2021 строкова заборгованість за кредитом становить 52 222,08 грн., прострочена заборгованість за кредитом - 339 444,56 грн. та заборгованість за процентами за користування кредитом - 234 076,45 грн.
Відповідачі здійсненого позивачем розрахунку заявленої до стягнення заборгованості не спростували, доказів на підтвердження належних до сплати сум суду не надали.
Отже, оскільки порука має похідний характер від забезпеченого нею зобов`язання, а відповідачами не надано жодних належних та допустимих доказів щодо виконання договірних зобов`язань за договором № ID2361504 про надання кредиту від 09.08.2021, вимоги позивача про солідарне стягнення строкової заборгованості за кредитом в сумі 52 222,08 грн.; простроченої заборгованості за кредитом в сумі 339 444,56 грн. та заборгованості за процентами за користування кредитом в сумі 234 076,45 грн., визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат господарський суд зазначає наступне.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", з урахуванням норм частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить 3 028,00 грн.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3 028,00 грн.) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (частина 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір").
У Постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 916/228/22 зазначено про те, що особи, які після 04.10.2021 подають до суду документи в електронній формі з використанням системи "Електронний суд", мають правомірні очікування, що розмір судового збору, який підлягає сплаті ними, у такому разі буде розрахований із застосуванням понижуючого коефіцієнта, що прямо передбачено в Законі України "Про судовий збір" (п. 8.23).
Ціна позову у даній справі становить 625 743,09 грн., отже, сума судового збору за подання даного позову через систему "Електронний суд" складала 7 508,92 грн. (625 743,09 грн. * 1,5% * 0,8).
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, при зверненні до господарського суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 9 386,15 грн. відповідно до платіжної інструкції № 1 від 30.04.2024.
У статті 7 Закону України "Про судовий збір" унормовано, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом (частина 1 зазначеної вище статті).
Таким чином, позивачу із Державного бюджету України підлягає поверненню судовий збір в сумі 1 877,23 грн. (9 386,15 грн. - 7 508,92 грн.), який надмірно сплачено при зверненні з позовом до суду, в порядку, встановленому статтею 7 Закону України "Про судовий збір".
Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу та з урахуванням солідарної відповідальності відповідачів витрати зі сплати судового збору в сумі 7 508,92 грн. покладаються на останніх у таких сумах: на першого відповідача - у сумі 3 754,46 грн., на другого відповідача - у сумі 3 754,46 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 165, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Тармс" (53304, Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Центральна, буд. 24, код ЄДРПОУ 36276371) та Фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства "Банк Альянс" (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 50, код ЄДРПОУ 14360506) строкової заборгованості за кредитом у сумі 52 222,08 грн.; простроченої заборгованості за кредитом у сумі 339 444,56 грн. та простроченої заборгованості за процентами за користування кредитом у сумі 234 076,45 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Тармс" (53304, Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Центральна, буд. 24, код ЄДРПОУ 36276371) на користь Акціонерного товариства "Банк Альянс" (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 50, код ЄДРПОУ 14360506) судовий збір у сумі 3 754,46 грн.
Стягнути з Фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства "Банк Альянс" (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 50, код ЄДРПОУ 14360506) судовий збір у сумі 3 754,46 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Загальна сума, що підлягає до стягнення, складає - 633 252,01 грн.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повне рішення складено 12.07.2024.
Суддя І.Ф. Мельниченко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120338768 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні